Jaka jest wizja klipu do „Somebody” Sary James? • Poznaj piosenki maltańskie na Eurowizję Junior • Ukraińcy szukają nowego formatu selekcji • Dziś oglądamy Eurowizję 2007

Teledysk Sary James do „Somebody” 🇵🇱 od czwartku zebrał już ponad 408 tys. wyświetleń i jest aktualnie na 7. miejscu w „Trendach” na YouTube. Klip zebrał też już ponad 19 tys. lajków i prawie 4 tys. komentarzy. O to, o czym opowiada przygotowany teledysk Dziennik Eurowizyjny zapytał producenta klipu z Mind Production.

Klip opowiada o Sarze i grupie bohaterów z różnych zakątków świata. W teledysku mamy cztery sety przedstawiające różne narodowości. Każdy z nich reprezentuje swoją kulturę. Wizja klipu pokazuje, że nikt nie jest sam, niezależnie skąd jesteśmy. Zawsze znajdą się bratnie dusze, które nas zrozumieją. W finałowej scenie, gdy bohaterowie klipu się spotykają widać, jak wielką mają siłę

Kuba Kapała w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym

Tak opisuje klip Kuba Kapała, który ma już spore doświadczenie eurowizyjne. Był członkiem teamu Oliwii Wieczorek na Eurowizję Junior 2016, a w 2017 stał za Dominiką Ptak podczas jej startu w preselekcjach. W 2020 nie tylko odpowiadał za udział Norberta Legiecia w „Szansie na Sukces – Eurowizja 2020”, ale też był producentem teledysku do „Empires” Alicji Szemplińskiej. Co ciekawe, klip do niedoszłej piosenki Polski na odwołanej późnej Eurowizji powstał w tym samym studiu gdzie realizowany był teledysk do „Somebody”. Chociaż znamy dopiero trzy piosenki z JESC 2021, przygotowania do organizacji konkursu trwają, a w Paryżu 🇫🇷 odbyło się niedawno dwudniowe zebranie Grupy Referencyjnej z Europejską Unią Nadawców i telewizją France 2. Goście (w tym Marta Piekarska z TVP 🇵🇱) mieli okazję zwiedzić La Seine Musicale czy odbyć specjalną wycieczkę po stolicy Francji. W skład Grupy Referencyjnej poza przedstawicielką Polski są też pracownicy telewizji z Rosji 🇷🇺, Francji, Portugalii 🇵🇹, Holandii 🇳🇱, Gruzji 🇬🇪 i Hiszpanii 🇪🇸 – najczęściej w swoich krajach pełnią oni rolę szefów delegacji. Członkiem grupy jest też Martin Osterdahl, supervisor z ramienia EBU. Finał Eurowizji Junior odbędzie się 19 grudnia o 16:00.

Malta i Irlandia wkrótce dokonają wyboru

Telewizja maltańska 🇲🇹 opublikowała już wszystkie piosenki startujące w finale preselekcji do Eurowizji Junior. Dowiedzieliśmy się również więcej o uczestnikach. Eksenia Sammut była finalistką Sanremo Junior 2014, a w preselekcjach startuje już po raz trzeci z rzędu. W Sanremo Junior uczestniczyła też Kylie Micallef, która ma również doświadczenie z wielu innych międzynarodowych festiwali, np. w Macedonii, Słowenii czy Włoch. Duet Ike i Kaya znany jest z zajęcia 4. miejsca w maltańskiej edycji programu „Mam Talent”. Wśród autorów piosenek przewijają się znane nam już nazwiska m.in. Dominic Cini i Jonas Gladnikoff (stoją za „Change” dla Yulan Law), Christina Margin – reprezentantka kraju na JESC 2016 – stworzyła „Dear World” dla Amelii Kalabić oraz „Keep your drama” dla Kylie Michallef, MUXU napisał „Drops like Fire” dla Rih & Bri czy „Limitless” dla Elli Rainy. Wszystkie piosenki dostępne są TUTAJ, a finał selekcji już 16 października w TVM. Dziś o 21:00 półfinał preselekcji irlandzkich 🇮🇪 z udziałem ośmiu uczestników. Po czterech rundach jurorzy wybrali najlepszych kandydatów, którzy dziś walczyć będą o trzy miejsca w finale. Każdy wykona dziś po jednym coverze i na podstawie występów jurorzy wskażą dwóch finalistów. Odbędzie się też dodatkowy duel dla laureatów miejsc 3-4. i spośród nich do finału dołączy jeszcze jedna osoba.

🇺🇦 Ukraina z nowymi preselekcjami. Jakie wymagania?

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami telewizja ukraińska sama zorganizuje finał narodowy przed Eurowizją 2021 i chociaż większość państw (nawet Polska!) rozpoczęła już proces szukania kandydatów, UA:PBC na razie skupia się na znalezieniu producenta finału narodowego. Aplikacje mogą być składane do 24 października, a wśród warunków są m.in. przeprowadzenie procesu na etapie telewizyjnym który zacząłby się nie później niż 12 lutego i zakończył do 4 marca. Producent będzie też odpowiedzialny za metodę selekcji wykonawców do udziału w konkursie, musi też zapewnić odpowiedni dobór jurorów oraz pilnować transparentności głosowania komisji i widzów. Co istotne, firma, która wygra przetarg, będzie odpowiedzialna również za realizację nagrania live-on-tape Ukrainy i za występ sceniczny na Eurowizji 2022. Przy okazji lektury zasad przetargu dowiedzieliśmy się, że Ukraina planuje nagrać live-on-tape do 20 marca (być może jest to deadline nałożony przez EBU). Ponieważ na wielu eurowizyjnych portalach pojawiają się mylne informacje jakoby UA:PBC planowała wznowić dotychczasowy format selekcji potocznie zwany „Vydbirem” od razu warto zaznaczyć, że w 2022 zobaczymy zupełnie nowy finał narodowy, w którym wszystko może się różnić od tego co już znamy, chociażby w kwestii selekcji utworów, formatu głosowania, loga, motywów graficznych i scenariusza.

🇫🇮 Dziś o 21:00 wspólnie oglądamy półfinał 2007!

Dziś w ramach „Wspólnego Oglądania” na Dzienniku Eurowizyjnym półfinał Eurowizji 2007 z Helsinek. Konkurs odbył się 10 maja w stolicy Finlandii, a obiektem była Hartwall Areena. Prowadzącymi półfinału byli zaś Janna Pelkonen i Mikko Leppilampi. Rolę supervisora EBU pełnił wtedy Svante Stockselius. Konkurs był rekordowy pod względem uczestników, w związku z tym, że zniesiono ustanowiony wcześniej limit 40 krajów. Tym samym aż cztery kraje mogły zadebiutować, a dwa powrócić – w stawce po raz pierwszy pojawiły się Czechy 🇨🇿, Gruzja 🇬🇪, Czarnogóra 🇲🇪 o raz Serbia 🇷🇸, a powrót zaliczyły Austria 🇦🇹 i Węgry 🇭🇺. Tylko Monako 🇲🇨 postanowiło się wycofać, chociaż startowało rok wcześniej. Rezygnacja księstwa była niespodzianką, zwłaszcza, że TMC wcześniej deklarowało chęć startu. W ramach losowania kolejności startowej aż pięciu nadawców w półfinale mogło sobie wybrać pozycje – prawo do tego otrzymały Austria 🇦🇹, Andora 🇦🇩, Turcja 🇹🇷, Słowenia 🇸🇮 i Łotwa 🇱🇻. Wprowadzono też parę zmian – pojawił się drugi recap, a samo głosowanie widzów wydłużono o 5 minut. Półfinał posiadał aż 28 krajów co było rekordem i stąd wielu fanów nazywa tę rundę „półfinałem śmierci”, gdyż jedynie 10 krajów otrzymywało awans. W stawce znaleźli się m.in. powracający na Eurowizję uczestnicy – Evridiki 🇨🇾, Eirikur Hauksson, Karolina Goceva 🇲🇰 i Edsilia Roombley 🇳🇱. Spośród wszystkich 42 państw decydujących o wynikach półfinału tylko Albania 🇦🇱 i Andora nie miały televotingu. Półfinał Eurowizji 2007 był pierwszym transmitowanym w HD na niektórych kanałach. Faworytami w głosowaniu OGAE byli reprezentanci Serbii, Białorusi, Szwajcarii 🇨🇭 czy Cypru, a według bukmacherów do finału awans otrzymać powinny też Bułgaria 🇧🇬, Słowenia, Dania 🇩🇰, Malta, Islandia oraz kontrowersyjny Izrael 🇮🇱, któremu groziła dyskwalifikacja utworu ze względu na poruszaną tam tematykę. Polska 🇵🇱 (duet The Jet Set) nie była typowana do finału. W ramach Opening Act tej rundy na scenie pojawili się tancerze, a oprawę muzyczną zapewniła Johanna Juhola, z kolei w Interval Act wystąpił Teatr Taneczny Tsuumi. Wspólne oglądanie dziś od 21:00 pod TYM linkiem.

Pamiętaj o konkursie! Pokaż swój talent i wygraj gadżety Eurowizji Junior! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, Instagram, TVM, UA:PBC, Wikipedia, inf. własne, fot.: @mindproductions

%d blogerów lubi to: