Turyn gospodarzem Eurowizji 2022! Znamy terminarz konkursu i obiekt, w którym zostanie przygotowany • Słowenia wraca do rozbudowanych selekcji • Kazachstan ma silnego asa w rękawie?

Dziś rano włoska agencja prasowa ANSA ogłosiła, że Turyn 🇮🇹 będzie gospodarzem Eurowizji 2022 organizowanej przez włoską stację RAI. Na chwilę przed 12:00 wiadomość potwierdziła Europejska Unia Nadawców, a po 12:00 portal Eurovision.tv podał też datę przyszłorocznej imprezy. Konkurs w stolicy Piemontu odbędzie się w dniach 10-14 maja (I półfinał – 10 maja, II półfinał – 12 maja, finał – 14 maja). Turyn był faworytem tak naprawdę od wielu lat – już w 2017 roku telewizja RAI miała informować, że w przypadku zwycięstwa Francesco Gabbani’ego konkurs trafi właśnie do miasta w którym przechowywany jest Całun Turyński. Po triumfie Maneskin w 2021 temat powrócił, jednak RAI ogłosiła konkurs na miasto-organizatora, do którego zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów. Mimo tego Turyn wciąż był najczęściej typowany, nawet pomimo ostatnich zawirowań związanych z wyborami lokalnymi. Ostatecznie słynne Grissinopoli (od popularnych grissini – grubych paluszków) zostało gospodarzem konkursu, a show odbędzie się w PalaOlimpico (PalaAlpitour) w dzielnicy Santa Rita, niedaleko Stadionu Olimpijskiego. Obiekt może pomieścić nawet 15 tys. widzów i spełnia wszystkie wymagania EBU. Nie znamy na razie wszystkich planów stacji RAI, ale mówi się, że Centrum Prasowe w Turynie ma być oddalone od areny aż o 3 kilometry, co byłoby zmorą dla dziennikarzy i utrudniłoby obserwację konkursu. Mamy nadzieję, że EBU zablokowało taki pomysł i udało się znaleźć inne rozwiązanie.

🇮🇹 Turyn wstaje z kolan

Oficjalne ogłoszenie miasta-gospodarza spotkało się z euforią włodarzy Turynu. Burmistrz Chiara Appendino chwali pracę zespołową całej ekipy odpowiedzialnej za aplikację, a także piękny obiekt w którym odbędzie się konkurs. Zapowiada, że Eurowizja w mieście (z którego notabene wywodzi się m.in. firma produkująca kawę Lavazza, gazeta La Stampa czy marka odzieżowa Kappa) obejmie cały obszar i wszyscy mają tym konkursem żyć przez cały sezon. W związku z Eurowizją już teraz zablokowano ok. 2 tys. pokoi hotelowych w mieście, które będą przeznaczone dla delegacji i gości. Włosi mówią o 40 delegacjach (wszystkie kraje z 2021 + Armenia 🇦🇲), a Turyn ma być centrum muzycznego świata. Cieszą się także kandydaci na nowego burmistrza – Stefano Lo Russo mówi, że miasto zasługuje na ESC 2021. „Kultura i muzyka to szansa na rozwój i rewitalizację naszego miasta” – podkreśla. Dodał, że zamierza ponownie zgłosić Turyn jako kandydata do „Europejskiej Stolicy Kultury”, a Eurowizja ma w tym pomóc. „Turyn nie może się teraz zatrzymać, nie może się cofnąć” – uważa Paolo Damilano twierdząc, że będzie się starał o organizację kolejnych dużych imprez takich jak np. Auto Show czy Festiwalu Filmowego. „To już nie jest miasto, które przegrywa i traci wydarzenia, a takie które je przyciąga” – ekscytuje się Alberto Cirio, prezydent regionu Piemontu. Pozytywnie na wieść o organizacji konkursu w Turynie zareagowali też przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych włoskich instytucji.

🇮🇹 Eurowizja 2022 w Turynie – i co dalej?

Czwarte co do wielkości miasto Włoch będzie 45. miastem, który organizuje Eurowizję. Telewizja RAI informuje, że nadawca wraz z EBU sfinalizuje wszystkie umowy z władzami miasta w najbliższych tygodniach. Jak podkreślają osoby decyzyjne, poziom kandydatur był wysoki, ale Turyn wypadł najlepiej. Przedstawiciele RAI podkreślają, że właśnie teraz rozpoczyna się dla nich wielka przygoda z Eurowizją, a organizacja konkursu na pewno będzie wielkim wyzwaniem dla telewizji i dla całych Włoch. Po raz drugi z rzędu ESC nie odbędzie się w stolicy kraju, trzeci raz (ale pierwszy w XXI wieku) Włochy są gospodarzem konkursu. W najbliższym czasie poznawać będzie zapewne kolejne wiadomości dotyczące organizacji – trzeba ostatecznie zdecydować gdzie zainstaluje się Centrum Prasowe czy powracające po przerwie Eurovillage i Euroclub. Nie wiemy też na razie kto poprowadzi konkurs, ale media włoskie dziś mocno sugerują, że w gronie prezenterów jednak znajdzie się Mika. Faworytami są nadal Alessandro Cattelan i Chiara Ferragni. W drugiej połowie października oficjalnie poznamy listę krajów uczestniczących w konkursie. Ma być ich łącznie 40, a w tym gronie znajdzie się powracająca po roku przerwy Armenia.

🇸🇮 Słoweńcy wracają do promocji młodych talentów

Do 22 listopada zgłoszenia do preselekcji EMA przyjmuje telewizja słoweńska RTV SLO. Po przerwie powraca system EMA+EMA Fresh. W rozbudowanym sicie eliminacji dla młodych wykonawców (do 30 roku życia) wystartują łącznie 24 piosenki podzielone na poszczególne grupy. Z tego grona wybranych będzie łącznie 14 uczestników dwóch rund finałowych EMA Fresh – łącznie czworo najlepszych wykonawców dostanie się do właściwych preselekcji EMA i powalczy o wyjazd do Turynu z bardziej doświadczonymi kandydatami. Co ważne, sama EMA będzie miała dwa półfinały i finał. W każdym półfinale wystartuj po 10 uczestników. Do finału wejdzie ich po 6 co znaczy, że w ostatecznej rundzie o Grand Prix rywalizować będzie 12 uczestników. O wynikach wszystkich rund decydować będą jurorzy i widzowie. Rund i głosowań będzie mnóstwo, ale RTV SLO na razie jeszcze nie ogłosiło pełnego harmonogramu preselekcji. EMA Fresh pojawiła się po raz pierwszy w 2020 roku i składała się aż z … 21 rund, rozpoczynając całe selekcje już w listopadzie. Co ciekawe, zwycięzcy eliminacji dla debiutantów wypadli w ścisłym finale EMA bardzo dobrze zajmując odpowiednio 3. i 4. miejsce na 12 kandydatów.

🇰🇿 Kazachstan może być sensacją Eurowizji Junior 2021

Rozpoczęło się głosowanie w półfinale preselekcji Kazachstanu do Eurowizji Junior 2021. Wczoraj stacja Khabar przedstawiła sylwetki 30 uczestników i ich nagrania wokalne. Kandydatów wybrano spośród ponad 800 aplikacji. Do 12 października głosować można na wokalistów bazując tylko na ich biografiach i nagraniach różnych piosenek. W ten sposób wybrana zostanie dziesiątka finalistów, którzy 6 listopada powalczą o wyjazd do Paryża już z eurowizyjnymi propozycjami muzycznymi. Aktualnie faworytem jest 8-letni Beknur Zenibekul, który ma ponad 4,2 tys. głosów. Jest to wokalista ze znaczną niepełnosprawnością ruchową i jego udział w Eurowizji Junior na pewno byłby ważnym wydarzeniem, gdyż do tej pory dzieci z niepełnosprawnością nie pojawiały się w rywalizacji zbyt często. Co ciekawe, Beknur mieszka w Strasburgu we Francji. Drugi w głosowaniu jest aktualnie Adilhanov Ansar Rustemovich (2,6 tys. głosów), a trzeci Amantay Ayganym Aybekkyz (2,2 tys. głosów). Najsłabiej radzi sobie Sabrina Adilbek – 99 głosów. O tym kto faktycznie dostanie się do finału dowiemy się po 12 października, ale już teraz warto zwrócić uwagę na selekcje Kazachstanu bo mogą być niezwykle istotne dla całego konkursu. Głosowanie internautów dostępne jest TUTAJ.

Źródło: Eurovision.tv, Wikipedia, EurofestivalNews, RTV SLO, Khabar, fot.: K. Śniadkowski

%d blogerów lubi to: