Irlandia wraca do preselekcji • Ile państw ogłosiło chęć startu w Eurowizji 2022? • „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” już jutro! Kto wygra?

Słynne preselekcje irlandzkie 🇮🇪 w ramach talk-show „Late Late Show” powracają! Zgłoszenia do konkursu wysyłać można do 22 października, a spośród wszystkich propozycji komisja wyłoni grono artystów, którzy wystąpią w preselekcyjnym odcinku programu i powalczą o głosy widzów. Nadawca irlandzki szuka utalentowanych, ambitnych, charyzmatycznych wokalistów zdolnych do rywalizowania na oczach 200 milionów widzów. Co istotne, nowy reprezentant powinien mieć też dużo uroku i wpływu na młodą publiczność, bo to właśnie młodzi ludzie są najczęstszymi widzami konkursu w Irlandii. Szef delegacji Michael Kealy, który już wcześniej sugerował powrót do preselekcji, bardzo cieszy się z tego rozwiązania i możliwości przekazania widzom prawa do decydowania o tym, kto będzie reprezentował Irlandię. Zapowiedział, że chociaż RTE chce poprzez preselekcje promować nowe talenty, które mogą zawojować rynek irlandzki w przyszłości, preselekcje i sama Eurowizja nie są platformą dla początkujących i ludzi z niewielkim doświadczeniem scenicznym. Irlandia zadebiutowała na ESC w 1965 roku zajmując 6. miejsce. Wygrała już w 1970 dzięki Danie i „All Kinds of Everything”. Kolejne triumfy to lata 1980 i 1987 dzięki Johnny’emu Loganowi oraz seria zwycięstw w 1992-1994 i w 1996. Nowe realia i XXI wiek nie są już dla Irlandczyków tak łaskawe. W 2007 i 2013 roku zajęli ostatnie miejsce w finale, a łącznie aż 9 razy w ogóle się do niego nie dostali. Co gorsza, dwie ostatnie Eurowizje zakończyli na ostatnim miejscu w grupie. Selekcje irlandzkie w „Late Late Show” ostatni raz przeprowadzono w 2015 roku, a zwycięzcę wybierali widzowie i jurorzy. Zazwyczaj startowało w nim pięciu uczestników. Ponieważ jest to talk-show, sporo uwagi skupia się na rozmowach, dzieleniu się opinią ekspertów na temat Eurowizji, a same piosenki i element rywalizacji są dodatkiem.

Eurowizja 2022: Co nowego w Szwecji, Danii i Albanii?

Telewizja SVT przyjęła do Melodifestivalen 2022 🇸🇪 aż 2530 propozycji i teraz rozpocznie się praca nad wyborem 14 najlepszych, które trafią do półfinałów. Drugą połowę stawki nadawca ustala bowiem sam. Ta liczba zgłoszeń oczywiście zachwyca, chociaż rekordem nie jest. W 2011 roku przyjęto aż 3,8 tys. piosenek, a rok temu było ich 2747. Kilka swoich propozycji na 2022 zgłosiła ekipa kompozytorów odpowiedzialna za polską piosenkę eurowizyjną „The Ride” Rafała Brzozowskiego. Tymczasem w sąsiedniej Danii 🇩🇰 ustalono już, że preselekcje odbędą się 5 marca w Jyske Bank Boxen w mieście Herning, które już po raz szósty gościć będzie konkurs. Ważne, że po raz pierwszy od dwóch lat widownia będzie mogła uczestniczyć w show, a sprzedaż biletów ruszy 23 września. Konkurs poprowadzą Tina Muller i Martin Brygmann. Zgłoszenia do konkursu otwarte są aż do 29 października, a spośród wszystkich nadesłanych utworów komisja wybierze ośmiu finalistów. Do końca etapu zgłoszeniowego w Albanii 🇦🇱 pozostały jeszcze nieco ponad 2 tygodnie, a telewizja RTSH ma przedstawić listę uczestników w pierwszej połowie października. Wtedy też poznamy daty 60. (jubileuszowego) Festivali i Kenges.

Eurowizja 2022: Na co teraz czekamy?

Dyrektor Rai1 Stefano Coletta powiedział, że doszło do opóźnienia w wyborze miasta-organizatora Eurowizji 2022 gdyż ekipa za to odpowiedzialna chce przeprowadzić wszystko precyzyjnie i transparentnie. Dodał też, że nadawca faktycznie prowadzi rozmowy z Alessandro Cattelanem odnośnie prowadzenia konkursu, ale na ten moment wszystkie siły skupiają się na decyzji co do miasta. Coletta zapowiada, że komunikat ws. miejsca organizacji Eurowizji 2022 pojawić ma się wkrótce, a później RAI będzie stopniowo zdradzać kolejne plany co do konkursu. Na ten moment 31 nadawców potwierdziło już wstępną chęć udziału w Eurowizji 2022, a Belgia 🇧🇪 wskazała i ogłosiła swojego reprezentanta. Na liście chętnych nadal nie ma jeszcze istotnych graczy takich jak Wielka Brytania 🇬🇧 (BBC to ostatni z członków grupy Big5, który nie potwierdził chęci startu), Rosja 🇷🇺, kraje Kaukazu, Macedonia 🇲🇰 czy Mołdawia 🇲🇩. Czas na wstępne potwierdzenie chęci startu i zgłoszenie się do EBU minął 16 września, co znaczy, że niektóre telewizje po prostu nie ogłosiły tego publicznie. Teraz do 11 października każda stacja ma prawo wycofania się bez ponoszenia konsekwencji finansowych. Więcej na temat tych procedur pisałem na początku września TUTAJ.

🇵🇱 Szansa na Sukces: W niedzielę III półfinał

Już w niedzielę o 15:15 ostatni półfinał „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2021”. Dziennik Eurowizyjny podał już listę kandydatek – w tym odcinku wystąpią same dziewczęta. Śpiewać będą hity ABBY i Celine Dion, a oceniać ich mają Ala Tracz, Ray Wilson i Paolo Cozza. „Internauci marzą o tym, żeby na Konkurs Piosenki Eurowizji dla dzieci pojechała Sara Egwu-James, czyli zwyciężczyni czwartej edycji muzycznego programu The Voice Kids” – przypomina portal Eska.pl. Marzenia zapewne się spełnią, gdyż triumfatorka „The Voice” zaśpiewa jutro w „Szansie na Sukces” i nie ma wątpliwości, że to ona wejdzie do finału, gdzie pewnie z łatwością pokona Marysię Stacherę i Miłosza Świetlika Skierskiego, którzy są od niej znacznie mniej popularni. Od 2018 roku Polskę reprezentują tylko dziewczęta uczestniczące w „The Voice” – Roksana Węgiel, Viki Gabor i Alicja Tracz. Sara byłaby drugą Polką, która zdobyła 1. miejsce w „The Voice” i otrzymała prawo do śpiewania dla naszego kraju na Eurowizji Junior. W Paryżu spotkałaby się z innymi zwycięzcami tego programu – Simao z Portugalii 🇵🇹 i Levi’m z Hiszpanii 🇪🇸.

Uczestnicy III odcinka „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2021”

  • Sara Egwu-James „That’s the way it is”
  • Julia Bieniek „Dancing Queen”
  • Lena Mrówczyńska
  • Kornelia Wodka „A new day has come”
  • Martyna Kaczmarek „Mamma Mia”
  • Michelle Bednarowska „Waterloo”
  • Natalia Smaś

Źródło: RTE, Wiwibloggs, SVT, DR, RTSH, Eurovoix, Instagram, Eurofestival News, Wikipedia, TVP, inf. własne, fot.: TVP

%d blogerów lubi to: