Eurowizja 2022: Pobierz regulamin konkursu! • Chórki z taśmy także we Włoszech • Dziś Rusza festiwal w Opolu

Już w niedzielę o 15:15 w TVP2 pierwszy półfinał „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2021” 🇵🇱 z udziałem siedmiu uczestników, w tym m.in. Marysi Stachery, Emilii Glodek czy Pauliny Ładosz. Więcej o wykonawcach z pierwszego półfinału przeczytacie TUTAJ. Kandydaci zaśpiewają eurowizyjne hity takie jak „Anyone I want to be”, „Arcade” czy „I’ll be standing”, a oceniać ich będą Cleo (ESC 2014), Misha Kostrzewski i Marianna Józefina Piątkowska, która otwierała Eurowizję Junior 2019, a rok później podawała polskie głosy. To oni zdecydują, kto wejdzie do finału 26 września i powalczy o reprezentowanie Polski na Eurowizji Junior w Paryżu. Wielu fanów zastanawia się jednak, czy „Szansa na Sukces” w formie preselekcji jest potrzebna zwłaszcza po potwierdzeniu uczestnictwa zwyciężczyni „The Voice Kids 4” – Sary Egwu-James, która zaśpiewa w trzecim półfinale. Już w kwietniu tego roku Dziennik Eurowizyjny sugerował, że Sara może być główną faworytką preselekcji, a niedawno ona sama potwierdziła, że marzy jej się udział w konkursie i to najlepiej z balladą. W wolniejszym repertuarze widzi ją też Roksana Węgiel (JESC 2018), która mocno trzyma za Sarę kciuki. Zanim jednak preselekcyjne emocje, pora na Festiwal w Opolu, który rusza już dziś w TVP1. Pierwszy koncert o 20:15 i będzie to „Od Opola do Opola” z udziałem m.in. Cleo (ESC 2014), Justyny Steczkowskiej (ESC 1995), Blue Cafe (ESC 2004) czy Kasi Moś (ESC 2017). O 22:40 koncert „Debiutów”, gdzie o zwycięstwo walczy uczestniczka preselekcji JESC i ESC – Amelia Andryszczyk. Gośćmi specjalnymi będą m.in. Gromee (ESC 2018) i Alicja Szemplińska (ESC 2020). Więcej informacji o dzisiejszych koncertach znajdziecie w poprzednim artykule TUTAJ.

Eurowizja 2022 nadal z chórkami z taśmy

Nie mogło być inaczej i raczej wszyscy spodziewali się tego, że po „teście” przeprowadzonym w Rotterdamie, także kolejna Eurowizja będzie odbywać się przy użyciu chórków z taśmy. Telewizja RUV 🇮🇸, która ogłosiła dziś nabór do selekcji islandzkich, opublikowała jednocześnie regulamin Eurowizji 2022, gdzie podana jest informacja o możliwości korzystania z nagranych wcześniej wokali chórzystów. W ubiegłym roku takie rozwiązanie wprowadzono z myślą o zmniejszeniu delegacji co było spowodowane pandemią i ryzykiem zarażenia czy złamania zasady dystansu społecznego oraz miało ograniczyć koszty podróży. Podobnie jak w 2021, także w 2022 na taśmie nie może się znaleźć główny wokal utworu. Dodatkowo wokale nie mogą być w żaden sposób podrasowane technicznie, nie mogą być też podkładane pod głównego wokalistę czy z nim dublowane. Chórki z taśmy spowodowały, że część delegacji postawiła na utwory z wykorzystaniem znacznie większej ilości głosów. Macedonia 🇲🇰 i Słowenia 🇸🇮 miały piosenki z wieloosobowym chórem, Islandia postawiła na utwór w którym zmiksowano głosy ponad 100 osób, w tym…reprezentanta Niemiec 🇩🇪 z tej samej Eurowizji. Telewizja RUV, która w pewien sposób zdradziła plany EBU, potwierdziła dziś udział w ESC 2022 i powrót selekcji narodowych. Songvakeppnin odbędzie się w lutym i składać ma się z dwóch półfinałów i finału – format będzie taki sam jak w 2020 roku. Zgłoszenia przyjmowane są do 6 października, a uczestników poznamy w styczniu.

Eurowizja 2022: Terminarz przygotowań dla telewizji

Regulamin Eurowizji 2022 opublikowany przez Islandczyków zdradza m.in., że kwota jaką startujące w konkursie nadawcy łącznie muszą ponieść to aż 5,3 mln euro (podzielone na kraje według odpowiedniego wskaźnika – najwięcej zapłacą państwa Big 5). Nadawcy europejscy do 16 września mogą potwierdzać wstępnie zgłoszenie udziału w Eurowizji 2022, a do 30 września telewizje dowiedzą się ile będą musiały za start zapłacić. Jednocześnie do 11 października mają prawo się wycofać bez ponoszenia konsekwencji finansowych. 2 listopada wszystkie telewizje otrzymają oficjalną informację ile kosztuje składka za start po ewentualnej redukcji listy uczestników. Na początku grudnia odbędzie się prezentacja budżetu Eurowizji, jednak nie będą to dane publicznie dostępne, a przekazane Grupie Referencyjnej. Do 3 stycznia kraje mają prawo zgłosić prośbę o zwolnienie z obowiązku przeprowadzenia televotingu – z tego prawa co roku korzysta San Marino 🇸🇲. Co dalej? 14 stycznia nadawcy muszą zapłacić pierwszą ratę za udział w konkursie, a do 31 stycznia każda telewizja powinna opublikować na swoich stronach internetowych zasady preselekcji narodowych, jeżeli planuje je zorganizować. Pod koniec stycznia odbędzie się też losowanie półfinałów i uruchomiony będzie proces przyznawania akredytacji. Nie później niż na 16 tygodni przed Eurowizją nadawcy mają obowiązek uruchomić swoje strony internetowe dotyczące konkursu.

Eurowizja 2022: Ważne terminy dla uczestników

Sporo ciekawostek? Pora na kolejne! Do 28 lutego 2022 kraje powinny przedstawić taryfowanie televotingu i preferencje użycia tej formy głosowania (np. ustalić czy będzie tylko głosowanie sms czy audiotele). Do końca lutego sponsorzy mają też czas na dobicie targu z EBU i nadawcą organizującym Eurowizję w sprawie promocji i brandingu. W marcu nastąpi deadline dla nadawców dotyczący prezentacji wszystkich materiałów związanych z wybranym reprezentantem i piosenką. Do spotkania szefów delegacji każda telewizja musi zdecydować czy planuje transmisję swojej wersji Eurowizji 2022 (z lokalnym komentarzem) w Internecie. Do kwietnia nadawcy muszą zaś zapłacić drugą i ostatnią ratę za udział w konkursie, a także ustalić supervisora odpowiedzialnego za pracę jury narodowego. Sam skład jury musi być przygotowany do 15 kwietnia. Regulamin Eurowizji 202 potwierdza, że w konkursie mogą wystartować maksymalnie 44 państwa z czego maksymalnie 26 w finale. W tym roku jednak w finale znajdzie się 25 krajów ze względu na fakt, iż państwo Big5 jest jednocześnie organizatorem show. Regulamin Eurowizji to spora gratka dla fanów, nie zawsze jest on dostępny więc warto korzystać, że został opublikowany. Znajdziecie go TUTAJ.

Rusza sezon selekcyjny do Eurowizji Junior

11 września rusza kolejna edycja gruzińskiej „Raniny” 🇬🇪 czyli talent-show wybierającego reprezentanta kraju na Eurowizję dla Dzieci. Dokładny format preselekcji nie jest jeszcze znany, nie wiemy kto poprowadzi program i kto zasiądzie w jury. Do tej pory 10 kandydatów walczyło w pierwszych rundach, pięciu wchodziło do półfinału, a trzech do finału. Piosenka wskazywana jest wewnętrznie po zakończeniu show. Dzień po Gruzji startują selekcje w Irlandii 🇮🇪 i potrwają sześć tygodni. Prowadzącą będzie Louise Cantillon. We wszystkich rundach o wynikach decydować będzie trzyosobowa komisja, w której dwie osoby są tam na stałe – Niamh Ni Chroinin (prezenterka radiowa i promotorka języka irlandzkiego) oraz Fiachna O Braonain (Hothouse Flowers – Interval Act ESC 1988 i jurorka w latach 2016-2018 oraz kompozytorka „Banshee”). Gościnnymi jurorami będą byli reprezentanci Irlandii na ESC – Jedward (2011-2012), Niamh Kavanagh (1993, 2010), Brian Kennedy (2006), Lesley Roy (2020-2021), Mickey Joe Harte (2003) i Linda Martin (1984, 1992). Dokładnego formatu show na razie nie znamy. W Rosji 🇷🇺 doszło do przedłużenia okresu zgłoszeniowego do preselekcji narodowych. Teraz kandydaci mogą wysyłać swoje piosenki do 20 września. Pierwotnym deadlinem był 25 sierpnia. Finał odbędzie się w październiku lub listopadzie.

Źródło: TVP, EBU, RUV, Eurovoix, fot.: @cleo_don

%d blogerów lubi to: