Eurowizja 2022: Zmiany na Ukrainie, gwiazda POP-Folk w „Beoviziji” • Włosi jednak startują w Eurowizji Junior • Opole 2022: Kto wystąpi pierwszego dnia?

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami telewizja ukraińska UA:PBC 🇺🇦 kończy współpracę z prywatnym nadawcą STB co oznacza, że format selekcji eurowizyjnych „Vydbir” nie będzie wznowiony w 2022 roku. Dodatkowo STB nie będzie też współfinansować startu ukraińskiego reprezentanta na Eurowizji. Od 2022 UA:PBC ma organizować wybór reprezentanta i piosenki samodzielnie, co może się wiązać ze spadkiem jakości show. Telewizja publiczna organizowała selekcje w latach 2005-2014 i często wiązało się to z niejasnym regulaminem, dziwnymi porami emisji (np. 12:00), chaosem w produkcji samego show czy manipulacjami. Warto przypomnieć kilka z nich – w 2005 roku organizowane są rozbudowane selekcje z licznymi ćwierćfinałami, a koniec końców do finału z marszu dokoptowano piosenkę będącą wtedy hymnem Pomarańczowej Rewolucji i ten utwór wygrał pomimo wątpliwej wartości muzycznej. W 2010 roku wskazano reprezentanta wewnętrznie, a utwór publicznie, jednak wybór spotkał się z tak dużą krytyką, że cały projekt anulowano i na szybko zorganizowano tradycyjne selekcje, których zwycięski utwór…został zdyskwalifikowany bo złamał podstawowy punkt regulaminu. W 2011 pojawiły się podejrzenia o przekupstwo, co zmusiło organizatorów do organizacji dodatkowej rundy dogrywkowej, w której nikt nie chciał wystartować. W 2012 żartowano, że wygra ten kto da więcej i na ostatniej prostej „kopertę” Maxa Barskiego przebiła Gaitana. „Vydbir” był czymś zupełnie innym – przemyślanym, konsekwentnym, prostym w zrozumieniu i przede wszystkim bardzo ciekawym muzycznie formatem, chociaż oczywiście nie brakowało mu wad – był przegadany, a jego renomę popsuły punkty regulaminowe związane z tematami rosyjskimi. Spośród trzech uczestników ESC wyłonionych (wraz z piosenką) przez Vydbir jeden wygrał Eurowizję (Jamala), jeden zajął jedno z ostatnich miejsc (O.Torvald), a jeden omal dostał w finale najmniej punktów od jury (Melovin). Odkryciem „Vydbiru” była też formacja Go_A, której piosenka „Shum” zajęła w finale ESC wysokie, 5. miejsce i jest jednym z najbardziej popularnych tegorocznych utworów w sieci.

Eurowizja Junior: Już 16 państw w grze

Niespodzianka z Włoch 🇮🇹! Co prawda nie poznaliśmy dziś nazwy miasta, które będzie organizatorem Eurowizji 2022, ale telewizja RAI ogłosiła, że zmieniła zdanie w kwestii udziału w Eurowizji Junior. Reprezentant Włoch pojawi się w Paryżu, tym samym JESC 2021 będzie mieć 16 krajów (na ten moment), w tym rekordową ilość aż czterech państw Big5 (wszystkie, poza Wielką Brytanią). Co ciekawe, telewizja RAI jedzie do Francji aby wygrać i powtórzyć sukces grupy Maneskin z Rotterdamu. Czy to się uda? Czas pokaże. Wiemy, że reprezentanta kraju i jego piosenkę poznamy w listopadzie. Włochy pojawiły się w JESC w 2014 roku od razu wygrywając konkurs dzięki „Tu primo grande amore” Vincenco Cantiello. Nie zdecydowano się jednak na organizację show. W 2015 kraj osiągnął swój najgorszy wynik – 16. miejsce. Drugi raz na podium stanął w 2016 dzięki Fiammie i „Cara Mamma” (3. miejsce). Dwie ostatnie edycje – 2018-2019 kończyły się na 7. miejscu. W 2020 Włochy nie wystartowały ze względu na restrykcje w podróżowaniu. Wciąż jeszcze czekamy na pełną listę uczestników, ale sytuacja jest już bardzo dobra. 16 państw to tyle co w pierwszej edycji JESC z 2003, ale też w 2005, 2014 i 2017 roku. Może być ich jeszcze więcej, bo liczymy na pozytywne decyzje w sprawie udziału Kazachstanu i Armenii, a kto wie – może będziemy mieć jeszcze jakąś niespodziankę?

Garść nowości ze świata Eurowizji 2022

Telewizja TMC z Monako 🇲🇨 po raz kolejny potwierdziła to, co oczywiste – brak startu w Eurowizji 2022. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule z lipca. Norwegowie 🇳🇴 z kolei podali już terminarz Melodi Grand Prix 2022. Selekcje ruszą 15 stycznia (pierwszy półfinał) i zakończą się finałem 19 lutego. Podobnie jak ostatnio format składa się z pięciu półfinałów i finału. Na razie nie wiadomo gdzie odbędzie się konkurs, kto go poprowadzi oraz czy będzie runda dogrywkowa. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września. Już w czwartek ruszy proces zgłoszeniowy do Eesti Laul 2022 🇪🇪. Telewizja planuje parę zmian w formacie, ale o tym szerzej dowiemy się dopiero 2 września. Do selekcji serbskich planuje zgłosić się wielka gwiazda muzyki pop-folk w Serbii 🇷🇸 – Aca Lukas, co potwierdził jego menadżer Sasa Mirković. Chociaż internauci szybko uznali to za żart, okazało się, że przygotowania faktycznie trwają. Piosenkę przygotować ma Vladimir Graić, a utwór jest już prawie nagrany. Będzie to ballada na bałkańską modłę. Sara Mirković, który pracował z Mariją Serifović przy Eurwoizji 2007, jest pewien nie tylko zwycięstwa Acy w selekcjach, ale też wysokiego miejsca (czy nawet triumfu) we Włoszech. Uważa, że na Lukasa zagłosuje cała diaspora w Europie i Australii, a Serbowie mieszkający poza granicami swojego kraju będą dokładnie informowani o tym, jak oddać głos na balladę Lukasa. Doniesienia potwierdził sam wokalista, który napisał na Instagramie: „Jak Bóg da, w przyszłym roku Rzym„. Bóg Rzymu na pewno nie da, bo to nie tam odbędzie się Eurowizja, ale dowiemy się już za parę miesięcy, czy plany Acy Lukasa i jego menadżera się ziszczą.

🇵🇱 Sopot i Kielce za nami, przed nami Opole!

Za nami dość ciekawy weekend podczas którego Doda wygrała konkurs „Przebój lata RMF FM i Polsatu” pokonując w superfinale Sylwię Grzeszczak i C-Boola. Roksana Węgiel nie awansowała nawet do czołowej trójki, co jest już kolejną porażką piosenki „Korona” w tego typu głosowaniach publiczności. Wczoraj oglądać można było ostatnią część „Wakacyjnej Trasy Dwójki” zakończonej popisowym fiaskiem technicznym i kompromitacją Joanny Moro – widzowie TVP usłyszeli jak wokalistka fałszuje i zapomina tekstu piosenki. Wszystko przez techniczny błąd, który wywołał konsternację wśród widzów. Przypomnę, że gwiazd eurowizyjnych było wczoraj sporo, bo na scenie zaprezentowali się Stefania z Grecji 🇬🇷, Ricchi e Poveri z Włoch 🇮🇹, Gromee, Rafał Brzozowski, Paweł Skiba, Viki Gabor i Roksana Węgiel. Już od 3 września kolejne muzyczno-estradowe emocje, bowiem rusza festiwal w Opolu! Pierwszy koncert „Od Opola do Opola” od 20:15 poprowadzą Małgorzata Tomaszewska (JESC 2020), Olek Sikora (JESC 2019 i komentator ESC 2021) oraz Marek Sierocki (komentator ESC 2021 i prowadzący selekcji JESC 2021). Zaśpiewają i zagrają m.in. Cleo (ESC 2014), Justyna Steczkowska (ESC 1995), Kasia Moś (ESC 2017), Ira (KE 2003 i 2009), Piotr Cugowski (KE 2003), Blue Cafe (ESC 2004) oraz Gromee (ESC 2018). W tym samym dniu odbędzie się też koncert „Debiutów” z udziałem m.in. Amelii Andryszczyk (uczestniczki polskich selekcji do JESC i ESC). Gościnnie wystąpią Alicja Szemplińska (ESC 2020), Marta Gałuszewska (KE 2018) i Gromee, a konkurs współprowadzić będzie Ida Nowakowska (JESC 2019-2020).

Źródło: UA:PBS, STB, Eurovoix, RAI, ESCtoday.com, Naslovi.net, Kurir, Polsat, TVP, fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: