Szansa na Sukces Eurowizja Junior: Kto wystąpi w Pierwszym odcinku? • STB żegna się z Eurowizją • Dziś Eurowizyjny Sylwester!

Już w niedzielę 5 września o 15:15 w TVP2 🇵🇱 pierwszy odcinek preselekcyjnej „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2021”, w którym siedmiu uczestników powalczy o pierwsze miejsce w finale. Decydować będą o tym jurorzy wybrani przez TVP, a wśród oceniających w całym show m.in. Viki Gabor (JESC 2019), Cleo (ESC 2014) czy Alicja Tracz (JESC 2020). W pierwszym odcinku wykonawcy zaśpiewają eurowizyjne hity, m.in. „Anyone I want to be”, „I’ll be standing” czy „Arcade”. Wystąpią tacy uczestnicy jak Marysia Stachera, Emilia Głodek, Zuzanna Gajor, Krystian Gizicki i Paulina Ładosz. Wiemy, że w kolejnych częściach show mają zaprezentować się Miłosz Skierski, Patrycja Wsół, Grzegorz Stachera, Maria Chwastek, Laura Rumpel, Lena Mrówczyńska czy Gabriela Frątczak, a spekuluje się też o udziale Tatiany Kopali i Sary Egwu-James. W drugim odcinku kandydaci zaśpiewają piosenki z Akademii Pana Kleksa (m.in. „Meluzyna” czy „Witajcie w naszej bajce”), a w trzecim światowe hity (np. przebój Whitney Houston). Program poprowadzi Marek Sierocki. Odcinki półfinałowe zostały nagrane już wcześniej, ale nazwiska uczestników długo utrzymywane były w tajemnicy. Finał odbędzie się 26 września o 15:15 w TVP2 – wtedy zwycięzcę wybiorą widzowie wraz z jurorami. Triumfator pojedzie do Paryża reprezentować Polskę podczas Eurowizji Junior 2021 i rywalizować z 15 innymi uczestnikami. Wiemy, że w gronie państw zabraknie Chorwacji 🇭🇷 – telewizja HRT poinformowała, że nie planuje powrotu do konkursu.

🇵🇱 Szansa na Sukces: Kto powalczy o finał?

Kim są uczestnicy pierwszego odcinka „Szansy na Sukces”? Na ten moment znamy pięciu z siedmiu kandydatów, a jedną z nich jest młoda wiolonczelistka Marysia Stachera (fot.). Dziewczynka po raz kolejny startowała niedawno w konkursie dla uczniów klas instrumentów smyczkowych i znów zdobyła najwyższe miejsce. Co ciekawe, wokalistka z Kielc ma też wiele innych pasji, w tym żeglarstwo – w listopadzie ubiegłego roku zgarnęła puchar za pierwsze miejsce regat w Cedzynie. Wraz ze swoim bratem występowała też podczas Konkursu Kolęd i Pastorałek w Malogoszczu. Co ciekawe, Grześ Stachera wystartuje w drugim odcinku „Szansy na Sukces”. Emilia Głodek, kolejna uczestniczka I półfinału, startowała już w wielu muzyczno-wokalnych konkursach m.in. „Wygraj Sukces” czy „Domowe śpiewanie”. Zajęła też pierwsze miejsce w I Mazowieckim Festiwalu Piosenki Znanej i Nieznanej oraz wygrała festiwal „Piosenka Dekady”. Zuzanna Gajor pojawiła się w przeglądzie „Piosenki Mojej Mamy”, którego została laureatką. Jest również zdobywczynią II miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Przyrodniczej w Mirosławcu. Krystiana Gizickiego kojarzyć możemy z „The Voice Kids 3”, gdzie uczestniczył w przesłuchaniach w ciemno z piosenką „Trofea”. Pod koniec ubiegłego roku wygrał konkurs wokalny „Golden Voice” w Nowym Sączu. Także Paulina Ładosz brała udział w popularnym talent-show TVP. W czwartej edycji wystąpiła w „blindach” śpiewając „Pokaż na co Cię stać”. Rok temu wydała debiutancki singiel „Jak marzenia”, który przygotował Juliusz Kamil.

🇺🇦 STB żegna się z Eurowizją

Ukraińska telewizja prywatna STB żegna się z Eurowizją kończąc współpracę z UA:Pershyi przy organizacji popularnych preselekcji „Vidbir”, o czym informowałem już wczoraj. Dyrektorka stacji, Lyudmyla Semchuk podkreśla, że selekcje były niezwykle ważnym projektem dla telewizji i producentów z StarLightMedia. Jak twierdzi, STB przyczyniło się znacznie do promocji i popularyzacji muzyki ukraińskiej w Europie oraz wspierało wielu młodych artystów, pozwalając im dotrzeć do szerokiego odbiorcy. Policzono, że w ciągu pięciu lat telewizja STB zebrała ponad tysiąc zgłoszeń, z czego 92 artystów otrzymało szansę startu w telewizyjnej części show. Z lokalnego konkursu projekt szybko stał się jednym z największych muzycznych projektów w kraju, był też doceniany i chwalony przez media oraz ludzi z branży, w tym przez fanów Eurowizji z innych krajów. Rekordowe były selekcje z 2020 roku, gdy aż 200 przedstawicieli prasy i fanów Eurowizji akredytowało się przy preselekcjach, wśród nich Stein Smulders, pracownik portalu Eurovision.tv dla EBU. Transmisja selekcji praktycznie podwajała telewizji STB wyniki oglądalności, a sporą popularność zdobył prezenter Sergii Pritula, który prowadził niemal wszystkie edycje. Dziennik Eurowizyjny miał okazję obserować preselekcje ukraińskie w 2018 roku na żywo z Kijowa dzięki akredytacji przyznanej przez STB. Chociaż na zewnątrz panowała sroga zima, na terenie politechnicznej auli było niezwykle gorąco, zwłaszcza, gdy na scenie pojawił się Melovin wspierany przez armię fanek.

🇮🇹 Mediolan z Palazzo delle Scintille

Nie potwierdziły się doniesienia włoskiej prasy o tym, że miasto-organizatora Eurowizji 2022 poznamy 30 sierpnia. Nadal trwa walka pięciu kandydatów, a jednym z faworytów jest Mediolan, chociaż ekipa odpowiedzialna za udział tego miasta stara się nie szacować szans na wygraną. Jak twierdzi Beppe Sala, team skupia się na pracy i promuje kandydaturę miasta twierdząc, że najlepszą areną do organizacji ESC 2022 będzie Palazzo delle Scintille chociaż w ofercie jest też Assago Forum. Palazzo powstał już w 1923 roku i przez lata gościł mnóstwo imprez sportowych i rozrywkowych. Obiekt przeszedł gruntowną renowację, spełnia wszelkie standardy organizacji wydarzeń masowych. Jego wysokość to 32 metry, a może pomieścić nawet 18 tys. osób. W tym roku stał się też największym w kraju centrum szczepionkowym w trakcie pandemii covid-19. Przypomnę, że o możliwość bycia gospodarzem Eurowizji 2022 walczą też Bolonia (faworyt m.in. Laury Paussini i Senhit), Pesaro, Rimini oraz Turyn. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zwycięzcę powinniśmy poznać na początku września. 26 nadawców wstępnie potwierdziło już udział w konkursie.

Eurowizja 2022: Odliczanie do nowego sezonu!

Dziś eurowizyjny sylwester czyli koniec sezonu 2020/2021! Wszystkie nowe piosenki wydane po 1 września 2021 będą miały prawo wybrzmieć podczas Konkursu Piosenki Eurowizji we Włoszech i chociaż praktycznie nie zdarza się, by na konkurs trafiały utwory wydane tak wcześnie, data ta jest symbolicznym końcem jednego eurowizyjnego szaleństwa i początkiem kolejnego! Z tej okazji Dziennik Eurowizyjny zaprasza na dwugodzinne podsumowanie roku przez muzykę i klipy! Specjalny event rusza o 22:00 na platformie Watch2gether i potrwa do północy. Przypomnimy sobie najciekawsze utwory sezonu preselekcyjnego oraz konkursów, które przez ostatnie 12 miesięcy obserwowaliśmy. Będzie też okazja do wspomnień, ale by móc w pełni z tego korzystać, trzeba być członkiem grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku. A co nas czeka w nowym sezonie? Wrzesień to start sezonu selekcyjnego do Eurowizji Junior, w tym czteroczęściowa „Szansa na Sukces” 🇵🇱. Październik i listopad będą spokojniejsze pod kątem JESC, ale zaczną się już wtedy pojawiać kolejne istotne informacje dotyczące sezonu selekcyjnego do ESC 2022. W grudniu powinniśmy poznać już pierwsze nazwiska uczestników włoskiej edycji Eurowizji 🇮🇹, a 19 grudnia odbędzie się finał Eurowizji Junior 🇫🇷. Zaraz po nim albańskie Festivali i Kenges 🇦🇱, które otworzy trzymiesięczne emocje selekcyjne w całej Europie i Australii. Kwiecień to czas promocji, a maj to oczywiście Eurowizja na żywo i (mamy nadzieję) bez żadnych problemów. Z kolei w czerwcu i kolejnych miesiącach wiele polskich festiwali i koncertów, a na Dzienniku Eurowizyjnym kolejna edycja popularnych konkursów Eurovision Internet Song Contest oraz United Song Contest Asia/Oceania. W przyszłym miesiącu kontynuowany będzie cykl „Historia Włoch na Eurowizji”, pojawią się też plebiscyty „Nasz Faworyt JESC” czy gra „Bet & Win”. Emocji i zabawy nie zabraknie, bo dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego konkurs trwa praktycznie cały rok!

Źródło: TVP, Instagram, Tygodnik Siedlecki, Wikipedia, Echodnia.eu, YouTube, STB, Eurovoix, EurofestivalItalia, współpraca: Z. Byszewska; fot.: @marysiastachera

%d blogerów lubi to: