Dziś „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” – półfinał trzeci! • O 20:00 oglądamy półfinał Eurowizji 2014 • Co szykuje San Marino? • Kto pojawi się w albańskim FiK?

Dziś o 15:15 w TVP2 ostatni półfinał preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2021” 🇵🇱. Wielkie hity dwóch zwycięzców Eurowizji – Celine Dion i ABBY – zaśpiewają kandydatki do finału programu, a oceniać je będą Alicja Tracz (JESC 2020), Ray Wilson i Paolo Cozza. Program poprowadzi Marek Sierocki. Ponieważ odcinek został już wcześniej nagrany, wiemy, jakie utwory zostaną dziś rozlosowane:

  • Sara Egwu-James „That’s the way it is”
  • Julia Bieniek (na zdj.)  „Dancing Queen”
  • Lena Mrówczyńska
  • Kornelia Wodka „A new day has come”
  • Martyna Kaczmarek „Mamma Mia”
  • Michelle Bednarowska „Waterloo”
  • Natalia Smaś

Więcej o uczestniczkach przeczytasz TUTAJ. Faworytką jest zwyciężczyni „The Voice Kids 4” – Sara Egwu-James. Wokalistka wykona przebój Celine Dion „That’s the way it is” z 1999 roku. Dzisiejszy odcinek emitowany będzie premierowo o 15:15 na kanale TVP2 i dostępny będzie później do odtworzenia na TVP VOD, ale też zaplanowano telewizyjne powtórki. W sobotę 25 września (dzień przed finałem „Szansy”) obejrzymy go o 15:15 na TVP2 i o 18:10 na TVP Polonia. Dodatkowo powtórki odbędą się 29 września o 23:35 i 3 października o 19:45 na TVP Rozrywka.

Eurowizja Junior: Co nowego?

Poza selekcjami w Polsce dziś także kolejna runda konkursu w Irlandii 🇮🇪. O 21:00 emisja „Junior Eurovision Eire” z udziałem kolejnych kandydatów na Eurowizję Junior. Na tym etapie preselekcji uczestnicy śpiewają znane światowe przeboje ale w języku irlandzkim. Jurorzy decydują o tym, kto przejdzie dalej. Transmisję oferuje stacja TG4. Dziś w ciągu dnia telewizja maltańska PBS 🇲🇹 ma ogłosić uczestników finału narodowego. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami o wyjazd do Paryża powalczy 12 uczestników, a finał odbędzie się 9 października. Poznaliśmy już autorów piosenki eurowizyjnej dla reprezentanta Portugalii 🇵🇹 – Simao Oliveiry. Utwór napiszą Fernando Daniel i Diogo Clemente. Fernando to zwycięzca „The Voice Portugal” z 2016 roku i uczestnik preselekcji do ESC 2017. To właśnie on był mentorem Simao w „The Voice Kids”. W gronie krajów uczestniczących w Eurowizji Junior 2021 mamy jeszcze takie, których nadawcy w ogóle nie przedstawili metody wyboru reprezentanta. Nie wiemy co z Albanią, Bułgarią, Kazachstanem i Macedonią oraz Armenią 🇦🇲, chociaż ten ostatni kraj może być reprezentowany przez Malenę Fox, która na konkurs jechać miała rok temu. Wokalistka ostatnio opublikowała zdjęcie na planie teledysku i w komentarzach od razu pojawiły się pytania związane z JESC.

San Marino ogłosi format, Albania uczestników. Kiedy?

Telewizja SMRTV 🇸🇲 ogłosi plany wobec Eurowizji 2022 podczas specjalnego programu emitowanego 22 września o 11:30. Podczas show pojawią się byli reprezentanci San Marino w konkursie. Czekamy na ogłoszenie szczegółów dotyczących planowanych preselekcji pod nazwą „Una voce per San Marino”, które już wcześniej ogłoszone zostały przez władze tego kraju. Konkurs ma trwać kilka miesięcy i rozpocząć się już w grudniu. Tymczasem do 22 października mamy poznać uczestników 60. Festivali i Kenges w Albani 🇦🇱i. Niektórzy artyści już sugerują na swoich profilach społecznościowych chęć startu i zgłoszenie utworu. Na wysłanie aplikacji do RTSH mają jeszcze czas do końca września. Spekuluje się, że o wyjazd na Eurowizję do Włoch powalczą na pewno Ardit Cuni (25-letni piosenkarz z Tirany) czy Alban Ramosaj, holendersko-albański wokalista i zwycięzca „Kenga Magjike”. Istnieją spore szanse, że w FiK usłyszymy też Ronelę Hajati, Besę czy Mentona Haziri. Telewizja RTSH liczy na czołowe nazwiska tak, by stawkę jubileuszowej edycji festiwalu wypełnić w jak najlepszy sposób.

20:00 Wspólne oglądanie: Dziś Eurowizja 2014

Po przerwie wracamy do serii wspólnego oglądania półfinałów Eurowizji. Kolejny sezon projektu rozpoczynamy od pierwszego półfinału Eurowizji 2014, który odbył się 6 maja 2014 w Kopenhadze 🇩🇰 na terenie B&W Hallerne. Konkurs poprowadzili Lisa Ronne, Nikolaj Koppel oraz znany aktor Pilou Asbaek. W pierwszej grupie wystartowało 16 państw, w tym powracająca po roku przerwy Portugalia 🇵🇹. O wejście do finału walczyli m.in. weteranka selekcji szwedzkich Sanna Nielsen 🇸🇪, zwyciężczynie Eurowizji Junior 2006 siostry Tolmachevy 🇷🇺, reprezentująca San Marino po raz trzeci z rzędu (ówcześnie) Valentina Monetta 🇸🇲 czy niezwykle popularny w Serbii Sergej Ćetković jako reprezentant Czarnogóry 🇲🇪. Z całej stawki tylko dwa utwory nie były zaśpiewane po angielsku. Podczas Opening Act tej rundy wystąpiła Emmelie de Forest (ESC 2013) z piosenką „Only Teardrops” z kolei w Interval Act zobaczyliśmy „Brzydkie Kaczątko” w nowej wersji. Oczywiście nie zabrakło kontrowersji, a największe związane były z coraz bardziej napiętymi stosunkami Rosji z Ukrainą 🇺🇦. Występ reprezentantek z Moskwy został wybuczony przez widownię, zarówno podczas półfinału, finału jak i podawania głosów. Zachowanie widzów miało swoje konsekwencje – rok później EBU zaczęła korzystać z odtwarzanych z taśmy oklasków.

Oglądaj razem z nami dziś o 20:00 – link do transmisji TUTAJ.

Źródło: TVP, Instagram, Eurovoix, Wikipedia, współpraca: K. Sygut, fot.: Julia Bieniek

%d blogerów lubi to: