Carpathia Festival: Co dziś dziać się będzie w Rzeszowie? • Muzyczne wydarzenia w sierpniu • Białorusini żałują braku udziału w JESC

Dziś drugi dzień Carpathia Festival 2021 w Rzeszowie. O 18:00 rozpocznie się Koncert Laureatów z udziałem wykonawców, których jurorzy ocenili najwyżej i którzy otrzymają nagrody lub wyróżnienia. Wiemy już, kto został zakwalifikowany do Koncertu Laureatów:

 1. 🇵🇹 Diogo Almeida „Mundo Mudou”
 2. 🇵🇱 Magdalena Białorucka-Ogorzelec „MankaSędziszowianka”
 3. 🇵🇱 Gabriela Blacha „Kiedy zrozumiem”
 4. 🇨🇦 Anna Cyzon i Paweł Nawrocki „Pierwszy raz”
 5. 🇵🇱 Szymon Grzybacz „Malinowy”
 6. 🇺🇦 Serhii Lazanovskyi „Nayridinishi lyudy”
 7. 🇺🇦 Diana Leshynska „Tobi”
 8. 🇱🇻 Julia Mayer „I do”
 9. 🇵🇱 Paweł Nawrocki „Wszystko jedno”
 10. 🇵🇱 Sylwia Piotrowska „Ostatni raz”
 11. 🇵🇱 Ania Rydz „Idź sobie”
 12. 🇵🇱 Julia Sibielak „Unreal”
 13. 🇱🇻 Alekss Silvers „Fireworks” (fot.)
 14. 🇵🇱 Angelika Wdowczyk LIKA „Błysk”
 15. 🇵🇱 Julia Węgrowicz „Ty wiesz”

Dziś wieczorem dowiemy się kto z dziewiątki zakwalifikowanych zdobył Grand Prix, a komu przypadły miejsca od pierwszego do trzeciego oraz do kogo trafi specjalna nagroda za największą osobowość sceniczną. Nagrodzeni wykonawcy zaśpiewają też swoje konkursowe utwory ponownie. W trakcie Koncertu Laureatów wystąpi Maks Łapiński, zdobywca Grand Prix ubiegłorocznego edycji Carpathia Festival. Drugą częścią wieczoru będzie wyjątkowy koncert „Czas nas uczy pogody”, w którym największe przeboje napisane przez Jacka Cygana zaśpiewają Kasia Moś (ESC 2017), Ralph Kamiński, Michał Rudaś, Bartosz Listwan, AniKa Dąbrowska oraz Soliści i Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Co ciekawe, zaśpiewa też sam Jacek Cygan! „Chociaż na co dzień głównie zajmuję się cichszą pracą, czyli pisaniem, dałem się namówić na występ. Pomysł jest taki, aby zaśpiewać utwór „Łatwopalni” – zdradził w gazecie festiwalowej „Nowiny”. Wszystkie utwory w nowych aranżacjach przygotował Tomasz Filipczak, a scenariusz konkursu napisała dr Anna Czenczek. Transmisja dzisiejszego koncertu rusza od godziny 18:00 na YouTube – TUTAJ. Wczorajsze przesłuchania koncertowe do odtworzenia TUTAJ.

Białoruś nie wystartuje w Eurowizji Junior

Chociaż po wykluczeniu telewizji białoruskiej z Europejskiej Unii Nadawców nasi sąsiedzi odgrażali się, że aktywność w takiej unii nie jest im do niczego potrzebna, a tym bardziej udział w Eurowizji, teraz jednak dyrektor Ivan Ejsmont przyznaje, że żałuje braku możliwości udziału w Eurowizji Junior. Przyznał, że w kwestii Eurowizji zawsze bardziej skupiano się na konkursie dla dzieci, który Białoruś dwukrotnie wygrała i dwa razy organizowała, co ponoć nadal jest pamiętane w kraju. „Poprzez organizację i bycie częścią tego wydarzenia, nasi profesjonaliści zdobyli jeszcze więcej doświadczenia i tego nikt im nie zabierze” – uważa dodając, że braku uczestnictwa w dorosłej Eurowizji w ogóle nie odczuwa, gdyż konkurs charakteryzuje się wieloma skandalami, które wywołane są przez tych samych, z powodu których Białoruś została z konkursu wykluczona. O czym dokładnie mówi i kogo obwinia za usunięcie BTRC z EBU? Nie podał żadnych dodatkowych szczegółów. Białoruś nie pojawiła się w Konkursie Piosenki Eurowizji 2021, pierwszy raz od momentu debiutu. W tym roku nie wystartuje w Eurowizji Junior, pierwszy raz od początku istnienia konkursu. To na razie pierwszy kraj, który uczestniczył w JESC 2020, a nie pojawi się w tegorocznej edycji. Spośród uczestników „zdalnej” Eurowizji Junior z Warszawy w stawce 2021 brakuje nam jeszcze Kazachstanu.

Muzyczny koniec sierpnia w Polsce

Muzycznych eventów w telewizji (i nie tylko) nie brakuje. Dziś poza Carpathią obejrzeć można także koncert w ramach Earth Festival (więcej tutaj) czy „Muzyczną Trasę Dwójki” z udziałem m.in. Edyty Górniak. A już za tydzień, w dniach 28-29 sierpnia powrót „Women’s Voices Bydgoszcz Festival” podczas którego wystąpią m.in. Paulina Przybysz (KE 2004), Brodka, Ania Karwan czy Margaret (preselekcje Polski i Szwecji do ESC). Co ważne, na zakończenie wystąpi wyjątkowa formacja złożona z Pauliny Przybysz, Moniki Borzym, Ani Karwan, Kasi Lins, Margaret i Rosalie – ich koncert nazywać się będzie „Women’s Voices Girl Power”. Bilety na dwudniowy festiwal dostępne są TUTAJ. Przypomnę, że 28 sierpnia w ramach festiwalu „Magiczne Zakończenie Wakacji 2021” odbędzie się konkurs na przebój lata RMF FM i Polsatu, a o nagrodę powalczą m.in. Roksana Węgiel (która ma już na koncie start w podobnej rywalizacji w TVN, a czeka ją jeszcze udział w opolskich „Premierach” TVP), Sylwia Grzeszczak, Three of Us czy Michał Szczygieł oraz Doda. Więcej na temat festiwalu znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Carpathia Festival, Nowiny, Eurovoix, Polsat, TVP, Women’s Voice, inf. własne; fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: