Chorwacja wygrywa w Częstochowie • W niedzielę Efendi w Ostródzie • Mika nie poprowadzi Eurowizji 2022

Podczas wczorajszego Międzynarodowego Konkursu Piosenki Chrześcijańskiej w Częstochowie 🇵🇱 zwyciężyła przedstawicielka Chorwacji, Vanessa Mioc 🇭🇷. Tak zdecydowali sami uczestnicy w tajnym głosowaniu, podczas którego nie mogli głosować sami na siebie. Dla najlepszego wykonawcy mogli przyznać 8 punktów, a następnie od 6 do 1. Chorwatka uzbierała 42 punkty za piosenkę „Verujem” wydaną przed dwoma laty i była dość zaskoczona triumfem. Drugie miejsce zajęło trio ze Szwecji 🇸🇪 – LIN D (41 punktów), a trzecie Dominika Gurbalova ze Słowacji 🇸🇰 (39 punktów). Zaraz za podium znalazła się Ana Bolivar z Kolumbii 🇨🇴 (30 punktów). Niższe miejsca zajęli reprezentanci Polski, Włoch 🇮🇹, Hiszpanii 🇪🇸 i USA 🇺🇸, jednak nie wiemy ile punktów uzbierali. Przy odbieraniu czeku na 25 tys. złotych Vanessa przyznała, że kocha Polskę i jest bardzo wdzięczna wszystkim, których tutaj poznała. Nagrodę publiczności TVP1 i TVP VOD orzymała reprezentantka Polski – Ola Maciejewska. Wyróżnienie wręczali widzowie z Polski w związku z tym ich wybór raczej nie dziwi. Wsparcie rodaków dało jej czeka na 15 tys. złotych. Chorwacka piosenka „Verujem” wydana została w lipcu 2019 roku, a utwór napisała Romana Bilaver. W oryginale Vanessa wykonuje piosenkę z Alanem Hrzicą – półfinalistą Dory 2003 (8. miejsce w grupie i brak awansu do finału za „Uzmu svu svoju ljubav”). Dziś o 20:15 druga część festiwalu na Jasnej Górze. Gwiazdy polskiej muzyki zaśpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II. O tym, kto dziś wystąpi dowiedzieć się możecie z poprzedniego artykułu, natomiast nagrania z pierwszego dnia festiwalu dostępne są na oficjalnej stronie „Jasna Strona Mocy”.

🇵🇱 Festiwale w TVP, TVN i Polsacie

Już w niedzielę ostródzka część „Wakacyjnej Trasy Dwójki”, na którą bezpłatne wejściówki rozeszły się w 13 minut. Z eurowizyjnych gwiazd zaśpiewa Efendi 🇦🇿, która wykona słynne „Mata Hari”. Będzie też Stachursky (KE 2003 i PdE 2009), Golec uOrkiestra, Playboys, Jorrgus czy Sławomir. Dwa kolejne koncerty odbędą się w Chełmie i w Sopocie. Nad Bałtykiem pojawi się Stefania, reprezentantka Grecji 🇬🇷 z ESC 2021. Tymczasem już w dniach 17-19 sierpnia „Top of the Top Sopot Festival” z udziałem wielu polskich gwiazd. O tym, kto pojawi się na deskach Opery Leśnej przeczytać możecie TUTAJ. Z kolei na 27-29 sierpnia zaplanowano w Kielcach Festiwal „Magiczne Zakończenie Wakacji 2021” organizowany przez Polsat. W trakcie drugiego dnia (28 sierpnia) odbędzie się konkurs na „Przebój Lata RMF i Polsatu”, a o zwycięstwo powalczą m.in. Roksana Węgiel (JESC 2018), Sylwia Grzeszczak, Doda, Michał Szczygieł czy Arek Kłusowski. Nie zabraknie gwiazd zagranicznych – z Irlandii 🇮🇪 przyjedzie Michael Patrick Kelly, znany dawniej jako Paddy Kelly, który w 2002 wraz z zespołem Kelly Family występował w selekcjach niemieckich do Eurowizji 🇩🇪. Utwór „I wanna be loved” zajął wtedy 4. miejsce. Z Rumunii 🇷🇴 pojawi się Inna, wokalistka, którą często typuje się jako idealną reprezentantkę kraju, jednak na ten moment nie jest tym zainteresowana. Z Bukareszt przyjedzie też Olivia Addams, a ze Szwecji 🇸🇪 duet Jubel złożony z Sebastiana Atasa i Victora Sjostroma. Więcej wiadomości o polsatowskim festiwalu znajdziecie TUTAJ.

🇮🇹 San Remo nie wierzy w sukces

Mika nie poprowadzi Eurowizji 2022 – plotkom zaprzeczył management wokalisty i potwierdził, że Mika ma złe zdanie o Eurowizji co nie zmieniło się od lat. Póki co jednak bardziej zależy nam byśmy jak najszybciej poznali miejsce organizacji konkursu, a portal Eurovision.tv zapowiada, że stanie się to już wkrótce. Przypomnę, że RAI i EBU debatują aktualnie nad ofertami 11 miast, z czego w gronie faworytów wymienia się Bolonię, Turyn, Mediolan oraz Rzym. O ESC 2022 rywalizuje też maleńkie San Remo, chociaż same władze miasta nie wierzą w swój sukces. Burmistrz Alberto Biancheri uważa, że błędem byłoby jednak nie spróbować. Miasto chce przygotować konkurs na terenie Mercato dei Fiori (hala targowa przeznaczona pod sprzedaż kwiatów), gdzie w 1990 jednorazowo odbył się festiwal Sanremo. Według danych pozyskanych przez straż pożarną, budynek mógłby pomieścić od 6 do 8 tys. osób, co można uznać za „spełnienie” warunku EBU. San Remo chce skorzystać z pomocy Genui i Nicei 🇫🇷 (we Francji) zarówno w kwestii bazy hotelowej jak i lotnisk. Co ciekawe, San Remo jest oddalone od Monako 🇲🇨 o jedynie 40 kilometrów, więc jeśli jakimś cudem Eurowizja odbyłaby się na Lazurowym Wybrzeżu, to Monte Carlo przeżyłoby swoisty najazd fanów Eurowizji.

Trwają głosowania dostępne dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

Serdecznie zapraszam do głosowania i decydowania o wynikach!

Źródło: TVP, TVN, Polsat, Eurofestivalnews, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: