Paweł Nawrocki wygrywa Carpathia Festival • New Wave: Aktualne wyniki konkursu • Stefania w niedzielę w sopocie

Koncert Laureatów Carpathia Festival 2021 🇵🇱 zakończył się zwycięstwem Pawła Nawrockiego z Krakowa. Wokalista, który na co dzień śpiewa w zespole Alergen, wykonał w trakcie konkursu piosenkę „Wszystko jedno” do której sam napisał tekst i muzykę. To on zdobył najwięcej punktów w głosowaniu jurorów, a w ramach nagrody otrzymał z rąk prezydenta Rzeszowa pamiątkową statuetkę, a także czeki na 15 tys. złotych i 1 tys. euro, które pomogą mu dalej rozwijać się muzycznie. Paweł nie krył zaskoczenia i emocji, a jego występ na bis pełen był energii i radości. Warto dodać, że wokalista w Carpathia Festival śpiewał też drugi utwór – „Pierwszy raz” w duecie z Anną Cyzon (KE 2010) – para za tę piosenkę otrzymała jedno z wyróżnień. Pozostałe trafiły do reprezentantów Polski – Szymona Grzybacza i Liki oraz do Łotyszki Julii Mayer 🇱🇻. Pierwsze miejsce przypadło Julii Węgrowicz za piosenkę „Ty wiesz”, drugie dla uczestnika łotewskich preselekcji Alekssa Silversa („Fireworks”), a trzecie do powracającej do Carpathia Festival Julii Sibielak. Nagrodę Szklanego Słowika za największą osobowość sceniczną zdobyła Magdalena Białorucka-Ogorzelec, która jako jedyna wykonała utwór oparty na brzmieniach folk. W trakcie Koncertu zaśpiewał też ubiegłoroczny zwycięzca – Maks Łapiński, a konkurs prowadzili Ilona Małek i Mateusz Szymkowiak, który ze sceny pozdrowił czytelników Dziennika Eurowizyjnego.

🇵🇱 „Czas nas uczy pogody” z udziałem wielu gwiazd

Drugą częścią niedzielnej odsłony festiwalu był koncert „Czas nas uczy pogody” z utworami gościa honorowego festiwalu – Jacka Cygana, który zresztą sam także zaśpiewał na scenie. Wykonał m.in. piosenkę „Łatwopalni” wraz z AniKą Dąbrowską i Centrum Sztuki Wokalnej, a występ poświęcił tym przedstawicielom świata polskiej kultury, którzy niedawno od nas odeszli. Był to jeden z najbardziej wzruszających momentów koncertu. Na scenie zaprezentowali się też Kasia Moś (ESC 2017) wykonując m.in. piosenkę „Jaka róża taki cierń”, Ralph Kamiński, Michał Rudaś czy Bartosz Listwan – byli laureaci Carpathia Festival. Większość utworów prezentowała uzdolniona młodzież z Centrum Sztuki Wokalnej pod kierownictwem dr Anny Czenczek do aranżacji wykonanych i zagranych przez Tomasza Filipczaka i jego orkiestrę. Po zakończeniu koncertu wręczono wszystkich kwiaty i upominki, a widownia nagrodziła artystów wielkimi brawami i owacją na stojąco. Na bis zaśpiewała AniKa Dąbrowska wykonując „Pokolenie”. W przyszłym roku Carpathia Festival obchodzić będzie swoje 18. urodziny, więc kolejna edycja z pewnością będzie wyjątkowa. W tym roku dwie części festiwalu transmitowane były za pośrednictwem YouTube, a zapisy dostępne są TUTAJ (sobota) i TUTAJ (niedziela). Materiały zakulisowe znajdziecie na Instagramie @carpathiafestival.

🇷🇺 „New Wave” – kto wygrywa?

W rosyjskim Soczi trwa festiwal „New Wave”, w ramach którego odbywają się liczne koncerty z udziałem największych gwiazd muzyki rosyjskiej i nie tylko. Wystąpili m.in. byli reprezentanci Rosji na Eurowizji – Dima Bilan (ESC 2006 i 2008), Filip Kirkorow (ESC 1995) czy Sergey Lazarev (ESC 2016 i 2019), a także Ani Lorak (Ukraina 2008 🇺🇦), Loboda (Ukraina 2009) czy Natalia Gordienko (Mołdawia 2006 i 2021 🇲🇩). Odbywa się też międzynarodowy konkurs piosenki, podzielony na kilka dni. Po pierwszym dniu (21 sierpnia) prowadzi Saro z Armenii 🇦🇲 (90 punktów), na drugim miejscu jest grupa Mezzo z Kazachstanu 🇰🇿 (86 punktów), a na trzecim Denica Karaslavova z Bułgarii 🇧🇬 (85 punktów). Jorge Gonzalez 🇪🇸 (znany z preselekcji hiszpańskich do Eurowizji) zajmuje aktualnie 4. miejsce, a Australijczyk Alfie Arcuri piąte 🇦🇺. Wczoraj wieczorem odbył się drugi dzień konkursowych zmagań, a trzeci zaplanowano na wtorek. Wielki finał i koncert galowy odbędzie się 25 sierpnia i wtedy poznamy laureata. W ostatniej edycji (z 2019 roku) triumfatorką okazała się Inis Neziri 🇦🇱, dwukrotna finalistka preselekcji albańskich.

🇵🇱 Eurowizyjny tancerz nie zdobył tytułu

Daniel Borzewski, polski tancerz i Mister Poland, nie zakwalifikował się do czołowej dziesiątki wyborów Mister Supranational 2021. Borzewski wszedł w skład tanecznej ekipy Rafała Brzozowskiego podczas występu do „The Ride” na Eurowizji 2021 w Rotterdamie. „Był bardzo zadowolony. Powiedział, że to była super obsługa, z tej strony za kamerami, być może wszyscy tego nie wiedzą, ale tam była świetna współpraca” – tak przekazała wspomnienia Daniela Sylwia Nowak podczas wywiadu dla JastrzabPost. Tytuł Mister Supranational otrzymał przedstawiciel Peru – Varo Vargas. Podczas gali transmitowanej przez Polsat wystąpili m.in. Lanberry (KE 2017) oraz Mateusz Ziółko. Tymczasem już w niedzielę ostatnia część „Wakacyjnej Trasy Dwójki”, która na finał zawita do Sopotu. Wystąpić ma tam m.in. reprezentantka Grecji na Eurowizji 2021 – Stefania, wykonując „Last Dance” 🇬🇷. Tym samym wszystkie trzy główne stacje telewizyjne będą mieć swoje koncerty na deskach Opery Leśnej. Polsat w lipcu organizował „SuperHit Festival” z udziałem m.in. Maneskin, w TVN-owskim „Top of the top” śpiewały dwie zwyciężczynie JESC – Viki Gabor i Roksana Węgiel. Przypomnę, że już 3 września rusza Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie w ramach konkursu „Premier” zmierzą się ze sobą m.in. Roksana Węgiel i Kasia Moś.

Źródło: Carpathia Festival, New Wave, Polsat, TVP, inf. własne, fot.: M.Błażewicz

%d blogerów lubi to: