Dziś Carpathia Festival 2021: Kto oczaruje jury? • Belgia potwierdza udział w Eurowizji • Earth Festival w Uniejowie – Koncert w niedzielę

Dziś o 19:30 pierwsza część Carpathia Festival 2021 w Rzeszowie. To już 17. edycja międzynarodowego festiwalu, który na stałe wpisał się w kulturalne życie stolicy Podkarpacia. „Celem imprezy jest promocja uzdolnionych młodych artystów oraz prezentacja różnorodnej kultury muzycznej Europy i świata” – przypomina prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek w specjalnym festiwalowym dodatku do gazety „Nowiny”. Dziś na scenie zaprezentuje się 15 finalistów konkursu, którzy wybrani zostali z ponad setki zgłoszeń. Każdy z nich zaśpiewa swój autorski utwór i podda się ocenie jurorów – to komisja zdecyduje o tym, kto zgarnie Grand Prix (nagroda w wysokości 15 tys. złotych) oraz inne nagrody czy wyróżnienia. W skład jury wchodzą prof. Anna Janosz, Tomasz Filipczak (który dowodzi też Orkiestrą Festiwalową), Marzena Bereściuk (Universal Music Polska), Maciej Błażewicz (Dziennik Eurowizyjny), Jacek Cygan (kompozytor m.in. pierwszej eurowizyjnej piosenki polskiej – „To nie ja”; gość honorowy festiwalu), Marek Kościkiewicz i Wojciech Wójcicki (De Mono), prof. Elżbieta Krzemińska, Onute Zukiene z Litwy oraz Jacek Chrobak. Konkurs poprowadzą Ilona Małek (TVP3 Rzeszów) oraz Mateusz Szymkowiak (dwukrotny gospodarz Ceremonii Otwarcia Eurowizji Junior oraz prezenter polskich punktów eurowizyjnych). Pomysłodawczynią i dyrektorem festiwalu jest dr Anna Czenczek. Transmisja pierwszej części festiwalu od 19:30 na YouTube – TUTAJ.

W tym roku o Grand Prix powalczą:

 1. 🇵🇹 Diogo Almeida „Mundo Mudou”
 2. 🇵🇱 Magdalena Białorucka-Ogorzelec „MankaSędziszowianka”
 3. 🇵🇱 Gabriela Blacha „Kiedy zrozumiem”
 4. 🇨🇦 Anna Cyzon i Paweł Nawrocki „Pierwszy raz”
 5. 🇵🇱 Szymon Grzybacz „Malinowy”
 6. 🇺🇦 Serhii Lazanovskyi „Nayridinishi lyudy”
 7. 🇺🇦 Diana Leshynska „Tobi”
 8. 🇱🇻 Julia Mayer „I do”
 9. 🇵🇱 Paweł Nawrocki „Wszystko jedno”
 10. 🇵🇱 Sylwia Piotrowska „Ostatni raz”
 11. 🇵🇱 Ania Rydz „Idź sobie”
 12. 🇵🇱 Julia Sibielak „Unreal”
 13. 🇱🇻 Alekss Silvers „Fireworks”
 14. 🇵🇱 Angelika Wdowczyk LIKA „Błysk”
 15. 🇵🇱 Julia Węgrowicz „Ty wiesz”

Dostępnych utworów posłuchać można poniżej:

W stawce mamy uczestników selekcji eurowizyjnych – Anna Cyzon w 2010 zajęła 2. miejsce za „Love me” podczas polskiej „Piosenki dla Europy”, z kolei Alekss Silvers w 2019 roku startował w łotewskich selekcjach „Supernova”, a jego utwór napisała Aminata (ESC 2015). Diogo Almeida wystąpił podczas jednej z eurowizyjnych imprez w Portugalii, a Serhii Lazanovskyi wygrał najnowszą edycję ukraińskiego „The Voice – Golos Kraini”. Co ciekawe, w innym ukraińskim talent-show „X Factor” startował Szymon Grzybacz. Do Carpatii powracają Serhii, a także Diana Leshynska, Anna Cyzon czy Julia Sibielak. W ubiegłym roku triumfował Maks Łapiński z utworem „Lew”, a w historii festiwalu wygrywali już m.in. Jakub Prachowski (Happy Prince), Sara Chmiel (Łzy), Sarsa, Kasia Popowska czy Kasia Moś. Wyniki obrad jury poznamy dopiero w niedzielę podczas Koncertu Laureatów, natomiast w sobotę późnym wieczorem ogłoszona zostanie lista wykonawców, którzy weszli do ścisłego grona nagrodzonych. Próby do konkursu śledzić można poprzez relację na oficjalnym profilu Instagram Carpathia Festival – TUTAJ.

Eurowizja 2022: Co nowego?

Telewizja czeska CT 🇨🇿 opublikowała już regulamin preselekcji narodowych do Eurowizji 2022 chociaż…jeszcze nie wie, czy w niej wystartuje. Zgłoszenia przyjmowane będą od 17 do 30 września, a wśród wymogów panują głównie eurowizyjne zasady oraz to, że w przypadku zespołów czy duetów główny wokalista musi mieć obywatelstwo kraju. Dokładnego formatu ESCZ21 na razie nie znamy, nie wiemy też kiedy telewizja podejmie ostateczną decyzję w sprawie startu w konkursie. Zasady ogłasza też Szwajcaria 🇨🇭, a nadawca SRF przyjmować będzie propozycje muzyczne od 1 do 15 września. Podobnie jak ostatnio, wybór reprezentanta i piosenki nastąpi poprzez głosowanie dwóch wewnętrznych komisji (100-osobowego jury reprezentującego publiczność oraz 20-osobową komisję międzynarodową). Start w Eurowizji 2022 potwierdza Belgia 🇧🇪, a tym razem za wybór reprezentanta i piosenki odpowiedzialna będzie telewizja RTBF ze względu na to, że w latach 2020-2021 decydowała VRT. Na razie nie wiemy w jaki sposób stacja wyłoni reprezentanta, ale warto dodać, że od 2013 roku robi to całkowicie wewnętrznie. Media eurowizyjne informują, że po raz kolejny plany debiutu Liechtensteinu 🇱🇮 muszą być przełożone. Telewizja 1FLTV nie dość, że nie jest aktywnym członkiem EBU to nie ma odpowiednich funduszy, by podjąć się udziału w Eurowizji 2022.

Gale, festiwale i koncerty

Telewizja azerska Ictimai 🇦🇿 do 10 września przyjmować będzie propozycje piosenek na Eurowizję Junior dla Sony Azizovej. Piosenki od wszystkich chętnych kompozytorów z całego świata mogą być wysyłane na adres e-mail telewizji, a spośród wszystkich zgłoszeń utwór na JESC wybierze jury złożone z Azerów i osób zza granicy. Tymczasem zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 – Roksana Węgiel – wystąpi w niedzielę podczas drugiego dnia Earth Festival w Uniejowie 🇵🇱. W koncercie, transmitowanym przez Polsat, pojawią się też m.in. Dawid Kwiatkowski, Sylwia Grzeszczak, Michał Szpak (ESC 2016), Wilki (KE 2003), Golden Life (KE 2004) czy Sound’n’Grace. Z kolei wczoraj podczas transmisji gali Miss Polski 2021 wystąpili m.in. Viki Gabor (JESC 2019) i Nick Sinckler (SnS 2020). W sobotę w ramach gali Miss Supranational 2021 gościnnie zaśpiewa m.in. Alicja Szemplińska (ESC 2020). Warto dodać, że w niedzielę w trakcie gali Mister Supranational 2021 Polskę reprezentować będzie Daniel Borzewski, który wystąpił w roli tancerza u boku Rafała Brzozowskiego na Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Trzymamy kciuki!

Źródło: Carpathia Festival, Nowiny, CT, SRF, Ictimai, Eurovoix, Polsat, inf. własne, fot.: Carpathia Festival

%d blogerów lubi to: