Eurowizja już w tym miesiącu! Dziś Adriatic PreParty z Rafałem i nie tylko! • Nowe informacje z Rotterdamu • Kto z polski na Free European Song Contest?

Rozpoczął się maj, miesiąc eurowizyjny, więc najlepiej rozpocząć go od jeszcze jednego preparty, które wprowadzi nas w konkursowy klimat! Dziś o 21:00 na YouTube obejrzeć będzie można Adriatic PreParty przygotowane przez Hrvatski ESC klub 🇭🇷. Stowarzyszenie fanów Eurowizji z Chorwacji powstało w 2016 roku i jest najbardziej aktywne na Instagramie, ale ma też swoją stronę internetową. Dzisiejsze show to debiut Chorwatów w roli organizatora preparty i chociaż nie jest to tak promowane jak w przypadku PrePartyES to warto sprawdzić i zobaczyć, co dla nas przygotowano. Atrakcji nie zabraknie – dziś zobaczymy występy reprezentantów z Chorwacji, Serbii 🇷🇸, Malty 🇲🇹, Mołdawii 🇲🇩, Albanii 🇦🇱, Wielkiej Brytanii 🇬🇧, Francji 🇫🇷, Niemiec 🇩🇪, Irlandii 🇮🇪, Rumunii 🇷🇴, Portugalii 🇵🇹, Włoch 🇮🇹, Macedonii 🇲🇰 oraz Łotwy 🇱🇻, a także Polski 🇵🇱. Ciekawe, co dziś przygotował Rafał Brzozowski? Poza uczestnikami z ESC 2021 zaprezentują się też Tajci (Jugosławia 1990), Darija Vracevic (Serbia JESC 2019) oraz finaliści Dory – Lorena i ToMa (fot.). Adriatic PreParty poprowadzą Lana i Emily. Transmisja odbędzie się na kanale YouTube Hrvatski Eurovizijski Klub – TUTAJ. To już ostatnia w tym sezonie impreza tego typu. Wcześniej swoje wirtualne widowiska przygotowali Brytyjczycy i Hiszpanie. Oby za rok organizacja preparties online nie musiała być już koniecznością!

Eurowizja 2021: Nowe szczegóły z finałowego scenariusza

Znamy kolejne szczegóły scenariusza Eurowizji 2021. W wywiadzie dla NPO Radio 5 Gerben Bakker (Head of Show) zdradził, jak wyglądać ma początkowa sekwencja otwarcia wielkiego finału. Widzowie zobaczą najpierw krótki film o nadziei i patrzeniu w przyszłość z pozytywnym nastawieniem. Pojawi się też nawiązanie do występu Duncana Laurence’a z Eurowizji 2019 🇳🇱 poprzez wykorzystanie świetlnych kul. Po filmie obejrzymy Paradę Flag, która najpewniej będzie w tym roku po części emitowana z odtworzenia. Według oficjalnego harmonogramu prób, parada ma być realizowana w piątek 21 maja od 9:30 do 11:00 i ma być dostępna dla dziennikarzy z Centrum Prasowego. Ciekawe więc, co szykują nam organizatorzy i jak faktycznie będzie to wyglądać. Przypomnę, że oprawą muzyczną parady flag zajmie się młody DJ Pieter Gabriel. W Interval Acts finału usłyszymy i zobaczymy byłych zwycięzców Eurowizji w ramach projektu „Rock the Roof” oraz wspólny występ holenderskich wykonawców (w tym Afrojacka) do piosenki „Music Binds Us”. Nie zabraknie też Duncana Laurence’a, który wykonać ma „Arcade”. Finał Konkursu Piosenki Eurowizji 2021 transmitowany będzie w sobotę 22 maja od 21:00 na TVP1 i TVP Polonia. Komentatorami wszystkich części show będą Marek Sierocki i Aleksander Sikora. Powtórka finału w niedzielę 23 maja od 21:40 na TVP Rozrywka.

🇬🇧 Co obejrzą Brytyjczycy?

W TVP na ten moment żadne dodatkowe programy związane z Eurowizją nie są planowane, ale z pewnością o konkursie sporo będzie się mówić np. w „Pytanie na Śniadanie”. Eurowizyjne nawiązania także w „Jaka to melodia?”. Nie ma co ukrywać, że nadawca liczy na wyższą oglądalność z powodu udziału popularnego (chociaż nie zawsze lubianego) Rafała Brzozowskiego, którego start w konkursie wywołał i nadal wywołuje kontrowersje co powoduje, że o ESC 2021 dużo się mówi. Tymczasem swój plan na Eurowizję 2021 przedstawił nadawca brytyjski BBC. Zapowiedziano m.in. emisje programów, które przygotowano na ubiegły rok – „The A-Z of Eurovision” i „Eurovision at 60” oraz „Abba at the BBC” (wszystko ma być emitowane w piątek 21 maja na BBC Four). W BBC Radio 2 ma się pojawić znacznie więcej eurowizyjnych piosenek, zwłaszcza poprzez audycję „Eurovision One Hit Wonders”. Promowany będzie też James Newman, który w dniach 17-20 maja prezentować ma słuchaczom swoje ulubione utwory. Nie zabraknie też Duncana Laurence’a czy prowadzących ESC 2021 oraz byłych reprezentantów UK czy eurowizyjnej rozgrzewki z Sophie Ellis Bextor. Na BBC iPlayer emitowane będą specjalne odcinki reportażu „The Road To Rotterdam”, a użytkownikom platformy mają być udostępnione archiwalne finały Eurowizji czy programów Top of The Pop’s z udziałem gwiazd konkursu.

Free European Song Contest: Kto z Polski?

15 maja o 20:15 na kanale ProSieben odbędzie się druga edycja Free European Song Contest 🇩🇪, które powstało rok temu jako alternatywa dla odwołanej Eurowizji, ale na tyle się spodobało, że ma zostać w ramówce na stałe. Finał poprowadzą Steven Gatjen i Conchita Wurst, a udział weźmie 16 państw, reprezentowanych głównie przez wykonawców aktualnie mieszkających w Niemczech, ale posiadających korzenie w innych europejskich (i nie tylko) krajach. Niedawno ogłoszono, które kraje w tym roku powalczą o Grand Prix. W porónaniu do 2020 roku wycofano Danię 🇩🇰, Bułgarię 🇧🇬, Izrael 🇮🇱, Kazachstan 🇰🇿 i Księżyc. Nie wystartuje też Wielka Brytania 🇬🇧, która „rozpadła” się na poszczególne części, bowiem w tegorocznej edycji samodzielnie zadebiutują Szkocja 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 i Anglia 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿, a dodatkowo także Belgia 🇧🇪, Francja 🇫🇷, Grecja 🇬🇷 oraz Słowenia 🇸🇮. Nie zabraknie też Polski 🇵🇱! Uczestników na razie nie znamy, ale możemy się spodziewać, że w roli reprezentanta Słowenii pojawi się Ben Dolic, niedoszły uczestnik Eurowizji 2020. O tym, kto wygra Free European Song Contest decydować będą jurorzy z poszczególnych państw, a w przypadku Szwajcarii 🇨🇭, Austrii 🇦🇹 i Niemiec televoting, przeliczony na punkty. Rok temu #FESC wygrał Nico Santos jako reprezentant Hiszpanii 🇪🇸. Jego „Like I Love You” zdobyło 104 punkty, w tym dwunastki z Holandii i Wielkiej Brytanii. Polskę reprezentowała formacja Glasperlenspiel z „Immer da” po niemiecku i po polsku. Duet zebrał 46 punktów, co pozwoliło zająć 11. miejsce. 10 punktów dostaliśmy z Włoch, 8 z Holandii, a 6 z Chorwacji i Izraela. Ciekawe, kto w tym roku wystąpi w barwach Polski? Możliwości nie brakuje, bo mamy chociażby Anetę Sablik, Thomasa Godoja czy formację Elaiza (ESC 2014). Nawet Mark Forster, popularny piosenkarz i partner Leny Meyer-Landrut ma polskie korzenie, bo jego matka pochodzi z Warszawy.

Źródło: Hrvatski ESC Klub, Eurovoix, Eurovision.tv, ProSieben, Eurovoix-World, Wikipedia, fot.: @to.ma.official

%d blogerów lubi to: