Eurowizja w TVP: Znamy komentatorów! Kim są? • Nowe wersje eurowizyjnych utworów • Widzowie w Ahoy Arenie – na jakich warunkach?

Telewizja Polska 🇵🇱 opublikowała dziś krótkie video przedstawiające nowych komentatorów Eurowizji 2021! Zgodnie z przewidywaniami, będzie to duet – złożony jest z Marka Sierockiego oraz Aleksandra Sikory. Przy wyborze komentatorów TVP brała pod uwagę m.in. wolę fanów konkursu, a np. w ankiecie Dziennika Eurowizyjnego to właśnie Sierocki zdobył najwięcej głosów. Urodzony w 1959 roku w Zielonce polski dziennikarz, konferansjer, a także piosenkarz i akordeonista, kojarzony jest przez widzów jako głos kącika muzycznego w „Teleexpressie”, ale znany jest także jako były dyrektor artystyczny Festiwali w Opolu i Sopocie, prezenter wielu wydarzeń kulturalnych, czy teraz też gospodarz „Szansy na Sukces”. Karierę rozpoczął w 1985 roku. Z Eurowizją ma wiele związków, często też wypowiadał się publicznie na jej temat, m.in. w TVP. Do pary dobrano mu przed ESC 2021 Aleksandra Sikorę, o 31 lat młodszego gospodarza „Pytanie na Śniadanie” czy współprowadzącego Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach. Sikora miał też możliwość obserwowania dorosłego konkursu zza kulis, m.in. w 2018 roku. Od 2019 jest jedną z najbardziej popularnych twarzy TVP. Duet zastąpi w tej roli Artura Orzecha, który rozstał się ze stacją. Na razie nie wiadomo, czy jest to zmiana na stałe, ale fani Eurowizji przyjęli ją dość ciepło. Jak doświadczenie i muzyczna wiedza Sierockiego wypadną w połączeniu z energią Sikory? Dowiemy się już 18 maja podczas pierwszego półfinału konkursu. W ankiecie Radia Zet internauci są podzieleni – 38% uważa, że nie ma Eurowizji bez głosu Artura Orzecha, ale 37% jest zdania, że Sierockiemu i Sikorze trzeba dać szansę. 23% nie planuje oglądać konkursu. Według Let’s Talk about ESC Aleksander Sikora relacjonować będzie show na żywo z budki komentatorskiej w Rotterdamie, a Marek Sierocki ze studia w Warszawie – ma to związek m.in. z ograniczeniem miejsc w oficjalnej polskiej delegacji.

Jaka to Melodia?: Kiedy występy Senhit i Rafała?

Dziś opublikowano angielską wersję serbskiego 🇷🇸 przeboju „Loco Loco” trio Hurricane. Nowy wariant, w innej aranżacji, dziewczyny wykonały podczas programu „Studio RTS”. W nowej odsłonie usłyszeć możemy też „Amen” Any Soklic 🇸🇮 – opublikowano bowiem wersję a capella z udziałem Perpetuum Jazzile. Wokalistka przekazała też, że na Eurowizji wykona nieco zmienioną wersję utworu. Dodano mocniejszy element gospelowy, który znamy z oficjalnej prezentacji, chociaż wtedy nie był częścią piosenki. Na scenie Ana wystąpi z Karin Zemljic, trzykrotną chórzystką eurowizyjną. Fińska telewizja YLE 🇫🇮 pokazała natomiast grafiki, które towarzyszyć będą grupie Blind Channel w wizualizacjach. Podobne są do tych, które widzieliśmy już podczas finału UMK. Wiemy, że podczas prezentacji scenicznej „Dark Side” wykorzystane będą też efekty pirotechniczne. A kiedy w TVP zobaczymy występy realizowane przez Senhit 🇸🇲 i Rafała Brzozowskiego 🇵🇱 do „Jaka to melodia?”. 6 maja obejrzymy w odcinku występ do „The Ride” (powtórzony będzie też w odcinkach 9 i 18 maja), z kolei Senhit wystąpi w odcinku z 14 maja. Wspólne „Waterloo” widzowie TVP obejrzą w „Jaka to melodia?” 17 maja.

Eurowizja: Widzowie będą mogli oglądać konkurs na żywo

Scena Eurowizji już gotowa i czeka na pierwsze próby techniczne z udziałem artystów, którzy od 7 maja będą docierać do Rotterdamu 🇳🇱. W tym roku z uwagi na restrykcje, Green Room wypełni całą płytę Ahoy Areny, a widzowie zasiądą na trybunach po bokach i na wprost sceny. Wczoraj ogłoszono, że organizatorzy podjęli decyzję o wpuszczeniu ok. 3,5 tys. widzów do areny na każdy event (zarówno konkursy transmitowane na żywo jak i próby generalne – Jury i Family Show). Niestety widzów czeka sporo ograniczeń i warunków, które muszą spełnić. Konieczne jest bowiem posiadanie negatywnego wyniku testu na covid-19 wykonanego na dobę przed show, natomiast w ramach Fieldlab Events publika korzystać ma ze specjalnych aplikacji śledzących ich ruch w Arenie, a są też zobligowani do wykonania nowego testu pięć dni po evencie. Widzowie muszą nosić maseczki podczas przemieszczania się na terenie obiektu, jednak gdy już zajmą swoje miejsca, mogą ją zdjąć. Wejściówki nie trafią do publicznej sprzedaży, a od 8 maja dostępne będą tylko dla osób, które posiadały bilety na ESC 2020. Ceny na półfinały dostępne są od 125 euro (live show) lub 45 euro (próby) w zależności od miejsca, z kolei finał jest do kupienia od 200 euro (live show) lub 80 euro (próby). Szczegóły znaleźć można TUTAJ. Ze względu na szereg wymagań, konieczność dwukrotnego testowania się na covid-19, a co za tym idzie wydłużonego pobytu w Rotterdamie organizatorzy spodziewają się, że z oferty skorzystają głównie Holendrzy. Podobnie jak w Centrum Prasowym, także tutaj fakt bycia zaszczepionym nie zwalnia z obowiązku odbycia testów.

Szanse na awans Polski maleją

Już 19 klubów zagłosowało w OGAE Poll 2021. Polscy fani 🇵🇱 zrzeszeni w klubie 12 punktów przyznali Malcie 🇲🇹, 10 Litwie 🇱🇹, a 8 Szwajcarii 🇨🇭. Czesi 🇨🇿 najbardziej docenili Francję 🇫🇷, z kolei Luksemburczycy 🇱🇺 Litwę. Pierwsze 3 punkty (od OGAE Luksemburg) zdobyła Mołdawia 🇲🇩. Liderem, nadal ze sporą przewagą jest Szwajcaria (177), drugie miejsce ma Malta (149), a trzecie Francja (147). 14 państw, w tym Polska, wciąż bez punktów. Czekamy jeszcze na punkty z OGAE Belgia i EG Germany, a kolejne rankingi poznamy podczas oglądania specjalnego video w maju. U bukmacherów Malta zwiększa przewagę nad Francją i ma teraz 19% szans na wygraną. W siłę rośnie Islandia 🇮🇸, ale też Finlandia 🇫🇮 czy Rumunia 🇷🇴, a San Marino 🇸🇲, Grecja 🇬🇷 i Szwecja 🇸🇪 nieco spadły. Polska na pozycji 34., z kolei Albania 🇦🇱 jest 37., a na ostatnie miejsce wróciła Gruzja 🇬🇪. Przedostatnia jest teraz Estonia 🇪🇪. W notowaniach półfinałowych w górę Ukraina 🇺🇦 i Rosja 🇷🇺 (miejsca 6-7.), a w dół Norwegia 🇳🇴 i Azerbejdżan 🇦🇿 (8-9.). Niestety Rafał Brzozowski spadł w drugiej grupie aż na 15. miejsce z 35% szans na awans. Słabiej wypadają tylko Łotwa 🇱🇻 i Gruzja. Chociaż reprezentant polski udziela mnóstwo wywiadów, w tym większość dla portali zagranicznych, nie wydaje się by jego popularność rosła. Należy jednak docenić, że jest bardzo zaangażowany i nie odmawia okazji do porozmawiania o Eurowizji z zagranicznymi redakcjami.

Źródło: TVP, Wikipedia, Radio ZET, Let’s Talk about ESC, Eurovoix, Eurovision.tv, OGAE Poll, Eurovision World, inf. własne, fot.: @oleksikora

%d blogerów lubi to: