Eurowizja: Koniec PreParties! Kto wczoraj był najlepszy? Zobacz występ Rafała • Dziś „Best of DE Best” • Nowe wyniki panelowe i klubów OGAE

Sezon eurowizyjnych preparties zakończony! Wczoraj obejrzeliśmy ostatnie tego typu widowisko, przygotowane przez Hrvatski ESC Klub 🇭🇷, w którym wystąpiło 15 tegorocznych uczestników. Wcześniej śledziliśmy „Concert in the Dark” portalu Eurovoix oraz PrePartyES. Tylko reprezentanci Polski 🇵🇱 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧 pojawili się na wszystkich trzech, zawsze prezentując inne nagrania, specjalnie przygotowane na każde preparty. Rafał Brzozowski zaśpiewał wczoraj „The Ride” w gitarowej wersji akustycznej. Reprezentantki Chorwacji 🇭🇷 i Malty 🇲🇹 także wystąpiły we wszystkich trzech preparties, przy czym Albina podczas „Adriatic PreParty” nie zaśpiewała „Tick-Tock”, a „Husavik, natomiast Destiny powtórzyła swój akustyczny występ do „Je me casse„, a w zamian za to zaprezentowała swój mash-up eurowizyjnych przebojów. Widzowie z Dziennika Eurowizyjnego uznali, że najlepszym wczorajszym występem była nowa wersja „Voila” Barbary Pravi 🇫🇷 (19,9%), drugie miejsce zgarnął występ formacji Maneskin 🇮🇹 (18,5%, fot.), a trzecie mash-up Destiny (15,9%). Najsłabiej wypadł Vasil z Macedonii 🇲🇰 (1,1%), a Rafał Brzozowski zajął 7. miejsce (6%). Niestety chorwackie preparty miało problemy techniczne (słaba jakość nagrania), a nie każdemu spodobała się forma prowadzenia show. Warto jednak podkreślić, że dla organizatorów było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie i wierzymy, że za rok wszystko wypadnie już znacznie lepiej. Co do występów – aktualnie na YouTube prezentacje dostępne są już w znacznie lepszej jakości.

Dziś o 20:00 „Best of DE Best”!

Dziś o 20:00 ostatnie wspólne oglądanie przed sezonem eurowizyjnym. Pora na galę „Best of DE Best” w której obejrzymy teledyski do 20 piosenek wybranych przez członków grupy Dziennika Eurowizyjnego jako ich ulubione. Po zapoznaniu się ze wszystkimi utworami odbędzie się głosowanie w ramach którego wskażemy najlepszą z najlepszych kompozycji. W stawce znalazły się piosenki z 16 krajów, zarówno te zwycięskie jak i takie, które zapadły nam mocno w pamięć. Najstarsze pochodzą jeszcze z XX wieku, najnowsze z 2019 roku czyli ostatniej Eurowizji jaka była zorganizowana. Najwięcej utworów ma dziś Szwecja 🇸🇪 (aż 3), po dwie piosenki wybrano dla Holandii 🇳🇱 i Belgii 🇧🇪. Wybór 20 utworów odbył się w ramach specjalnej ankiety dla członków grupy. Łącznie zgłoszono ponad 100 utworów, z niemal wszystkich krajów Europy. Dzisiejsze oglądanie rozpocznie się o 20:00 na Watch2gether, a link do głosowania pojawi się na grupie Facebook. Poza teledyskami do konkursowych piosenek pokazane będą też materiały dodatkowe. Serdecznie zapraszam do oglądania, głosowania i komentowania! Wspólne oglądania powrócą po sezonie eurowizyjnym i wtedy też będziemy oglądać kolejne archiwalne półfinały show. Nadal możecie głosować na swoje ulubione eventy TUTAJ.

Kolejność startowa BEST OF DE BEST

Eurowizja 2021: Panele i głosowanie OGAE

Wczoraj odbyły się kolejne panele eurowizyjne w Norwegii i na Islandii. W trzecim odcinku norweskiego „Adresse Rotterdam” 🇳🇴 pokazano 10 kolejnych utworów (bez podziału na półfinały i bez korzystania z oficjalnej kolejności startowej). Najwięcej punktów dostała sąsiednia Szwecja 🇸🇪 za utwór „Voices” wokalisty Tusse. Co ciekawe, zwycięzca MF 2021 przeszedł ostatnio drobny zabieg strun głosowych i ma już zgodę od lekarza, by znów śpiewać. W głosowaniu Norwegów zebrał 82 punkty. Na drugim miejscu Islandia 🇮🇸 (76), a na trzecim Finlandia 🇫🇮 (54). Najsłabiej oceniono piosenki z Serbii 🇷🇸 i Australii 🇦🇺 (po 39 punktów). Na Islandii pod lupę wzięto piosenki z pierwszej połowy drugiego półfinału. Panel stwierdził, że najlepszą piosenkę…wysłał ich własny kraj. „10 years” zebrało 48 punktów (same dwunastki). Drugie miejsce wywalczyła Austria 🇦🇹 (35), a trzecie Grecja 🇬🇷 (31). Rafał Brzozowski 🇵🇱 zebrał jedynie 18 punktów, co dało mu siódme (przedostatnie) miejsce. Pokonał tylko Estonię 🇪🇪. Znamy też kolejne wyniki głosowań klubów OGAE! W EC Germany 🇩🇪 głosy oddały 143 osoby. 12 punktów trafiło na Litwę 🇱🇹, 10 do Francji 🇫🇷, a 8 na Maltę 🇲🇹. Aż 5 punktów dostała Dania 🇩🇰. Z kolei w Belgii 🇧🇪 (221 osób) najbardziej spodobała się Malta, drugie miejsce zajęła Szwajcaria 🇨🇭, a trecie Litwa. Swój pierwszy punkt dostała Wielka Brytania 🇬🇧. Liderem nadal jest Szwajcaria (194), drugie miejsce ma Malta (169), a trzecie Francja (162). 13 państw (w tym Polska) nie ma jeszcze żadnych punktów. Do poznania pełnych wyników brakuje jeszcze 22 punktacji, które będą w maju zaprezentowane w formie zbiorczego video. Głosować będą m.in. fani Eurowizji z Andory 🇦🇩, Rosji 🇷🇺, Turcji 🇹🇷, Wielkiej Brytanii czy zrzeszeni w klubie OGAE Rest of the World. Aktualną tabelę wyników znajdziecie TUTAJ.

🇦🇺 Co planują w Australii?

Udział Australii w tegorocznej Eurowizji będzie inny niż zazwyczaj, ponieważ Montaigne nie wystąpi na żywo, a jej prezentacja pokazana będzie z odtworzenia. Organizatorzy mają się jednak starać, by reprezentantka tego kraju nie była pomijana i by mogła liczyć na taki sam poziom zainteresowania jak pozostali uczestnicy. Z tego też powodu w harmonogramie zaplanowano jej „próby” techniczne, o takiej samej długości jak reprezentantów, którzy będą w Rotterdamie. Wokalistka weźmie też udział w Meet & Greet czy konferencji prasowej. Jak będzie to rozwiązane w trakcie Ceremonii Otwarcia i spaceru po turkusowym dywanie? Na razie nie wiemy. W trakcie półfinału i finału Montaigne i jej ekipa przebywać będą w studiu SBS, stąd też łączyć się będą z prowadzącymi i Green Roomem. Sam nadawca planuje uatrakcyjnić eurowizyjny tydzień dodatkowymi materiałami. Ze względu na strefy czasowe Eurowizja na żywo transmitowana będzie tam bardzo wcześnie rano, dlatego SBS raczej skupia się na promowaniu retransmisji, która odbędzie się w dniach 21-23 maja wieczorem. Oznacza to jednak, że bardzo mało osób może śledzić tam faktyczną transmisję (19 maja o 5 rano) przez co też frekwencja w televotingu nie będzie zbyt duża. To nie koniec – 14 maja SBS pokaże film „Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” znany z Netflixa, a od 17 maja w SBS World Movies pokazywane będą różne światowe hity musicalowe.

Źródło: Hrvatski ESC klub, Facebook, Eurovoix, OGAE Poll, SBS, Wiwibloggs, fot.: Måneskin (Italy 2021) — FRANCIS DELACROIX

%d blogerów lubi to: