Eurowizja: Zobacz najlepsze występy z PrePartyES • Trwa głosowanie w „Nasz Faworyt”

PrePartyES 🇪🇸 okazało się wielkim sukcesem portalu Eurovision-Spain.com. Hiszpanie przygotowali ponad trzygodzinne show pełne gwiazd z tegorocznego konkursu, które w większości podeszły do sprawy bardzo kreatywnie, wysyłając świetne nagrania swoich utworów w wersjach akustycznych i nie tylko. Wielu z nich mówiło lub śpiewało też po hiszpańsku, serwując przy tym widzom wiele niespodzianek. Anxhela Peristeri wystąpiła w specjalnym klipie z reprezentantką Albanii na JESC 2018 🇦🇱, Jendrik (fot.) 🇩🇪 miał kolorowy klip do „I don’t feel hate” oraz krótką wersję „Viva Cantando” po niemiecku, Efendi 🇦🇿 wykonała „Cleopatrę” a-capella, Samanta Tina 🇱🇻 przypomniała „Still breathing”, Destiny 🇲🇹 do swojego klipu wykorzystała drona pokazując pół Malty, Manizha 🇷🇺 połączyła „Russian Woman” z eurowizyjnym przebojem duetu Tatu, a Go_A 🇺🇦 nagrali świetne video podchodząc do „Shum” z ogromny dystansem. Wiele niespodzianek przygotowała Senhit 🇸🇲, prezentując nie tylko nową wersję „Adrenaliny”, ale też śpiewając „Bandido” czy „Universo”, na co Blas Canto 🇪🇸 odpowiedział jej swoją wersją „Freaky”. Rafał Brzozowski 🇵🇱 zaprezentował „The Ride” w jeszcze innej wersji, tym razem też zdjął na chwilę okulary i pokazał się znacznie lepiej niż podczas poprzedniego koncertu.

PrePartyES: Manizha wygrała głosowanie fanów

W głosowaniu na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego najwięcej głosów za swoje nagranie zdobyła reprezentantka Rosji, Manizha 🇷🇺 (16,9%). Drugie miejsce miała Senhit 🇸🇲 (8,7%), a trzecie grupa Go_A 🇺🇦 (8,1%). W top5 występów umieszczono też grupy Maneskin 🇮🇹 (6,8%) i Hooverphonic 🇧🇪 (6,3%). Zwyciężczyni głosowania po „Concert in the dark”Roxen 🇷🇴 – zajęła tym razem 7. miejsce z wynikiem 5,1% głosów. Rafał Brzozowski trafił na 8. pozycję 🇵🇱 (3,9%). Najsłabiej oceniono prezentację Vasila 🇲🇰 (0,24%), Natalii Gordienko 🇲🇩 (0,32%), Vincenta Bueno 🇦🇹 i grupy The Black Mamba 🇵🇹 (po 0,41%). Przed nami jeszcze jedno preparty w formie wirtualnej. 1 maja swoje widowisko pokaże Hrvatski Eurovizijski Klub. Potwierdzono udział reprezentantów z Chorwacji 🇭🇷, Serbii 🇷🇸, Malty 🇲🇹, Polski 🇵🇱, Mołdawii 🇲🇩, Albanii 🇦🇱, Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i Francji 🇫🇷, a być może ktoś jeszcze do tego grona dołączy. Transmisja na YouTube dostępna będzie w sobotę na kanale YouTube. Wcześniej pojawiły się doniesienia o włoskim preparty, jednak do tej pory nie ma w sieci żadnych konkretnych informacji na ten temat. Po wczorajszym PrePartyES w zakładach bukmacherskich nie ma zbyt wielu zmian, ale nieco wzrosły szanse na wygraną w przypadku Włoch czy Cypru. Nadal prowadzi Malta z 17% szans na wygraną, druga jest Francja (15%), a trzecia Szwajcaria (12%). Gjon’s Tears 🇨🇭 zdecydował się w tym roku nie uczestniczyć w preparties, chociaż rok temu aktywnie brał udział w imprezie hiszpańskiej czy Eurovision Home Concerts.

Eurowizja: Panele i głosowanie OGAE

Kolejne odcinki paneli eurowizyjnych w Islandii i Norwegii wyemitowano w sobotę. W drugiej części islandzkiego „Alla leid” 🇮🇸 oceniano drugą połowę I półfinału. Najlepiej wypadły Rumunia 🇷🇴 i Malta 🇲🇹 (po 40 punktów), a na trzecim miejscu byli reprezentanci z Norwegii 🇳🇴, Izraela 🇮🇱 i Ukrainy 🇺🇦 (po 32 punkty). Najsłabiej, bo tylko na 15 punktów, oceniono Belgię 🇧🇪. W norweskim „Adresse Rotterdam” 🇳🇴 przyznawano oceny 10 piosenkom z różnych części Eurowizji. Aż 94 punkty zebrała formacja Maneskin z Włoch 🇮🇹, drugie było San Marino 🇸🇲 (82), a trzecia Litwa 🇱🇹 (71). Co ciekawe, Ana Soklic ze Słowenii 🇸🇮 zebrała 66 punktów, pokonując m.in. Rosję (62). Także tutaj chłodno przyjęto propozycję belgijską, dając jej 16 punktów. Pojawiły się także kolejne rankingi klubów OGAE. W Słowenii 🇸🇮 głosowało 14 osób – 12 punktów trafiło na Maltę 🇲🇹, 10 do Szwajcarii 🇨🇭, a 8 do Szwecji 🇸🇪. Punktacja OGAE Francja 🇫🇷 stworzona została przez aż 149 osób. Najwyższa nota powędrowała do Szwajcarii, 10 na Maltę, a 8 do Litwy. Swój pierwszy jeden punkt dostała Irlandia 🇮🇪. 16 państw (w tym m.in. Polska, Mołdawia, Belgia czy Australia) nadal nie ma żadnych punktów. Liderem wciąż jest Szwajcaria, jednak walka o drugie miejsce jest dość wyrównana – aktualnie zajmuje je Malta (104), a Francja znajduje się na trzecim miejscu (102).

Eurowizja 2021 jak więzienie? Co dalej z „Vydbirem”?

W tym roku wygasa trzyletni kontrakt podpisany przez publicznego nadawcę Ukrainy 🇺🇦 UA:PBC i prywatną telewizję STB o współpracy przy Eurowizji. Na mocy umowy stacja STB finansowała produkcję „Shum”, klipu oraz nagrania live-on-tape. Z kolei UA:PBC odpowiedzialna jest za budżet delegacji i koszt podróży oraz zakwaterowania w Rotterdamie. Tym samym dwie telewizje będą na Ukrainie transmitować Eurowizję. W UA:PBC komentatorem będzie Timur Miroshnychenko, natomiast dla STB konkurs relacjonuje Serhiy Prytula, prowadzący preselekcji narodowych. Na ten moment nie wiadomo czy współpraca pomiędzy UA:PBC i STB zostanie przedłużona i czy kontynuowana będzie forma selekcji „Vydbir”. Wczoraj podczas rozmowy Rafała Brzozowskiego 🇵🇱 z Anxhelą Peristeri 🇦🇱 reprezentantka Albanii wspomniała, że z powodu licznych restrykcji delegacje, które przylecą do Holandii będą praktycznie zamknięte w swoich hotelach z możliwością przemieszczania się tylko z i do Ahoy Arena. Takie informacje podane są też w protokole bezpieczeństwa EBU i nadawców holenderskich. Wszystko po to, by zapewnić możliwość startu wszystkich reprezentacji na eurowizyjnej scenie, chociaż jak wiadomo, nawet pozostając w izolacji można się zarazić, bo ryzyka nie da się w pełni wyeliminować. Czy delegacje faktycznie będą posłusznie przebywać w miejscu swojego zakwaterowania? Przekonamy się już w maju. Nadal nie wiadomo w jakiej formie przeprowadzona będzie też Ceremonia Otwarcia Eurowizji 2021 i czy odbędzie się jakikolwiek spacer po czerwonym dywanie, co jest już tradycją konkursu.

Nasz Faworyt 2021: Głosowanie trwa!

Do poniedziałku do godziny 20:00 głosować można w finale plebiscytu „Nasz Faworyt 2021” i decydować o tym, który utwór wygra! Wyniki głosowania poprzez Google Forms zostaną dołączone do punktów oddanych w piątek wieczorem w trakcie oglądania wszystkich piosenek. Pełne rezultaty finału ogłoszone będą we wtorek o 21:00 na Facebooku. W finale łącznie startuje 26 państw, w tym 6 krajów automatycznie tam zakwalifikowanych. Są to nadawcy z Big5 (Włochy, Francja, Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania) oraz gospodarz – Holandia 🇳🇱. Jak to zwykle bywa, w gronie sześciu finalistów występuje spore bogactwo językowe. Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Włochy stawiają na swoje języki narodowe, w Niemczech 🇩🇪 mamy utwór po angielsku, ale z mówioną wstawką po niemiecku. W piosence holenderskiej mamy język angielski oraz sranan tongo (surinamski/srański/taki-taki), który używany jest w Surinamie 🇸🇷. W tym gronie mamy czterech solistów, jedną solistkę i jeden zespół. Państwa Big5 zazwyczaj słabo radzą sobie w konkursie. W ciągu ostatnich 10 edycji najlepiej wypadały Włochy 🇮🇹, które siedem razy weszły do czołowej dziesiątki. Niemcom udało się czterokrotnie (w tym zwycięstwo w 2010), Hiszpanii 🇪🇸 dwa razy, Francji 🇫🇷 raz, a Wielkiej Brytanii 🇬🇧 ani razu. Jeśli chodzi o zajmowanie niskich lokat, tutaj statystyki są bogatsze. Aż siedem razy miejsce poza top20 zajęła Hiszpania (w tym raz ostatnie), Wielkiej Brytanii zdarzyło się to szęść razy (dwa razy ostatnie), Niemcom pięć (2 razy ostatnie), Francji cztery (raz ostatnie), a Włochom tylko raz – w 2014 roku. Najdłużej na ponowne zwycięstwo czeka Hiszpania, który ostatni raz wygrała w 1969 roku.

🇷🇺 New Wave 2021: Gwiazdy Eurowizji podczas festiwalu

Organizatorzy festiwalu „New Wave 2021”, który odbędzie się w dniach 19-25 sierpnia w Sochi ogłosili już skład części konkursowej. O Grand Prix powalczy m.in. reprezentantka Azerbejdżanu na Eurowizji 2016 – Samra Rahimli 🇦🇿, a także uczestnicy eurowizyjnych selekcji: Saro Gevorgyan z Armenii 🇦🇲, Alfie Arcuri z Australii 🇦🇺 czy Jorge Gonzales z Hiszpanii 🇪🇸. Polska w tym roku nie ma swojego przedstawiciela w konkursie. Ogłoszono też niezwykle bogatą listę wykonawców, którzy wystąpią podczas koncertów New Wave. Pojawią się m.in. Alexey Vorobyov (Rosja 2011), Maruv 🇺🇦, Alla Pugacheva (Rosja 1997), Ani Lorak (Ukraina 2008), Dima Bilan (Rosja 2006 i 2008), Loboda (Ukraina 2009), Polina Gagarina (Rosja 2015), Sergey Lazarev (Rosja 2016 i 2019), Filip Kirkorov (Rosja 1995), Natalia Gordienko (Mołdawia 2020-2021 🇲🇩) i wielu innych. „New Wave” powstało w 2002 roku jako festiwal z międzynarodowym konkursem wokalnym. Do tej pory Grand Prix zdobywali m.in. Smash!!! z Rosji (w skład duetu wchodził Sergey Lazarev), formacja Cosmos (Łotwa 2006 🇱🇻), Intars Busulis (Łotwa 2009), Natalia Gordienko, Jamala (Ukraina 2016), Daneliya Tuleshova (Kazachstan JESC 2018 🇰🇿), Dino Jelusić (Chorwacja JESC 2003 🇭🇷), DoReDos (Mołdawia 2018), a w 2019 roku triumfowała Inis Neziri z Albanii 🇦🇱. Największym sukcesem Polski 🇵🇱 w konkursie jest 3. miejsce zajęte w 2007 roku przez Marinę Łuczenko.

Źródło: Eurovision-Spain.com, Facebook, Instagram, Hrvatski ESC Klub, Eurovoix, OGAE Poll, Eurovision.tv, Wikipedia, New Wave, inf. własne, fot.: Jendrik (Germany 2021) — NDR

%d blogerów lubi to: