Eurowizja: Ile potrwa? Gdzie ją oglądać? Jak prezentuje się scena? • „Concert in the dark” – kto wypadł najlepiej? • Notowania Rafała Brzozowskiego • Damiano David Misterem Eurowizji • Znamy finalistów Carpathia Festival

Za nami pierwsze tegoroczne preparty, „Concert in the dark” organizowane przez portal Eurovoix.com. Widzowie mogli obejrzeć m.in. występy (często akustyczne) 15 wykonawców z Eurowizji 2021 i gości specjalnych, a także wysłuchać wywiadu z Mansem Zelmerlowem 🇸🇪 czy Dami Im 🇦🇺. Chociaż większość uczestników postawiło na proste nagrania, często do nowych wersji akustycznych inni zdecydowali się na nietuzinkowe rozwiązania. Portugalczycy z The Black Mamba 🇵🇹 zaprezentowali aż trzy utwory (nagrane wcześniej w ramach koncertu dla Eurovision.tv), Brytyjczyk James Newman 🇵🇹 pokazał alternatywną wersję klipu do „Embers”, a Vincent Bueno z Austrii 🇦🇹 śpiewał…niecałą minutę. Rafał Brzozowski wystąpił jako drugi w kolejności i zaprezentował akustyczną wersję „The Ride” grając na keyboardzie. Zaśpiewał w okularach przeciwsłonecznych, co jest nieodzownym elementem jego teledysku i wcześniejszych występów ale wciąż budzi spore kontrowersje wśród fanów, którzy sądzą, że przez to widz nie może nawiązać kontaktu z wykonawcą. Spośród tegorocznych reprezentantów facebookowicze Dziennika Eurowizyjnego w ankiecie najwyżej ocenili Roxen z Rumunii 🇷🇴 (152 głosy) za prosty ale bardzo emocjonalny występ z dobrym wokalem. Drugie miejsce zajęła Elena Tsagrinou z Cypru 🇨🇾 (123 głosy), która zaskoczyła siłą swojego głosu, a na trzecim jest dodana do line-up w ostatniej chwili Destiny z Malty 🇲🇹 (89 głosów). W top5 są też Senhit z San Marino 🇸🇲 (75) i Albina 🇭🇷 z Chorwacji (43). Najsłabiej oceniono występy reprezentantów Austrii, Polski, Wielkiej Brytanii czy Ukrainy. Już w sobotę kolejna tego typu impreza, tym razem przygotowywana przez Eurovision-Spain.com 🇪🇸. Podczas PrePartyES wystąpi aż 30 uczestników z ESC 2021 (w tym ponownie Rafał, a także m.in. Blas Canto, Vasil, Hurricane, Uku Suviste, The Roop, Manizha, Hooverphonic czy Jendrik), a także goście specjalni m.in. Suzy (ESC 2014 Portugalia 🇵🇹), Karina (Hiszpania 1971), Miki (Hiszpania 2019), Naviband (Białoruś 2017 ), Sirusho (Armenia 2008 🇦🇲) czy Solea (JESC 2020).

Eurowizja: Ile potrwa konkurs? Gdzie go oglądać?

Scena Eurowizji 2021 jest już prawie gotowa, a w Ahoy Arena 🇳🇱 trwają ostatnie prace nad jej budową, by 29 kwietnia mogły rozpocząć się tam próby ze statystami. Podczas stand-in statyści będą udawać wykonawców i odtwarzać proponowany przez poszczególnych nadawców występ sceniczny, by ekipa realizatorska mogła pracować nad ujęciami, światłami i efektami. Przyspieszy to przebieg właściwych prób technicznych, które rozpoczną się 8 maja. Zgodnie z zapowiedziami, na płycie pod sceną umieszczony będzie Green Room (podobnie było w finale selekcji Chorwacji), a widzowie (jeśli będą wpuszczeni) zajmą miejsca na trybunach z boku i na wprost sceny. Głównym elementem sceny jest ogromny ekran LED-owy, który będzie się w odpowiednim momencie otwierać lub zamykać. Będą też tzw. catwalki. Do Eurowizji przygotowują się wszystkie telewizje, a nadawca szwedzki SVT 🇸🇪 ogłosił, że punkty jurorskie z tego kraju poda Carola, która w tym roku obchodzi 30. rocznicę swojego zwycięstwa z 1991 roku. Komentatorami dla SVT będą natomiast Edward af Sillen i Christer Bjorkman. W Czechach 🇨🇿 konkurs relacjonować ma aktor i wokalista Jan Maxian, z kolei Jiri Kalfan odpowiedzialny ma być za strój Benny’ego Cristo. Ogłoszono także, że punkty poda osoba określana jako „Królowa Czech”. Nie wiemy jeszcze dokładnie o kogo chodzi, ale spekulacje już się mnożą. Mówi się np. o Helenie Vondrackovej czy nawet Ewie Farnej. Eurowizję w Polsce 🇵🇱 pokaże TVP1. Pierwszy i drugi półfinał poprzedzone będą serialem „Leśniczówka”, a potrwać mają ok. 2 godziny i 10 minut. Przed finałem TVP1 planuje pokazać program rozrywkowy, którego szczegółów jeszcze nie zdradzono. Być może będzie to coś związanego z konkursem. Sam finał ruszy o 21:00 i zakończy się ok. 10 minut po północy. Jednocześnie wszystkie trzy części show będą też transmitowane na TVP Polonia a półfinały będą powtarzane (w skróconej wersji) przez TVP Rozrywka następnego dnia po głównej emisji w godzinach 21:35. Finał pokazany zostanie ponownie najpewniej w poniedziałek 25 maja.

Słabe notowania Rafała. Czy mamy szansę na finał?

Przed nami kolejne głosowania OGAE. W Portugalii 🇵🇹 głosy oddało 45 osób, a najwięcej punktów dostała Francja 🇫🇷. 10 trafiło na Litwę 🇱🇹, a 8 do Szwajcarii 🇨🇭. Pierwsze punkty dostała Bułgaria 🇧🇬. Ranking OGAE Malta 🇲🇹 stworzyło 37 osób. 12 punktów trafiło na Cypr 🇨🇾 (pierwsza taka nota dla Eleni), 10 dostało San Marino 🇸🇲, a 8 Francja. Wzmocnił się Izrael 🇮🇱 (4) i Norwegia 🇳🇴 (2). 17 państw (w tym Polska) nadal nie ma punktów, a liderem wciąż jest Szwajcaria 🇨🇭 z 92 punktami. Drugie miejsce należy do Francji 🇫🇷 (75), a trzecie do Litwy 🇱🇹 (65). W notowaniach bukmacherskich przykra wiadomość dla fanów Rafała Brzozowskiego 🇵🇱. Szanse na wygraną wciąż spadają, a „The Ride” jest aktualnie w zestawieniu trzecie od końca co jest najgorszym wynikiem Polski od uruchomienia zakładów. Słabiej (minimalnie) wypadają tylko Słowenia 🇸🇮 i Albania 🇦🇱. Malta 🇲🇹 nadal na prowadzeniu, z 17% szans na wygraną. Coraz mniejsze są też szanse Rafała na awans. Aktualnie jest to 40%, tyle samo co Portugalia 🇵🇹. Rafał zajmuje aktualnie 11. miejsce, pierwsze pod kreską. Największym pewniakiem do zdobycia miejscówki w finale jest Szwajcaria 🇨🇭 (92%). W głosowaniu fanów poprzez ScoreWiz w II półfinale prowadzi San Marino 🇸🇲 (179 punktów), a Polska jest na 15. pozycji, czyli trzeciej od końca – remisuje z Austrią 🇦🇹 (28 punktów). W pełnej klasyfikacji Rafał jest na 28. pozycji z 10 punktami. Trzy kraje (Czechy, Macedonia i Gruzja) nie mają na razie żadnych punktów, a faworytem jest San Marino 🇸🇲. W głosowaniu ScoreWiz punkty od poszczególnych fanów z jednego kraju sumują się w jednym narodowym zestawie punktów.

Croitor Awards 2021: Znamy Mistera Eurowizji 2021!

22-letni wokalista włoskiej grupy Maneskin 🇮🇹 – Damiano David (fot.) – wygrał głosowanie fanów na Mistera Eurowizji 2021! W ankiecie na Facebooku zdobył 31,8% głosów. Drugie miejsce przypadło Uku Suviste z Estonii 🇪🇪, który rok temu w tym samym głosowaniu był czwarty. Teraz zebrał 26,3% głosów. Na najniższym miejscu podium (podobnie jak rok temu) Hiszpan Blas Canto 🇪🇸 z wynikiem 19% głosów. Dalsze miejsca przypadły Vaidotasowi z litewskiego The Roop 🇱🇹 (13,9%) oraz Jendrikowi z Niemiec 🇩🇪 (9%). Aktualnie trwa dogrywka w głosowaniu na Miss Eurowizji, gdyż pierwsza runda nie dała wyniku. Efendi z Azerbejdżanu 🇦🇿 i Albina z Chorwacji 🇭🇷 zremisowały na pierwszym miejscu – zebrały po 36,7% głosów, w związku z tym trafiły do drugiej tury. Trzecie miejsce przypadło Roxen z Rumunii 🇷🇴 (13,9%), a najniższe miejsca zajęły Eden Alene z Izraela 🇮🇱 (8%) i Stefania z Grecji 🇬🇷 (4,7%). Co ciekawe, te trzy wokalistki zajęły podobne miejsca rok temu. Roxen znów jest trzecia, a w tym roku Eden wyprzedziła Stefanię. W II turze Miss Eurowizji głosować można na Facebooku, a pełne wyniki Croitor Awards 2021 dostępne są TUTAJ.

🇵🇱 Carpathia Festival 2021: Finaliści i goście specjalni

Komisja kwalifikacyjna Carpathia Festival 2021 spośród niemal 100 zgłoszeń wyłoniła piętnastu finalistów tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 20-22 sierpnia w Rzeszowie. W skład jury weszli Tomasz Filipczak (przewodniczący), Maciej Błażewicz i Maciej Gnatowski. Do finału zakwalifikowano zarówno wykonawców z Polski jak i z innych krajów. Są też akcenty eurowizyjne – pojawi się półfinalista selekcji łotewskich 2019 Alekss Silvers 🇱🇻 z utworem „Fireworks” napisanym przez Aminatę (Łotwa 2015) oraz laureatka 2. miejsca w selekcjach polskich 2010 – mieszkająca w Kanadzie 🇨🇦 Anna Cyzon. Do festiwalu wracają też uczestnicy z ubiegłego roku – Serhii Lazanovskyi z Ukrainy 🇺🇦 oraz Julia Sibielak z Polski. Na liście rezerwowej znalazł się natomiast wokalista i fan Eurowizji – Julian Lesiński. Główną nagrodą (Grand Prix) w festiwalu jest czek na 15 tys. złotych, który artysta przeznaczy na dofinansowanie wydania płyty czy organizacji trasy koncertowej. Przyznane będą też nagrody za 1., 2. i 3. miejsce oraz wyróżnienia specjalne, w tym m.in. za największą osobowość sceniczną. Gościem honorowym Carpathia Festival będzie Jacek Cygan, współautor pierwszej polskiej piosenki eurowizyjnej „To nie ja” z 1994 roku. Jego największe przeboje wykonają młodzi wokaliści z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, a także zaproszeni goście m.in. Kasia Moś (ESC 2017), Michał Rudaś czy Ralph Kamiński. Dziennik Eurowizyjny jest patronem medialnym Carpathia Festival i będzie relacjonować przebieg tegorocznej edycji z Rzeszowa! Serdecznie zapraszam też na Instagram festiwalu, gdzie znajdziecie więcej szczegółów dotyczących uczestników, a także relacje zza kulis.

Źródło: Eurovoix, Facebook, Eurovision-Spain.com, Eurovision.tv, Instagram, TVP, ESCbubble.com, OGAE International, Eurovision World, ESC ScoreWiz, Carpathia Festival, fot.: @ykaar

%d blogerów lubi to: