EUROWIZJA: Dziś „Concert in the Dark” z udziałem Rafała Brzozowskiego • Zobacz wspólny występ Rafała z Senhit • Znamy kolejnych finalistów w plebiscycie „Nasz Faworyt”

Dziś o 21:00 pierwsze z paru planowanych w tym sezonie preparties. Oczywiście z powodu pandemii „Concert in the dark” przeprowadzone będzie zdalnie, a jego organizatorem jest portal Eurovoix 🇬🇧 we współpracy ze sztokholmskim Melfest WKND 🇸🇪. Wieczorem zobaczymy specjalne występy wielu tegorocznych uczestników Eurowizji (m.in. Rafała Brzozowskiego 🇵🇱, Senhit 🇸🇲, Tusse 🇸🇪, Roxen 🇷🇴, Jamesa Newmana 🇬🇧, Albiny 🇭🇷, Go_A 🇺🇦, Fyr of Flamme 🇩🇰 czy Vincenta Bueno 🇦🇹), bohaterów konkursu sprzed lat (np. Mans Zelmerlow 🇸🇪, KEiiNO 🇳🇴 czy Carola 🇸🇪) i uczestników preselekcji (np. Patrik Jean 🇸🇪, Eva & Ewa 🇸🇪, Gebrasy 🇱🇹 i Helene Boksle 🇳🇴). „Concert in the dark” organizowany jest też w ramach Dnia Ziemi, w związku z tym autorzy projektu zachęcają do śledzenia widowiska przy wyłączonych światłach i wspierania MoreTrees.eco. Prowadzącym show będzie Rob Lilley znany z Euro Trip Podcast i EuroJury, producentem jest Callum Rowe, a reżyserem Samuel Deakin. Nowe przedsięwzięcie jest okazją do świętowania 10-lecia portalu Eurovoix, w skład którego wchodzi m.in. platforma Eurovoix TV czy strona Eurovoix-World śledząca wszystkie inne konkursy muzyczne w Europie i na świecie. Eurovoix od lat współpracuje z Dziennikiem Eurowizyjnym, często publikując artykuły na temat Polski korzystając ze źródeł DE (i odwrotnie). Koncert rusza o 21:00 i oglądać go można za pośrednictwem Eurovoix TV.

🇵🇱 Eurowizja: Co nowego u Rafała Brzozowskiego?

To nie jedyne tego typu widowisko, w którym pojawi się Rafał Brzozowski. Już w sobotę Polak wystąpi podczas PrePartyES organizowanego przez hiszpański portal Eurovision-Spain.com 🇪🇸. Z kolei 1 maja zaśpiewa w ramach Adriatic Eurovision Party przygotowanego przez Hrvatski ESC Klub 🇭🇷. W stawce są też Hurricane, Destiny i Albina. Koncert rozpocznie się o 21:00 i oglądać go będzie można na YouTube. Wczoraj Brzozowski spotkał się wirtualnie z zespołem Tulia poprzez live na Instagramie. Reprezentantki Polski 2019 opowiadały mu o kulisach Eurowizji, przekazały też wiele cennych porad i przede wszystkim wyrazy wsparcia. Zarówno Rafał jak i Tulia odpowiadali także na ciekawe pytania fanów z Polski i zza granicy. Warto przypomnieć, że grupa Tulia 21 maja wydaje nowy album pt. „Półmrok”, na którym znajdą się m.in. hitowe single „Marcowy”, „Burza” oraz „Rzeka”, a w ramach bonus track eurowizyjny utwór „Fire Of Love”. Na zakończenie transmisji Rafał wyraził nadzieję, że uda mu się wkrótce przeprowadzić kolejne takie spotkania, a fani chętnie widzieliby go rozmawiającego np. z Michałem Szpakiem, Kasią Moś czy Edytą Górniak. Dziś portal Eurovision.tv opublikował występ Rafała i Senhit 🇸🇲 do „Waterloo”. Przypomnę, że wykonawcy spotkali się w czwartek w TVP w Warszawie w ramach nagrywania materiału do „Jaka to melodia?”. Senhit wykonała „Adrenalinę”, Rafał „The Ride”, a wspólnie zaśpiewali właśnie wielki przebój ABBY w aranżacji znanej z #FreakyTripToRotterdam. Kulisy spotkania znajdziecie tutaj: FOTO i VIDEO. Polska delegacja wylatuje do Rotterdamu 8 maja, pierwsza próba Rafała Brzozowskiego na scenie w Ahoy Arena odbędzie się 10 maja, druga najpewniej 13 lub 14 maja, a następnie Polak wystąpi na trzech próbach generalnych II półfinału (19 i 20 maja). 16 maja weźmie udział w Ceremonii Otwarcia Eurowizji.

Nasz Faworyt: Znamy wszystkich finalistów!

Wczoraj ogłoszone zostały wyniki II półfinału plebiscytu „Nasz Faworyt”. Oddano łącznie 9354 głosy, z czego 48,7% pochodziło z Google Forms, a 51,3% z Mentimeter. Awans otrzymały następujące kraje (kol. alf.): Albania 🇦🇱, Bułgaria 🇧🇬, Czechy 🇨🇿, Finlandia 🇫🇮, Grecja 🇬🇷, Islandia 🇮🇸, Mołdawia 🇲🇩, San Marino 🇸🇲, Serbia 🇷🇸 i Szwajcaria 🇨🇭. Piosenki z tych państw walczyć będą w finale plebiscytu. Pierwsza pod kreską była Łotwa 🇱🇻, której do awansu zabrakło 15 punktów (zebrała 5,52% głosów). Kolejne w rankingu były Estonia 🇪🇪 (4,38%), Dania 🇩🇰 (3,65%), Portugalia 🇵🇹 (2,9%), Austria 🇦🇹 (2,74%) i Gruzja 🇬🇪 (1,66%). Polska nie brała udziału w II półfinale i nie można było na nią głosować. Finaliści zebrali łącznie ponad 79% wszystkich głosów. Wielki finał z udziałem 26 utworów ułożonych w specjalnej kolejności już w piątek o 21:00. Podczas wspólnego oglądania obejrzymy 26 teledysków lub występów (często innych niż w półfinale). Będą też materiały dodatkowe, więc znów spotkamy się z Duncanem Laurence, ale nie tylko! W trakcie oglądania ruszy głosowanie Mentimeter, a głosowanie formularzowe pojawi się po zakończeniu transmisji. Wyniki finału we wtorek o 21:00 na Facebooku.

Polacy bojkotują „Słowiański Bazar”

Stowarzyszenie kulturalne „Słowiańska Dusza” 🇵🇱 odpowiedzialne w Polsce za przeprowadzanie krajowych eliminacji do międzynarodowego festiwalu „Słowiański Bazar” na Białorusi poinformowało, że z uwagi na niestabilną sytuację w tym kraju rezygnuje ze współpracy z organizatorami festiwalu. Tym samym oficjalny reprezentant Polski nie będzie wskazany, jednak jeśli w stawce pojawi się ktoś z naszego kraju, to nie jest on przedstawicielem „Słowiańskiej Duszy”. „Naszymi wartościami jest wolność, uczciwość i sprawiedliwość, także przymykanie oczu na sytuację, która dotyka naszych braci, sąsiadów Białorusinów, byłaby nie na miejscu. Nie chcielibyśmy także zaszkodzić reputacji naszych uczestników, ani narażać ich na niebezpieczeństwo” – czytamy w specjalnym oświadczeniu. Ostatnią reprezentantką Polski podczas Slavic Bazaar była Lilit Minasyan. Polska od wielu lat ma swoich przedstawicieli w Witebsku, jednak wygrać udało się tylko raz – w 2013 roku za sprawą wokalisty Michała Kaczmarka. Tegoroczny festiwal planowany jest na 14-19 lipca, a w niektórych krajach trwają już prace nad selekcją uczestników. O Grand Prix festiwalu planują walczyć m.in. organizacje kulturalne z Estonii, Mołdawii, Uzbekistanu, Chorwacji, Bośni, Słowenii czy Białorusi. Po tym, jak stacja BTRC została zdyskwalifikowana z Eurowizji, władze uznały, że Słowiański Bazar i tak ma dla nich większą wartość niż konkurs EBU.

Źródło: Eurovoix, Hrvatski ESC Klub, Instagram, Eurovision.tv, Facebook, Słowiańska Dusza, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: