Eurowizja: Montaigne wystąpi zdalnie. Dlaczego? • Kto liderem w głosowaniu OGAE? • Dziś Rafał porozmawia z Tulią o Eurowizji • Wyniki plebiscytu „Nasz Faworyt” o 21:00

Telewizja australijska SBS 🇦🇺 poinformowała dziś za pośrednictwem Eurovision.tv, że delegacja tego kraju nie przyleci w maju do Rotterdamu z powodu restrykcji w podróżowaniu dla obywateli Australii. Tym samym Montaigne (fot.) nie wystąpi na scenie w Holandii, a jej występ widzowie zobaczą z odtworzenia – będzie to video live-on-tape zrealizowane w marcu. Australijczycy oczywiście żałują, że nie mogą fizycznie uczestniczyć w konkursie, ale Montaigne uważa, że najważniejsze jest dla niej to, że wciąż może rywalizować o finał. W wywiadzie dla Eurovision.tv przyznaje, że jej kraj przyzwyczaił się do udziału w Eurowizji „na odległość”, co jednak nie przeszkodziło by mieć wielu fanów w Europie. Nie może się już doczekać aż widzowie obejrzą jej występ, ona sama uważa, że jest dobrze przygotowany. „Mam nadnaturalną zdolność do odpuszczania okazji, które się nie pojawiają. Spływa to po mnie jak po kaczce” – tłumaczy dodając, że tego typu zachowań nauczyły ją różne sytuacje z jej przeszłości. Zapowiedziała, że w jej własnym Green Roomie na pewno pojawi się jej partner Pat, a także jej rodzina i bliscy przyjaciele oraz management.

Podjęliśmy tę trudną decyzję po rozważeniu wyzwań trwającej pandemii, w tym wielu czynników związanych z podróżowaniem do i z Australii

Josh MArtin (szef delegacji SBS)

Martin Osterdahl z EBU żałuje, że Montaigne i jej ekipa nie przyjadą do Rotterdamu i podkreśla, że SBS do ostatniej chwili robiło co mogło, by jednak podróż była możliwa. „Australia zawsze wnosiła różnorodność, ekscytację i energię do Eurowizji więc chociaż będą daleko, wciąż będą blisko naszych serc w Rotterdamie” – dodaje. Winą za zaistniałą sytuację należy obarczać rząd Australii, który wprowadził tak surowe restrykcje i praktycznie zamknął obywateli w granicach kraju. Rząd Holandii dopuścił przyjazd wszystkich delegacji, nawet tych z krajów NON-EU/EEA, jeśli spełnią one szereg wymagań (m.in. muszą posiadać dwa negatywne testy covid-19, bilet powrotny i potwierdzenie akredytowania przy Eurowizji). Na razie nie wiemy jeszcze jak organizatorzy rozwiążą kwestię Green Roomu dla Montaigne. Martin Osterdahl poinformował, że pozostałe 38 delegacji planuje przylot do Rotterdamu, jednak oczywiście sytuacja może się jeszcze zmienić, nawet w trakcie sezonu.

Głosowanie OGAE: Szwajcaria wciąż prowadzi

Dwa kolejne kluby OGAE przedstawiły swoje punktacje. W OGAE Germany 🇩🇪 (jeden z dwóch oficjalnych klubów niemieckich w sieci OGAE – drugi to EC Germany) głosowały 73 osoby. 12 punktów trafiło na Litwę 🇱🇹, 10 do Szwajcarii 🇨🇭, a 8 do Francji 🇫🇷. Pierwsze punkty dostały też Dania 🇩🇰 (5) i Norwegia 🇳🇴 (1). Z kolei w OGAE Macedonia 🇲🇰 punkty przyznawało 20 osób. Swoją pierwszą dwunastkę dostało San Marino 🇸🇲, 10 Szwajcaria 🇨🇭, a 8 Malta 🇲🇹. Wzmocniła się też Serbia 🇷🇸, której przekazano 4 punkty. Po głosowaniu ośmiu klubów Szwajcaria 🇨🇭 ma już 78 punktów i oddala się od Malty 🇲🇹 i Francji 🇫🇷 (po 55 punktów). 18 krajów (w tym Polska 🇵🇱) nadal nie mają jeszcze żadnych punktów na koncie. W kwietniu poznamy jeszcze 13 punktacji, m.in. z Francji, Australii, Belgii czy Polski. Pozostałe kluby (22 oddziały) będą głosować w maju poprzez specjalną prezentację video. Przypomnę, że rok temu faworytem klubów OGAE była Litwa 🇱🇹. Plebiscyt międzynarodowy organizowany jest od 2007 roku. Do tej pory pięć razy udało się przewidzieć zwycięzcę Eurowizji – w 2007, 2009, 2012-2013 i 2018 roku. Najbardziej pomylono się w 2011 gdy głosowanie wygrały Węgry 🇭🇺. Co ciekawe, trzy razy na drugim miejscu znajdowały się kraje, które nie wchodziły do finału – w 2007 i 2008 była to Szwajcaria 🇨🇭, a w 2013 San Marino 🇸🇲.

Rafał Brzozowski z Tulią oraz wyniki „Naszego Faworyta”

Dziś o 18:30 na Instagramie Rafała Brzozowskiego spotkanie z zespołem Tulia, który reprezentował Polskę podczas Eurowizji 2019. Członkinie grupy porozmawiają z wykonawcą „The Ride” o konkursie, przekażą mu cenne uwagi oraz wskazówki. Widzowie live będą mogli zadawać pytania zarówno Rafałowi jak i Tulii. Z kolei o 21:00 na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego wyniki drugiego półfinału plebiscytu „Nasz Faworyt 2021”. Łącznie w dwuczęściowym głosowaniu (Mentimeter i Google Forms) oddano ponad 9,4 tys. głosów. Piosenka, która wygrała półfinał, zebrała 11,34% wszystkich punktów. Walka o wygraną była wyrównana, bo laureat 2. miejsca ma tylko 20 punktów straty. Pomiędzy 10. a 11. miejscem różnica wyniosła jedynie 14 głosów. Podczas dzisiejszej prezentacji poznamy dziesięciu finalistów (przedstawionych losowo) oraz wyniki punktowe dla sześciu wyeliminowanych krajów. Na Polskę nie można było oddawać głosów. Już w piątek o 21:00 wielki finał plebiscytu z udziałem 26 państw . Obejrzymy wszystkie klipy/występy (czasem inne niż te z półfinału) i głosowanie ruszy na nowo (zarówno poprzez Mentimeter jak i Google Forms). Rezultaty finału przedstawione będą we wtorek 27 kwietnia i wtedy właśnie poznamy naszego faworyta Eurowizji 2021!

Croitor Awards 2021: San Marino zaskoczyło najmocniej

Powoli zbliżamy się do końca plebiscytu „Croitor Awards 2021”. Dziś rano zakończyło się głosowanie, w którym wybieraliśmy wykonawcę mającego reprezentować swój kraj w 2020, a który teraz powrócił ze znacznie lepszym utworem. Padł rekord głosów (ponad tysiąc), a zwyciężyło San Marino i Senhit 🇸🇲 z wynikiem 45,4% głosów. Rok temu Senhit miała wykonać „Freaky” i mało kto dawał jej szansę na awans. Teraz z „Adrenaliną” i Flo Ridą jest w gronie faworytów i ulubieńców fanów konkursu. Drugie miejsce przypadło belgijskiej formacji Hooverphonic 🇧🇪, która na ESC 2021 wraca z inną wokalistką. Zespół, który w 2020 nie zjednał sobie sympatii fanów, a nawet był posądzany o konkursowe ignoranctwo, zebrał w głosowaniu 19,8% głosów. Na trzeciej pozycji Natalia Gordienko 🇲🇩 z 13,7% głosów. Chociaż jej ubiegłoroczne „Prison” było dość memiczne, teraz z „Sugar” wokalistka pokazała swoje nowe oblicze. Niższe miejsca w głosowaniu zajęły Lesley Roy 🇮🇪 (11,1%) i Roxen 🇷🇴 (10%). Aktualnie trwa niezwykle wyrównana walka o tytuł Miss Eurowizji. Nominowaliście pięć wokalistek – z Azerbejdżanu, Izraela, Chorwacji, Rumunii oraz Grecji. Rok temu tytuł zdobyła przedstawicielka Armenii – Athena Manoukian 🇦🇲. Głosować można na Facebooku, a wyniki Croitor Awards dostępne są TUTAJ.

Źródło: SBS, Eurovision.tv, OGAE Poll, Wikipedia, Instagram, inf. własne, fot.: Montaigne (Australia 2021) — JESS GLEESON

%d blogerów lubi to: