Eurowizja 2021: Dziś finał „Naszego Faworyta”! Oglądaj i głosuj! • Czy Alicja Szemplińska poda punkty z Polski? • Taneczna drama na Malcie • Znamy Miss Eurowizji 2021!

Dziś finałowa część plebiscytu „Nasz Faworyt 2021” w ramach którego czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego już po raz jedenasty będą mogli wspólnie wybrać swój ulubiony utwór! W poprzednich dwóch częściach wyłoniliście 20 finalistów, którzy dziś zmierzą się w finale razem z krajami, które w finale są z automatu – grupą Big5 oraz Holandią, gospodarzem. Łącznie o tytuł „Naszego Faworyta” walczy 26 piosenek (Polska nie bierze udziału w plebiscycie), które wspólnie obejrzymy od 21:00 na Watch2gether w specjalnej kolejności startowej. Po prezentacji utworów (niektóre występy będą inne niż te z półfinałów) rozpocznie się głosowanie widzów za pomocą Mentimeter, gdzie trzeba będzie ułożyć utwory w rankingu przyznając im eurowizyjne noty. Po zakończeniu transmisji głosowanie dostępne będzie także poprzez Google Forms, gdzie będzie trzeba wesprzeć minimum 3 kraje. Głosowanie potrwa do poniedziałku 26 kwietnia do 20:00, a wszystkie zebrane punkty (z Mentimeter i Google Forms) utworzą ranking, który pozwoli nam wyłonić zwycięzcę. Wyniki finału na żywo poprzez LIVE Relację na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego we wtorek 28 kwietnia o 21:00. Dziś dla chętnych także rozgrzewka z eurowizyjnymi przebojami od 20:30, także na Watch2gether! Miłego oglądania i udanej zabawy!

RECAP PRZYŚPIESZONY

Dziś w finale usłyszymy Anxhelę Peristeri z Albanii 🇦🇱, która w sobotę o 18:30 spotka się wirtualnie z Rafałem Brzozowskim 🇵🇱 w kolejnej części live rozmów polskiego reprezentanta na jego Instagramie! Widzowie będą mogli zadawać pytania zarówno Rafałowi jak i Anxheli. 

🇵🇱 Eurowizja: Kto powinien podać polskie punkty?

Telewizja Polska zapowiedziała, że nazwisko nowego komentatora Eurowizji 2021 nie będzie zdradzane wcześniej. A czy nadawca wybrał już osobę, która przekaże punkty jurorskie z Warszawy w trakcie finału? Jeśli nie, to fani śpieszą z pomocą! W specjalnym głosowaniu na Instagramie mogliście wskazać, kogo najchętniej widzielibyście w tej roli. To co od razu rzuca się w oczy patrząc na ranking to fakt, że fani chcą, by w końcu zaangażowano do tej roli kogoś, kto był już naszym reprezentantem. Byli uczestnicy Eurowizji lub Eurowizji Junior zebrali łącznie prawie 75% wszystkich głosów! Największe poparcie ma jednak wokalistka, której nie dane było w 2020 pojawić się na eurowizyjnej scenie – Alicja Szemplińska (fot.). Zwyciężczyni „The Voice” dostała 16,55% głosów i to właśnie ją najwięcej fanów chce zobaczyć w roli przekazującej słynne „12 points”! Drugie miejsce zajęła zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 i współprowadząca konkursu z 2019 – Roksana Węgiel (15,11%), a trzecie ostatnie faktyczne reprezentantki Polski – zespół Tulia (12,95%). W top5 są też Kasia Moś (9,35%) oraz Viki Gabor (8,63%). Mateusz Szymkowiak, który pełnił tę rolę w ostatnich latach zajął 6. miejsce z wynikiem 4,32%. To najwyżej notowana w tym rankingu osoba, która nie była polskim reprezentantem. Jeszcze nigdy w historii TVP na Eurowizji nie zdażyło się, by nasze punkty prezentował wokalista. Jedynym „scenicznym” akcentem była Aleksandra Ciupa, która po tym jak na scenie w Kopenhadze prała prześcieradła w rytm „My Slowianie”, pojawiła się w 2015 jako podająca najwyższe noty. Chociaż pięknie wyglądała i miała wianek na głowie symbolizujący jej eurowizyjny występ, widzowie prawie jej nie zauważyli bo Ola podała te punkty w iście ekspresowym tempie.

🇲🇹 Malta: Kłótnia o szwedzkie tancerki

Chociaż Destiny z Malty jest z pewnością uwielbiana i kochana w swoim kraju, także ją spotykają niemiłe chwile i krytyka. Po premierze „Je me casse” niektórzy oskarżali ją o seksizm z czego umiała się wybronić, natomiast teraz lokalni tancerze zarzucają jej ignorowanie krajowych talentów i zaangażowanie w eurowizyjny występ kogoś zza granicy. W zeszłym tygodniu ogłoszono, że dla Destiny w Rotterdamie zatańczą osoby ze Szwecji 🇸🇪 (w tym Polka ze Sztokholmu Milena Jacuniak) co oburzyło przedstawicieli maltańskiego świata tańca. „Jesteśmy wystarczająco dobrzy by stworzyć teledysk, choreografię i wykonać ją, więc smutno, że zagraniczni tancerze zostali wybrani by reprezentować Maltę” – mówi choreografka z Kinetic Dance Academy Daphne Gatt. Elena Bickle z Moveo Dance Company dodaje, że nie ma sensu wybierać szwedzkich tancerek, skoro w kraju jest tyle talentów, które jedynie wystarczy zwerbować. „Nie rozumiem tego. Jeśli zrobiliby casting i nie mogli znaleźć czterech tancerek odpowiednich na taką scenę, wtedy bym to zaakceptowała. Ale tego nie jestem w stanie pojąć” – krytykuje. W obronie Destiny i ekipy maltańskiej stanęła wokalistka Brooke Borg, która sama wielokrotnie współpracowała z zagranicznymi kompozytorami, a nie tylko tymi z Malty. We wpisie na Instagramie Brooke tłumaczy powody dla których Destiny otoczona będzie szwedzkimi tancerkami. Podkreśla, że jeśli osoby odpowiedzialne za występ sceniczny i układ taneczny są ze Szwecji, to jak najbardziej mają prawo wybrać do układu osoby, z którymi współpracują i którym ufają. „Wszyscy robią to w imieniu Malty i mają największą możliwą szansę wśród krajów dziesięciokrotnie większych od nas w tym konkursie. Destiny nie jest pierwszą i na pewno nie będzie ostatnią, która skorzysta z pomocy zagranicznych tancerzy na scenie” – dodaje Borg.

Croitor Awards 2021: Miss Eurowizji wybrana!

Po długiej batalii w końcu udało się wyłonić Miss Eurowizji 2021! Została nią Albina z Chorwacji 🇭🇷, która w II turze pokonała Azerkę Efendi 🇦🇿 stosunkiem głosów 51,9% do 48,1%. Wcześniej panie zremisowały w I turze, stąd konieczna była dogrywka. Była to ostatnia kategoria w tegorocznej edycji Croitor Awards. Najwięcej nagród zgarnęła Norwegia 🇳🇴, którą nominowaliście w siedmiu kategoriach – udało jej się wygrać w czterech. Szweca 🇸🇪 i Włochy 🇮🇹, które miały najwięcej nominacji, dostały po dwie nagrody. Po jednym zwycięstwie mają Dania, Albania, Serbia, Białoruś, San Marino i Chorwacja. Poza finałową częścią „Naszego Faworyta” czeka nas przed sezonem eurowizyjnym jeszcze jeden plebiscyt. 2 maja Dziennik Eurowizyjny zaprasza na wspólne oglądanie 20 najbardziej lubianych przez członków grupy DE na Facebooku piosenek z historii Eurowizji. Na podstawie głosowania w ramach ankiety społecznościowej wybrano 20 najczęściej wskazywanych utworów. 2 maja podczas wspólnego oglądania będziemy mogli głosować i razem wybrać ten najważniejszy dla nas eurowizyjny przebój! Co ciekawe, najwięcej Waszych ulubionych utworów pochodzi z Norwegii i Włoch (po 8 piosenek wskazywanych było jako te jedyne i najwspanialsze). Ze Szwecji jest 7 utworów, a z Albanii i Ukrainy po pięć. Szczegóły gali „The Best of DE Best” już wkrótce na Facebooku i Dzienniku Eurowizyjnym!

Źródło: Facebook, Instagram, Wikipedia, LovinMalta, inf. własne, fot.: @aliciaszemplinska

%d blogerów lubi to: