Rafał Brzozowski wystąpi podczas PrePartyES • Posłuchaj akustycznej wersji „Voila” • Stefania planuje coś ryzykownego? • Bez Belgii i Czech na JESC • Amadeus wygrywa w Croitor Awards

Rafał Brzozowski 🇵🇱 dołączył do stawki PrePartyES 🇪🇸, które organizowane jest przez portal Eurovision-Spain.com w formie zdalnej. Wraz z nim, Efendi z Azerbejdżanu, Hooverphonic z Belgii i The Black Mamba z Portugalii lista uczestników wzrosła do 16, a z pewnością gości będzie więcej bo do 24 kwietnia jeszcze trochę czasu. Wiemy też, że podczas koncertu usłyszymy również wykonawców eurowizyjnych z poprzednich lat. Tymczasem portal Plejada.pl publikuje wywiad z Marią Szabłowską, która ocenia szanse polskiego reprezentanta na ESC 2021. Polska dziennikarka radiowa i telewizyjna docenia sportowy duch Brzozowskiego, ale zwraca uwagę, że „The Ride” jest sztampowe i trudne do zapamiętania. Nie rozumie też, dlaczego utwór został napisany przez Szwedów.

W kraju Korzyńskiego, Krajewskiego, Brodki, Zawiałow, Zalewskiego i Podsiadły – by wymienić tylko tych kompozytorów – nie znajdzie się ani jeden utwór zawodowo napisany w eurowizyjnym stylu?

Maria Szabłowska (Plejada.pl)

Szabłowska wspomina również dawne przygotowania do Eurowizji, gdy TVP rozpisywała konkursy i w których dziennikarka wielokrotnie pełniła funkcję członka komisji. Zdarzało się też, że nadawca proponował znanym kompozytorom przygotowanie piosenki na Eurowizję, a sam proces trwał wiele tygodni. Przyznaje, że na Eurowizji chętnie zobaczyłaby Dawida Podsiadło, jednak sądzi, że konkurs do niego nie pasuje. Liczy na to, że kiedyś Roksana Węgiel i Viki Gabor wspólnie zaśpiewają na Eurowizji w barwach Polski i uda im się wygrać. Wkrótce kolejny wywiad z Rafałem Brzozowskim – dla portalu Eska tymczasem wczoraj Eurovision Radio International udostępniło zapis rozmowy z polskim reprezentantem – do odsłuchu TUTAJ.

Eurowizja: Przygotowania i kontrowersje

Telewizja serbska 🇷🇸 przedstawiła eurowizyjny team na ten rok. Poza członkiniami formacji Hurricane, zaangażowani w projekt „Loco Loco” są znani eurowizyjni chórzyści. Olga Popović występowała na scenie razem z Željkiem Joksimoviciem w 2012 roku oraz z Neveną Božović w 2019. Jelena Pajić towarzyszyła w Wiedniu reprezentantowi Czarnogóry 🇲🇪 – Knezowi. Pojawiła się też jako chórzystka Tijany Bogićević dla Serbii w Kijowie. Mladen Lukić reprezentował Serbię w 2018 jako główny męski wokal formacji Balkanika. W Portugalii zespół zajął 18. miejsce. Od tego czasu Mladen chętnie wspiera wokalnie kolejnych reprezentantów. W 2019 roku pojawił się w Tel Awiwie u boku Neveny, a teraz nagrał chórki do „Loco, Loco”. Na potrzeby live-on-tape Olga, Jelena i Mladen nagrali chórki na taśmę, ale najpewniej w Rotterdamie zaśpiewają na żywo, tyle że poza główną sceną. Tymczasem reprezentantka Francji 🇫🇷 wskoczyła na 2. miejsce w typowaniu bukmacherów, pokonując Szwajcarię. Barbara Pravi wydała też akustyczną wersję ballady „Voila”. W Rosji 🇷🇺 natomiast nadal awantura o piosenkę „Russian Woman”. Telewizja Ostankino stworzyła specjalną komisję, która ma zweryfikować czy tekst piosenki Manizhy zawiera mowę nienawiści czy wrogości wobec przede wszystkim kobiet. Komisja zaczęła pracę z powodu licznych zgłoszeń, nagłośnionych przez Veteranskiye Vesti. Pojawiły się bowiem głosy, że piosenka rażąco obraża i poniża rosyjskie kobiety ze względu na ich stosunek do narodowości. Krytyka wobec Manizhy nie ustaje od momentu zwycięstwa wokalistki w preselekcjach. Szanse na to, że utwór na tym etapie zostanie zdyskwalifikowany lub wymieniony są jednak niewielkie.

Eurowizja: Co szykują Greczynki?

Holenderskie media zainteresowały się spekulacjami, jakoby jeden z występów live-on-tape miał zapowiadać coś niezwykle ryzykownego, czego na eurowizyjnej scenie jeszcze nie było. Wszystko za sprawą Twana van de Nieuwenhuijzena, który powiedział, że taki element występu widział na jednym z nagrań. „Jeśli im się uda, będzie to coś niezwykle zachwycającego” – dodał. Szybko ustalono, że chodzi o występ Stefanii z Grecji 🇬🇷, jednak nie wiadomo dokładnie, co może nas tam aż tak zaskoczyć i co jest tak wielkim ryzykiem. Pojawiły się plotki, że może być to coś związanego z pegazem czy Atlantą lub motywem podtrzymywania ziemi, co pojawia się w klipie do „Last Dance” jednak ciężko sobie to wyobrazić na scenie. Według informacji portalu EurovisionFun grecka delegacja ciężko pracuje by planowany występ wyszedł perfekcyjnie, a pomocy mają jej udzielić sami organizatorzy i realizatorzy Eurowizji. W końcu Stefania pochodzi z Holandii. Zwrócono też uwagę, że sprawa „tajemniczego występu” znacznie poprawiła szanse reprezentantki Grecji na wygraną w Rotterdamie. Jest już teraz na dwunastym miejscu w notowaniach, a jeszcze niedawno była cztery pozycje niżej. Druga grecka wokalistka w stawce – Elena Tsagrinou w barwach Cypru 🇨🇾 – także zapowiada swój występ w taki sposób, by fani czekali na maj z utęsknieniem. Ma być eksplozja energii, taniec i efekty, które zrobią na nas spore wrażenie. Próby do występu do „El Diablo” są bardzo intensywne, ale dzięki temu Elena czuje się pewnie na scenie.

EBU odmawia Białorusinom, Czesi odmawiają debiutu na JESC

Nie będzie specjalnego występu białoruskich artystów opozycyjnych podczas Eurowizji 2021. Europejska Unia Nadawców poinformowała, że scenariusz konkursu jest już zamknięty i pełen atrakcji, więc nie ma szans, by dorzucić tam jeszcze „Love shine a light” w wykonaniu duetów Navi i Val oraz Margarity Levchuk. EBU ma nadzieję, że telewizja BTRC powróci do aktywnej rywalizacji w 2022 gdy sytuacja polityczna w kraju się ustabilizuje. Zapewnia też, że będzie bacznie przyglądać się działaniom białoruskiego nadawcy i pilnować, by postępował zgodnie z wartościami Unii. Czy Białoruś weźmie udział w Eurowizji Junior? Tego na razie nie wiemy, natomiast pewne jest, że nie dojdzie do powrotu stacji VRT, która od 2007 była odpowiedzialna za starty Belgii 🇧🇪. Teoretycznie jest szansa na powrót tego kraju poprzez telewizję RTBF z Walonii, jednak nadawca przestał interesować się konkursem już w 2007 roku. Nie dojdzie też do debiutu Republiki Czeskiej 🇨🇿, co potwierdza stacja CT. Nadawca chce się skupić tylko na dorosłym konkursie. Telewizja albańska RTSH 🇦🇱 poinformowała, że tradycyjnie swój udział w Eurowizji Junior rozpatrzy po dorosłej Eurowizji, czyli w czerwcu. Albania wycofała się w 2020 roku z powodu restrykcji i nie zdecydowała się na zdalny udział w konkursie. Już w sobotę pierwsza część finału „The Voice Kids 4” w TVP 🇵🇱. Faworytka Sara Egwu-James zaśpiewa polską wersję hitu „Husavik”, czyli piosenki z filmu „Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” w oryginale śpiewaną przez Molly Sanden (JESC 2006) i Willa Ferrella. „Husavik” nominowane jest do Oscara w kategorii „Best original song”, a o tym czy zdobędzie statuetkę dowiemy się 25 kwietnia.

Croitor Awards: Amadeus najlepszym prowadzącym sezonu

Na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego trwa druga edycja plebiscytu „Croitor Awards”, w ramach którego internauci wybierają zwycięzców w różnych kategoriach na podstawie wcześniej ustalonych przez nim nominacji. Trzecie głosowanie polegało na wyborze najlepszego prowadzącego preselekcji w tym sezonie. Wygrał 58-letni prezenter Amadeus 🇮🇹, który brawurowo poprowadził wszystkie noce tego jak i ubiegłorocznego Sanremo. Zdobył 33,1% głosów i dzięki temu Włochy dostały swoją pierwszą nagrodę w tej edycji. Rok temu Amadeus zajął 4. miejsce, z trzykrotnie słabszym wynikiem procentowym. Drugie miejsce w tym roku zgarnął Fiorello 🇮🇹, z którym Amadeus prowadził Sanremo. Nazywany „włoskim Biedroniem” gwiazdor otrzymał 24,7% głosów. Na trzecim miejscu jest Szwedka Pernilla Wahlgren 🇸🇪, która za prowadzenie jednego z półfinałów Melodifestivalen otrzymała 19,1% głosów. Czwarte miejsce ma Laurence Boccolini z Francji 🇫🇷 (13,9%), a ostatnie Mans Zelmerlow, który prowadził finał w Szwecji 🇸🇪 (9,2%). Aktualnie na Facebooku trwa głosowanie na największą zbrodnię (tudzież skandal) w preselekcjach, co jest oczywiście kategorią bardzo subiektywną. Nominację zdobyły sytuacje z preselekcji we Włoszech, Norwegii, Danii, Chorwacji i Albanii. Wyniki Croitor Awards 2021 śledzić można TUTAJ.

Weź udział w konkursie i wygraj t-shirt z podobizną Roxen z Rumunii! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Eurovision-Spain.com, Plejada.pl, Radio International, RTS, Eurovoix, EurovisionFun, ESCbubble.com, Facebook, fot.: Stefania (Greece 2021) — HARIS FARSARAKIS

%d blogerów lubi to: