Eurowizja: Wygraj t-shirt Od Roxen! • Czy Malta może liczyć na televoting? • Kiedy ruszają przygotowania w Ahoy Arenie? • Wybraliście najlepszą scenę preselekcji

Dziennik Eurowizyjny zaprasza czytelników i fanów Eurowizji do udziału w konkursie, w którym do wygrania są t-shirty z wizerunkiem Roxen, reprezentantki Rumunii 🇷🇴. Konkurs przeznaczony jest dla osób mieszkających na terenie Polski i posiadających Instagrama. Co zrobić, by zdobyć czarny t-shirt ufundowany przez Warner Music Polska?

  1. Zrób sobie selfie, które w kreatywny sposób pokaże, że wspierasz i kibicujesz Roxen i jej piosence „Amnesia” podczas Eurowizji 2021
  2. Zdjęcie wyślij w wiadomości prywatnej na Instagram @dziennik_eurowizyjny
  3. Spośród zdjęć zostaną wybrane najlepsze, które poddane zostaną głosowaniu obserwujących na Instagramie, a autorzy zdjęć z największą liczbą głosów zdobędą nagrodę!
  4. Czas na wykonanie zdjęcia i wysłanie na Instagram @dziennik_eurowizyjny do końca tygodnia (do 11 kwietnia), głosowanie ruszy w przyszłym tygodniu. W przypadku mniejszej liczby zgłoszeń i słabej jakości zdjęć, etap głosowania będzie pominięty.
  5. Wysyłając zdjęcie zgadzasz się na jego publikację na InstaStory profilu @dziennik_eurowizyjny wraz z nickiem do swojego profilu oraz na udział w głosowaniu.
  6. Dziennik Eurowizyjny nie gwarantuje dostępności konkretnego rozmiaru koszulki.
  7. W razie pytań zapraszam do kontaktu na dziennikeurowizyjny@gmail.com
  8. Organizatorem konkursu jest Dziennik Eurowizyjny

🇲🇹 Eurowizja 2021: Destiny nie liczy na televoting?

Szwedzka wokalistka Dinah Nah 🇸🇪, która dwukrotnie startowała w Melodifestivalen ogłosiła, że nagrywała utwór „Je me casse”, który był zgłoszony do selekcji w Szwecji, jednak nie dostał się do stawki półfinałowej. Piosenka ostatecznie trafiła na Maltę, a w wykonaniu Destiny jest silnym faworytem do wygrania całej Eurowizji, co Dinah Nah przyjmuje z lekkim przekąsem. Nie po raz pierwszy utwory będące „odrzutami” z Melodifestivalen pojawiają się w stawce międzynarodowego konkursu i radzą sobie świetnie, często nawet lepiej niż sama Szwecja. Sama Destiny nie czuje się jednak faworytką ESC 2021 i nie spodziewa się wygranej w Rotterdamie, chociaż oczywiście da z siebie wszystkio.

Wiem, jak małym jesteśmy krajem, co sprawia trudności w televotingu

Destiny (Euro Trip Podcast)

Maltanka informuje też, że prace nad nowym udziałem w Eurowizji trwały niemal od anulacji konkrusu w maju 2020. Pod koniec wakacji zaczęły się intensywne poszukiwania najlepszego utworu i w ten sposób zdobyto „Je me casse”, które w odczuciu zwyciężczyni JESC 2015 jest dokładnie tym, czego potrzebowała. Malta prawie zawsze notowana jest u jurorów znacznie wyżej niż u widzów, a często te różnice są tak widoczne, że wywołują zaniepokojenie. Niektórzy sugerują, że TVM wręcz dopuszcza się przekupywania komisji. W 2011 Glen Vella zajął przedostatnie miejsce w półfinale jeśli chodzi o televoting, a u jurorów był szósty. Rok później Kurt Calleja w finale też zajął przedostatnie miejsce w głosowaniu widzów, chociaż jurorzy dali mu 16. pozycję. Podobnie w 2014 roku – Firelight na 24. miejscu u widzów i na 6. u jurorów. Półfinał 2015 nie był wyjątkiem – Amber była 12. w typowaniu widzów i 5. u jury. Ira Losco w Sztoholmie także zanotowała rozbieżne wyniki – 21. miejsce w finale według publiczności i aż czwarte w rankingu ekspertów. W Kijowie Claudia Faniello nie dostała ani jednego punktu od widzów, ale u jurorów była ósma. Analogicznie w 2018 – ostatnie miejsce dla Christabelle według publiki i piąte w typowaniu komisji. I jeszcze jeden dobitny przykład – Michela w finale 2019 na 22. miejscu w televotingu i na 10. u jury. Wyjątkiem jest rok 2013 – Gianluca z „Tomorrow” był w finale na dziewiątym miejscu w obu rankinach. Warto dodać, że dwa najwyższe w historii miejsca Malty zajęte został w 2002 i 2005 gdy o wynikach decydował tylko televoting.

🇵🇹 Eurowizja 2021: The Black Mamba akustycznie

Formacja z Portugalii – The Black Mamba – wydała akustyczną wersję piosenki „Love is on my side”. Ma ona oczywiście pomóc w promocji przed Eurowizją. Przypomnę, że grupa Pedro Tatanki już tworzy historię bo to oni jako pierwsi śpiewają dla swojego kraju w całości po angielsku. Decyzja widzów i jurorów Festival da Cancao nie została jednak ciepło przyjęta, a Portugalia zajmuje niskie miejsca w typowaniach. W zestawieniu bukmacherów jest na 25. miejscu jeśli chodzi o typowanie zwycięzcy (to i tak znacznie lepiej niż Polska, która jest 33.). W półfinale znajduje się na 12. pozycji, zaraz za Rafałem Brzozowskim. Daje się jej 40% szans na awans. W aplikacji My Eurovision Scoreboard ma 5,3 tys. punktów co daje jej 37. miejsce. Gorzej wypadają tylko Gruzja z Macedonią. Portugalczycy nie poddają się jednak i już 15 kwietnia na Instagramie Eurovision zobaczyć będzie można ich koncert przygotowany specjalnie dla fanów konkursu. Po tym jak Portugalia wygrała Eurowizję w 2017 roku wróciła do swoich dość typowych miejsc zajmowanych w konkursie. W finale 2018 przypadło jej ostatnie miejsce, a w 2019 nie zakwalifikowała się do sobotniej części show. Wcześniej w latach 2011-2015 także nie zdobywała awansu. Chociaż zadebiutowała w latach 60., do tej pory tylko dziesięciokrotnie weszła do czołówki finału, przy czym tylko jeden raz stało się to w XXI wieku.

🇳🇱 Holandia: Spore nadzieje na „normalną” Eurowizję

Czy Eurowizja 2021 odbędzie się w formie zdalnej? A może jednak fani, dziennikarze, widzowie, a przede wszystkim reprezentanci pojawią się w maju w Rotterdamie? To pytanie wciąż jest otwarte. Za miesiąc (8 maja) ruszą próby techniczne, przygotowania trwają, a przy Ahoy Arenie pojawiają się nawet pierwsze instalacje związane z budowaniem infrastruktury konkursowej w tym miejsc do wykonywania testów na covid-19. Wiele wskazuje na to, że się uda! Niedawno rząd Holandii dopuścił udział ponad 3 tysięcy widzów podczas każdego z koncertów sezonu eurowizyjnego, a od 21 kwietnia w kraju mają się otworzyć tarasy i ogródki kawiarniane. Powolne łagodzenie obostrzeń w Holandii uzależnione jest jednak od danych dotyczących zachorowań. Jeśli liczba zakażonych będzie spadać, istnieje szansa, że goście Eurowizji 2021 będą mogli wypić chociażby kawę w miejscu publicznym bez konieczności brania jej na wynos. W niedzielę decyzje w sprawie restrykcji mają być podjęte i jeśli będą wprowadzone zmiany, mieszkańcy Holandii dowiedzą się o nich we wtorek podczas konferencji prasowej. Portal Eurovision.tv informuje, że pomimo aktualnego zakazu wjazdu do Królestwa Niderlandów z kraju NON-EU/EEA wszyscy dziennikarze akredytowani będą mieli prawo przekroczyć granicę kraju, oczywiście za okazaniem biletu powrotnego i e-maila od organizatorów potwierdzających otrzymanie przepustki do Centrum Prasowego. Aktualnie kwarantanna dla przyjeżdzających jest zniesiona, jeżeli goście nie mają widocznych objaw zarażenia. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu są jednak wymogiem. Prace przy organizacji Eurowizji 2021 (budowa sceny i wszystkich pozostałych elementów) rusza już w ten weekend, więc w Rotterdamie otwarte będzie Centrum Akredytacyjne (w dniach 11-12 kwietna). Ponownie uruchomione będzie 6 maja, gdy zacznie przyjmować pierwsze delegacje i dziennikarzy.

Croitor Awards: Druga nagroda dla Norwegów

Na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego ruszyła druga edycja plebiscytu „Croitor Awards”, w ramach którego internauci wybierają zwycięzców w różnych kategoriach na podstawie wcześniej ustalonych przez nim nominacji. Drugie głosowanie dotyczyło najlepszej preselekcyjnej sceny. Podobnie jak wczoraj, triumfowała stacja NRK 🇳🇴 z Norwegii. Scena ustawiona w H3 Arena w mieście Fornebu obok Oslo zebrała 36,7% głosów. Rok temu scena Melodi Grand Prix także była nominowana, ale zajęła 4. miejsce. Podobnie jak w 2020 drugie miejsce ma scena San Remo we Włoszech 🇮🇹 (19,3%), natomiast na trzecim jest Dansk Melodi Grand Prix 🇩🇰 (17,6%), które rok temu triumfowało ze znaczną przewagą. Miejsce czwarte zajęła scena fińskiego UMK 🇫🇮 (14,8%), a piąte szwedzkiego Melodifestivalen 🇸🇪 (11,6%). Finlandia i Szwecja po raz pierwszy zdobyły nominację w tej kategorii. Aktualnie na Facebooku trwa głosowanie w kategorii „Najlepszy Prowadzący” – po dwie nominacje zdobyły Włochy ze Szwecją, a jedną Francja. Przed nami jeszcze sporo kategorii, zarówno muzycznych jak i sytuacyjnych czy konkursów piękności. Wyniki Croitor Awards 2021 śledzić można TUTAJ.

Źródło: Warner Music Polska, Eurovoix, Instagram, Wikipedia, RTP, DutchReview.com, Eurovision.tv, Facebook, fot.: ROXEN (Romania 2021) — BOGDAN PETRICE

%d blogerów lubi to: