Nie tylko Rafał. Tych reprezentantów także krytykowano w ich krajach • Wiek uczestników Eurowizji 2021 • Kiedy pierwsza próba Rafała Brzozowskiego w Rotterdamie?

O stawce Eurowizji 2021 wiemy już prawie wszystko, ale niektóre kraje jeszcze nie zdradziły pełnych brzmień swoich piosenek, gdyż oczekujemy na nowe revampy. Dziś opublikowano nową wersję piosenki włoskiej „Zitti e buoni” grupy Maneskin 🇮🇹. Utwór został dostosowany do regulaminowego czasu trwania (ucięto go po parę sekund w dwóch miejscach, co nie wpływa na jakość piosenki) i dokonano też drobnych korekt w tekście, by wyeliminować przekleństwa czy słowa kojarzące się z wulgarnymi gestami. Dla fanów, którzy stosunkowo rzadko słuchają zwycięskiej piosenki Sanremo, zmiany będą prawie niezauważalne. Singiel z „Zitti e buoni” w pierwszej wersji zyskał status złotej płyty (sprzedaż 35 tys. kopii) we Włoszech. 19 marca odbędzie się premiera nowej wersji „Russian Woman” Manizhy z Rosji 🇷🇺. Do tej pory znamy tylko wykonanie live piosenki, a nowy wariant ma mieć więcej słów w języku angielskim. Niebawem powinniśmy poznać także nowe „Set me free” Eden Alene z Izraela 🇮🇱, z kolei Blas Canto 🇪🇸 swoją eurowizyjną wersję „Voy a quedarme” wykona dopiero podczas Eurowizji, chyba…że nie będzie mógł pojechać do Rotterdamu. Wtedy zamiast występu na żywo zobaczymy ten, który został już nagrany w Hiszpanii z wykorzystaniem preselekcyjnej wersji piosenki. Revamp ma wprowadzić parę zmian w drugiej zwrotce.

🇲🇰 Barwy bułgarskie powodem ataków na Vasila

Podczas gdy polski internet zalały setki artykułów krytykujących Rafała Brzozowskiego, w Macedonii reprezentant kraju – Vasil (fot.) – również nie miał łatwo. Pomijając to, że premiera „Here I Stand” nie spotkała się z ciepłym przyjęciem, piosenka raczej szoruje doły w większości notowań i przewidywań, a sam wokalista nadal musi się zmierzać z hejterami atakującymi go za jego orientację seksualną, problem pojawił się…w teledysku. W klipie widzimy eleganckiego Vasyla spacerującego po Galerii Narodowej w Skopje. Pech chciał, że przeszedł obok tryptyku Janety Vangeli, który składa się z trzech części w kolorach…bułgarskiej flagi 🇧🇬. Ze względu na niespecjalnie poprawne stosunki między Macedonią a jej wschodnim sąsiadem, widok bułgarskich barw narodowych wywołał ogromne oburzenie, szybko wygrzebano też inne fakty mające wiązać reprezentanta Macedonii z sąsiednim państwem. W jednym z wywiadów piosenkarz wspomniał, że z powodu urodzenia w granicznym mieście Strumica ma zarówno macedońskie jak i bułgarskie obywatelstwo. Wielu macedońskich internautów uznało, że to nieodpowiednie, by ktoś, kto reprezentuje ich kraj, miał tak silne związki z nielubianym sąsiadem, stąd w sieci pojawiły się nawet petycje o odwołanie Vasila z Eurowizji. W odpowiedzi na spory hejt i krytykę Vasil przygotował oświadczenie opublikowane na swoich social mediach. Przyznał, że w muzyce nie ma religii, polityki, orientacji, rasy czy koloru, a on sam nie miał żadnych intencji by kogokolwiek urazić, a wręcz przeciwnie. Zapewnił, że jest dumny z całego projektu, który nie tylko reprezentuje jego samego, ale też Macedonię i jej kulturę, jak i muzyków i sztukę. Nie chce przepraszać za to kim jest, bo nie miał na to wpływu, jednak podkreślił, że prosi o wybaczenie wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zostali przez niego skrzywdzeni. Nowa wersja klipu, z wyciętym tryptykiem, pojawiła się w sieci dwa dni temu.

🇷🇺 Pochodzenie Manizhy krytykowane w Rosji

Ze sporym hejtem spotkała się Manizha, która w Rosji wygrała selekcje narodowe, a kanał telewizji publicznej podkreślał, że reprezentanta wybierali tylko widzowie. Chociaż wskazali Manizhę, teraz wylano na niej wiadro pomyj. Za co? Że pochodzi z Tadżykistanu 🇹🇯, że nie jest w pełni Rosjanką, że jest feministką, że jest obrończynią LGBT, a że jej utwór „Russian Woman” jest fatalny i ma beznajdziejny tekst. Manizha nie ukrywa tego, że lawina negatywnych komentarzy źle na nią wpłynęła. „Gdy przeczytałam pierwszą falę hejterskich opinii, zaczęłam się zastanawiać, co złego zrobiłam tym wszystkim ludziom” – mówi, jednak zdaje sobie sprawę, że takie ataki to codzienność dla osoby publicznej. W obronie wokalistki stanął Valery Fadeev, szef komisji ds. praw człowieka gabinetu prezydenta Federacji Rosyjskiej. Podkreślił, że Manizha wygrała sprawiedliwą walkę i podczas głosowania nikt nie zwracał uwagi na jej pochodzenie. Występ z preselekcji, który 10 marca opublikowano na kanale Eurovision.tv, ma już prawie 4 mln wyświetleń i aż 84 tys. dislajków na 143 tys. lajków. Chociaż hejt dosięgnął nie tylko reprezentantów Rosji i Macedonii, ale też np. Niemiec 🇩🇪, i tak prym w ilości dislajków wiedzie przedstawiciel Polski 🇵🇱. Rafał zebrał 22 tys. dislajków na 12 tys. lajków pod teledyskiem z kanału Eurovision. To jedyna w stawce piosenka, która ma na oficjalnym kanale więcej łapek w dół niż w górę.

Senhit najstarsza, Stefania najmłodsza

Aleksandra, jedna z czytelniczek Dziennika Eurowizyjnego, przygotowała statystyki dotyczące wieku tegorocznych uczestników. Biorąc pod uwagę wokalistów/liderów w przypadku zespołów i nie uwzględniając reprezentantów Białorusi, Portugalii i Finlandii (z powodu braku danych) okazało się, że najwięcej kandydatów do Grand Prix 2021 urodziło się w 1993 roku. Są to TIX 🇳🇴, jedna z wokalistek Hurricane 🇷🇸, Jeangu Macrooy 🇳🇱 oraz Barbara Pravi 🇫🇷. Aż trzy osoby urodziły się w 2002 roku – Stefania 🇬🇷, Destiny 🇲🇹 oraz Tusse 🇸🇪. Są to rocznikowo najmłodsi artyści w stawce. Najstarsza jest natomiast Senhit z San Marino 🇸🇲 – urodziła się w 1979 roku. Drugimi pod względem wieku (rocznik 1981) są Vaidotas z The Roop 🇱🇹 oraz Rafał Brzozowski 🇵🇱 (młodszy od Litwina o parę dni). W latach 80-tych (bardzo popularnych w tegorocznych brzmieniach) urodziło się łącznie 15 uczestników Eurowizji. Nie licząc reprezentacji Białorusi, aktualnie w stawce ESC 2021 mamy 17 solistek, 13 solistów, jeden duet i osiem zespołów. Niektórzy uczestnicy mają silne powiązania rodzinne w zupełnie innych krajach. W biografiach kandydatów do zwycięstwa wspominane są m.in. Kongo 🇨🇩, Etiopia 🇪🇹, Tadżykistan 🇹🇯, Filipiny 🇵🇭, Angola 🇦🇴, Erytrea 🇪🇷, Kosowo 🇽🇰, Surinam 🇸🇷 czy Iran 🇮🇷. Rafał Brzozowski urodził się 8 czerwca 1981 roku w Warszawie, gdzie obecnie mieszka i pracuje.

Centrum Prasowe w czasie pandemii

Dziś o 12:00 ruszył proces akredytacyjny dla członków delegacji oraz prasy. Ze względu na pandemię, Centrum Prasowe podzielone będzie w tym roku na dwie części – 500 dziennikarzy będzie miało wstęp do faktycznego Press Centre przy Rotterdam Ahoy, a 1000 akredytowanych śledzić będzie próby i konferencje drogą internetową. Nie jest to jeszcze scenariusz ostateczny. Jeśli dojdzie do pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej, prawdziwe Centrum Prasowe zostanie zlikwidowane i wtedy wszyscy przeniosą się do Internetu. Wiemy, że próby techniczne ruszą w Rotterdamie 8 maja (sobota) i potrwają do 15 maja (sobota). Od samego początku dziennikarze będą mogli je śledzić, zgodnie z obecną formułą – pierwsza seria prób technicznych na ekranach, a druga na żywo z Areny. Odbędą się też spotkania Meet & Greet (tylko online) oraz konferencje prasowe. Zakładając, że wszyscy uczestnicy pojawią się w Rotterdamie, pierwsza próba Rafała Brzozowskiego powinna odbyć się w poniedziałek 10 maja. W tym roku akredytacje prasowe podzielono na pięć grup: media społeczności fanów (poświęcone tylko Eurowizji, jak np. Dziennik Eurowizyjny), regionalne i lokalne media (bez zasięgu ogólnokrajowego), media ogólnokrajowe (dostępne i popularne w całym kraju), media międzynarodowe (z krajów niestartujących w konkursie) i media z dostępem do internetowego Centrum Prasowego. O tym, które media krajowe otrzymają akredytację decyduje nadawca uczestniczący w Eurowizji, w naszym przypadku jest to TVP. Wnioski o akredytacje składać można tym razem aż do dnia finału konkursu w maju. Należy jednak pamiętać o limicie miejsc w prawdziwym Centrum Prasowym – tam może wejść tylko 500 osób. Nie obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy, bo każdy nadawca ma przydzieloną odpowiednią pulę „prawdziwych” akredytacji, które może przyznać tym, którzy planują podróż do Rotterdamu.

Poznaj najlepsze piosenki lutego i głosuj w kolejnej edycji HOLFESTIVALEN!

Źródło: Wiwibloggs, Eurovoix, RDC, Kultura.ru, Aleksandra U., Wikipedia, Eurovision.tv, inf. własne, fot.: vasilg

%d blogerów lubi to: