Eurowizja 2021: Trzy nowe utwory! Białoruś wciąż w zawieszeniu • Spotkanie szefów delegacji. Co się działo? • Rafał Brzozowski przed sobotnim występem

Dziś poznaliśmy trzy nowe piosenki na Eurowizję 2021! Azerbejdżan 🇦🇿 znów „zaśpiewa” o silnych kobietach. Rok temu Efendi zaprezentowała utwór „Cleopatra”, a tym razem wykona „Mata Hari”. „To bardzo ważne by mówić o silnych kobietach w celu przypomnienia naszym pięknym paniom, że pomimo ciągłych stereotypów, kobiety mogą wszystko, a ich siły nie da się porównać z niczym innym” – mówi wokalistka. Mata Hari to pseudonim holenderskiej tancerki 🇳🇱, która w Paryżu została luksusową prostytutką i kochanką wielu polityków. W 1917 roku oskarżono ją o szpiegostwo, miała być podwójnym agentem na usługach Francji i Niemiec. Nie udało jej się udowodnić swojej niewinności – na podstawie różnych dowodów została rozstrzelana przez pluton egzekucyjny. Piosenka na Eurowizję jest dość podobna w strukturze do „Cleopatry” – także zawiera niepokojący męski „pomruk” i zawiera w sobie sporo elementów etnicznych. Czy będzie notowana wyżej niż propozycja Efendi z 2020 roku? Przekonamy się wkrótce. Tymczasem drugi kraj kaukaski także miał dziś swoją premierę. Tornike Kipiani (fot.) z Gruzji 🇬🇪 pokazał klip do „You”. Piosenka z dość prostym i banalnym tekstem nie zebrała jednak zbyt pozytywnych opinii. Wokalista sam napisał swoją piosenkę, a do chórków zaprosił Gori Girls’ Choir oraz zaprzyjaźnione wokalistki, w tym Mariko Lezhavę. Wiadomo, że występ Tornike na Eurowizji stworzy Emilia Sandquist należąca do Jean Baptiste Group. Prawdziwą sensacją dnia jest natomiast „Je me casse” z Malty 🇲🇹 wykonywane przez Destiny. Piosenkę przygotowali Malin Christin, Amanuel Dermont, Nicklas Eklund i Pete Barringer. Taneczny i dynamiczny utwór już dostaje sporo pochwał, tak samo jak zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015, która w wesołym klipie po prostu błyszczy i zaskakuje!

Co z Białorusią? Na co czekamy?

Można by powiedzieć, że wiemy już wszystko – niestety nie. Czekamy na Białoruś, której pierwsza piosenka została odrzucona przez EBU. Po tym jak Aleksandr Łukaszenka zapowiedział, że telewizja BTRC przygotuje nowy utwór, nadawca poinformował, że reprezentantami nadal są Galasy ZMesta. W specjalnym wydaniu programu informacyjnego jawnie zakwestionowano powody, dla których Unia zdyskwalifikowała piosenkę „Ya nauchu tebya”. Powołano się m.in. na Verke Serduchkę, Jamalę czy Hatari, którzy też mieli umieścić w swoich utworach przesłanie polityczne. Dmitry Butakov podkreśla, że w „Ya nauchu tebya” nie śpiewa o polityce, nie chciał jednak zdradzić prawdziwego znaczenia słów piosenki. Nie chciał też komentować przesłania innych swoich utworów, twierdząc, że na razie temat Eurowizji dla niego nie istnieje i czeka na ostateczną decyzję BTRC w sprawie konkursu. Teoretycznie czas na wysłanie nowej propozycji już minął, a dziś podczas spotkania szefów delegacji nie podejmowano tego tematu. Sprawa utworu eurowizyjnego Białorusi nie jest zbyt często opisywana przez białoruskie media z powodu ograniczonej wolności słowa, natomiast nie znaczy to, że nie jest dyskutowana w tym kraju. Duet Shuma wypuścił dziś utwór „Dreva” wraz z klipem, w którym umieszczono sporo odniesień do obecnej sytuacji politycznej na Białorusi, a także mnóstwo symboliki (np. białe i czerwone kwiaty). Artyści zachęcają wszystkich do wysłuchania ich piosenki, by zobaczyć jak wygląda prawdziwa muzyka wolnej Białorusi.

Spotkanie HoD z EBU. O czym rozmawiano?

Wirtualne spotkanie szefów delegacji ESC 2021 dobiegło końca. Dziś przez cały dzień organizatorzy przedstawiali plany na zbliżający się konkurs. Pokazano projekt nowej sceny oraz aranżacji płyty Ahoy Arena, gdzie zlokalizowany będzie Green Room tak by zachować odpowiedni dystans pomiędzy delegacjami. Przedstawiono rozwiązania mające na celu realizację Eurowizji w wersji hybrydowej, gdy któryś kraj nie będzie mieć swojego reprezentanta na żywo na scenie w Rotterdamie. Ogłoszono terminy prób (stand-in, technicznych i generalnych), zaprezentowano wytyczne dotyczące ilości osób w poszczególnych ekipach, a także opisano dokładnie zasady głosowania, które jednak nie ulegną żadnym zmianom. Ważną częścią spotkania było przedstawienie dokładnych planów na Opening Acts, Interval Acts, Paradę Flag oraz przerywniki w formie różnych nagrań. Pokazano również jedną z pocztówek. W przykładowej wystąpił Jeangu z Holandii 🇳🇱. Ogłoszono również gdzie zorganizowana będzie Ceremonia Otwarcia oraz EuroLounge, który w tym roku zastąpi Euroclub. Z powodu pandemii Euroclub nie będzie w tym roku funkcjonował, co jest w pełni zrozumiałe. Opisano też szefom delegacji dokładne zasady bezpieczeństwa i procedury związane z pobytem w Rotterdam Ahoy Arenie, w hotelach, w shuttle busach i na eventach dodatkowych. Dokładnie omówiono wszelkie kwestie związane z covid-19, m.in. testy, środki bezpieczeństwa i procedury w przypadku, gdy ktoś trafi na kwarantannę lub izolację. Jutro ruszy proces akredytacyjny dla członków delegacji i prasy. Jak już wcześniej informowałem, w aktualnie realizowanym scenariuszu w Centrum Prasowym będzie ok. 500 dziennikarzy, a 1000 dołączy online poprzez specjalną platformę. Odbyło się również standardowe głosowanie na członków Grupy Referencyjnej EBU ds. Eurowizji 2021. W spotkaniu brali udział nie tylko szefowie delegacji, ale też osoby odpowiedzialne za produkcję show. Z Polski w zebraniu uczestniczyła nowa szefowa delegacji TVP Maja Frybes 🇵🇱. Zmiany na stanowiskach szefów delegacji nastąpiły również w Grecji, Szwecji, Czechach czy Izraelu. Wszelkie kwestie organizacyjne, które dziś były omawiane, pozostają na razie tajemnicą, a Eurovision.tv będzie stopniowo odkrywać kolejne karty.

Plotki, opinie, przygotowania – Rafał Brzozowski przed Eurowizją

Z uwagi na pojawiające się w mediach doniesienia dotyczące powiązań żony Jacka Kurskiego z procesem wyboru Rafała Brzozowskiego na reprezentanta Polski, TVP wystosowała specjalne oświadczenie, w którym informuje, że „The Ride” wybrane zostało przez zespół ekspertów Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy (AKRiO), który oceniał wyłącznie piosenkę, a nie wykonawcę. Piosenka wysłana przez Brzozowskiego zdobyła najwyższą ocenę, pokonując m.in. propozycję Alicji Szemplińskiej. Prezes Jacek Kurski ogłosił, że plotki o tym, że jego żona naciskała na wybór Rafała to kłamstwo, a wyboru dokonano w oparciu o kryteria merytoryczne. „Moja żona nie zajmuje się sprawami TVP. Obecnie oczekuje przyjścia na świat naszego dziecka i przygotowuje się do macierzyństwa. Rafał Brzozowski nie jest jej ulubionym piosenkarzem” – dodał prezes TVP. Zgodnie z oświadczeniem TVP oraz żona Jacka Kurskiego mają wobec redakcji Plotek.pl i redakcji powielających te informacje wystąpić na drogę sądową. O Brzozowskim i szwedzkim „The Ride” wypowiadają się kolejni celebryci, wokaliści i specjaliści w branży. „Muzyka, którą reprezentuje Rafał Brzozowski, to po prostu nie jest dobra muzyka. On wygląda na sympatycznego chłopaka, ale nie każdy sympatyczny chłopak powinien śpiewać. Przyznam szczerze, że mało mnie obchodzi jego kariera, ale uważam, że to naprawdę kiepski wybór ” – mówi Elżbieta Zapendowska. Agnieszka Hekiert uważa, że Rafał ma świetne możliwości wokalne, ale „The Ride” nie pozwala mu ich pokazać. Maja Hyży mówi z kolei, że „The Ride” pasuje do Eurowizji, ale piosenki konkursowe są specyficzne. Nie ukrywa, że trzymała kciuki za Alicję Szemplińską, ale ma nadzieję, że nowy wybór jest słuszny. 64% czytelników portalu Radia Zet uważa, że Rafał Brzozowski nie poradzi sobie w konkursie. 20% jest zdania, że wokalista ma szansę zająć wysokie miejsce. W rozmowie z JastrząbPost Rafał przyznał, że słuchał już utworów Eurowizji 2021 i bardzo podobają mu się Szwajcaria czy San Marino. Myślę, że mamy tutaj ciekawy zestaw artystów, bardzo wszechstronnych, o niesamowitych głosach i możliwościach. – dodaje. Już w sobotę ważny dzień w eurowizyjnych przygotowaniach Brzozowskiego. Wystąpi wtedy na scenie w podwarszawskim Transcolorze i nagra materiał dla EBU, który będzie wykorzystany w trakcie półfinału Eurowizji jeżeli Rafał z jakiegoś powodu nie będzie mógł być obecny w Rotterdamie. Oczywiście materiał z nagrania pozostanie tajemnicą i nie będzie publikowany aż do maja 2021 roku. Dziennik Eurowizyjny szykuje jednak dla swoich czytelników materiał zza kulis nagrania występu!

Poznaj najlepsze piosenki lutego i głosuj w kolejnej edycji HOLFESTIVALEN!

Źródło: Eurovision.tv, Wikipedia, BTRC, Eurovoix, EBU, TVP, JastrząbPost, Radio Zet, Pomponik, inf. własne, fot.: GPB

%d blogerów lubi to: