Którzy nadawcy często zmieniali decyzje w sprawie formuły wyboru reprezentanta? • Trwa ustalanie serbskiej strategii • Kto w półfinale Norwegii? • Węgry po śmierci Orsa z AWS

Kolejny tydzień to nowe nadzieje dla fanów Eurowizji w Polsce 🇵🇱, którzy nadal oczekują na jakikolwiek sygnał ze strony TVP w sprawie procesu wyboru nowego reprezentanta kraju. Wszystko, co do nas dociera, trafia drogą nieoficjalną i w żaden sposób nie jest potwierdzane przez nadawcę i chociaż czasu jest jeszcze sporo, to jednak miłośnicy konkursu chcieliby wiedzieć cokolwiek. Zgodnie z harmonogramem, TVP ma do 15 marca dostarczyć do EBU dane dotyczące reprezentanta oraz wybraną piosenkę, z kolei do 26 marca musi przygotować występ sceniczny, który będzie wykorzystany w przypadku, gdy nasz przedstawiciel nie będzie miał możliwości pojechania do Rotterdamu. Czy w kuluarach trwają burzliwe dyskusje, negocjacje i obrady w sprawie polskiej strategii eurowizyjnej, czy może dzieje się niewiele w myśl zasady „jak się przegra, to trudno – zawsze będzie kolejna szansa”? Wielu fanów zastanawia się, jak długo trwają już prace nad wyborem reprezentanta i kiedy się rozpoczęły, bo istnieją obawy, że większość działań wykonywanych jest na szybko, co może się odbić na słabej i niedopracowanej piosence. Niestety wadą TVP jest niestabilna strategia i częste zmiany w podejściu do metody wyboru reprezentanta, co sprawia, że wykonawcy, kompozytorzy czy wytwórnie nie traktują preselekcji jako stałego elementu i nie przygotowują się do nich wcześniej, co jest normą w wielu innych krajach. Po co szykować coś na finał narodowy, który może być w ostatniej chwili zastąpiony talent show, albo po co przygotowywać znane nazwisko wytwórni do wyboru wewnętrznego, gdy nagle trzeba startować w selekcjach przeciwko mało znanym twarzom? I czy warto trzymać w szufladzie dobry utwór czekając na Eurowizję, która może się nie trafić, skoro można piosenkę przekazać innemu wykonawcy i zrobić z niej ogólnopolski hit? Takich pytań na pewno jest wiele i gdyby TVP działała spójnie, miałaby teraz ułatwione zadanie i sporo świetnych ofert.

TVP wśród pięciu „niestabilnych” nadawców Europy

Od czasu naszego powrotu w 2014 roku dwukrotnie TVP 🇵🇱 wybierała reprezentanta i utwór wewnętrznie. W 2016 nagle doszło do zaskakującej zmiany i przez kolejne trzy lata mieliśmy preselekcje narodowe. W 2019 pojawiła się hybryda – konkurs otwarty, ale wybór poprzez głosowanie komisji (w sumie nigdy nie poznaliśmy składu jury), bez koncertu transmitowanego w TVP. W 2020 wprowadzono „Szansę na Sukces” jako talent-show dla mniej znanych wokalistów. W ciągu ostatnich pięciu lat Telewizja Polska dwukrotnie zmieniła formułę wyboru. Porównując z innymi krajami wypadamy słabo – podobne niespójności widzimy (za okres 2016-2020) tylko w Armenii 🇦🇲 (wybór wewnętrzny, talent-show, preselekcje, znów wybór wewnętrzny i znów preselekcje), Gruzji 🇬🇪 (wybór wewnętrzny, preselekcje, znów wewnętrzny i potem dwa razy pod rząd talent-show), Francji 🇫🇷 (lata 2016-2017 to wybory wewnętrzne, potem dwa razy z rzędu selekcje i znów wewnętrznie) oraz w Hiszpanii 🇪🇸 (dwa razy preselekcje, dwa razy talent-show i w 2020 wybór wewnętrzny). Na 41 państw Eurowizji 2021 aż 23 telewizje w ciągu ostatnich pięciu lat nie wprowadziły zmian w formule wyboru – np. we Włoszech 🇮🇹 zawsze wybierano kogoś z Sanremo, w Estonii 🇪🇪, na Islandii 🇮🇸, Mołdawii 🇲🇩 czy w Szwecji 🇸🇪 zawsze były preselekcje, a w Macedonii 🇲🇰, Rosji 🇷🇺, na Cyprze 🇨🇾 czy w Holandii 🇳🇱 zawsze wybór wewnętrzny. 13 państw zmieniło formułę raz w ciągu ostatnich pięciu lat, np. Australia 🇦🇺, Szwajcaria 🇨🇭, Czechy 🇨🇿 czy Austria 🇦🇹 z wyborów wewnętrznych przeszły na preselekcje, z kolei odwrotnie zadziałały Belgia 🇧🇪, Niemcy 🇩🇪 czy Wielka Brytania 🇬🇧. Oczywiście konsekwencja nie jest gwarantem sukcesu, ale zdecydowanie pozwala nadawcy, a przede wszystkim potencjalnym kandydatom (a także ich kompozytorom czy wytwórniom) na lepsze i spokojniejsze oraz lepiej zorganizowane przygotowania.

Co nas czeka w sobotę?

Telewizja norweska 🇳🇴 odkryła już wszystkie karty. Dziś poznaliśmy ostatnie grono półfinalistów. O wejście do finału walczy wokalistka Ane Caroline Finstad znana jako Ane.Fin z piosenką „Walking in my sleep” współtworzoną m.in. przez KiiMa, który do finału MGP dostał się w sobotę. Będzie też Imerika z „I can’t escape” podpisane m.in. przez Bena Adamsa z formacji A1. Zaśpiewa duet River czyli 29-letni Thomas Heiland i jego 50-letni teść Lennars Karlsen. Pojawi się też trio TuVeia złożone z trzech raperów – Roara Galaaena Bredalsliena, Kristiana Galaaena Bredalsliena i Bendika Johnsena. O tym, kto z nich wejdzie do finału zadecydują widzowie już w najbliższą sobotę. Gościem V półfinału będzie 49-letni Rein Alexander, który zaśpiewa utwór „Eyes wide open”. Piosenka została zakwalifikowana bezpośrednio do finału preselekcji. Poza Norwegią, w sobotę czekają nas też emocje w Chorwacji 🇭🇷. Dziś Cro Bet ruszyło z zakładami bukmacherskimi dotyczącymi zwycięzcy Dory 21. Faworytką na ten moment jest Nina Kraljić, drugie miejsce ma Mia Negovetić, a trzecie Albina. W top5 notowania są też Filip Rudan i Cambi. Najmniejsze szanse na triumf mają Brigita Vuco, Sandi Cenov czy Beta Sudar. Utwór „Rijeka” wygrywa też w ankiecie na HRT.hr, gdzie oddano już ponad 11,4 tys. głosów. Nina ma 37,1% poparcia, Albina 32%, a Ella 13,2%. Na portalu Eurosong.hr Nina prowadzi z 42% głosów, Albina jest druga (18%), a Bernarda trzecia (9%).

Serbia, Belgia, Hiszpania: Co nowego?

Na prośbę portalu Evrovizija.rs stacja RTS 🇷🇸 skomentowała ostatnie spekulacje wokół piosenki eurowizyjnej grupy Hurricane. Najpierw pojawiły się doniesienia, że dziewczęta mają pod koniec lutego wystąpić w finale narodowym, gdzie zaśpiewają co najmniej trzy utwory (w tym kompozycję Gorana Bregovicia), a w weekend stacja K1 podała, że piosenka dla Hurricane jest już wybrana. Telewizja RTS przekazała dziś, że zarówno nadawca jak i reprezentantki nie będą w żaden sposób informować o sposobie wyboru piosenki na Eurowizję, gdyż szczegóły strategii nie są jeszcze ustalone i nadal trwają rozmowy na ten temat. Według przedstawicieli nadawcy publicznego wszystko powinno być jasne do końca lutego, więc dopiero wtedy możemy spodziewać się nowości. Tymczasem jutro odbyć ma się premiera piosenki belgijskiej na ESC 2021 🇧🇪 – zaśpiewa ją formacja Hooverphonic z nową wokalistką. W środę ruszy głosowanie sms-owe na dwie piosenki dla Blasa Canto 🇪🇸. Jedną z nich będzie „Memoria”, a drugą „Voy a quedarme”. Oficjalna prezentacja piosenek 10 lutego o 18:00 i wtedy też ruszy głosowanie internetowe oraz audiotele. Nie znamy na razie daty finału selekcji Destino Eurovision.

🇭🇺 Ors Siklosi nie żyje: Węgierski świat muzyki w żałobie

Jak podaje węgierska prasa, wiadomość o śmierci Orsa Siklosi z grupy AWS wstrząsnęła lokalnym światem muzycznym, a 29-letniego reprezentanta Węgier na Eurowizji opłakują m.in. Gabi Toth, grupa Depresszio czy ByeAlex (ESC 2013). Portal Baon.hu zwraca uwagę, że piosenkarza pożegnano też na oficjalnej stronie Eurovision.tv, gdyż Ors był częścią konkursowej społeczności. O śmierci lidera AWS mówiono też w trakcie drugiego odcinka konkursu „A Dal”, który do 2019 roku traktowany był jako preselekcje Węgier do Eurowizji. Jeden z jurorów, Misi Mezo wspominał, że nie mógł pojąć jakim cudem zespół metalowy może wygrać preselekcje, ale dodaje, że Ors był zawsze otwarty, szczery, skromny i niezwykle energetyczny. Komisja „A Dal” wspominała też ostatnie lata piosenkarza, w tym jego ślub z ukochaną Niną w 2018 roku. Praktycznie miesiąc po świętowaniu trzeciej rocznicy ślubu Orsowi zakomunikowano tragiczną diagnozę. Członkowie AWS mówią, że wierzyli że z tego wyjdzie, zresztą wszystko na to wskazywało. Wokalista poddany był odpowiedniemu leczeniu, sytuacja się poprawiała. Niestety pod koniec stycznia jego organizm napotkał na silną infekcję, z której nie udało się wyjść zwycięsko. Śmierć przyszła nagle i niespodziewanie. Menadżer grupy informuje, że żona Nina nie może pogodzić się ze stratą. „Chociaż jest silną kobietą, jej serce jest złamane” – twierdzi dodając, że pomimo choroby Ors pracował nad materiałem solowym, a większość piosenek jest już gotowa. Najpewniej utwory będą wydane, tak samo jak nowe piosenki nagrane dla AWS.

Poznaj nowe polskie piosenki i zagłosuj w 18. edycji HOLFESTIVALEN! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Źródło: Wikipedia, NRK.no, Cro Bet, HRT, Eurosong.hr, Evrovizija.rs, Eurovoix, Boan.hu, fot.: @hurricane_official

%d blogerów lubi to: