Eurowizja 2021: Białoruś w kryzysie? NiewielU chętnych do reprezentowania reżimu • Pomóż Voldemarsowi wybrać wersję utworu • „Serbska” Barbara Pravi • Cisza w Polsce

Telewizja reżimowa Białorusi poinformowała, że zgodnie z terminarzem 31 stycznia zakończono proces przyjmowania zgłoszeń kandydatów na Eurowizję 2021. Na adres BTRC dotarło około 50 propozycji muzycznych, dwa razy mniej niż rok temu. Aktualnie wszystkie kompozycje poddawane są odsłuchom przez specjalną komisję. Nadawca na razie nie ogłosił w jaki sposób dokładnie wybrany zostanie nowy reprezentant Białorusi, bo organizacja finału narodowego (co w tym kraju jest tradycją) zależy od wielu czynników, m.in. od sytuacji pandemicznej. W żaden sposób nie skomentowano prób opozycji białoruskiej by wykluczyć reżimową stację ze członkostwa w EBU i tym samym pozbawić jej praw do udziału w Eurowizji. Chociaż wielu wykonawców zbojkotowało preselekcje z powodów politycznych (m.in. VAL czy wokalistka Napoli) to i tak jest paru chętnych, a część z nich opublikowała już nawet utwory. O wyjazd do Rotterdamu walczyć chcą m.in. Kazna, Bridgy, Pavloni, grupa Chakras, formacja Aura, Dana Lenevska czy Katya Ocean w duecie z Dazem Sampsonem 🇬🇧, reprezentantem Wielkiej Brytanii 2006. Białoruskie media obiegła dziś wiadomość, że swoje zgłoszenie wysłała też Elena Zhelydok, znana z pseudo-przeboju „Shchuchynshchyna„. Wokalistka do BTRC wysłała kompozycję „Dzekac’ i cekac'”.

Co nowego na Wschodzie?

Ukraińskie jury 🇺🇦, w którego składzie znalazła się m.in. Jamala (ESC 2016) wybrało już eurowizyjny utwór dla zespołu Go_A, jednak wyniki głosowania zaprezentowane zostaną dopiero w marcu, wraz z premierą piosenki. Z kolei w bardzo podobnych selekcjach rumuńskich Roxen 🇷🇴 zaśpiewa łącznie 6 piosenek, a oceniać je będzie jury złożone ze znanych kompozytorów, producentów i radiowców. Jednym z nich jest Dan Manoliu. Każdy członek komisji będzie zapraszany na odsłuch piosenek do siedziby TVR osobno, by uniknąć zagrożenia zarażeniem covid-19. Wiemy, że wszystkie propozycje wykonane będą po angielsku. Na razie nie wiemy kiedy poznamy wyniki głosowania oraz czy dowiemy się jakie piosenki startują. Z kolei na Litwie Voldemars Petersons 🇱🇹 postanowił przygotować alternatywną wersję swojego utworu „Never fall for you again” i spytać fanów, który wariant powinien zaprezentować w sobotnim finale selekcji. Wokalista poprosił fanów o feedback poprzez stronę telewizji LRT, gdzie znajdują się też dwie wersje. Swój komentarz zostawić można pod tekstem litewskiego artykułu TUTAJ. Finał litewski ma się odbyć w sobotę o 20:00 na żywo, ale bez publiczności.

Barbara Pravi zauważona w Serbii

Serbskie media 🇷🇸 informują o tym, że reprezentantką Francji 🇫🇷 jest ich rodaczka. Barbara Pravi, której właściwe nazwisko brzmi Pjević, ma serbskie korzenie po dziadku, któremu zresztą zadedykowała kiedyś utwór „Deda” (po serbsku „dziadek”). Dziadek Barbary przeprowadził się do Francji po II wojnie światowej. Jak podają media, wokalistka jest bardzo dumna ze swoich korzeni, stąd też decyzja, by nazwać się „Barbara Pravi” czyli „autentyczna” (w języku serbskim). Wykonawczyni „Voila” podkreśla, że często inspiruje się w swojej twórczości historią i talentami własnej rodziny. W jej żyłach płynie bowiem nie tylko serbska, ale też irańska krew – po matce. O Barbarze w Serbii już teraz jest głośno, zresztą Francja jest ostatnio uważana przez Serbów za jednego z największych przyjaciół. Wczorajsze spotkanie prezydentów tych dwóch państw potwierdziło bardzo dobre stosunki dyplomatyczne oraz to, że Paryż będzie wspierać Belgrad w drodze do Unii Europejskiej i do porozumienia z Kosowem, a także…przy budowie stołecznego metra. Warto dodać, że francuskie jury przyznało serbskiej piosence z Eurowizji Junior 2020 maksymalną notę 12 punktów – było to sporym zaskoczeniem dla samego reprezentanta.

🇵🇱 Eurowizja 2021: Co z tą Polską?

Decyzja o tym kto ma reprezentować Polskę jeszcze nie zapadła, a w TVP nadal trwają prace i dyskusje na ten temat. Żadne nowe nazwiska wśród spekulacji się nie pojawiły, więc fani obserwują każdy krok dwóch najbardziej „podejrzanych”Alicji Szemplińskiej i Krystiana Ochmana. Alicja po intensywnej pracy nad nowymi utworami do albumu postanowiła nieco odpocząć w jednym z egzotycznych państw, a swoimi wrażeniami z podróży dzieli się na InstaStory. Krystian, który niedawno także przebywał w studiu nagraniowym, jest mniej aktywny w social mediach. Fani Eurowizji są natomiast coraz bardziej zniecierpliwieni i liczą, że jakiekolwiek informacje w sprawie konkursu polski nadawca przekaże jeszcze w tym tygodniu, jednak z dnia na dzień szanse na to maleją. Polskie media nie podjęły tematu spekulacji co do nowego reprezentanta, ale Eurowizja w jakiś sposób jest obecna na portalach, m.in. za sprawą Barbary Pravi 🇫🇷 czy … Eurowizji Junior, która jest znacznie popularniejsza w polskim Internecie niż dorosły wariant, a z pewnością bardziej klikalna. Dziś portal Eska informuje, że Valentina świetnie wypadła podczas Interval Act preselekcji francuskich. „Internauci nie mają złudzeń, że w 2025 roku, kiedy będzie miała już 16 lat, sama powinna wystartować w konkursie” – czytamy w artykule.

Źródło: TVR.by, BTRC, Reform.by, Nv.ua, Eurovision Romania, LRT.lt, Naslovi.net, OGAE Serbia, TVP, Eska, inf. własne, fot.: @kazna_za

%d blogerów lubi to: