„Set me free” z Izraela. Dobry wybór? • Co szykuje Vasil? • #StopBTRC – nowe informacje • Kraje autorytarne na Eurowizji

„HaShir Shelanu L’Eurovizion” 🇮🇱 czyli finał preselekcji izraelskich w formie reportażu z elementami na żywo wygrał utwór „Set me free” po angielsku i hebrajsku – to właśnie tę piosenkę wykona w Rotterdamie Eden Alene. Wynik zaskoczył fanów, bo piosenka nie była typowana do zwycięstwa. Do finału dostała się zresztą nie dzięki internautom, a jurorom. W głosowaniu półfinałowym zdobyła od widzów mniej niż 12,1% głosów, ale jurorzy faworyzowali ją nad „Shouldes”. W finale zgarnęła najwięcej głosów internetowych. Nieoficjalnie mówi się, że 2. miejsce miało „La La Love”, a trzecie „Ue La La”. Zwycięski utwór przygotowali Noam Zaltin, Ido Netzer, Amit Moderchai i Ron Carmi, a wydany został przez Aroma Music. Wielu miłośników Eurowizji niepogodzonych z takimi wynikami w selekcji doszukiwało się w minie Eden Alene niezadowolenia ze zwycięstwa „Set me free”. Ponoć młoda wokalistka wolała zaśpiewać inny utwór. Po wyborze Izrael mocno spadł w dół zakładów bukmacherskich, wczoraj był przedostatni (słabiej wypadła tylko Albania) – dzisiaj jest trochę lepiej, ale nadal nie zwiastuje to sukcesu. Pojawiły się głosy, że być może dobry występ uratuje w tym roku reprezentantkę Izraela. Eden Alene wystąpi w pierwszym półfinale Eurowizji 2021, gdzie zmierzy się m.in. z Efendi, Hooverphonic, Eleną Tsagrinou, Destiny, Roxen czy grupą Go_A, a także zwycięzcą szwedzkiego Melodifestivalen, The Roop (którzy raczej na pewno wygrają selekcje) czy reprezentantem Rosji. Będzie trudno!

Vasil wydaje album i czeka na eurowizyjne propozycje

Już w czwartek na YouTube premiera nowego utworu Vasila, reprezentanta Macedonii 2020-2021. Wokalista wydaje nowy album „Sudbina”, a piosenka „Dance to freedom” ma być zapowiedzią płyty. Nie jest to jeszcze piosenka na Eurowizję, ale sam Macedończyk nie ukrywa, że chętnie zgłosi ją do preselekcji, gdyż utwór spełnia eurowizyjne wymogi. Telewizja MRT przyjmuje piosenki-propozycje do 27 stycznia, a z puli nadesłanych utworów specjalna komisja wyłoni ten najlepszy. Oczywiście sam Vasil też będzie brał udział w pracach jury. Czy postawi na utwór do którego nagrał już klip i który wejdzie w skład jego własnego albumu? Dowiemy się w lutym. Premiera płyty 28 stycznia, a na jej okładce Vasil pojawi się nago. Jak twierdzi, wszyscy rodzimy się nago, a życie to „sud” (po macedońsku „sąd„) oraz „bina” (po macedońsku „scena„) – razem tworzą one słowo „sudbina” co oznacza „przeznaczenie„. Z komentarzy na Instagramie Vasila można wywnioskować, że utwór do wewnętrznej selekcji wysłał mu Tafkanik, polsko-brytyjski DJ, kompozytor i autor piosenek. Swoją piosenkę „Time to believe” zgłaszał do polskich selekcji 2010, a w Londynie prowadzi firmę eventową „Homostash” w ramach której często promuje Eurowizję w Wielkiej Brytanii.

Białoruś poza Eurowizją? Komentarze dotyczące #StopBTRC

Kandydatka na prezydenta Białorusi w wyborach 2020 i działaczka opozycyjna Swiatłana Cichanouska popiera akcję mającą na celu wykluczenie telewizji narodowej z udziału w Eurowizji 2021 poprzez pozbawienie jej statusu aktywnego członka EBU. Projekt stworzyła Fundacja Solidarności Kulturalnej BYSOL. W ramach #StopBTRC przedstawiciele opozycji wysyłają do Genewy prośby o zablokowanie przez EBU startu Białorusi. Według portalu News21, trwają też negocjacje z przedstawicielami Europejskiej Unii Nadawców w tej sprawie, jednak Deutsche Welle podaje, że EBU nabrało wody w usta i nie komentuje tych doniesień. „Jak sądzę, będą twierdzić, że Eurowizja nie ma nic wspólnego z polityką. Ale jeśli faktycznie tak jest, BTRC powinno być z niej wykluczone. Skoro EBU szanuje swoich partnerów i członków, powinno zareagować i zacząć negocjacje” – relacjonuje Sergei Budkin. Akcję popiera nie tylko Cichanouska ale też była reprezentantka kraju – Angelica Agurbash (2005). Jan Feddersen, niemiecki ekspert ds. Eurowizji nie uważa, by był to dobry pomysł. Podkreśla, że #StopBTRC ma na celu krytykę nieuznawanego przez opozycję prezydenta Łukaszenki, ale Białoruś należy do eurowizyjnej rodziny i powinna w niej pozostać. Chciałby jednak, by protest zaowocował dyskusją na temat tego co w europejskiej przestrzeni telewizyjnej powinno być popierane, a co nie. Nigdy dotąd żadna telewizja narodowa nie została pozbawiona statusu członka EBU z powodu działań władz danego kraju. Ingo Pec, dziennikarz specjalizujący się w sprawach Białorusi w mediach niemieckich dodaje, że BTRC nie jest publiczną, a państwową telewizją i jasne jest, że władze mają wpływ na jej działania. Takich telewizji nie powinna jednak popierać Europejska Unia Nadawców zrzeszająca telewizje publiczne, a nie „reżimowe”. Przypomina, że reżimowy nadawca nie raz wykorzystywał Eurowizję do propagandy, jak np. w przypadku piosenki „I love Belarus” z 2011 roku. Telewizja białoruska nie komentuje całej akcji, a do końca miesiąca zbiera piosenki do preselekcji narodowych.

Kraje autorytarne na Eurowizji

W Eurowizji od lat startują kraje, w których sytuacja polityczna daleka jest od przyjętego ideału. Często mówi się, że takie państwa nie powinny uczestniczyć w konkursie, a widzowie nie powinni na nie głosować bo w ten sposób wspierają władze danych państw. Jak poszczególne kraje konkursu wypadają we wskaźniku demokracji? Jest to indeks opracowany rzez Economist Intelligence Unit i opisuje stan demokracji w 167 krajach świata. Opiera się na 60 wskaźnikach w pięciu kategoriach, m.in. swobód obywatelskich, funkcjonowania administracji publicznej czy kultury politycznej. W rankingu państwa podzielono na „demokracje pełne”, „demokracje wadliwe”, „systemy hybrydowe” oraz „systemy autorytarne”. Wskaźnik za 2020 rok nie został jeszcze opublikowany, ale ten z 2019 wskazuje, że Białoruś jest uznawana za „system autorytatny”, zajmując w rankingu 150. miejsce, pomiędzy Bahrajnem a Iranem. Parę pozycji wyżej (ale w tej samej kategorii) jest Azerbejdżan 🇦🇿 (146. miejsce), następnie Rosja 🇷🇺 (134.). Czwartym najniżej ocenionym państwem ESC 2021 jest Gruzja 🇬🇪 (89. miejsce i „system hybrydowy”), dalej Armenia 🇦🇲 (86.), Mołdawia 🇲🇩 (83.), Albania 🇦🇱 (79.), Ukraina 🇺🇦 (78.) i Macedonia 🇲🇰 (77.). Serbia 🇷🇸 zajmuje 66. pozycję, już jako „demokracja wadliwa”. W tym gronie są też Rumunia 🇷🇴 (63.), Polska 🇵🇱 (57.), Bułgaria 🇧🇬 (47.), Grecja 🇬🇷 (39.), Łotwa 🇱🇻 (38.), Litwa 🇱🇹 ze Słowenią 🇸🇮 (36.) i parę innych państw Eurowizji, w tym z UE. Pierwsze trzy miejsca („demokracja pełna”) zajmują Norwegia 🇳🇴, Islandia 🇮🇸 i Szwecja 🇸🇪, a w najlepszej dziesiątce są też Finlandia 🇫🇮, Irlandia 🇮🇪, Dania 🇩🇰, Australia 🇦🇺 oraz Szwajcaria 🇨🇭. Jak ten wskaźnik zmieni się w nowych badaniach za 2020 rok? Dowiemy się wkrótce, jednak możemy się spodziewać dalszego spadku wskaźnika na Białorusi czy także w Polsce.

Źródło: Wikipedia, Instagram, News21, fot.: Łukaszenko z uczestnikami Eurowizji Junior (Rossiyskaya Gazeta, President.gov.by)

%d blogerów lubi to: