Natalia Gordienko oficjalnie reprezentantką Mołdawii • Znamy datę premiery na Islandii, kolejność na Litwie czy komisję wybierającą utwór dla Holandii • Eurowizyjny RuPaul w BBC!

Telewizja LRT 🇱🇹 nagrała wczoraj w Wilnie półfinał selekcji „Pabandom is naujo”. Emisja odcinka odbędzie się w sobotę i wtedy też jurorzy wraz z widzami zdecydują o tym, kto awansuje do finału. Łączne pięciu wykonawców zmierzy się z The Roop w finale 6 lutego. Aby wypaść jak najlepiej półfinaliści wprowadzili spore zmiany w swoich występach. Zmodyfikowano np. stroje (w przypadku Be U, Gabrieliusa Vagelisa czy Voldemarsa Petersonsa), rekwizyty (u Titasa i Benasa) czy dodano tancerki (do występów Martyny Jezepcikaite czy Mility Daikeryte). Znamy też kolejność startową – półfinał otworzy grupa Be U, a zamknie faworyt Gebrasy. Gabrielius wystąpi jako trzeci, a Norbertas (Polak z Litwy) z numerem piątym. W jury zasiądą Ramunas Zilnys, wokalistka Aiste Smilgeviciute, muzykolog i pianistka Geruta Griniute, performer i kompozytor Stanislavas Stavickis-Stano oraz współautor wielu projektów muzycznych Jievaras Jasinskis. Aiste reprezentowała Litwę podczas Eurowizji 1999 z utworem „Strazdas” w dialekcie żmudzkim. Zajęła 20. miejsce na 23 kraje. Gościem specjalnym półfinału będzie Evgenia Redko, wokalistka, którą pamiętamy z nieudanej próby reprezentowania Litwy rok temu. Redko wystąpiła w trzecim ćwierćfinale z piosenką „Far” zajmując 4. miejsce i kwalifikując się do kolejnego etapu. Niestety musiała się wycofać z dalszej rywalizacji z powodu problemów z kręgosłupem. Półfinał litewski pokazany będzie w sobotę o 20:00 czasu polskiego na LRT1.

Eurowizja 2021: Kiedy utwory z Mołdawii i Islandii?

Chociaż wszyscy się tego spodziewaliśmy, dopiero wczoraj telewizja mołdawska 🇲🇩 potwierdziła, że reprezentantką kraju będzie Natalia Gordienko (fot.), zwyciężczyni ubiegłorocznych preselekcji „O melodie pentru Europa”. Tym samym po raz pierwszy telewizja mołdawska swojego reprezentanta, wraz z piosenką wybrała całkowicie wewnętrznie, bez organizacji otwartego konkursu dla wykonawców czy kompozytorów. Nowy utwór Natalii, wraz z koncepcją sceniczną, poznać mamy do 8 marca. Nadawca TRM poinformował, że w 2021 nie może zorganizować preselekcji narodowych i castingu z powodu pandemii covid-19, a prawo do występu na Eurowizji przyznano Natalii Gordienko ze względu na to, że wokalistka nie mogła pojawić się w konkursie rok temu. Wiemy, że Gordienko przy swojej nowej piosence współpracowała z Dimitrisem Kontopoulosem, Eliasem Kokotosem i Filipem Kirkorowem (fot.). Ponoć w Rotterdamie wykona taneczny utwór w stylu „Siren Song” Maruv. Będzie to jej drugi start w Eurowizji, bo w 2006 roku śpiewała już dla Mołdawii w Atenach. Wraz z Arsenium i Connect-R wykonała piosenkę „Loca” w finale (kwalifikacja automatyczna ze względu na dobry wynik kraju rok wcześniej). Trio nie wypadło jednak zbyt dobrze – zajęło 20. miejsce z 22 punktami, z czego 12 dała sąsiednia Rumunia. W marcu poznamy nie tylko piosenkę z Mołdawii, ale także z Islandii 🇮🇸. Dadi Freyr ogłosił, że swój utwór premierowo zaprezentuje 13 marca, czyli pod sam koniec sezonu. Potwierdza to telewizja RUV, która planuje przygotować z tej okazji specjalny program telewizyjny. Pod koniec marca pokazany będzie teledysk nagrany do nowej eurowizyjnej propozycji Islandczyka.

Nowe informacje z Chorwacji, Holandii i Polski

Po wielu latach podejść, w końcu Chorwaci 🇭🇷 zmieniają sposób prezentacji wyników selekcji Dora i będzie on teraz wyglądał tak jak w finale Melodifestivalen, gdzie głosy widzów zmienione zostaną na punkty zgodnie z procentowym rozkładem poparcia na wszystkie piosenki. Wcześniej przyznawano sztywnie określone noty. Nowy system może faworyzować ulubieńców publiczności i dzięki temu uniknie się remisów na szczycie, co zdarzyło się np. rok temu. Jurorzy przyznają łącznie 464 punkty (będzie osiem ośrodków regionalnych), tyle samo rozdadzą widzowie. Tymczasem Holendrzy 🇳🇱 podali skład komisji, która wyłoni nowy utwór dla Jeangu Macrooy’a. Decydować będą o tym m.in. Cornald Maas (eurowizyjny komentator), Jan Smit (jeden z prowadzących ESC 2021), DJ Sander Lantinga czy sam reprezentant kraju – Jeangu. Komisja ma dokładnie taki sam skład jak rok temu, gdy wybierano utwór „Grow”. Nie znamy niestety szczegółów procesu i nie wiemy kto zgłasza dla wokalisty piosenki oraz kiedy usłyszymy zwycięzcę. W tym lub przyszłym tygodniu mamy poznać nazwisko nowego reprezentanta Polski 🇵🇱. W tym roku TVP całkowicie wewnętrznie wskaże nowego przedstawiciela oraz utwór dla niego. Nieoficjalnie mówi się, że o wyjazd do Rotterdamu walczyć miało troje lub czworo wykonawców, po części rekomendowanych przez wytwórnię muzyczną. Jedną z kandydatek ma być Alicja Szemplińska, zwyciężczyni selekcji z ubiegłego roku. Nie wiemy w jakiej formie nastąpi prezentacja artysty oraz kiedy poznamy brzmienie jego piosenki.

Eurowizyjny RuPaul 11 lutego

11 lutego specjalny odcinek brytyjskiej wersji „RuPaul’s Drag Race”, który poświęcony będzie Eurowizji. Widzowie BBC 🇬🇧 będą mogli obejrzeć Europop walkę „The RuRuvision Song Contest” – wezmą w nim udział aktualne uczestniczki show podzielone na dwie rywalizujące ze sobą ekipy. Ponieważ w każdym odcinku odpada jedna osoba, spodziewamy się, że do piątego (eurowizyjnego) show dotrze osiem drag-queens. Jakie piosenki zaśpiewają i jakie jeszcze eurowizyjne akcenty zobaczymy w trakcie programu? Na razie nie wiemy, ale z pewnością takiego show przegapić nie można! Producenci „RuPaul’s Drag Race UK” mają nadzieję, że eurowizyjny temat przyciągnie jeszcze więcej widzów przed ekrany, a piosenki wtedy wykonywane będą hitami. Chociaż program emituje BBC Three, nadawca nadal nie ogłosił żadnych planów dotyczących wyboru reprezentanta Wielkiej Brytanii na Eurowizję 2021. Pojawiły się nawet spekulacje, że kraj wycofa się z uczestnictwa, co jednak jest mało prawdopodobne. Być może więcej informacji przekaże nam Graham Norton, który wystąpi w The RuRuvision Song Contest jako juror. Ikoniczne show w którym drag-queens walczą o wygraną ma wiele powiązań z Eurowizją. Sam twórca – RuPaul chciał nawet kiedyś wystąpić w konkursie, a rok temu pojawiły się pogłoski, że reprezentantkami UK mogą być Frock Destroyers, które w jednej z edycji wykonały świetną wersję „Break Up Bye Bye”. Jedna z uczestniczek amerykańskiej wersji „RuPaula” – Courtney Act – walczyła o reprezentowanie Australii 🇦🇺 podczas preselekcji 2019 – za „Fight for love” zajęła wtedy 4. miejsce.

Źródło: LRT.lt, TRM, Instagram, Eurosong.hr, Eurovoix, Wiwibloggs, inf. własne, fot.: @natalitsa

%d blogerów lubi to: