Znamy uczestników preselekcji Portugalii • Kto jest faworytem w Szwecji? • Czy Białoruś pojawi się na Eurowizji 2021? • Eurowizja Junior: Co nowego?

Telewizja portugalska 🇵🇹 odkryła już wszystkie karty związane z Festival da Cancao. Znamy zarówno wykonawców jak i ich piosenki oraz prowadzących show. W pierwszym półfinale wystąpią m.in. formacja Karetus złożona z dwóch DJ-ów i jednego producenta. W trakcie FdC zaśpiewają z uczestnikiem „The Voice” Romeu Bairosem, a ich utwór „Saudade” jest aktualnie najpopularniejszym spośród wszystkich piosenek preselekcji portugalskich opublikowanych na YouTube. Ich konkurencję stanowić będą m.in. związana z Universal Music Fabia Maia, zespół The Black Mamba, mema czy Miguel Maroco, którego utwór dostał się do stawki w ramach otwartego konkursu. Pierwszy półfinał odbędzie się 20 lutego, a poprowadzą go Jorge Gabriel i Sonia Araujo. On znany jest m.in. z prowadzenia portugalskich „Milionerów”, a ona uczestniczyła w Eurowizji Tańca 2007 zajmując 5. miejsce. W drugim półfinale wystąpi laureatka 3. miejsca portugalskiego „Idola” z 2010 roku – Carolina Deslandes. 29-latka ma na koncie trzy albumy i przebój „A Vida Toda”. Będą też m.in. formacja Da Chick, EU.CLIDES, uczestniczka „The Voice” Joana Alegre, Pedro Goncalves (przyjęty do stawki spośród prawie 700 zgłoszeń w otwartym konkursie, fot.) czy NEEV, którego piosenka „Dancing in the Stars” już jest jednym z faworytów. Ten półfinał poprowadzą Tania Ribas de Oliveira i Jose Carlos Malato. Tania prowadziła FdC w 2018 roku, Jose był gospodarzem programu „PokerFace”. Z każdego półfinału do finału wejdzie po pięciu wykonawców. Finał poprowadzi legendarna już Filomena Cautela (jedna z gospodyń ESC 2018) wraz z Vasco Paleirim. W każdej rundzie FdC o wynikach decydują widowie i jurorzy. Całe preselekcje przeprowadzone będą w studiu RTP bez udziału publiczności.

🇸🇪 Melodifestivalen: Projekt sceny

Znamy już projekt sceny jaka stawnie w Sztokholmie na potrzeby preselekcji Melodifestivalen. Jej projektant, Viktor Brattstrom przyznaje, że brak publiczności w Annexet wymusił zmiany w pierwotnym planie, ale też pozwolił na wykorzystanie nowych możliwości np. względem rozmieszczenia świateł. Scena ma być też niższa, co w „normalnym” formacie selekcji przeszkodziłoby widzom śledzić to, co się na niej dzieje. Ma być mnóstwo świateł, a głównym elementem będzie wybieg, który przy udziale publiczności nie mógłby być tak długi. Nie zabraknie oczywiście ekranów LED-owych. Wysokość sceny to prawie 11 metrów. Selekcje rozpoczną się 6 lutego, a próby przed pierwszym półfinałem ruszą na ok. 5 dni wcześniej. Tradycyjnie SVT pokaże fanom fragmenty z prób, jednocześnie ujawniając brzmienie konkursowych piosenek. Aktualnie, na bazie nazwisk bukmacherzy typują, że z pierwszego półfinału awans do finału otrzymają Danny Saucedo i Kadiatou, z drugiego Dotter i Anton Ewald, z trzeciego Tusse i Charlotte Perrelli, a z czwartego Eric Saade i The Mamas. Faworytem do reprezentowania Szwecji jest aktualnie Danny Saucedo, ale goni go Eric Saade. W top3 jest też Dotter.

Eurowizja 2021 bez Białorusi? Tego chce opozycja

Fundacja Solidarności Kulturalnej białoruskiej opozycji (BYSOL) ma dążyć do usunięcia telewizji BTRC z grona aktywnych członków Europejskiej Unii Nadawców, tym samym zablokować udział kraju w Eurowizji 2021. Pismo w tej sprawie zostało już wysłane do siedziby EBU w Genewie. „BTRC to nie media, a instrument poddany politycznym naciskom i propagandzie” – czytamy. Autorzy pisma podkreślają, że zarząd stacji zwolnił pracowników na podstawie ich postów na Facebooku, zerwał wiele kontraktów, w tym umowę z grupą VAL o reprezentowanie kraju. Ci, którzy nadal pracują w BTRC poddawani są ciągłym naciskom politycznym. BYSOL twierdzi, że udział Białorusi w Eurowizji jest niedorzeczny, a nadawca telewizyjny nie ma nic wspólnego z białoruską kulturą. Pierwszym celem jest przeszkodzenie delegacji BTRC w udaniu się na spotkanie szefów delegacji w Rotterdamie 15 marca (chociaż spotkanie i tak pewnie odbędzie się zdalnie). W Internecie już pojawiły się apele, by każdy Białorusin kontaktował się z EBU poprzez media społecznościowe prosząc o wykluczenie stacji z Unii. Jak przypomina Telegraf.by w podobny sposób udało się już pozbawić Białoruś prawa do organizacji Mistrzostw Świata w Hokeju 2021. IIHF poinformował, że wspólny projekt organizacji mistrzostw w Mińsku i Rydze będzie odwołany, a status Łotwy jako współgospodarza na razie nie jest znany. Zgłoszenia do preselekcji białoruskich przyjmowane są do końca stycznia. Na razie nie wiadomo w jaki sposób BTRC planuje wyłonić nowego reprezentanta. Czy pismo do EBU coś zmieni? Ciężko powiedzieć, ale to już czwarty kraj którego udział w ESC 2021 jest w jakiś sposób zagrożony. Armenia 🇦🇲 może wycofać się z powodów finansowych i politycznych, z kolei w Rumunii 🇷🇴 pojawiły się głosy, że TVR nie ma odpowiedniego budżetu, by wysłać Roxen do Holandii. Z powodu długów wobec EBU nadawca rumuński został zdyskwalifikowany z udziału w ESC 2016. Co ciekawe, pojawiają się też spekulacje co do przyszłości Wielkiej Brytanii 🇬🇧 w Eurowizji. Nic na razie nie jest pewne, tak samo jak sam format Eurowizji i organizacja w obliczu pandemii.

Eurowizja Junior: Rosja chce wystartować

Polska 🇵🇱, Mołdawia 🇲🇩, Wielka Brytania 🇬🇧, Armenia 🇦🇲 i Rosja 🇷🇺 to kraje, których nadawcy uparcie milczą w sprawie Eurowizji 2021. Wiemy, że w Polsce trwają negocjacje co do wyboru reprezentanta za zamkniętymi drzwiami (wraz z piosenką), w Mołdawii typuje się Natalię Gordienko, a Little Big chcą zaśpiewać dla Rosji i wysłali do nadawcy swój utwór. Tymczasem telewizja Karusel potwierdziła, że Rosja weźmie udział w Eurowizji Junior 2021 we Francji. Już wczoraj rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji, a ten etap potrwa do 26 sierpnia. Na wrzesień planowany jest w Moskwie półfinał w formie castingu. Poza Rosją i Francją 🇫🇷 także Holandia 🇳🇱 i Hiszpania 🇪🇸 wstępnie wyrażają chęć udziału w konkursie. Inni nadawcy na razie o tym nie myślą, bo do Juniora pozostało jeszcze co najmniej 10 miesięcy. Jeśli Ormianie 🇦🇲 zdołają jednak wystartować w Eurowizji 2021, to zapewne pojawią się też na JESC i będą mogli wystawić Malene Fox, która miała reprezentować kraj w 2020 roku. Być może do rywalizacji wrócą Bułgaria 🇧🇬 i Włochy 🇮🇹, jednak na ten moment za wcześnie na spekulacje. Temat Eurowizji Junior w Polsce 🇵🇱 ucichł i pewnie dopiero w wakacje pojawią się jakiekolwiek informacje o tym, czy nasz kraj weźmie udział i w jaki sposób wybierze reprezentanta.

Źródło: RTP, ESCportugal.pt, Wikipedia, SVT, ZW.lt, Telegraf.by, Eurovoix, inf. własne, fot.: @pedrogoncalves.music

%d blogerów lubi to: