#17DE: Dziś gala urodzinowa Dziennika Eurowizyjnego! • Nowe piosenki z Litwy, Finlandii i Norwegii • Jak wybrana będzie polska piosenka na Eurowizję?

O północy czasu litewskiego 🇱🇹, czyli o 23:00 w Polsce utwór „Discoteque” grupy The Roop trafił na platformy streamingowe i zebrał lawinę pozytywnych komentarzy wśród polskich fanów Eurowizji. Często mówi się o tej piosence jako lepszej od „On fire” oraz jednej z faworytek do wygrania Eurowizji 2021, co oznacza, że trio może być niemal pewne wygrania selekcji litewskich. Dziś o 8:30 na oficjalnym kanale YouTube The Roop oraz stacji LRT odbyła się premiera klipu, w którym pojawiają się niezwykle ciekawe motywy – mogą one szybko stać się viralem na Tik Toku, co pewnie jest elementem przemyślanej strategii. Piosenkę przygotowali członkowie grupy wraz z Ikką Wirtanenem i Kalle Lindrothem z Finlandii, utwór wydany został zresztą przez Warner Music Finland, z którym The Roop ma podpisany kontrakt. Klip zebrał do tej pory ponad 325 tys. odtworzeń, a fani czekają na sobotni ćwierćfinał selekcji „Pabandom is naujo”, gdzie The Roop po raz pierwszy zaprezentują swój utwór na żywo. Aktualnie Litwa zajmuje miejsce w top5 notowań bukmacherskich, a w głosowaniu na Instagramie DE 74% osób uznało, że podoba im się „Discoteque”. Poza The Roop także Gabrielius Vagelis zaprezentował swój preselekcyjny utwór „My Guy„, z którym w sobotę powalczy o półfinał selekcji. Trio The Roop ma już zagwarantowany udział w finale.

Finlandia i Norwegia: Nowe piosenki!

Znamy już wszystkie piosenki z selekcji fińskich 🇫🇮. Jako ostatnią zaprezentowano piosenkę „Kelle ma soitanIlty. Wśród faworytów wymienia się utwory „Dark Side” grupy Blind Channel, „HurtAksela (ESC 2020) oraz „I love you” formacji Teflon Brothers x Pandora. Finał selekcji obejrzymy 20 lutego. Spośród 7 propozycji zwycięzcę wybiorą widzowie oraz międzynarodowe jury w stosunku głosów 75/25. Premierę miał już też utwór „Barndomsgatar” formacji Stavangerkameratene 🇳🇴, który wykonany będzie na żywo w sobotę podczas półfinału selekcji Melodi Grand Prix w Norwegii. Kwartet ma już zagwarantowane miejsce w finale tak samo jak np. KEiiNO. Co ciekawe, zwyciężczyni MGP 2020 – Ulrikke – przyznała, że w przyszłości chciałaby wrócić do startu w preselekcjach i znó powalczyć o reprezentowanie Norwegii na Eurowizji. Nie zrobi tego w tym roku, ani też w przyszłym – zapowiedziała. Dodała jednak, że Eurowizja zawsze była i będzie jej największym marzeniem.

Eurowizja 2021: W jaki sposób wybrany będzie polski reprezentant i piosenka?

Piosenka „Shum”, którą pokazała wczoraj ukraińska grupa Go_A 🇺🇦 nie jest propozycją na Eurowizję 2021 – podkreśla delegacja kraju. To, z jakim utworem Go_A wystąpi w Rotterdamie ogłoszone będzie w lutym. Na premiery innych utworów wybranych wewnętrznie również jeszcze trochę poczekamy. Zapowiadana na styczeń piosenka z Irlandii 🇮🇪 pojawi się dopiero na początku marca. W styczniu poznać mieliśmy utwór Samanty Tiny z Łotwy 🇱🇻, ale temat zupełnie ucichł. W lutym, poza utworem z Ukrainy poznać powinniśmy także piosenki z San Marino 🇸🇲 i Macedonii 🇲🇰, a w marcu na pewno swoje propozycje przedstawią reprezentanci Bułgarii 🇧🇬, Cypru 🇨🇾, Grecji 🇬🇷, Czech 🇨🇿, Islandii 🇮🇸, Austrii 🇦🇹 oraz Azerbejdżanu 🇦🇿. Na razie nie wiemy kiedy odbędzie się premiera polskiego utworu 🇵🇱, natomiast na lutym na pewno spodziewamy się ogłoszenia kto zostanie naszym reprezentantem. W kuluarach mówi się, że Alicja Szemplińska nie jest jedyną kandydatką, więc sporo niespodzianek może nas jeszcze w tym temacie czekać. Pewne jest, że TVP nie zorganizuje żadnych preselekcji, czyli postąpi tak jak ostatnio w 2015 roku, gdy wewnętrznie wskazano Monikę Kuszyńską, a wokalistka sama przygotowała utwór na konkurs. Z kolei w 2014 roku na reprezentantów wskazano Donatana i Cleo z piosenką „My Słowianie”, która była już wtedy hitem w Polsce.

#17DE: 17. urodziny Dziennika Eurowizyjnego!

W sobotę Dziennik Eurowizyjny obchodzi swoje 17. urodziny. Jest to jedna z najstarszych na świecie stron o Eurowizji, a być może jedyna taka, która tworzona i aktualizowana jest codziennie przez jedną osobę. Dziennik Eurowizyjny powstał w styczniu 2004 roku na parę dni przed polskimi preselekcjami. Od tego czasu śledzi i relacjonuje nie tylko Konkursy Piosenki Eurowizji, ale też Eurowizję Junior i inne projekty EBU, a także wiele festiwali muzycznych w Polsce i na świecie. Do 2009 roku strona działała w formie bloga na nieistniejącym już portalu Tenbit, później na chwilę przeniosła się na eblog.pl by trafić na blog.pl. Po tym, jak zdecydowano się zamknąć portal blogowy, DE trafiło pod adres Dziennik-Eurowizyjny.pl i cały czas się rozwija, by dostarczać czytelnikom najświeższe wiadomości codziennie i w łatwo dostępnej formie. Nieodłączną częścią Dziennika Eurowizyjnego jest grupa na Facebooku działająca od 2011 roku, a także profil na Instagramie. DE dostępne jest również na YouTube i Twitterze.

Grafika: Szymon Bolek

Specjalna gala od 20:00

Z okazji urodzin Dziennik Eurowizyjny zaprasza dziś na galę #17DE w ramach której odbędzie się live rozmowa na Facebooku, a później specjalny przegląd 17 utworów eurowizyjnych z lat 2004-2020 wraz z materiałami archiwalnymi z okresu tych najstarszych relacjonowanych konkursów (2004-2006) i nie tylko! Zobaczymy też dziś wybrane Interval Acts, a na piosenki konkursowe będzie można głosować! Wspólnie wybierzemy tę najlepszą! Będzie okazja do wspomnieć, przypomnienia sobie największych przebojów (i niektórych mniej znanych/pamiętanych utworów) oraz do komentowania na Facebooku! Link do transmisji dostępny będzie TUTAJ, ale aby w pełni przeżywać dzisiejsze głosowanie zapraszam na grupę Facebook! Miłej zabawy i dziękuję, że wciąż jesteście z Dziennikiem!

Źródło: LRT, Spotify, YouTube, YLE, NRK, Eurovoix, Wiwibloggs, inf. własne, fot.: LRT

%d blogerów lubi to: