Vasil reprezentantem Macedonii • Kolejne utwory preselekcyjne, a kiedy poznamy te na Eurowizję? • Albert Cerny o udziale w „Szansie na Sukces”

Poznaliśmy dziś kolejnego uczestnika Eurowizji 2021. Telewizja macedońska ogłosiła, że do Rotterdamu pojedzie Vasil Garvanliev 🇲🇰, który rolę reprezentanta miał też pełnić w 2020 roku z piosenką „You”, ale konkurs został odwołany. Piosenkarz przez długi czas był w „eurowizyjnym” zawieszeniu, chociaż wielokrotnie podkreślał, że ma nadzieję na kolejny start. Tak się dziś stało, co dla wokalisty jest spełnieniem marzeń. „Nigdy nie przestawaj wierzyć, marzyć i walczyć o to po co żyjesz. Marzena się spełniają” – napisał na swoim Instagramie. Teraz trwają poszukiwania idealnej piosenki. Nadawca MRT przyjmuje zgłoszenia od kompozytorów z całego świata, a propozycje muzyczne wysyłać można do 27 stycznia na eurosong.macedonia@gmail.com. Wybór najlepszej piosenki dokona się wewnętrznie, tak jak to Macedończycy mają ostatnio w zwyczaju. Vasil to 21 (a jeśli liczyć Natalię Gordienko z Mołdawii) to 22 wykonawca z ESC 2020, który dostał drugą szansę. Po anulowaniu konkursu nie przestał myśleć o Eurowizji, był zawsze otwarty na fanów (życzenia noworoczne złożył np. czytelnikom Dziennika Eurowizyjnego), a także tworzył nową muzykę i publikował kolejne utwory. Wygrał też prestiżowy, choć organizowany w Internecie, konkurs muzyków folk/etno z całego świata. Intensywnie też ćwiczył, biegał i wylewał siódme poty na siłowni by być w jak najlepszej formie. Decyzja na temat jego nowej piosenki podjęta będzie w lutym i być może już w przyszłym miesiącu poznamy następcę „You”.

🇸🇪 Melodifestivalen: A co jeśli ktoś zachoruje?

Karin Gunnarsson, producentka Melodifestivalen zdradziła plany nadawcy szwedzkiego na wypadek komplikacji przy organizacji preselekcji. W przypadku, gdy jeden z wykonawców zachoruje, ale wcześniej będzie mógł uczestniczyć w próbach, w trakcie programu na żywo pokazany będzie zapis jego występu właśnie z prób. SVT zapewni też każdej ekipie pracę w bezpiecznej „bańce” by odizolować artystów od innych osób. Z kolei Frida Bostrom, rzeczniczka Universal Music Sweden przyznaje, że organizacja MF 2021 bez publiczności nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, ale pozwoli to teamom wykonawców na skoncentrowanie się na wizualnych aspektach występów w większym stopniu niż dotychczas. Najważniejsze dla SVT jest utrzymanie tradycji organizowania Melodifestivalen nawet w tak trudnych warunkach jak teraz. Najpewniej wszystkie preselekcje sezonu odbywać się będą bez publiki lub z ograniczoną jej ilością. Telewizja estońska 🇪🇪 ogłosiła, że półfinały Eesti Laul na pewno będą zamknięte dla widzów. Nie ma jeszcze pewności co z finałem.

Eurowizja 2021: Kiedy nowe piosenki na konkurs?

Wczoraj po 23:00 odbyła się premiera piosenki „Hurt”, z którą Aksel 🇫🇮 wystąpi podczas finału preselekcji fińskich. Utwór reprezentanta kraju z 2020 roku został bardzo ciepło przyjęty i zebrał sporo pozytywnych komentarzy. Dziś odbyć się miała premiera utworu zespołu Blind Channel, jednak piosenka wyciekła już do Internetu. Jedyną niewiadomą pozostaje więc piosenka Ilty, której publikacja zaplanowana jest na jutro. Nowe piosenki także na Litwie 🇱🇹. Dziś premierę miały utwory „Where’d you wanna go” Gebrasy’ego oraz „Be paslapciu” zwyciężczyni The Voice Evity Cololo. Nie znamy jeszcze utworów UnoBand, Aiste Brokenleg, Cosmic Bride, Norbertasa i Gabrieliusa Vagelisa. W najgorszym wypadku poznamy je w sobotę w trakcie ćwierćfinału. Dziś o 17:45 telewizja RTP 🇵🇹 ogłosi nazwiska wykonawców uczestniczących w preselekcjach Festival da Cancao oraz opublikuje konkursowe utwory. Chociaż premiery piosenek Samanty Tiny z Łotwy 🇱🇻 i Lesley Roy z Irlandii 🇮🇪 planowane były na styczeń, nadal ich nie usłyszeliśmy, a wokalistki milczą w kwestii dokładnej daty premiery. Do końca miesiąca poznamy na pewno eurowizyjne piosenki z Izraela 🇮🇱 (finał narodowy 25 stycznia) i Francji 🇫🇷 (finał narodowy 30 stycznia). W lutym na pierwszy ogień pójdzie Litwa 🇱🇹 (6 lutego), później Chorwacja 🇭🇷 (13 lutego), Finlandia 🇫🇮 i Norwegia 🇳🇴 (20 lutego) oraz Słowenia 🇸🇮 (27 lutego). Zapewne będzie ich jeszcze więcej bo dojdą premiery z wyborów wewnętrznych.

Polska na Eurowizji: Wszyscy nasi obcokrajowcy

W wywiadzie dla Euro Trip Podcast Albert Cerny (ESC 2019) 🇨🇿 przyznał, że nie chciał brać udziału w polskich preselekcjach „Szansa na Sukces”, jednak przekonał go jego menadżer twierdząc, że to dobre dla promocji Czecha w Polsce, a zapewne lider Lake Malawi i tak selekcji by nie wygrał, więc niewiele ryzykuje. Dodał, że po tym jak awansował do finału modlił się, by konkursu nie wygrywać. „Nie chciałem rujnować swojego pierwszego eurowizyjnego wrażenia z Friend of a Friend i tej magii pierwszego razu” – zdradził. Ostatecznie zajął 2. miejsce, przegrywając z Alicją Szemplińską. Polski Czech chciałby kiedyś wrócić do konkursu, ale bardziej jako twórca utworu dla kogoś innego, by zobaczyć konkurs z innej perspektywy. W polskich preselekcjach wielokrotnie startowali obcokrajowcy, nawet tacy którzy nie mieli żadnego związku z naszym krajem. Mieliśmy już Adieu z Nigerii 🇳🇬, Danzela z Belgii 🇧🇪, Leonie Kuizengę z Holandii 🇳🇱 czy wykonawców ze Szwecji 🇸🇪: grupę Charizma, Mikaela Erlandssona, Sandrę Oxenryd i duet Man Meadow. Byli też Det Betales z Norwegii 🇳🇴, Marco Bocchino z Włoch 🇮🇹 czy Napoli z Białorusi. Często też reprezentantami Polski były osoby zza granicy lub mające zagraniczne korzenie: Ivan Komarenko z Rosji 🇷🇺, Real McCoy z Niemiec 🇩🇪, David Junior Serame z Wielkiej Brytanii 🇬🇧, Isis Gee z USA 🇺🇸 czy Lukas Meijer ze Szwecji 🇸🇪. Tylko Isis zdołała wprowadzić nasz kraj do finału.

Źródło: Instagram, MRT, Eurovoix, YLE, YouTube, Wikipedia, fot.: @vasilg

%d blogerów lubi to: