[UPD] finał w Izraelu! Który utwór zaśpiewa Eden? • Znamy nowych półfinalistów Norwegii • The Roop bije rekordy na Litwie

UPD • Niespodzianka w Izraelu: Piosenka „Set me Free” wygrała preselekcje.

Miesiąc po wybraniu pierwszej piosenki Eurowizji 2021 w Albanii przyszła pora by poznać konkurencję. Dziś wieczorem dowiemy się z jakim utworem do Rotterdamu pojedzie Eden Alene jako reprezentantka Izraela 🇮🇱. Zadecydują o tym internauci, którzy od 19 stycznia mogli głosować na trzy propozycje „La La Love”, „Set me free” oraz „Ue La La”. Selekcje w Izraelu miały wyglądać zupełnie inaczej, jednak plany pokrzyżowała pandemia. Na początku ogłoszono organizację wieloetapowych preselekcji utworu, gdzie wyboru miało dokonywać jury wraz z widzami. Zrezygnowano z tego i przeniesiono całą decyzyjność na internautów. Przygotowano ankietę, w której głos można było oddać na jedną z dziewięciu propozycji. Trzy najlepsze miał być dziś wykonane przez Eden na żywo. Z tego też się wycofano, w efekcie wieczorem od 20:15 stacja KAN pokaże godzinny program reportaż o pracy nad piosenkami (poznamy w końcu ich twórców) i nagrywaniu teledysków konkursowych. Pod koniec programu głosowanie internautów zostanie zamknięte, a wyniki będą ogłoszone. Który utwór dziś wygra? Zdania wśród fanów są podzielone. Patrząc jednak na typowanie „Bet & Win 4” sprawa wydaje się być prosta – aż 61,8% osób stawia na „Ue La La”, 30,3% na „La La Love”, a tylko 7,9% na „Set me free”. Zobaczymy jak na wyniki zareagują bukmacherzy, u których Izrael stoi na razie bardzo średnio. W rankingu ma 32. miejsce, więc jest w okolicy Czech, Białorusi czy Polski, z 1% szansą na wygraną Eurowizji. Program ruszy dziś o 20:15 czasu polskiego na KAN, a transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ.

🇳🇴 Melodi Grand Prix: Wielki raperski misiek i cała reszta

Poznaliśmy kolejny skład półfinału norweskiego. Tym razem o finał walczyć będą Dinaye, Big Daddy Karsten, Ole Hartz oraz Emmy. Faworytką bukmacherów, z 39% szans na awans jest Emmy, której utwór „Witch Woods” napisali Olli Äkräs, Elsa Søllesvik i Morten Franck. Drugie miejsce (27% szans) ma Big Daddy Karsten, znany jako jedyny w Norwegii wyoutowany gejowski raper oraz aktywista LGBT. Występował na pride’ach w całych kraju, pojawiał się też na największych festiwalach, jest też bardzo znaną postacią w lokalnej społeczności queer i raperów. Do 2020 śpiewał tylko po norwesku, ale teraz też zdecydował się na piosenki w języku angielskim. Aktualnie 22% szans na awans ma Ole Hartz z „Vi er Norge” – utwór stworzyło aż pięć osób, w tym Petter Bjorklund Kristiansen znany jako Katastrofe. Najsłabiej w notowaniach radzi sobie Dinaye, która przy piosence „Own Yourself” pracowała ze znanym muzykiem Christianem Ingebrigtsenem. Gościem specjalnym sobotniego półfinału będzie Kaja Rode, automatycznie zakwalifikowana do finału 22-letnia wokalistka. Znana z udziału w „The Voice”, chociaż stosunkowo szybko tam odpadła. Nowe półfinałowe piosenki znajdziecie TUTAJ, a utwór Kai Rode premierę będzie mieć w piątek. Tymczasem podano już wyniki oglądalności drugiego półfinału – konkurs śledziło 717 tys. widzów, czyli o 67 tys. mniej niż pierwszą rundę.

Eurowizja 2021: Newsy od Francji po Azerbejdżan

Cypryjska piosenka „El Diablo” 🇨🇾 zaprezentowana zostanie już 24 lutego, czyli wcześniej niż pierwotnie zakładano. Na Instagramie pokazano już zdjęcie promocyjne Eleny Tsagkrinou, ale więcej szczegółów nie zdradzono. Tymczasem piosenka „Discoteque” grupy The Roop 🇱🇹 pobiła litewski rekord zdobywając na YouTube milion wyświetleń w mniej niż 48 godzin. Dodatkowo piosenka trafiła na pierwsze miejsce listy Spotify Lithuania Top 50, jest też hitem zestawienia Apple Music, iTunes i Deezer. O tym, czy utwór trafi na Eurowizję zadecydują widzowie i jurorzy finału preselekcji 6 lutego. Spośród pierwszej puli zgłoszeń piosenek w Azerbejdżanie 🇦🇿 stacja Ictimai wybrała osiem, którym bliżej się przyjrzy. Nowe propozycje nadal są jednak przyjmowane – proces trwa do końca stycznia. O tym, którą piosenkę Efendi wykona w Rotterdamie zadecyduje specjalna komisja. Z kolei we Francji Barbara Pravi zdecydowanie i spodziewanie wygrała głosowanie członków OGAE Francja 🇫🇷 na faworytkę selekcji. Wokalistka i jej „Voila” są też typem bukmacherów – daje się w tym przypadku aż 45% szans na wygraną. Drugie miejsce ma Philippine z „Bah non” (14%), a trzecie Andriamad z „Alleluia” (10%). Najsłabiej radzą sobie Ali i Amul. Finał już w sobotę!

🇭🇷 Dora: Rozgrzewka w sobotę

Co prawda tydzień dopiero się zaczął, ale my już odliczamy czas do weekendu! W sobotę nie tylko półfinały w Norwegii i na Litwie oraz finał we Francji, ale też swoista rozgrzewka przed Dorą 2021 w Chorwacji. Na fali popularności pierwszego koncertu w lockdownie „Eurosong od doma”, portal Eurosong.hr organizuje sequel, tym razem z udziałem wszystkich finalistów tegorocznych preselekcji. Wokaliści zaśpiewają największe przeboje chorwackich preselekcji w wydaniach akustycznych, wprost ze swoich domów. Fani głosujący na Eurosong.hr najbardziej nie mogą się doczekać występów Mii Negovetić, Niny Kraljić i Albiny, co świadczy, że od wokalistek sporo się wymaga. Czy spełnią oczekiwania? Przekonamy się już w sobotę od 19:00 na kanale YouTube EurosongHR. Preselekcyjno-eurowizyjne wydanie „Eurosong od doma” znajdziecie TUTAJ. Przypomnę, że premiera piosenek selekcyjnych odbędzie się dopiero w trakcie finału 13 lutego. Tydzień wcześniej stacja HRT opublikuje krótkie fragmenty wszystkich utworów.

Źródło: KAN, Wikipedia, NRK, Instagram, Eurovoix, OGAE France, Eurosong.hr, fot.: @eden_alene

%d blogerów lubi to: