To był rok! 2020 we wspomnieniach i statystykach! Dziennik Eurowizyjny w 2021 – czego się spodziewać?

Okropny rok 2020 wreszcie dobiega końca i chociaż wszystkim bardzo mocno dał się we znaki, warto przypomnieć sobie te pozytywne akcenty! Zacząć trzeba przede wszystkim od świetnego, pełnego zwrotów akcji sezonu preselekcyjnego – 25 państw zdecydowało się wybrać reprezentanta i/lub piosenkę w formacie publicznym, a zapamiętamy z tego przede wszystkim sensacyjny pojedynek Dotter z The Mamas w Szwecji, wrak samochodu na scenie podczas występu Vanessy Amorosi w Australii, zaskakujące wyniki w Chorwacji, sabotaż Roxen w Rumunii, długaśne Sanremo, świetny poziom na Litwie czy komedie związane z castingami na Białorusi i w Mołdawii. Po raz pierwszy mogliśmy też oglądać dorosłą „Szansę na Sukces” w wersji preselekcyjnej. Później nastał czas zderzenia się z decyzją o anulacji Eurowizji i wspaniałe inicjatywy fanów. Najważniejsza dla nas była realizacja Eurowizji 2020 w Internecie dokonana przez „Byle do Maja” przy udziale Dziennika Eurowizyjnego, a także wspólne oglądanie polskich preselekcji czy konkursów Eurowizji Junior. Było też oglądanie starych Eurowizji na YouTube. Nie zabrakło plebiscytów i akcji fanowskich – mieliśmy archiwalne edycje Rejected Song Contest (oraz sezon 2020), plebiscyty „Croitor Awards” czy „Wymarzony Reprezentant”, nową edycję Eurovision Internet Song Contest i pierwszą odsłonę United Song Contest z piosenkami z USA. Było też popularne #hotwięcejchallenge! W drugiej połowie roku przygotowania do historycznej, bo zdalnej Eurowizji Junior w TVP, a także Carpathia Festival w Rzeszowie czy powrót Turkowizji. Cały czas organizowane było też Holfestivalen, które dało nam mnóstwo hitów, a na Dzienniku Eurowizyjnym pojawiły się cykle historyczne dotyczące Szwajcarii i preselekcji do Eurowizji Junior. Wspólnie śledziliśmy też m.in. Festiwal w Opolu, koncerty muzyczne, programy „The Voice” czy „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, a nawet koncerty kolęd. Udało nam się przeżyć, a wszystko dzięki wspaniałym fanom Eurowizji i czytelnikom Dziennika Eurowizyjnego, z którymi nawet najgorszy rok nigdy nie byłby straszny! Z tym wielkim zaangażowaniem i pasją wchodzimy w nowy rok, który również dostarczy nam wielu wrażeń! Bądźcie cały czas z Dziennikiem Eurowizyjnym – na stronie, na Facebooku czy na Instagramie!

Spędź Sylwestra z Eurowizją!

Sylwestrowe odliczanie kojarzy się wielu fanom z corocznym plebiscytem ESC Radio Top 250, które zacznie się od 11:00 i dostępne będzie oczywiście online na stronie rozgłośni. Jak co roku fani podjęli się oceny wszystkich eurowizyjnych hitów od 1956 roku po odwołane show w 2020. Czy znów wygra „Euphoria” ze Szwecji? Ile będzie polskich piosenek w stawce? Przekonamy się o tym śledząc notowanie! Wieczorem polskie stacje zaserwują nam imprezy sylwestrowe, zorganizowane z mniejszym lub większym rozmachem i poszanowaniem (lub nie) obostrzeń. w TVP wystąpią m.in. Cleo (ESC 2014), Roksana Węgiel (JESC 2018), Viki Gabor (JESC 2019), Thomas Anders czy Helena Vondrackova, a show poprowadzą prezenterzy znani z Eurowizji Junior – Ida Nowakowska, Małgorzata Tomaszewska, Rafał Brzozowski i Aleksander Sikora. Start o 19:55 na TVP2. Koncert potrwa do 00:15, a zaraz potem…powtórka! W Polsacie pojawią się np. Michał Szpak (ESC 2016), Michał Wiśniewski (ESC 2003 i 2006) czy Daj To Głośniej (SnS 2020). Koncert rozpocznie się o 20:00 i dostępny będzie nie tylko na Polsacie i PolsatNews, ale też na Ipla.tv oraz Interia.pl. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego z pewnością śledzić będą zarówno notowanie ESCRadio jak i koncerty sylwestrowe, a także bawić się na domówkach przy konkursowych hitach. Oczywiście nie zabraknie też komentarzy na grupie Facebook, a na Instagramie przez cały dzień wysyłać możecie video-życzenia które zostaną opublikowane!

To był rok! 2020 w statystykach Dziennika

Mijający rok, chociaż bez głównej Eurowizji, był dobrym czasem dla Dziennika Eurowizyjnego, który prawie dorównał liczbie wyświetleń strony wynikom z 2019 roku, a artykuł na temat głosowania JESC 2020 wyświetlono w krótkiej chwili ponad 50 tys. razy! Popularne były też artykuły na temat „Szansy na Sukces” 2020 czy „Wymarzonego Reprezentanta” oraz te związane z Eurowizją 2020 w Internecie. W czołówce krajów, z których czytelnicy najczęściej zaglądali na stronę znalazły się (poza Polską) także Wielka Brytania, Niemcy, Stany Zjednoczone czy Holandia, ale wejścia rejestrowano ze wszystkich krajów Europy, Australii, a także z wielu państw obu Ameryk, Azji czy nawet Afryki! Najczęściej klikano na linki kierujące z artykułów do YouTube, Instagrama, Facebooka czy streamu szwedzkiej stacji SVT. Z kolei na stronę kierowano m.in. z Facebooka, WordPress Android App, wyszukiwarek, YouTube, Instagrama czy Twittera a nawet Wikipedii. Przez ten rok grupa DE na Facebooku wzbogaciła się o wielu nowych członków, a największe skoki popularności zanotowała przy „Szansie na Sukces JESC” oraz przy Eurowizji Junior. Opublikowano ponad 780 postów, 361,5 tys. komentarzy i dano prawie 873 tys. reakcji. Największy ruch był tu 8 lutego, gdy w tym samym dniu Australia zaczęła selekcje po 10:00 rano, a Włochy skończyły Sanremo późno w nocy (napisano wtedy ponad 12 tys. komentarzy). Drugi istotny peak to finał Eurowizji Junior (ponad 6 tys. komentarzy) oraz finał Eurowizji 2020 w Internecie (ponad 5,5 tys. komentarzy). Najwięcej działo się na grupie w weekendy i praktycznie zawsze pod wieczór, za wyjątkiem niedziel, gdy ruch przypadał na popołudnie z powodu „Szansy na Sukces”. Aktualnie aż 59% członków grupy to mężczyźni, a 41% to kobiety. Najwięcej (dla obu płci) mamy członków w wieku 18-24 lata, z kolei w wieku 25-34 lat mamy o połowę więcej mężczyzn niż kobiet! Oczywiście dominują osoby mieszkające w Polsce, ale są też fani z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii czy Szwecji. W Polsce najwięcej mamy członków z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Łodzi.

To był rok! 2020 na Instagramie i w sieci

Spory ruch także na Instagramie @dziennik_eurowizyjny, który w tym roku przekroczył liczbę 4 tys. obserwujących. Najpopularniejszy był post po zwycięstwie Valentiny z Francji na JESC, który zdobył ponad 1,9 tys. lajków. Sporym zainteresowanie cieszyło się też InstaStory wykorzystywane do relacji na żywo z Centrum Prasowego JESC 2020, przeprowadzania różnych ankiet, a także głosowań, w tym popularnym rankingów Holfestivalen, w które angażowało się wielu polskich wykonawców. Obserwujący uwielbiają też zadawać pytania poprzez liczne sesje Q&A, dzięki czemu wiele mogli się dowiedzieć! Gdyby ktoś nie wiedział, Dziennik Eurowizyjny dostępny jest też na Twitterze, więc można go tam obserwować, by nie przegapić najnowszych artykułów. Warto wspomnieć, że wielokronie newsy publikowane po raz pierwszy na Dzienniku Eurowizyjnym trafiały też do innych polskich mediów czy portali zagranicznych. Głównie dotyczyły tematów związanych z Polską, w tym „Szansy na Sukces” czy Eurowizji Junior, ale nie tylko! Dziennik często publikował też ekskluzywne informacje dotyczące różnych preselekcji narodowych (relacjonował na żywo konkursy w Serbii i Chorwacji) czy Turkowizji. Nie zabrakło również wywiadów! Wszystko to będzie oczywiście kontynuowane w przyszłym roku!

Taki będzie rok 2021! Plany Dziennika Eurowizyjnego

Mamy nadzieję, że rok 2021 da nam wytchnienie i powrót do normalności. Liczymy na jak najbardziej zbliżoną do tego co było przed covidem organizację Eurowizji 2021, a już teraz śledzimy sezon preselekcyjny, chociaż będzie on znacznie skromniejszy. W 2021 finały selekcji będą poprzedzane specjalnymi rozgrzewkami, w ramach któych przypomnimy sobie najlepsze występy z konkursów w danych krajach. W drugiej połowie roku czeka nas oczywiście Eurowizja Junior (we Francji), Turkowizja (w mieście zajętym przez Azerbejdżan na mocy rozejmu z Armenią), a także liczne festiwale i konkursy, m.in. Carpathia Festival, Opole, a może nawet powrót Sopotu. Będą też plebiscyty Dziennika Eurowizyjnego – Rejected Song Contest, Nasz Faworyt, Eurovision Internet Song Contest, United Song Contest Africa i wiele innych! Planujemy również wspólne oglądanie, tym razem skupimy się na półfinałach Eurowizji, a o tym, jakie eventy obejrzymy w pierwszej kolejności decydujecie Wy głosując TUTAJ do północy! Nadal realizowany będzie comiesięczny plebiscyt HOLFESTIVALEN, a pewnie nowych pomysłów i akcji nie zabraknie! Czy Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonował Eurowizje z Holandii i Francji? O tym na razie nie wiemy, ale liczymy na to, że się uda! Jeśli chcecie wesprzeć Dziennik także finansowo, możecie zostać jego patronem na Patronite.pl! Serdecznie dziękuję!

Wszystkim czytelnikom Dziennika Eurowizyjnego życzę normalnego nowego roku! Dziękuję, że jesteście, bo dzięki Wam Eurowizja trwa cały rok!

%d blogerów lubi to: