Eurowizja 2021: Finał słoweński z jubileuszem • Co nowego w Wielkiej Brytanii? • Czy Alicja Szemplińska będzie reprezentować Polskę? • Cztery polskie utwory w ESCradio top 250!

Jeszcze przed zakończeniem roku 2020 telewizja RTV SLO ze Słowenii 🇸🇮 ogłosiła, że preselekcje narodowe EMA 2021 odbędą się 27 lutego. Ich celem będzie przede wszystkim wybór piosenki konkursowej dla Any Soklic. W ramach otwartego dla wszystkich etapu zgłoszeń przyjęto 191 piosenek, a specjalna komisja wyłoniła trzy najlepsze. O tym, czy nadawca zdecyduje się do tej stawki dorzucić jeszcze jedną czy dwie kompozyje, dowiemy się niedługo. Ana zaśpiewa w finale EMA co najmniej trzy utwory, a o wynikach decydować będą widzowie i jurorzy. To jednak nie koniec atrakcji, bo RTV SLO w ramach preselekcji chce też świętować 60-lecie startów Słoweńców w Konkursie Piosenki Eurowizji, licząc od debiutu Jugosławii. Już debiutancki występ w 1961 roku miał silny akcent słoweński, chociaż nieistniejący już kraj reprezentowała wtedy Serbka Ljiljana Petrović. Piosenkę „Neke davne zvezde” napisał natomiast Jože Privšek, kompozytor z Ljubljany. Pierwszą wokalistką słoweńską występującą na eurowizyjnej scenie była Berta Ambrož, która wygrała Jugoviziję z utworem „Brez besed”. RTV SLO ma co świętować i co wspominać, więc z pewnością preselekcje EMA 2021 będą ciekawe! Na ten moment o widza eurowizyjnego EMA 2021 powalczy 27 lutego z półfinałami preselekcji Szwecji i Portugalii, które nadawane będą o tej samej porze.

🇬🇧 Eurowizja 2021: BBC wkrótce ogłosi szczegóły

W rozmowie z „The Euro Trip Podcast”, Lee Smithurst z BBC przyznał, że słaby wynik Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2019 w Tel Awiwie spowodował rezygnację z planów organizacji preselekcji przed 2020. „Po tym, jak mu nie poszło, zaczęliśmy skupiać się na tym jak zainteresować konkursem najlepszych brytyjskich twórców i najlepsze talenty” – stwierdził, przypominając że w 2018 roku piosenka „Nobody but you” 🇦🇹 miała być w stawce selekcji Wielkiej Brytanii, ale gdy nadawca austriacki ORF wybrał ją wewnętrznie, po prostu zabrano ją Brytyjczykom. To przykład na to, że czasem lepiej dobre piosenki wybierać bez preselekcji narodowych by mieć gwarancję, że nie straci się zaangażowania najlepszych twórców. BBC planuje ogłosić nowe szczegóły strategii na Eurowizję 2021 w tym miesiącu. Nie podano na razie, czy reprezentantem kraju znów będzie James Newman, chociaż spekulacje na ten temat pojawiają się od sierpnia, a sam wokalista jest zainteresowany udziałem w konkursie. Nadawca brytyjski ma też inny poważny problem – musi zmniejszyć obsadę swojej licznej delegacji na ESC 2021, w skład której najczęściej wchodzili też prezenterzy wielu kanałów i stacji radiowych oraz ich ekipy. Gdyby to Lee Smithurst miał wybierać reprezentanta UK 2021, postawiłby na kogoś, kto aktualnie świetnie odzwierciedla aktualną muzykę brytyjską, np. Duę Lipę czy MNEK.

Eurowizja 2021: Europa szykuje się do Rotterdamu

W Grecji 🇬🇷 wybór piosenki dla Stefanii odbywa się już tylko pomiędzy trzema kompozycjami, które znów ocenić ma komisja. Według źródeł Eurovision Fun sama wokalistka oraz jej „Dream Team” mają konkretnego faworyta, chociaż nie wiadomo czy ich ulubiona piosenka nadal znajduje się w puli możliwych utworów, czy może została już odrzucona. W Belgii 🇧🇪 grupa Hooverphonic nie podjęła jeszcze decyzji, a członkowie zespołu wahają się pomiędzy dwiema opcjami. Wybór jest ponoć niezwykle trudny. Z kolei plotki z Izraela 🇮🇱 głoszą, że do finału preselekcji dostały się trzy najlepsze kompozycje wybrane przez widzów/internautów i jury. Są to „La La Love„, „Ue La La” oraz „Set me free„. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpić ma 3 stycznia i być może już wtedy utwory zostaną zaprezentowane w wersji nagranej przez Eden Alene. Na Litwie 🇱🇹 pierwsze zmiany w stawce. Z preselekcji już wcześniej zrezygnowała Gintare Korsakaite, jednak LRT najpewniej nie zdążyło zarejestrować anulacji zgłoszenia wokalistki i umieściło ją na liście startowej. Telewizja litewska na razie tego nie potwierdza, nie ma też informacji kto miałby zastąpić Gintare, a selekcje ruszają już 16 stycznia!

🇵🇱 Alicja Szemplińska nadal bez Eurowizji

Wczorajsze imprezy sylwestrowe w TVP i Polsat przyniosły wiele zabawy, śmiechu, a nawet wzruszeń, natomiast nie dały fanom żadnej nadziei na rychłe ogłoszenie przez telewizję publiczną jakichkolwiek informacji na temat Eurowizji 2021. Alicja Szemplińska, która jest typowana do reprezentowania Polski ponownie, nie wzięła udziału w koncercie. Z wcześniejszych spekulacji wynika, że TVP miała w grudniu pochylić się nad strategią co do tegorocznej Eurowizji, jednak najpewniej żadnych konkretnych decyzji jeszcze nie podjęto i nie wiadomo, czy nadawca chce ponownie wskazać Alicję czy może kusi go organizacja eurowizyjnej „Szansy na Sukces” – rok temu ogłoszono taki proces 2 stycznia. Chociaż Szemplińska podkreśla, że chce jechać na Eurowizję, nie wiemy co na to jej wytwórnia. Niestety utwór „Empires” nie wszedł do ESC Radio Top250, co można uznać za porażkę, zwłaszcza, że aż 20 piosenek z odwołanego konkursu zakwalifikowano do zestawienia. Polska propozycja na ESC 2020 musiała więc zdobyć mniej niż 386 punktów od słuchaczy. Najwyżej notowaną polską piosenką jest „Color of your life” Michała Szpaka z 2016 roku – ballada spadła z 48. miejsca na 69. Niżej znalazła się też Edyta Górniak z „To nie ja” (1994) – rok temu 119. pozycja, teraz 130. Na 214 miejscu mamy „Light me up” Gromee’go, który awansował z 299. pozycji! Na 218. powracająca do zestawienia Kasia Kowalska z „Chcę znać swój grzech”. W porównaniu do ubiegłego roku z zestawienia wypadło „Pali się” Tulii.

ESCradio Top 250: „Fai rumore” najlepsze z 2020

Zestawienie ESCradio TOP 250 wygrała po raz kolejny „Euphoria” ze Szwecji 🇸🇪. Piosenka, która od momentu premiery okupuje pierwsze miejsce zestawienia zebrała aż 9475 punktów. Tak naprawdę coroczne notowanie ciekawe jest głównie w kwestii walki o 2. miejsce i tym razem zdobyło je „Fuego” Eleni Foureiry (6163) 🇨🇾, która awansowała z trzeciego miejsca, spychając tam „Arcade” Duncana Laurence (5848) 🇳🇱. Na 4. miejscu Salvador Sobral z Portugalii 🇵🇹 (awans z 7. miejsca), a na piątym bez zmian norweskie KeiiNO 🇳🇴. Najwyżej ocenioną piosenką z Eurowizji 2020 jest włoskie „Fai Rumore” Diodato 🇮🇹, które pojawiło się w rankingu na 8. miejscu z 3272 punktami. Kolejna jest dopiero Islandia 🇮🇸 i „Think about things” na miejscu szesnastym, bułgarskie „Tears getting sober” na 26. 🇧🇬 czy szwajcarskie „Repondez-moi” na 31 🇨🇭. Piosenka „On Fire” z Litwy 🇱🇹 zajęła niskie (jak na status faworyta) 40. miejsce, z kolei Little Big 🇷🇺 byli dopiero na 99. pozycji. Najstarszym utworem w zestawieniu jest włoskie „Volare” z 1958 roku. Domenico Modugno zdobył 657 głosów i 139. miejsce. Pełne wyniki dostępne są TUTAJ.

Źródło: Evrovizija.si, ESCxtra, Eurovision Fun, Eurovoix, TVP, Polsat, ESCradio, inf. własne, fot.: @anasoklich

%d blogerów lubi to: