HISTORIA EUROWIZJI JUNIOR: PRESELEKCJE W 2013. Tylko sześć Finałów publicznych. Wygrywa piosenka „Bez żadnego trybu”

Eurowizja Junior 2013 nie tylko odbywała się w cieniu Euromajdanu, była też pierwszym konkursem organizowanym po raz drugi w tym samym mieście (Kijowie 🇺🇦), drugim z tak niską ilością państw (tylko 12) i pierwszą, w której wygrała piosenka śpiewana w całości po angielsku i piosenka wybrana bez preselekcji, nawet takich wewnętrznych. Gaię Cauchi (fot.) po prostu wskazano do reprezentowania Malty 🇲🇹. W podobny sposób, poprzez wskazanie, podjęto decyzję o tym, kto ma reprezentować debiutujące San Marino 🇸🇲. Wewnętrzne przesłuchania (bez finałów narodowych) przeprowadzono w Azerbejdżanie 🇦🇿, Macedonii 🇲🇰, Gruzji 🇬🇪 i Mołdawii 🇲🇩. Pozostałe sześć państw miało prawdziwe preselekcje, emitowane w telewizjach publicznych.

Castingi wewnętrzne: Intruz w telewizji mołdawskiej

Do castingów azerskich 🇦🇿 zgłosiło się ponad 100 kandydatów. Nie mamy natomiast informacji jak dokładnie przebiegał proces, niewiele wiemy też o przesłuchaniach w Macedonii i Gruzji 🇬🇪. W Skopje 🇲🇰 wybór reprezentanta nie był dokonywany w ramach osobnego castingu, a podczas przesłuchań wstępnych do chóru dziecięcego. Dzieci mogły więc marzyć o śpiewaniu w chórze, a tu nagle ktoś je wysyła na Eurowizję. W Mołdawii 🇲🇩 wysłano na konkurs tylko pięć piosenek i wszystkie przyjęto do wewnętrznego finału. W TRM Studio 2 stawiło się jednak czworo kandydatów, bo jedna wokalistka zrezygnowała. Jurorzy przesłuchali i ocenili piosenki. Wygrał Rafael Bobeica, któremu przyznano 62 punkty w tym dwie dziesiątki (najwyższe noty). Dwa punkty mniej miała Andreea Braga. Co ciekawe, kompozytor zwycięskiej piosenki już dwa tygodnie wcześniej chwalił się w telewizji prywatnej, że Rafael Bobeica pojedzie na Eurowizję. TRM dementowało wtedy jednak te doniesienia twierdząc, że kompozytor jest zbyt pewny siebie, a selekcje jeszcze się nie odbyły. Jak się okazało, kompozytor koniec końców miał rację. Jedna z jurorek selekcji opowiadała, że w trakcie castingu do studia wtargnął nieznany człowiek podający się za producenta wycofanej z konkursu wokalistki. Wykrzykiwał obelgi w stronę komisji twierdząc, że telewizją rządzi mafia, korupcja i świnie. Słownie zaatakował też rodziców Rafaela, a ponoć wszystko dlatego, że wierzył w to iż Bobeica wybrany został wcześniej, a cały casting to farsa. Jurorka przyznała jednak, że nikt z telewizji nie wpływał na oceny jurorskie.

Szwecja i Holandia na Eurowizji Junior

Szwedzi 🇸🇪 po raz kolejny zorganizowali Lilla Melodifestivalen i ponownie nie transmitowali finału na żywo w telewizji, a jedynie poprzez P4 Radio. Konkurs odbył się w lunaparku w Sztokholmie, a reprezentanta wybierali jurorzy. Show prowadził m.in. Behrang Miri znany z dorosłego Melodifestivalen. Głosami komisji do Kijowa pojechał Elias Elffors Elfstrom. W finale startowało ośmiu wykonawców. Preselekcje holenderskie „Junior Songfestival 2013” 🇳🇱 składały się z dwóch półfinałów i finału. Przyszłe zwyciężczynie – Mylene i Rosanne wystartowały w drugiej grupie, gdzie zajęły 2. miejsce. Dostały 12 punktów od widzów, 10 od kids jury i 9 od komisji dorosłych. Trzema punktami pokonała bliźniaczki Kim, która łącznie miała 34 punkty. W finale role się odwróciły – „Double me” sióstr dostało łącznie 33 punkty – 12 od widzów i Kids Jury oraz 9 od dorosłego jury. Kim była druga z 31 punktami (była faworytką komisji dorosłych). Na miejscu trzecim z 29 punktami Sarah i Julia, które wygrały 1. półfinał. Zwycięski utwór dotarł do 3. miejsca dziecięcej listy przebojów.

Rosja i Armenia: Przyszli reprezentanci w finałach

Do preselekcji Armenii 🇦🇲 wysłano tym razem 82 piosenki, a jurorzy zakwalifikowali do finału 12 uczestników, w tym Michaela Varosyana, który wtedy wystąpił pod pseudonimem Happy Day, a w 2015 reprezentował Armenię jako Mika. Wystartowała też Mary Vardanyan, która na JESC trafi w 2016 roku. Decyzją widzów i jury bilet do Kijowa zdobyła Monika Avanesyan, która występowała w finale jako ostatnia. Drugie miejsce zajął duet ze Stepanakertu – David i Erna, a trzecie Happy Day czyli 10-letni ówcześnie Mika. W Rosji 🇷🇺 do wewnętrznego półfinału zakwalifikowano 39 wykonawców, a z tej stawki jury wybrało 16 finalistów. Show w Moskwie odbyło się 2 czerwca, a wśród gości specjalnych były m.in. Lerika (JESC 2012) oraz Buranowskie Babuszki. W skład jury weszła m.in. Julia Savicheva (ESC 2004). Selekcje wygrała Dayana Kirillova zdobywając 12,19% głosów telewidzów. Druga była Elizaveta Puris (10,22%), a trzecia Sofiya Fisenko (9,2%), która na Eurowizję Junior pojedzie w 2016 roku. Dayana Kirillova w 2012 zajęła w konkursie drugie miejsce, teraz go wygrała.

Eurowizja Junior: Jury wspierało utwór po białorusku

Białorusini do swojego finału narodowego dostali 53 zgłoszenia, ale 5 kandydatów od razu zostało odrzuconych z powodu niespełnienia kryteriów (czworo z nich było z Rosji). Do finału wybrano dziesięciu uczestników, w tym tylko jednego śpiewającego po białorusku. Decydowali jurorzy i widzowie. Faworytem komisji był Igor Muravkin, który zaśpiewał po białorusku. Wokalista dostał jednak tylko 3 punkty od widzów (1383 głosy). Televoting mocno wsparł Angelinę Pipper (dostała 12 punktów za 5558 głosów), ale komisja przyznała jej tylko 1 punkt i pogrzebała szanse na wygraną. Triumfował Ilya Volkov, któremu komisja dała 8 punktów, a widzowie 10 (3294 głosy). Na miejscu drugim znalazła się Anna Zaitseva (10 od jury, 7 od widzów), a na trzecim Igor. Angelina była czwarta. Co ciekawe, w finale uczestniczyli Ruslan Aslanov (JESC 2015) oraz Nadezhda Misyakova (JESC 2014) – on zajął w finale narodowym 7. miejsce, ona była przedostatnia.

🇺🇦 JESC: Wielki remis na Ukrainie

Gospodarze Eurowizji Junior 2013 – Ukraińcy – również otrzymali do selekcji 53 piosenki. Zakwalifikowano aż 20 wykonawców w tym Hristinę Tkachuk, której w 2010 telewizja publiczna bezczelnie przerwała występ emisją programu informacyjnego. W 2013 znów jej się nie powiodło i skończyła rywalizację na 10. miejscu. Na szczycie tabeli rozegrała się jednak niesamowita walka. Po głosowaniu jury i widzów cztery piosenki miały po 31 punktów. W związku z remisem o wygranym decydować miała wyższa nota od jury, tym samym reprezentantką Ukrainy została Sofia Tarasova, której komisja dała 20 punktów. Widzowie nie zgadzali się z takim werdyktem, Sofia miała od nich tylko 11 punktów i zajęła…11. miejsce w rankingu. Faworytem publiki też była Sofia, ale Kutsenko. Dostała 20 punktów (maksymalną notę), jednak w tym przypadku to jury dało jej 11. miejsce. Co ciekawe, Sofia Kutsenko w finale śpiewała jeszcze drugi utwór, ale zajął on…trzecie miejsce od końca.

Źródło: Wikipedia, ESCkaz, inf. własne, fot.: @gaiacauchi

%d blogerów lubi to: