Eurowizja Junior 2020: Czy Alicja Tracz wygra konkurs? Jak będzie wyglądał jej występ? • Martin Fitch w „The Four” • Wspominamy eurowizyjne gwiazdy, które odeszły w tym roku

W Warszawie 🇵🇱 zakończyły się nagrania występów czterech reprezentantów: Alicji Tracz z Polski, Petra Anicica z Serbii 🇷🇸, Oleksandra Balabanova z Ukrainy 🇺🇦 i Chanel Monseigneur z Malty 🇲🇹. Nagrania odbywały się na specjalnej scenie zbudowanej w Studio 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza. Z jednego InstaStory do którego dotarli czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego wynika, że polska reprezentantka nie będzie miała takiego występu jak podczas konferencji prasowej. Czym zastąpiona będzie choreografia z kostkami do gry? Przekonamy się już pod koniec miesiąca, gdy pojawią się oficjalne nagrania zza kulis konkursu. Wiemy, że za układ taneczny Alicji i pięciu tancerzy odpowiedzialny jest Tomasz Prządka z Egurrola Dance Agency/VOLT, finalista trzeciej edycji „You Can Dance”, pracujący m.in. przy choreografiach uczestników programów „Mam Talent”, „Dance Dance Dance” czy „Mali Giganci”. Wiele delegacji postawiło jednak na skromne, jednoosobowe występy – wiemy, że w ten sposób zaprezentują się reprezentanci Serbii, Ukrainy i Malty, a także Białorusi czy Kazachstanu 🇰🇿. Zgodnie z terminarzem EBU, wszystkie 13 występów powinno być już gotowych, a teraz TVP będzie pracować nad montażem materiału tak, by pokazywać występy w trakcie finału emitowanego 29 listopada. Wstawki prowadzących oraz występy specjalne tj. Opening Act oraz Interval Act realizowane mają być na żywo na scenie zaprojektowanej przez Annę Brodnicką. Na razie nie wiadomo, czy do Studia 5 na finał wpuszczana będzie jakakolwiek publiczność. Nie wiemy też kto będzie gościem specjalnym, ale z pewnością nie zabraknie tam zwyciężczyni JESC 2019 – Viki Gabor. Realizowany jest też wyjątkowy, wspólny występ do utworu „Move the world”, który nagrają wszyscy tegoroczni uczestnicy. Eurowizja Junior 2020 będzie z pewnością wydarzeniem nietuzinkowym, pierwszym w historii EBU przygotowywanym w taki sposób. Trzymamy kciuki, by Telewizja Polska podołała temu wyzwaniu.

Eurowizja Junior 2020: Czy Alicja Tracz wygra konkurs?

Pełną stawkę utworów Eurowizji Junior 2020 poznamy dopiero po 13 listopada, bo wtedy swój utwór opublikuje Gruzja 🇬🇪. Nadal nie wiemy, kto i z jakim utworem reprezentować będzie Armenię 🇦🇲. Pewne jest jednak, że nadawca ormiański wystartuje w konkursie, ale na razie trzyma nazwisko swojego przedstawiciela w tajemnicy. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, poza głównym finałem JESC 2020 powstanie też widowisko Ceremonii Otwarcia konkursu – realizowane będzie zdalnie. Wtedy też najpewniej odbędzie się losowanie kolejności – drogą losową ustalone zostanie kto otworzy i zamknie stawkę, oraz z którym numerem startowym zaśpiewa Alicja Tracz 🇵🇱. W ankiecie na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego 58% osób ma nadzieję, że Polka zaśpiewa w drugiej połowie. 66% uważa, że „I’ll be standing” jest uważane aktualnie za faworyta do zwycięstwa, a 64% wierzy, że Ala faktycznie wygra konkurs, dając Polsce trzeci triumf z rzędu. Aż 88% głosujących sądzi, że Alicja będzie lepiej oceniona w głosowaniu internetowym niż jurorów (tak samo było też w przypadku Polski w finałach dwóch ostatnich konkursów). Czy młodziutka wokalistka zdoła po Eurowizji rozbudować swoją karierę muzyczną tak jak Roksana Węgiel czy Viki Gabor? Zdania są podzielone, 50% osób uważa, że tak, a druga połowa niestety nie zwiastuje jej takiego sukcesu. Tak czy siak życzymy Ali powodzenia zarówno w finale jak i po jego zakończeniu!

The Four: Martin Fitch wystąpił w 3. odcinku

W ostatnim odcinku pierwszej edycji talent-show „The Four. Bitwa o sławę” 🇵🇱 wystąpił Martin Fitch, reprezentant Polski na Eurowizji 2010 z utworem „Legenda„. Dzięki temu wiele polskich portali przypominało fakty z dotychczasowej kariery Marcina. „Niestety po Eurowizji padł ofiarą hejtu internetowego. Nie potrafił sobie z nim poradzić…Hejt, który spadł na Martina, odbił się na jego zdrowiu” – czytamy na stronie Polsatu. „W półfinale zajął 13. miejsce i odpadł z rywalizacji, wpisując się w passę porażek w poprzednich latach (Ivan i Delfin, Ich Troje, The Jest Set i Lidia Kopania również nie awansowali do finału). Wokalista na stałe przeprowadził się do Londynu w 2013 r. Tam przyjął pseudonim Martin Fitch” – przypomina Interia.pl. „W stolicy Wielkiej Brytanii pracował nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią miał być utwór „Dzieli nas„.” – dodaje RMF FM. Program „The Four” powstał w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych 🇺🇸 i do tej pory realizowany był/jest w paru krajach na świecie. W Grecji 🇬🇷 w jury znaleźli się m.in. Eleni Foureira (Cypr 2018 🇨🇾) oraz Mihalis Hatzigiannis (Cypr 1998). Talent-show oglądać można było także w Izraelu, na Litwie czy w Rumunii. Planowane są też lokalne edycje w Kazachstanie, Rosji czy Serbii. Polska edycja ruszyła 7 marca, jednak po emisji drugiego odcinka przerwano konkurs z powodu pandemii. Trzeci odcinek (z udziałem Martina) pokazano 30 października. W konkursie pojawił się też Michał Kaczmarek, jedyny polski zwycięzca festiwalu „Słowiański Bazar”.

Gwiazdy Eurowizji, które pożegnaliśmy w tym roku…

Dziś 1 listopada, tradycyjnie więc wspominamy osoby, które zmarły w minionym roku. W świecie Eurowizji był to przede wszystkim Agathon Iakovidis, reprezentant Grecji 2013 🇬🇷 z grupą Koza Mostra. Związany z muzyką rebetiko artysta zmarł 5 sierpnia 2020 roku z powodu zawału serca. Miał 65 lat. Pod koniec sierpnia umarła Ulla Pia 🇩🇰, reprezentantka Danii z 1966 roku. Piosenkarka przegrała walkę z rakiem mając 75 lat. 20 lutego odeszła Pearl Carr, która wraz ze swoim mężem Teddy’m Johnsonem śpiewała dla Wielkiej Brytanii 🇬🇧 w 1959 roku, a ich „Sing, Little Birdie” zajęło 2. miejsce. 24 lutego zmarł Jan Teigen 🇳🇴, czterokrotny reprezentant Norwegii na Eurowizji. W 1978 zdobył „sławę” jako reprezentant, który nie dostał od żadnego kraju ani jednego punktu – był to pierwszy przypadek, gdy piosenka eurowizyjna skończyła z zerem punktów od momentu wprowadzenia aktualnego systemu głosowania. Na ESC powrócił w 1982 roku wraz z Anitą Skorgan. Rok później trzeci raz wystartował w konkursie – zajął wtedy 9. miejsce. Aż 14 razy uczestniczył w preselekcjach Melodi Grand Prix. Parę razy prowadził też finał narodowy, a w 1991 współkomentował Eurowizję. 6 sierpnia w wypadku samochodowym życie stracił Rajko Dujmić 🇭🇷. Chorwacki piosenkarz śpiewał dla Jugosławii w zespole Novi Fosili (ESC 1987). Był też kompozytorem zwycięskiego „Rock me” z 1989 roku, a pracował też przy hicie „Mangup” z 1988. 30 marca odszedł legendarny songwriter Bill Martin 🇬🇧, współtwórca m.in. „Puppet on a string”, które dało Wielkiej Brytanii pierwsze zwycięstwo na Eurowizji. Wraz z Philem Coutlerem napisał też przebój „Congratulations” (1968) oraz „Toi” dla Luksemburga (1975). Na początku stycznia umarł weteran irlandzkiej telewizji RTE Larry Gogan 🇮🇪, komentator Eurowizji. W Polsce 🇵🇱 6 lutego pożegnaliśmy Romualda Lipko – legendarny kompozytor w 2018 przygotował piosenkę „World is mine” dla Marty Świątek-Staniendy na polskie preselekcje. Utwór nie dostał się do finału, ale sam Lipko pozytywnie wypowiadał się o Eurowizji. „Mam szalenie głębokie poczucie tożsamości Polaka i jest mi miło, kiedy pojawiamy się, nawet jeśli nie wygrywamy” – mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Źródło: Instagram, JuniorEurovision.tv, YouTube, Facebook, TVP, Polsat, Interia, RMF FM, Wikipedia, ESCtoday.com, Daily Mail, Eurovoix, ESCxtra, inf. własne, fot.: TVP

%d blogerów lubi to: