HISTORIA EUROWIZJI JUNIOR: PRESELEKCJE W 2007. Maraton na Liwie, wielkie gwiazdy na Białorusi

Eurowizja Junior 2007 miała 17 uczestników, a tylko jeden wybrał reprezentanta bez otwartego konkursu – była to debiutująca Armenia 🇦🇲. Pozostałe kraje przygotowały mniej lub bardziej złożone preselekcje narodowe. Nie inaczej było w kraju, który w 2007 triumfował – na Białorusi. Zgłoszono tam 43 piosenki, a jurorzy do finału zakwalifikowali najlepszą dziesiątkę. Finał odbył się 13 września, a gospodarzami byli Denis Kuryan (prowadzący JESC 2010) oraz Olga Satsyuk (Białoruś na JESC 2003). Zwycięzcę wybierali widzowie (nadal bezpłatnie, ale tym razem w formie głosowania regionalnego) oraz jurorzy. Gośćmi specjalnymi byli nie tylko uczestnicy JESC z poprzednich lat, ale też Elitsa & Stoyan (Bułgaria na ESC 2007 🇧🇬) i Verka Serduchka (Ukraina na ESC 2007 🇺🇦). Triumfatorem okazał się Alexey Zhigalkovich, który wygrał głosowanie jury, a w televotingu regionalnym zdobył 5 z 6 najwyższych not. Podobnie jak w poprzednich latach telewizja białoruska przygotowała szereg reportaży o przygotowaniach reprezentanta do konkursu, a widzowie mogli poznać m.in. jego tancerzy, trenera wokalnego czy stylistę. Emitowano też teledyski do piosenek innych państw startujących w Eurowizji Junior.

Debiutanci na Eurowizji Junior: Jak wybrali swoje piosenki?

Debiutująca Gruzja 🇬🇪 do swoich selekcji otrzymała 140 zgłoszeń, z czego wybrano dwunastu finalistów. Finał zorganizowano 5 października w Tbilisi, a w ramach przygotowań uczestnicy mieli okazję pracować ze specjalistami od produkcji utworów, emisji głosu czy choreografii. Przygotowano też specjalny utwór-hymn preselekcji, który w trakcie finału zaśpiewali wszyscy uczestnicy. Selekcje wygrała Mariam Romelashvili. W Bułgarii 🇧🇬 finał narodowy odbył się 29 września z udziałem 10 uczestników spośród raptem 18 zgłoszeń. Ustalono, że o wynikach decydować będą tylko widzowie, głosujący systemem audiotele/sms. 24,99% głosów dostała formacja Bon-Bon, pokonując zespół „Śpiewające kangury”, który dostał 18,06% poparcia. Litwini 🇱🇹, jak to mieli w zwyczaju w przypadku dużej Eurowizji, przygotowali selekcyjny maraton składający się z sześciu półfinałów i finału. W każdym półfinale startowało pięciu wykonawców – jednego finalistę wybierali jurorzy, a drugiego widzowie. W pierwszym półfinale drugie jurorzy wybrali do finału Monikę Linkyte (ESC 2015), chociaż widzowie dali jej drugie miejsce. W szóstej rundzie typowanie jurorów wygrała Lina Jureviciute, jednak u widzów była przedostatnia – dało jej to i tak awans do finału, ale Nojusowi Bartasce (którego znamy z dorosłych selekcji) już się nie powiodło. Finał przygotowano na 21 października, a decydowali widzowie wraz z jurorami (50/50). Lina wygrała zdobywając 1. miejsce u jurorów (60 punktów) oraz drugie miejsce u widzów (1080 głosów co dało 50 punktów). Drugi był duet Austeji i Gody (7. miejsce u jury i zdecydowane zwycięstwo u widzów z 1695 głosami). Monika Linkyte rywalizację zakończyła na 3. miejscu (które zajęła też osobno w każdym z rankingów). Evelina Bucinskaite jako jedyna nie dostała żadnych punktów. Warto wspomnieć, że w każdym z półfinałów pojawiali się inni jurorzy i wielu było tam reprezentantów Litwy np. Linas Adomaitis (2005), Julija Ritcik (2007), Viktoras Diawara (2001. 2006) czy Jurgis Didziulis (2010).

Eurowizja Junior: Popularne selekcje w Belgii i Holandii

Rozbudowany format kontynuowali też Belgowie 🇧🇪 – tym razem „Junior Eurosong” składał się z ćwierćfinału, półfinału i finału. W telewizyjnym etapie show wystartowało 9 kandydatów, do półfinału weszło sześciu, a do finału czworo. Ostatecznie wygrała grupa Trust, zdobyła najwięcej głosów od widzów. Finał preselekcji w Belgii śledziło ponad 650 tys. widzów, co dało telewizji VRT 30% udziału w rynku. W sąsiedniej Holandii 🇳🇱, która organizowała JESC 2007, selekcje miały dwa półfinały i finał. Zebrano 1400 zgłoszeń, a na casting zaproszono 140 najlepszych kandydatów. Ostatecznie do półfinałów trafiło tylko dziesięciu. Zarówno w półfinałach jak i finale decydowali jurorzy (dziecięcy i dorośli) oraz widzowie. Ostatecznie w finale wszystkie maksymalne noty dostały Amy, Shelly i Lisa (znane teraz jako O3GNE). Drugie miejsce zajęła Zanna, która w każdym z rankingów zajęła drugą pozycję. Show śledziło w Holandii 439 tys. widzów, a oddano ponad 131 tys. głosów!

Eurowizja Junior: Selekcje w Grecji, na Cyprze i Malcie

Cypr 🇨🇾 swoje selekcje przeprowadził 29 września z udziałem ośmiu finalistów wyłonionych spośród 26 kandydatów. Zwycięzcami televotingu okazali się Dimitra, Georgia, Stefanie i Nakis dostając 3,3 tys. głosów, jednak przegrywając głosowanie jury z Yiorgosem Ioannidesem. To on wygrał typowanie komisji, a u widzów miał 2,8 tys. punktów i 2. miejsce, co pozwoliło mu zwyciężyć cały konkurs. Kwartet był u jurorów dopiero czwarty. W selekcjach startował też Giannis Karagiannis (ESC 2015) oraz Elena Manori, która na Juniora pojedzie w 2008 roku. Giannis w selekcjach zajął trzecie miejsce u jurorów, ale przedostatnie u widzów. W Grecji 🇬🇷 finał odbył się 21 października, a reprezentanta wskazywali jurorzy oraz widzowie (40/60). Nie podano pełnych wyników, wiemy jedynie, że wygrała grupa Made in Geece. Gośćmi finału byli Sarbel (ESC 2007) i wybrany niemal miesiąc wcześniej reprezentant Cypru na JESC 2007. Na Malcie 🇲🇹 do konkursu napłynęły 63 zgłoszenia, co było znacznym spadkiem (w 2005 roku TVM dostała ich ponad 140!). O wyjazd do Rotterdamu walczyli m.in. Daniel Testa (trafi na konkurs rok później), Danica Muscat, Franklin Caleja czy Nicole Azzopardi (będzie reprezentować kraj w 2010). Wygrał zespół Cute dostając 82 punkty. Danica była druga z dwoma punktami straty. Daniel dostał jedynie 38 punktów, Nicole tylko 26. Franklin był ostatni z 14 punktami.

JESC 2007: Jak wybierano w Serbii, Macedonii i na Ukrainie?

Selekcje serbskie 🇷🇸 zorganizowano na świeżym powietrzu. Koncert zakończył się pewnym zwycięstwem Neveny Bozovic, która dostała 12 punktów od jurorów oraz od widzów (838 głosów). Drugie miejsce przypadło Ivie Blazic (druga u widzów, ale piąta u jury). Na najsłabszą w televotingu Goranę Jablanović widzowie oddali raptem 58 głosów. Finał macedoński 🇲🇰 przeprowadzono 6 października, a gośćmi byli poprzedni reprezentanci kraju na JESC oraz Tose Proeski (ESC 2004), który 10 dni później zginął w wypadku samochodowym pogrążając w żałobie rodaków. W finale selekcji widzowie i jurorzy uznali, że do Rotterdamu pojechać powinien duet Rosicy i Dimitara. Wysoko w rankingu była też Sara Markoska, która selekcje wygra dwa lata później. Ukraińskie jury 🇺🇦 do finału narodowego wskazało dwunastu kandydatów, którzy ponad 2 tygodnie spędzili na obozie muzyczno-wokalnym Artek by przygotowywać się do konkursu. O wynikach decydowali internauci i widzowie. Wygrała Ilona Galitskaya zdobywając ponad 8 tys. głosów online i 337 głosy sms-owe. Łącznie 8454, więc z łatwością pokonała konkurencję. Druga była Alina Grosu z jedynie 3,3 tys. głosów. W finale znów startowała Victoria Petrik, która selekcje w końcu wygra w 2008 roku.

Eurowizja Junior: Konkursy w Portugalii, Szwecji, Rumunii i Rosji

Selekcje portugalskie 🇵🇹 wygrał Jorge Leiria zdobywając 15,4% głosów. W finale pokonał dwunastu kandydatów, a łącznie do konkursu przyjęto 100 zgłoszeń. W Szwecji 🇸🇪 również decydowali tylko widzowie, którzy uznali, że wygrać powinna znów siostra Sanden – tym razem Frida. Wokalistka dostała 16,5% głosów – tylko 1% pokonała grupę 2 Times 2. Gościnnie wystąpiły Molly Sanden (JESC 2006) oraz Carola (zwyciężczyni ESC 1991). Rumunia 🇷🇴 skróciła tym razem finał do 14 uczestników – o wynikach decydowali widzowie i jury. Wygrał kwartet 4Kids zdobywając maksymalne noty od komisji i publiczności. Drugi był Ovidiu Lazar z 16 punktami. Dwie osoby zakończyły finał bez punktów. I na koniec Rosja 🇷🇺, gdzie w finale rywalizowało aż 20 uczestników. Wybrano ich spośród otwartych zgłoszeń oraz castingów przeprowadzonych w różnych częściach federacji. W finale głosowali tylko widzowie, którzy uznali, że wygrać powinna Alexandra Golovchenko z utworem „Otlichnitsa”, bardzo podobnym do „Veseniy jazz”, z którym Rosja wygrała Eurowizję Junior 2006.

Źródło: ESCkaz, Wikipedia, inf. własne, fot.: SBS

%d blogerów lubi to: