HISTORIA EUROWIZJI JUNIOR: PRESELEKCJE W 2008. Bałagan w Rosji, skandal w Bułgarii i wiele rozbudowanych formatów

Rok 2008 to 15 państw w Eurowizji Junior i wszystkie zorganizowały mniej lub bardziej rozbudowane preselekcje. W Gruzji 🇬🇪, która wygrała wtedy konkurs, przyjęto 75 piosenek, a jury wskazało dziewięciu finalistów, którzy mieli okazję pracować ze specjalistami by oszlifować swoje piosenki i dobrze przygotować występy sceniczne. Z uczestnikami spotkała się m.in. Diana Gurtskaya (ESC 2008). Finał odbył się 4 października w Tbilisi, a wcześniej nadawca gruziński przez cały dzień publikował klipy z konkursowymi utworami. Zwyciężyło trio Bzikebi z piosenką o bzyczeniu pszczół. W finale uczestniczyła też Mariam Kakhelishvili, która reprezentantką Gruzji na Juniorze zostanie dwa lata później.

Eurowizja Junior: Armenia i Malta „na bogato”

Sezon preselekcyjny 2008 charakteryzował się wieloetapowymi konkursami w paru krajach. Ormianie 🇦🇲, którzy pierwszy raz organizowali taki konkurs postawili na dwa ćwierćfinały, półfinał i finał. Spośród 300 zgłoszeń do pierwszego etapu zakwalifikowano 36 piosenek. Konkurs prowadziła m.in. Emmy (ESC 2011). Z każdego ćwierćfinału do finału awansowało po 10 utworów. Dodano też jedną „dziką kartę”, więc w półfinale o 10 miejsc finałowych walczyło 21 kandydatów. Zarówno w ćwierćfinałach jak i półfinale decydowali tylko jurorzy, ale w finale pojawiły się też głosy telewidzów. Ostatecznie wygrała Monica Manucharova, a w finale walczyła też Luara Hayrapetyan, która selekcje zwycięży za rok. Na Malcie 🇲🇹 selekcje składały się z dwóch półfinałów i finału. W rundach kwalifikacyjnych brało udział po 18 uczestników, 8 przechodziło do finału. Co ciekawe, w I półfinale Daniel Testa startował z piosenką „Holiday Express” i … odpadł. W drugim półfinale miał jednak piosenkę „Junior Swing”, z którą awansował dalej. W finale znalazła się też Nicole Azzopardi (JESC 2010). W finale jurorzy mieli znacznie więcej do powiedzenia niż widzowie – wyniki ustalono na podstawie ośmiu rankingów jurorskich i tylko jednego rankingu widzów. Daniel Testa zebrał 140 głosów, 21 więcej od Jodie, która zajęła 2. miejsce. Danica Muscat była szósta, a Nicole Azzopardi dziewiąta. Do selekcji łącznie przyjęto 74 piosenki.

JESC 2008: Litwa i Belgia z rozbudowanymi selekcjami

Litwini 🇱🇹 postawili tym razem na „skromniejszy” format – cztery półfinały i finał. W każdej rundzie startowało sześciu wykonawców – zwycięzca televotingu awansował dalej, a później jurorzy przyznawali awans także swojemu faworytowi. Rozdano i „Dzikie karty”. Było sporo rozbieżności, np. televoting w pierwszym półfinale wygrała grupa Pyples & D, chociaż u jurorów była ostatnia. W drugim półfinale Karolis Didziokas, który zajął przedostatnie miejsce u widzów i ostatnie u jury dostał…dziką kartę. Egle Jurgaityte była jedyną finalistką, która półfinały przeszła dostając 1. miejsce zarówno u widzów jak i u jury. Była też jedyna, której widzowie dali ponad tysiąc głosów. W finale również nie miała sobie równych – zgarnęła aż 3316 głosów od widzów. Drugie miejsce w głosowaniu publiki miał zespół Saules vaikai z 2160 głosów. Jury postawiło na Kvintę, dając Egle 2. miejsce. Ostatecznie Egle wygrała z dorobkiem 22 punktów, Kvinta była druga. Wśród jurorów oceniających piosenki w poszczególnych rundach znaleźli się m.in. Aiste Pilvelyte, Julita Ritcik (ESC 2007) czy Vaidas Baumila (ESC 2015). W Belgii 🇧🇪 przyjęto aż 548 piosenek, a tylko 10 awansowało do selekcji, które i tak składały się z dwóch ćwierćfinałów, półfinału i finału. Oliver awans do półfinału dostał dzięki jurorom, był też jedynym finalistą, którego do finału wpuściła komisja. Spośród sześciu półfinalistów do finału wpuszczono najlepszą czwórkę, a o tym, kto wygra decydowali już tylko widzowie. Postawili właśnie na Olivera.

Eurowizja: Wypadek reprezentantki Holandii

Także selekcje holenderskie 🇳🇱 miały dwa półfinały. Do konkursu przysłano ponad 1000 piosenek, ostatecznie wybrano 10 najlepszych. Marissa była jedyną uczestniczką, która w półfinale zgarnęła maksymalne noty od wszystkich grup jurorskich i widzów. W finale jednak publika dała jej 10, a nie 12 punktów. Wokalistka i tak wygrała, dzięki pełnemu wsparciu komisji. Miała łącznie 34 punkty. Drugi był zespół RReADY z 30 punktami. Dwa tygodnie przed Eurowizją Junior Marissa uległa wypadkowi – jadąc z siostrą na skuterze została potrącona przez samochód. Pomimo nogi w gipsie wokalistka obiecała dać z siebie wszystko i wystartować w JESC. Ostatecznie mogła to zrobić tak, że widzowie praktycznie nie wiedzieli, że ma problemy z nogą. Specjalny półfinał castingowy zorganizowano na Białorusi. Do udziału zaproszono dwudziestu wykonawców, a jurorzy decydowali kto powinien awansować. W finale zwycięzcę wskazywali widzowie wraz z jurorami. Wygrały Dasha, Alina i Karina z patriotyczną piosenką „Sertse Belarusi”.

Selekcje w Dzień Dziecka

Dzień Dziecka był idealną okazją by przeprowadzić finały narodowe w Rumunii i Rosji. Reprezentantkami Rumunii 🇷🇴 zostały Madalina i Andrada, które zdobyły 12 punktów od jury i 10 od widzów. Zremisowały tym samym z Georgią Dascaliu, która była faworytką publiczności. W przypadku takiej sytuacji przewagę miał głos komisji. Sporo kontrowersji wywołał skład finalistów w Rosji 🇷🇺. Piosenki, które zakwalifikowano do finału niejednokrotnie łamały regulamin EBU – niektóre posiadały spore części tekstu w języku angielskim, były dłuższe niż 2:45, niektóre miały tekst zaczerpnięty z dzieł tradycyjnych, niektóre były po prostu stare (jedna powstała i została opublikowana już w 1997 roku). Dodatkowo niektórzy wykonawcy mieli więcej niż 6 osób na scenie. Telewidzowie z tego bałaganu wybrali ostatecznie skromnego Mikhaila Puntova, który dostał 10,81% poparcia. Drugi był zespół „Kinder syurpriz” z 7,38%. Na Ukrainie 🇺🇦 zgłoszono ponad 70 piosenek, a do finału wpuszczono 12 najlepszych. Wcześniej odbyły się nietelewizyjne ćwierćfinały i półfinały. Głosowanie widzów wygrała Victoria Petryk zdobywając ponad 7,7 tys. głosów. Wokalistka po raz trzeci startowała i w końcu triumfowała. Niestety finał Eurowizji Junior przypadał na dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu, w związku z tym telewizja ukraińska nie transmitowała JESC na żywo – widzowie dopiero dzień później zobaczyli, jak ich kraj prawie wygrał konkurs.

Athena w Grecji, manipulacja w Bułgarii?

Co ciekawego na południu Europy? Grecy 🇬🇷 zebrali tylko 29 piosenek, do finału wybrano 10 najlepszych. Decydowali jurorzy i widzowie (60/40), a wygrała Niki Giannoutsou. Siódme miejsce zajęła Athena Manoukian, która w 2020 miała na dorosłej Eurowizji reprezentować Armenię. Przed finałem w Bułgarii 🇧🇬 nadawca BNT przeprowadził dodatkowe rundy eliminacyjne wewnętrznie. Ostatecznego zwycięzcę wskazali tylko widzowie – zdecydowane zwycięstwo odniosła Krestiana Kresteva, zdobywając aż 44,65% głosów! Drugie miejsce miał zespół Usmivka z 15,38%. Tak wysoki wynik Krestiany spowodował podejrzenia o ustawienie wyników, o czym trąbiły lokalne tabloidy. Przedstawiciel komisji selekcyjnej uznał jednak, że do bzdury wymyślone przez dziennikarzy lub przez rodziców dzieci, które selekcje przegrały. Nawet jeśli BNT manipulowała, to na nic się to zdało, bo Krestiana w JESC zajęła ostatnie miejsce. Serbskie selekcje 🇷🇸 miały 12 finalistów, a o wynikach decydowali widzowie wraz z jurorami. 20 punktów (8 od jury i 12 od widzów) dostała Maja Mazić. W finale startowała też Sonja Skoric (reprezentantka kraju w 2010) – dostała co prawda 10 punktów od jury, ale zero od widzów. W Macedonii 🇲🇰 także startowało 12 finalistów, a głosowali jurorzy wraz z widzami. Bezkonkurencyjny okazał się Bobi Andonov – dostał 12 punktów od jury i aż 1162 głosy od widzów. Wygrał więc z kompletem 24 punktów. Drugie miejsce mieli Dorijan i Filipa.

Eurowizja Junior: Wyspiarze wybrali duet

Na koniec Cypr 🇨🇾 czyli dumni gospodarze. Do konkursu zgłoszono 38 piosenek, a komisja wybrała osiem najlepszych. Finał zorganizowano już 28 czerwca. Podobnie jak w Grecji, wprowadzono nierówny wkład w głosowanie – jury miało tu jednak 40%, widzowie 60%. Maksymalne noty w dwóch rankingach miały Elena Mannouri i Charis Savva. Łącznie zdobyły więc 100 punktów. Druga była Stefani Christofi z 62 punktami. Ponownie w konkursie wystartował Giannis Karagiannis (ESC 2015) jednak zajął 4. miejsce.

Źródło: ESCkaz, Wikipedia, inf. własne, fot.: EBU