Eurowizja Junior 2020: Wiemy, gdzie się odbędzie! Kiedy poznamy kolejnych reprezentantów? • Eurowizja 2021: Iveta nie będzie reprezentować Niemiec

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w TVP prowadzący JESC 2020 udzielali wielu wywiadów, a w jednym z nich (dla JastrzabPost) Rafał Brzozowski zdradził, gdzie odbędzie się Eurowizja dla Dzieci 🇵🇱 w tym roku. Do tej pory kwestia faktycznej lokalizacji konkursu była utrzymywana w tajemnicy, jednak teraz wiemy, że scena zbudowana będzie w studiu nagraniowym w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie przy ulicy Woronicza. Dokładniej, będzie to studio, gdzie realizowany jest program „Jaka to melodia?” w którym Brzozowski pełni funkcję gospodarza. Chodzi o największe w TVP studio 5 bloku F, gdzie do 2008 organizowano też preselekcje narodowe do Eurowizji. Aby zobaczyć, jak wygląda pomieszczenie bez dekoracji, warto wejść na stronę Wirtualnej Wycieczki TVP. To właśnie tam zbudowana zostanie oficjalna scena Eurowizji Junior na której występować będą prowadzący oraz goście w ramach Interval Act i Opening Act. Tam też wystąpi Viki Gabor, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019 i ambasadorka tegorocznego konkursu. Pierwotnie TVP i EBU planowały zorganizować JESC 2020 w większym studiu telewizyjno-nagraniowym pod Warszawą, jednak ze względu na formułę zdalnej Eurowizji przeniesiono imprezę do studia na Woronicza. Co ciekawe, już w 2009 roku siedziba TVP mogła zostać miejscem organizacji konkursu EBU, gdyż to właśnie jedno ze studiów nagraniowych zostało zaproponowane przez polskiego nadawcę do przygotowania Eurowizji Tańca 2009 po zwycięstwu Polski w 2008 (reprezentowała nas para Herbuś-Mroczek). Europejska Unia Nadawców odrzuciła jednak ten wniosek, przekazując prawo do organizacji Azerbejdżanowi 🇦🇿. Okazało się jednak, że tylko pięciu nadawców zamierzało wysyłać swoje duety do Baku (w tym Polska, którą reprezentować mieli Jan Kliment i Natasza Urbańska) więc konkurs anulowano i nigdy już się nie odbył. Warto dodać, że studio 5 ma swoją długą historię. Gmach TVP (wraz z blokiem F) otwarto w 1969 roku, co miało podsumować 25-letni dorobek PRL. „Pierwsza rejestracja w studiu 5 zakończyła się zbiorowym podtruciem artystów, ponieważ klej przytwierdzający płytki do podłogi pod wpływem temperatury zaczął wydzielać toksyny, więc wszystko trzeba było zrywać” – przypomina Onet.pl. Na ten moment nie wiadomo, czy występy Polski i krajów, których reprezentanci przyjadą do Warszawy będą realizowane w tym samym miejscu, ale wszystko na to wskazuje.

Eurowizja Junior 2020: Kiedy poznamy kolejnych uczestników?

Telewizja francuska 🇫🇷 ma w piątek ogłosić nazwisko swojego reprezentanta na Eurowizję Junior, a z pokazanego niedawno zwiastunu wynika, że będzie to Valentina Tronel, członkini grupy Kids United. Wokalistka ma 11 lat, pochodzi z Bretanii. Uczestniczyła w lokalnej wersji „The Voice Kids” w 2015 roku, ale nie przeszła przesłuchań w ciemno. Po dołączeniu do Kids United zaczęła się dla niej era popularności, a pierwszy album grupy pokrył się złotem we Francji. Drugi zdobył już podwójną platynę. Obecnie czworo członków zespołu (w tym Valentina) skupia się na karierze solowej. Oficjalnie nie odeszła jednak z zespołu, ale być może po udziale w JESC 2020 podejmie tę decyzję i skupi się na niezależnej działalności. Nie wiadomo na razie czy w piątek poznamy też utwór Francji, ale czasu na prezentację piosenek nie ma już wiele, więc być może właśnie jutro dowiemy się jak brzmi czwarty w historii utwór tego kraju na Eurowizji Junior. Nie znamy jeszcze nazwisk reprezentantów Białorusi 🇧🇾 i Armenii 🇦🇲 – z nieoficjalnych informacji wynika, że odpowiednie osoby są już wybrane. Telewizja gruzińska nadal realizuje swój talent-show „Ranina” 🇬🇪 i na razie nie podano jeszcze terminu finału. O reprezentowanie kraju nadal walczy 10 osób, a największe szanse na wygraną mają aktualnie Rati Gelovani, Nia Khinchikashvili i Sandra Gadelia.

Eurowizja 2021: Co nowego w Izraelu, Niemczech i Szwecji?

Na ten moment tylko 70 piosenek uzbierała telewizja izraelska 🇮🇱 przed preselekcjami do Eurowizji 2021. Nadawca nie ukrywa, że jest to słaby wynik, ale wpływ na to mogła mieć pandemia, więc okno zgłoszeniowe pozostanie otwarte przez 10 dodatkowych dni. Warto dodać, że przed ESC 2020 dla Eden Alene przygotowano aż 230 piosenek wysłanych do nadawcy KAN. Tymczasem telewizja niemiecka 🇩🇪 zdementowała plotki o odrzuceniu możliwości reprezentowania kraju przez Ormiankę Ivetę Mukuchyan 🇦🇲z powodu jej poglądów politycznych. Wcześniej wokalistka twierdziła, że zadzwoniono do niej z NDR i zaproponowano reprezentowanie Niemiec, z czego parę dni później się wycofano, bo Iveta w 2016 roku w Green Roomie Eurowizji wywołała skandal wymachując flagą Górskiego Karabachu. Telewizja niemiecka w oświadczeniu poinformowała, że ustalono iż Niemcy nie będą reprezentowane przez osobę, która wcześniej występowała na Eurowizji w barwach innego kraju. Przyznano, że Iveta (urodzona w Hamburgu) znalazła się na liście potencjalnych kandydatów przez pomyłkę, dlatego została wycofana. „Postawa polityczna nie gra tu żadnej roli” – dodano. Na północy Europy szykują się natomiast zmiany. Producent wykonawczy Melodifestivalen 🇸🇪 ogłosił, że format konkursu będzie zmodyfikowany przed edycją w 2022 roku, jednak nie podał dokładnie o co może chodzić. Aktualnie show składa się z czterech półfinałów, rundy dogrywkowej i finału. We wszystkich rundach (poza finałem) o wynikach decyzudą widzowie, a w finale dołączają do nich jurorzy międzynarodowi.

Głosuj w 14. edycji HOLFESTIVALEN oraz w Wymarzonym Reprezentancie! Kliknij na nazwy plebiscytów by przenieść się na odpowiednie podstrony.

Źródło: Jastrząb Post, TVP, Wikipedia, Onet.pl, Plejada.pl, ESC Plus, Eurovoix, inf. własne, fot.: TVP Info

%d blogerów lubi to: