Eurowizja Junior 2021: Znamy piosenki Białorusi i Serbii • Dlaczego Steps nie chcą reprezentować Wielkiej Brytanii?

Reżimowa telewizja Białorusi ogłosiła, że pierwszy raz w historii zrezygnowała z organizacji finału narodowego na rzecz wyboru wewnętrznego, a reprezentantką kraju będzie Arina Pehtereva (fot.) z utworem „Prishelcy (Aliens)”. W związku z pandemią covid-19 oraz sytuacją polityczną w kraju proces preselekcyjny został zawieszony, a ostatecznie wrócono do niego, by spośród zgłoszeń specjalna komisja wyłoniła najlepszy utwór. „Piosenka została napisana wiosną, kiedy na świecie zaczęła się epidemia koronawirusa. Jej znaczenie jest bardzo proste: świat się zatrzymał, zamknięto granice, ludzie nie mogą się już ze sobą porozumieć, a w tym roku zmienił się nawet Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Ale wierzę, że przyszłość jest w naszych rękach i to my, dzieci, możemy uratować świat i uczynić go lepszym” – mówi Arina, która wraz z delegacją miała przyjechać do Warszawy na nagrania występu, ale ostatecznie tego nie zrobi. Białorusini swój występ przygotują w stołecznym studiu 600 metrov, gdzie organizowane są preselekcje narodowe. Arina ma 12 lat, pochodzi z Mohyleva i selekcje wygrała za trzecim razem. W 2017 roku wraz z Anastasią Dmitrachkovą zaśpiewały „Muzyka-Vselennaya” i zajęły 8. miejsce, w tym ostatnie w głosowaniu widzów. Dwa lata później Arina powróciła solo z piosenką „Never again” – wywalczyła 5. miejsce, jednak znów oddano na nią mniej niż 800 głosów telewidzów. Śpiewać zaczęła w wieku 6 lat, jest laureatką ponad 30 różnych nagród muzycznych i dwukrotną stypendystką Funduszu Specjalnego Wspierania Młodzieży Utalentowanej pod patronatem nieuznawanego przez Europę prezydenta Łukaszenki. Utwór „Aliens” inspirowany aktualną sytuacją na świecie wykonany będzie po rosyjsku i po angielsku. Ostatni raz Białoruś wysłała utwór w języku białoruskim na Eurowizję Junior w 2014 roku. Chociaż kraj dwukrotnie wygrał i dwukrotnie organizował konkurs, od dwóch lat nie jest w stanie wejść do czołowej dziesiątki finału. Teraz ma ułatwioną sytuację, bo konkurencja jest mniejsza, a utwór „Prishelcy” cieszy się sporym uznaniem wśród fanów.

Eurowizja Junior 2020: Znamy piosenkę Serbii

Nadawca francuski 🇫🇷 potwierdził dziś wcześniejsze spekulacje i ogłosił, że reprezentantką kraju będzie wokalistka formacji Kids UnitedValentina. Nie podano jednak żadnych szczegółów – nie wiemy jaki utwór wykona wokalistka oraz kiedy odbędzie się jego premiera. Swoją eurowizyjną balladę „Otkucaj (Heartbeat)” zaprezentowała natomiast Serbia 🇷🇸. Wbrew wcześniejszym informacjom Petar zaśpiewa fragment piosenki po angielsku. Utwór, do którego nagrano też teledysk zrealizowany nad nowymi bulwarami w Belgradzie, napisał Vladimir Graić, który dwukrotnie już przygotowywał utwory na JESC – „Oluja” w 2015 dla Czarnogóry 🇲🇪 oraz „U la la la” w 2016 dla Serbii. Piosenki wypadły jednak słabo w rankingu. Znacznie lepiej Graiciowi idzie przygotowywanie utworów na dorosły konkurs – jego „Molitva” wygrała w 2007, a „Neauty Never Lies” zajęło w 2015 roku 10. pozycję. Tekst przygotowała weteranka eurowizyjna – Leontina Vukomanović, która ma na koncie m.in. słowa do przeboju „Lane Moje” (2004), a do tej pory pracowała przy utworach eurowizyjnych nie tylko Serbii, ale też Macedonii 🇲🇰 i Słowenii 🇸🇮. W 2015, 2016 i 2019 roku była autorką słów piosenek serbskich na Eurowizję Junior, a rok temu weszła w skład delegacji i przyjechała na Śląsk. Co ciekawe, angielską część „Otkucaj” przygotował Charlie Mason ze Stanów Zjednoczonych 🇺🇸, który współpracował m.in. przez „Rise like a phoenix” Conchity Wurst 🇦🇹, „Here for you” duetu Maaraya czy „The Dream” Roko 🇭🇷. Nadawca RTS na razie nie informuje o tym kiedy i gdzie planuje zrealizować występ eurowizyjny Petra.

Eurowizja 2021: Nowe plotki z Chorwacji, UK i Cypru

Według informacji dziennika „Jutarnji List” preselekcje chorwackie Dora 2021 🇭🇷 odbędą się 13 lutego 2021 roku, a proces zgłoszeniowy ma ruszyć niebawem. Nadawca HRT na razie nie potwierdza tych informacji. Nie wiemy też, czy Damir Kedžo ponownie zgłosi się do konkursu. Wokalista niedawno ogłosił, że jest zarażony koronawirusem, ale według jego bliskich czuje się dobrze i nie ma niepokojących objawów. Tymczasem popularna formacja Steps ogłosiła, że nie jest zainteresowana reprezentowaniem Wielkiej Brytanii 🇬🇧 na Eurowizji 2021. W wywiadzie dla „Pink News” jeden z członków grupy – H – przyznał, że konkurs nie jest dla grupy odpowiednim miejscem. H twierdzi, że Eurowizja jest zbyt polityczna i nie jest już konkursem piosenki. „Bardzo chciałbym wystąpić, ale te powody sprawiają, że tego nie zrobimy” – twierdzi. Na Cyprze 🇨🇾 nadal trwa dyskusja o tym, kto powinien reprezentować wyspę. W wywiadzie dla programu „Open” Katerina Stikoudi powiedziała, że nie chce rozmawiać na temat spekulacji, które nie mają podstaw i nie musi się promować poprzez plotki o tym, jakoby miała być na „short-liście” CyBC. Dodała, że z nikim nie rozmawiała na temat konkursu, a nadawca nigdy nie złożył jej formalnej propozycji. Wcześniej wokalistka wyraziła zainteresowanie udziałem w Eurowizji 2021, co było efektem jej zwycięstwa w plebiscycie na wymarzonego reprezentanta kraju przeprowadzonego przez portal EurovisionFun.

Wybieraj razem z nami najlepszą polską piosenkę września! Głosuj w HOLFESTIVALEN tutaj!

Źródło: BTRC, France 2, RTS, Wikipedia, Jutarnji List, Instagram, Wiwibloggs, Eurovision Fun, fot.: NewsDay

%d blogerów lubi to: