Wymarzony Reprezentant 2020: Superfinał! Głosuj już teraz • Konflikt na Kaukazie: Gwiazdy Eurowizji po Dwóch stronach barykady

Znamy już nazwiska dwóch wokalistek, które zmierzą się w superfinale tegorocznego plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji”! Przypomnę, że w II etapie (finał) rywalizowało 11 wykonawców, a na podstawie 9,1 tys. oddanych głosów powstał ranking, w którym na czele znalazła się Sanah! Wokalistka zebrała 17,96% Waszych głosów i tym samym pokonała Roksanę Węgiel – zwyciężczyni JESC 2018 dostała 16,85% poparcia. Pełne wyniki znajdziecie na grafice poniżej. Zgodnie z zasadami tegorocznego głosowania, w superfinale automatycznie znalazła się też Alicja Szemplińska, niedoszła reprezentantka Polski na ESC 2020. Teraz to od Waszych głosów zależy, która z nich zdobędzie tytuł „Wymarzonego Reprezentanta Polski na Eurowizji 2021”! Głosować można poprzez ankietę poniżej (czas do 8 października do 20:00), a dodatkowe głosowania wkrótce dostępne będą też na Instagramie i Facebooku. W formularzu na stronie dostępne są też pytania dodatkowe!

Eurowizja 2021: Kim jest Sanah?

Sanah to debiutantka w naszym plebiscycie. Urodziła się w 1997 roku w Warszawie, gra na skrzypcach i pianinie. Uczestniczyła w programach „The Voice of Poland” i polskiej oraz brytyjskiej wersji „Mam Talent”, jednak popularność zdobyła zamieszczając autorskie utwory na YouTube. We wrześniu 2019 pojawił się singiel „Idź„, a miesiąc później wydała minialbum „Ja na imię niewidzialna mam”. Trafił na 3. pozycję listy sprzedaży OLiS (Winyl). Styczeń 2020 to premiera singla „Szampan” zapowiadający album studyjny. Płyta „Królowa dram” pojawiła się 8 maja i dotarła na szczyt listy najlepiej sprzedających się płyt, a także pokryła się platyną. „Szampan”, „Melodia” czy „No sory” trafiały na pierwsze miejsca list przebojów. Wokalistka zdobyła trzy nominacje do Fryderyków 2020 oraz zgarnęła aż cztery nagrody podczas tegorocznego Festiwalu w Opolu. Wielokrotnie jej piosenki uczestniczył w plebiscycie Dziennik Eurowizyjny „Holfestivalen„, w tym trzykrotnie wygrały. W wywiadzie z lipca 2020 przyznała, że kiedyś bardzo chciała reprezentować Polskę na Eurowizji, jednak uważa, że za bardzo boi się takich wyzwań i musiałaby zdobyć naprawdę wielkie doświadczenie by się na to odważyć i stanąć twarzą w twarz ze stresem i oczekiwaniami. Bardzo chętnie napisałaby jednak komuś utwór na konkurs.

Eurowizja 2021: Kim jest Alicja Szemplińska?

O 5 lat młodsza Alicja Szemplińska pochodzi z Ciechanowa i podobnie jak Sanah uczestniczyła w talent-shows jednak w tym przypadku, to właśnie udziały w tych telewizyjnych rywalizacjach pozwoliły jej wkroczyć na polską scenę. Zwyciężyła „Hit, Hit, Hurra!” oraz „The Voice od Poland„. Swój debiutancki singiel zaprezentowała właśnie podczas flagowego talent-show TVP – „Prawie My” znalazło się na 3. pozycji listy Airplay (nowości). W styczniu 2020 wzięła udział w „Szansie na Sukces – Eurowizja 2020” i z marszu stała się główną faworytką do wygrania. Tak też się stało, a Alicja miała jechać do Holandii z utworem „Empires”. Tak się jednak nie stało, bo konkurs został anulowany. W internetowej wersji przygotowanej przez „Byle do Maja” i Dziennik Eurowizyjny utwór trafił do finału Eurowizji, gdzie zajął 21. miejsce z 37 punktami. Do tej pory Telewizja Polska nie przekazała publicznie informacji czy wokalistka zostanie wybrana wewnętrznie, zresztą polski nadawca nie potwierdził jeszcze udziału w konkursie. Sama Alicja jest zainteresowana ponownym udziałem w konkursie. Po „Empires” wydała nowy singiel „Gdzieś”, z którym wygrała jedną z edycji „Holfestivalen„.

Konflikt na Kaukazie: 🇦🇲 Ormianie apelują o pomoc

Na Kaukazie nadal trwają działania wojenne w walce o Górski Karabach. Według różnych danych wojna pochłonęła już ponad 100 ofiar, jest wielu rannych oraz mnóstwo zniszczeń, na terenie Górskiego Karabachu jak i Azerbejdżanu. Świat obserwuje i apeluje o zaniechanie dalszych ataków, a gwiazdy Eurowizji z Armenii i Azerbejdżanu oczywiście wspierają swoich rodaków. Bardzo aktywny na Instagramie jest Andre, pierwszy reprezentant Armenii na Eurowizji (2006). Sam pochodzi ze Stepanakertu, stolicy Artsakhu. Na swoim profilu relacjonuje działania wojenne, wspiera wojska ormiańskie i karabaskie, a także prosi wszystkich o modlitwę. To co dzieje się w Armenii przekazują też m.in. Hayko (2007), Aram MP3 (2014) czy Artsvik (2017). Z kolei Sirusho (2008) wspomina swój ubiegłoroczny występ na stadionie w Stepanakercie – oglądało ją wtedy 17 tys. widzów. Popularna piosenkarka poinformowała też, że jej mąż jest teraz na terenie Górskiego Karabachu, dlatego ona sama chce przeżywać ten trudny czas z dala od mediów. Eva Rivas (2010) nakłania opinię publiczną by świat uznał Górski Karabach za państwo niepodległe, do którego Azerbejdżan nie będzie sobie rościł praw. Wokalistka wiele swoich postów publikuje w języku rosyjskim, podobnie jak Sevak Khanagyan (2018), który w jednym ze swoich wpisów podał: „Jesteśmy przeciwko wojnie. Niewinni ludzie na niej giną. To po prostu okropne„. Diva ormiańskiej Eurowizji – Iveta Mukuchyan dołączyła do akcji pomocy poszkodowanych w Stepanakercie i Karabachu. Promuje zbiórkę pieniędzy dla rannych. „To nie tylko nasza wojna, to wojna przeciwko człowieczeństwu” – dodaje. O donacje prosi też Srbuk (2019), a na jej Instagramie pełno jest odwołań do aktualnej sytuacji w Karabachu.

View this post on Instagram

#ՀԱՂԹԵԼՈՒԵՆՔ 🙏🏻🇦🇲

A post shared by Srbuk 🪐 (@srbukofficial) on

Konflikt na Kaukazie: 🇦🇿 Azerowie wspierają swoich żółnierzy

Druga strona konfliktu nie pozostaje w tyle – azerscy uczestnicy Eurowizji także są aktywni w social mediach, korzystając jedna z zupełnie innych opisów i hashtagów. Elnur Huseynov (2008) publikuje m.in. krótki film prezentujący dowody na to, że Karabach należy się Azerom, a hasło „Karabach jest Azerbejdżanem” promują też m.in. Aysel (2009), Safura (2010), Aisel (2018) czy zwycięzca Eurowizji 2011 – Eldar. Gasimov swoich fanów zachęca by wspierali Azerbejdżan i chce im przekazywać prawdę na temat tego, do którego kraju należy sporny region. O sytuacji na Kaukazie intensywnie informuje swoich followersów Sabina Babayeva (2012), publikując różne materiały foto i video, w tym reportaże informacyjne pokazujące okrucieństwo wojny. Chingiz (2019) pokazuje natomiast zdjęcia z masowej ucieczki Azerów z Karabachu w latach 90. „Teraz jest ich czas by wrócić do domu” – napisał. Samra (2016) publikuje bardzo wiele, także drastycznych materiałów na swoim InstaStory. Znalazły się tam zarówno relacje z pola bitwy, jak i cytaty z prezydenta Ilhama Aliyeva, ale też rosyjskojęzyczne oszczerstwa wobec Ormian. Wokalistka nazywa ich „największymi terrorystami na świecie” i wzywa świat do zatrzymania ormiańskiej agresji. „Jesteśmy z Was dumni, dzielni azerscy żółnierze” – dodała. Końca konfliktu na razie nie widać i ciężko jest sobie wyobrazić, by Armenia i Azerbejdżan wspólnie startowały w Eurowizji 2021. Według nieoficjalnych informacji niepewny jest też start Armenii w Eurowizji Junior 2020.

Źródło: Facebook, Insagram, Wikipedia, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: