HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 1989 • Szwajcarzy gospodarzami konkursu! Debiutuje romansz

Eurowizja 1989 trafiła do Szwajcarii, a na gospodarza wybrano Lozannę. Konkurs odbył się 6 maja, a 18 lutego w mieście Zug (stolica kantonu o tej samej nazwie) w środkowej części kraju zorganizowano preselekcje narodowe. Na scenie w Theater Casino wykonano 10 utworów, a prowadzącym konkursu był Raymond Fein. Formuła wyboru reprezentanta się nie zmieniła – decydowali jurorzy profesjonalni, regionalni i prasowi. W szranki stanęli praktycznie sami wykonawcy, którzy nigdy wcześniej w selekcjach się nie pojawili, ale wszyscy głosujący mieli jednego faworyta – grupę Furbaz z piosenką „Viver senza tei”, która zdobyła wszystkie maksymalne noty i sumę 60 punktów. Drugi był Chris Lorens z „Mutter Erde” (46 punktów), a trzecia Nadia Goj z „Una canzone per sognare” (36 punktów). Grupa Furbaz miała już doświadczenie selekcyjne – w 1987 roku zajęli 3. miejsce, a w 1988 byli drudzy.

Językowy debiut na Eurowizji

W skład tej formacji wokalnej wchodzą Marie Louise Werth, Giusep Quinter, Ursin Defuns i Gion Defuns. Zespół powstał w 1983 roku w Disentis i popularność zdobył śpiewając covery w języku romansz (retoromańskim). W 1987 zaprezentowali piosenkę „Du cumpignia” w tym języku podczas preselekcji narodowych, a rok później „Sentiments” przegrało tylko z Celine Dion. W momencie gdy Szwajcarzy byli gospodarzami Eurowizji, najwidoczniej pozwolono sobie na ryzyko wystawienia utworu w tak „egzotycznym” (brzmiącym trochę jak portugalski) języku, stąd Furbaz w końcu wygrali selekcje. Twórczynią „Viver senza tei” jest członkini grupy – Marie Louise Werth, która napisała też słowa w tym języku, którym posługuje się aktualnie ok. 36 tys. osób na świecie. Język retoromański został uznany za jeden z języków państwowych Szwajcarii w 1938 roku, ale dopiero w 1989 pojawił się na Eurowizji i „Viver senza tei” jest jak dotąd jedynym utworem wykonywanym w tym języku podczas konkursu. Furbaz nagrali też angielską („Love is life”) i niemiecką („Liebe ist Licht„) wersję piosenki.

Eurowizja wraca do Szwajcarii

Eurowizja 1989 była 34. odsłoną konkursu i drugą organizowaną w Szwajcarii. Show odbyło się w Palais de Beaulieu zbudowanym w 1921 roku i mogącym pomieścić ok 1,8 tys. widzów. Miasto-gospodarz – Lozanna – to stolica i największe miasto kantonu Vaud, leży nad jeziorem Genewskim, a od Genewy oddalone jest o ok. 60 kilometrów. W konkursie uczestniczyły 22 kraje, żaden nowy nie debiutował, ale też żaden się nie wycofał, a po dyskwalifikacji w 1988 do rywalizacji wrócił Cypr 🇨🇾. Prowadzącymi byli Jacques Deschenaux (szwajcarski dziennikarz urodzony w 1945 roku) oraz Lolita Morena (modelka, aktorka i prezenterka telewizyjna urodzona w 1960 roku we Włoszech 🇮🇹). Morena w 1982 roku wygrała tytuł Miss Szwajcarii, była też reprezentantką swojego kraju podczas Miss World 1982 i Miss Universe 1983. W obu konkursach została wyróżniona jako trzecia vice-Miss. Głównym dyrygentem orkiestry był Benoit Kaufmann, a reżyserami show Alain Bloch oraz Charles-Andre Grivet. W trakcie Opening Act wystąpiła (z playbacku) Celine Dion, która wykonała „Ne partez pas sans moi” oraz nowy utwór „Where does my heart beat now”, który rok później stał się hitem w Stanach Zjednoczonych 🇺🇸. W Interval Act pojawił się performer Guy Tell, który m.in. popisywał się umiejętnościami strzelania z kuszy, a jego pokaz miał zapierać dech w piersiach. I faktycznie tak było!

Zmiany w formule konkursu

Furbaz zaśpiewali z 18. pozycji startowej i zdobyli 47 punktów, co dało im 13. miejsce. Trzy punkty więcej miał Izrael 🇮🇱, a jeden punkt mniej Niemcy 🇩🇪. Szwajcaria najwyższą notę dostała od Holandii (10) 🇳🇱, osiem przyznały Turcja 🇹🇷 i Wielka Brytania 🇬🇧, a 7 Islandia 🇮🇸. Szwajcarskie jury 12 punktów dało Grecji 🇬🇷, 10 Hiszpanii 🇪🇸, a 8 Austrii 🇦🇹. Zwycięska Jugosławia otrzymała od gospodarzy 5 punktów. Eurowizja 1989 była pierwszą, w której obowiązywały nowe zasady dotyczące remisu. W przypadku zakończenia głosowania z taką samą ilością punktów, decydowała większa ilość dwunastek, a jeśli to nie dało efektu to dziesiątek i tak dalej. Jeśli i to nie rozstrzygnęłoby remisu, zwycięzców byłoby dwóch. Wcześniej kraje, które remisowały (na 1. miejscu) miały powtarzać występ przed podjęciem przez jury ostatecznej decyzji. Nowe zasady posłużą do rozstrzygnięcia remisu między Szwecją 🇸🇪 a Francją 🇫🇷 w 1991 roku. W Lozannie do remisu doszło między Włochami 🇮🇹 a Grecją 🇬🇷, które zdobyły po 56 punktów – wyżej w rankingu była Grecja bo dostała dwie dwunastki (w tym jedną od Szwajcarii). W 1989 po raz ostatni zobaczyliśmy na scenie osoby małoletnie w roli reprezentantów. Zarówno Izrael 🇮🇱 jak i Francja 🇫🇷 wystawili dzieci w wieku 11-12 lat, co uznano za złe dla konkursu z powodu zbyt dużej presji. Z tego powodu EBU zdecydowało, że od 1990 roku reprezentantami mogą być jedynie osoby, które mają ukończone 16 lat.

Ostatni zespół w tym milenium

Wikipedia po raz pierwszy podaje skład (chociaż niepełny) jury szwajcarskiego. O wynikach decydowali m.in. Chantal Ose i Pierre Gurny. Punkty podawał jak zawsze Michael Stocker, a konkurs komentowali dla widzów szwajcarskich Bernard Thurnheer, Thierry Masselot i Giovanni Bertini. Komentarz był po niemiecku, francusku i włosku, ale nie w języku romansz. Trzynaste miejsce dla grupy Furbaz było ówcześnie piątym najsłabszym wynikiem Szwajcarii od momentu debiutu. Taka pozycja trafiła się już w 1964 i 1968. Kolejnym zespołem reprezentującym Szwajcarię na Eurowizji będzie dopiero MusicStars z 2004 roku, a język romansz już nigdy nie pojawi się w stawce konkursu i nie za bardzo są szanse by do niej kiedyś wrócił. W latach dziewięćdziesiątych Furbaz zakończyli działalność, ale powrócili w 2004 roku z albumem świątecznym i do tej pory koncertują w Szwajcarii.

Szwajcarka z nagrodą w Paryżu

Niemal dwa miesiące po Eurowizji w Lozannie zorganizowano Eurowizję dla Młodych Tancerzy w Paryżu 🇫🇷. Wystartowało łącznie 17 państw (w tym Kanada 🇨🇦), a do finału zakwalifikowano najlepszą dziesiątkę. Reprezentantką Szwajcarii była Christina McDermott, która nie tylko weszła do finału, ale zdobyła tam specjalną nagrodę jury w kategorii tańca klasycznego. Główną nagrodę w kategorii „klasycznej” zdobyła Francja 🇫🇷, z kolei w tańcu nowoczesnym najlepsza okazała się Wielka Brytania 🇬🇧. Jurorem ze Szwajcarii był Heinz Spoerli, a konkurs transmitowano w Szwajcarii za pośrednictwem francuskojęzycznej TSR. Tym oto sposobem skończyły się lata osiemdziesiąte w eurowizyjnej historii Szwajcarii. Kolejna dekada wiązać się będzie z paroma porażkami, przez które kraju po raz pierwszy zabraknie w finałowej stawce Konkursu Piosenki Eurowizji.

Źródło: Wikipedia, Diggillo Thrush, NF Database, fot.: MarieLouiseWerth.ch

%d blogerów lubi to: