HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 1990 • Austriacki skrzypek w barwach Szwajcarii

Pierwsze szwajcarskie selekcje ostatniej dekady XX wieku odbyły się 24 lutego w Lugano, a o wyjazd do Zagrzebia walczyło ośmiu wykonawców. Format pozostał bez zmian, konkurs przygotowano w Pałacu Kongresu, a prowadzącą była Emanuela Gaggini. Najwięcej punktów zdobył Egon Egemann, któremu przyznano 38 głosów, tym samym o 3 punkty pokonał duet Sylvie & Joel. Na trzecim miejscu była Nadia Goj, która taką pozycję zajęła też rok wcześniej. Zwycięski utwór pt. „Musik klingt in die Welt hinaus” napisany został przez Cornelię Lackner. Język niemiecki w piosence Szwajcarii wraca na Eurowizję pierwszy raz od 1984 roku, a po raz pierwszy od 1973 roku kraj reprezentuje solista płci męskiej. Warto dodać, że piosenka z Eurowizji 1990 ma też angielską wersję pt. „A song goes out around the world„.

Skrzypek z Austrii na Eurowizji

Egon Lackner urodził się w 1963 roku w Graz w Austrii 🇦🇹, gdzie uczył się gry na skrzypcach. Po studiach, które odbył w Bostonie 🇺🇸, wrócił do Europy i zamieszkał w Szwajcarii, gdzie założył Egon Family Orchestra. Pod koniec 1989 roku zdecydował się na karierę solową, przybrał nazwę Egon Egemann i wystąpił w selekcjach eurowizyjnych. Po występie w Zagrzebiu starał się kontynuować karierę muzyczną, jednak nie do końca mu to szło. W 1988 roku skomponował i napisał tekst do piosenki „Lass ihn”, którą na Eurowizji wykonała Gunvor – zajęła wtedy ostatnie miejsce z zerem punktów. W 2003 roku Egon wraz ze swoimi dziećmi (które także grają na skrzypcach) założył celtycką grupę rockową Two Generations, a od 2004 grał w cygańskim jazz-rockowym zespole Mad Manoush, z którym występował na różnych festiwalach. To pierwszy wokalista urodzony w Austrii, który reprezentował na Eurowizji Szwajcarię.

Szwajcaria w połowie stawki

Eurowizja 1990 odbyła się 5 maja i była pierwszym konkursem organizowanym na Półwyspie Bałkańskim oraz w kraju socjalistycznym, kraju słowiańskim i kraju będącym członkiem Ruchu Państw Niezrzeszonych. Wystąpiły 22 państwa, a Szwajcaria pojawiła się na scenie jako dwunasta w kolejności. Egon zebrał 51 punktów, co dało mu 11. miejsce. 7 punktów więcej miała Austria 🇦🇹, a 5 mniej Belgia 🇧🇪. Co ciekawe, na ten wynik złożyły się aż dwie dwunastki – z Grecji 🇬🇷 i Danii 🇩🇰. Dodatkowo 8 punktów dała Portugalia 🇵🇹, a 6 Turcja 🇹🇷. Szwajcarskie jury 12 punktów dało Francji 🇫🇷, 10 Wielkiej Brytanii 🇬🇧, a 8 zwycięskim Włochom 🇮🇹. Punkty jak zwykle prezentował Michel Stocker, a konkurs tradycyjnie komentowany był przez trzech prezenterów. Dyrygentką podczas występu Egona była Bela Balint. Jedenaste miejsce zostało zdobyte przez Szwajcarów po raz pierwszy w historii. Język niemiecki pod flagą Szwajcarii wróci na Eurowizję w 1998 roku, a kolejny solista na scenie pojawi się w 1994.

Telewizja szwajcarska uczestniczyła 24-25 maja w półfinałach piątej edycji Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, który odbywał się w Wiedniu 🇦🇹. Zgodnie z ówczesnym formatem w eliminacjach startowało 18 państw, a tylko pięć wchodziło do finału. Na pięć startów w konkursie Szwajcarzy trzeci raz wystawili osobę grającą na wiolonczeli i znów im się nie udało. Rafael Rosenfeld nie wszedł do finału. Konkurs wygrała Holandia 🇳🇱.

Źródło: Wikipedia, NF Database, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: