Covid-19 przeszkadza w organizacji JESC i Melodifestivalen? • American Song Contest w 2021 – co nowego wiemy? • Nowe edycje konkursów muzycznych Dziennika Eurowizyjnego

Chociaż nadal nie ma pewności ile państw wystartuje i czy Eurowizja Junior 2020 w ogóle się odbędzie, to jednak część nadawców już prowadzi swoje preselekcje. Telewizja Khabar z Kazachstanu 🇰🇿 ogłosiła konkurs na reprezentanta, otwarty dla wszystkich młodych wokalistów. Zgłoszenia wraz z oryginalnymi piosenkami (tekst musi być w co najmniej 60% po kazachsku) przyjmowane będą od 10 do 20 sierpnia, a zwycięzca wybrany będzie przez komisję wewnętrzną, w skład której wejdą m.in. zwyciężczyni Turkowizji 2014 – Zhanar Dugalova, zwycięzca „Słowiańskiego Bazaru 2018” Amre, superfinalistka „The Voice Ukraine 2020” Indira Edulbayeva czy producent słynnego Dimasha KudaibergenaErlan Bekchurin. Zgłoszenia przyjmowane będą poprzez formularz na TEJ stronie. Niestety dziś pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, że polski rząd może zakazać lotów w kierunku Kazachstanu 🇰🇿, Serbii 🇷🇸, Rosji 🇷🇺 czy Armenii 🇦🇲, czyli państw, które potencjalnie mogłyby wystartować w Eurowizji Junior 2020. Oczywiście lista krajów z zakazem lotów może się jeszcze wielokrotnie do listopada zmienić, ale nie ma pewności czy na lepsze czy na gorsze. Niektóre kraje z powodu obostrzeń i problemów z podróżami oraz niepewną sytuacją w Europie już teraz wycofały się z udziału w JESC.

🇸🇪 Melodifestivalen: Szwedzka organizacja selekcji kontra covid-19

Covid-19 może zablokować tradycję Melodifestivalen, w ramach której organizatorzy poszczególne rundy selekcji szwedzkich organizują w innym mieście Szwecji. Według najnowszych doniesień SVT może przygotować całe sześcioczęściowe show w Sztokholmie, w niewielkim obiekcie i bez udziału publiczności. Źródła uspakajają jednak, że ma nie dojść do żadnej zmiany w formacie konkursu, czyli nadal oglądać będziemy mogli cztery półfinały, rundę dogrywkową oraz finał. Według mediów konkurs mógłby się odbyć w NEP Studios (tam gdzie nagrywano szwedzkiego „Idola”) lub w Annex Hall niedaleko Globen Areny. Nawet jeśli Melodifestivalen zostanie wciśnięte do małego obiektu, ma zachować najwyższy poziom produkcji i wartość rozrywkową – według doniesień ma być luksusowo i drogo. SVT nie będzie miało problemu z realizacją tego typu show gdyż dochód ze sprzedaży biletów na selekcje nigdy nie był przeznaczony na organizację konkursu, czy budowę sceny. Nadawca pokrywa to z własnego budżetu oraz dzięki pomocy sponsorów. Tymczasem Darin Zanyar (fot.), uznawany za szwedzkiego króla popu dokonał niedawno coming out’u i przyznał się do bycia dumnym gejem. „Każdy na świecie powinien mieć poczucie dumy i akceptowania siebie takim, jakim się jest” – napisał na swoim Instagramie. Wokalista startował w Melodifestivalen 2010 z piosenką „You’re out of my life”, gdzie zajął 4. miejsce w finale ze 117 punktami, w tym 12 punktami od jury z Grecji i Rosji. Rok wcześniej Darin wystąpił w Interval Act preselekcji, z kolei w 2013 roku zaśpiewał „So Yours” podczas Interval Act drugiego półfinału Eurowizji w Malmo.

🇺🇸 American Song Contest: Specjalna komisja i ćwierćfinały w USA

„American Song Contest” ma zadebiutować w USA w drugiej połowie 2021 roku – twierdzą lokalne media, według których artyści z 50 stanów powalczą o Grand Prix prezentując swoje oryginalne utwory w konkursie opartym na formacie Eurowizji i przygotowanym przez europejskich specjalistów, m.in. Christera Bjorkmana i Olę Melziga. Anders Lenhoff, jeden z członków teamu realizacyjnego porównuje Eurowizję do Igrzysk Olimpijskich i podkreśla, że American Song Contest będzie otwarty dla wszystkich wykonawców i różnych gatunków muzycznych. „Nikt nie jest wykluczony z rywalizacji” – twierdzi, dodając, że powołana będzie też specjalna komisja „ASC Academy”, w której jurorzy zdecydują o tym, którzy wykonawcy wezmą udział w konkursie, co oznacza, że American Song Contest nie będzie oparty na rywalizacji lokalnych nadawców telewizyjnych, a poszczególne stany nie będą same decydować o tym, kto będzie je reprezentował. Udział 50 wykonawców spowoduje też rozciągnięcie formatu i powstania ćwierćfinałów, których ma być od 5 do 10 i będą one również pokazywane w telewizji. Dokładny format oraz więcej szczegółów poznamy zapewne dopiero w przyszłym roku. Tymczasem Dziennik Eurowizyjny zaprasza do udziału w pierwszej edycji internetowego konkursu „United Song Contest, w którym każdy chętny może wysłać utwór z danego stanu lub regionu USA i rywalizować z innymi o zwycięstwo! Gra internetowa rusza 9 sierpnia o 12:00, bo wtedy rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń. Konkurs składać się będzie z dwóch półfinałów i finału, a udział mogą w nim brać piosenki wydane w tym roku. Szczegółowy regulamin dostępny jest TUTAJ.

🇵🇱 Głosuj w Holfestivalen!

Rozpoczęło się głosowanie internautów w 12. edycji polskiego konkursu piosenki „Holfestivalen” Dziennika Eurowizyjnego, a tym razem o wygraną walczą najlepsze piosenki wydane w lipcu. Spośród ponad 40 zgłoszeń wskazana została stawka 15 piosenek, a w tym miesiącu wprowadzono też specjalne restrykcje dla wykonawców najczęściej pojawiających się w grze, gdyż celem „Holfestivalen” jest też promocja tych mniej znanych, a równie wartościowych polskich wykonawców. Piosenki znajdziecie na TEJ stronie, gdzie dostępny jest też już formularz do głosowania internautów. Dodatkowo głosować będzie można także na Instagramie i Facebooku Dziennika Eurowizyjnego. W niedzielę o 20:00 odbędzie się Preview Show 12. edycji Holfestivalen, podczas którego wspólnie obejrzymy teledyski do 15 piosenek oraz skrót wszystkich propozycji! Serdecznie zapraszam do oglądania transmisji TUTAJ.

Playlista utworów 12. Holfestivalen

Źródło: Khabar.kz, Onet.pl, Eurovoix, Aftonbladet, PinkNews, Wikipedia, Rolling Stones Magazine, Dziennik Eurowizyjny, fot.: @darinofficial

%d blogerów lubi to: