Chociaż nadal nie ma pewności ile państw wystartuje i czy Eurowizja Junior 2020 w ogóle się odbędzie, to jednak część nadawców już prowadzi swoje preselekcje. Telewizja Khabar z Kazachstanu 🇰🇿 ogłosiła konkurs na reprezentanta, otwarty dla wszystkich młodych wokalistów. Zgłoszenia wraz z oryginalnymi piosenkami (tekst musi być w co najmniej 60% po kazachsku) przyjmowane będą od 10 do 20 sierpnia, a zwycięzca wybrany będzie przez komisję wewnętrzną, w skład której wejdą m.in. zwyciężczyni Turkowizji 2014 – Zhanar Dugalova, zwycięzca „Słowiańskiego Bazaru 2018” Amre, superfinalistka „The Voice Ukraine 2020” Indira Edulbayeva czy producent słynnego Dimasha Kudaibergena – Erlan Bekchurin. Zgłoszenia przyjmowane będą poprzez formularz na TEJ stronie. Niestety dziś pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, że polski rząd może zakazać lotów w kierunku Kazachstanu 🇰🇿, Serbii 🇷🇸, Rosji 🇷🇺 czy Armenii 🇦🇲, czyli państw, które potencjalnie mogłyby wystartować w Eurowizji Junior 2020. Oczywiście lista krajów z zakazem lotów może się jeszcze wielokrotnie do listopada zmienić, ale nie ma pewności czy na lepsze czy na gorsze. Niektóre kraje z powodu obostrzeń i problemów z podróżami oraz niepewną sytuacją w Europie już teraz wycofały się z udziału w JESC.
🇸🇪 Melodifestivalen: Szwedzka organizacja selekcji kontra covid-19
Covid-19 może zablokować tradycję Melodifestivalen, w ramach której organizatorzy poszczególne rundy selekcji szwedzkich organizują w innym mieście Szwecji. Według najnowszych doniesień SVT może przygotować całe sześcioczęściowe show w Sztokholmie, w niewielkim obiekcie i bez udziału publiczności. Źródła uspakajają jednak, że ma nie dojść do żadnej zmiany w formacie konkursu, czyli nadal oglądać będziemy mogli cztery półfinały, rundę dogrywkową oraz finał. Według mediów konkurs mógłby się odbyć w NEP Studios (tam gdzie nagrywano szwedzkiego „Idola”) lub w Annex Hall niedaleko Globen Areny. Nawet jeśli Melodifestivalen zostanie wciśnięte do małego obiektu, ma zachować najwyższy poziom produkcji i wartość rozrywkową – według doniesień ma być luksusowo i drogo. SVT nie będzie miało problemu z realizacją tego typu show gdyż dochód ze sprzedaży biletów na selekcje nigdy nie był przeznaczony na organizację konkursu, czy budowę sceny. Nadawca pokrywa to z własnego budżetu oraz dzięki pomocy sponsorów. Tymczasem Darin Zanyar (fot.), uznawany za szwedzkiego króla popu dokonał niedawno coming out’u i przyznał się do bycia dumnym gejem. „Każdy na świecie powinien mieć poczucie dumy i akceptowania siebie takim, jakim się jest” – napisał na swoim Instagramie. Wokalista startował w Melodifestivalen 2010 z piosenką „You’re out of my life”, gdzie zajął 4. miejsce w finale ze 117 punktami, w tym 12 punktami od jury z Grecji i Rosji. Rok wcześniej Darin wystąpił w Interval Act preselekcji, z kolei w 2013 roku zaśpiewał „So Yours” podczas Interval Act drugiego półfinału Eurowizji w Malmo.
🇺🇸 American Song Contest: Specjalna komisja i ćwierćfinały w USA
„American Song Contest” ma zadebiutować w USA w drugiej połowie 2021 roku – twierdzą lokalne media, według których artyści z 50 stanów powalczą o Grand Prix prezentując swoje oryginalne utwory w konkursie opartym na formacie Eurowizji i przygotowanym przez europejskich specjalistów, m.in. Christera Bjorkmana i Olę Melziga. Anders Lenhoff, jeden z członków teamu realizacyjnego porównuje Eurowizję do Igrzysk Olimpijskich i podkreśla, że American Song Contest będzie otwarty dla wszystkich wykonawców i różnych gatunków muzycznych. „Nikt nie jest wykluczony z rywalizacji” – twierdzi, dodając, że powołana będzie też specjalna komisja „ASC Academy”, w której jurorzy zdecydują o tym, którzy wykonawcy wezmą udział w konkursie, co oznacza, że American Song Contest nie będzie oparty na rywalizacji lokalnych nadawców telewizyjnych, a poszczególne stany nie będą same decydować o tym, kto będzie je reprezentował. Udział 50 wykonawców spowoduje też rozciągnięcie formatu i powstania ćwierćfinałów, których ma być od 5 do 10 i będą one również pokazywane w telewizji. Dokładny format oraz więcej szczegółów poznamy zapewne dopiero w przyszłym roku. Tymczasem Dziennik Eurowizyjny zaprasza do udziału w pierwszej edycji internetowego konkursu „United Song Contest„, w którym każdy chętny może wysłać utwór z danego stanu lub regionu USA i rywalizować z innymi o zwycięstwo! Gra internetowa rusza 9 sierpnia o 12:00, bo wtedy rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń. Konkurs składać się będzie z dwóch półfinałów i finału, a udział mogą w nim brać piosenki wydane w tym roku. Szczegółowy regulamin dostępny jest TUTAJ.
🇵🇱 Głosuj w Holfestivalen!
Rozpoczęło się głosowanie internautów w 12. edycji polskiego konkursu piosenki „Holfestivalen” Dziennika Eurowizyjnego, a tym razem o wygraną walczą najlepsze piosenki wydane w lipcu. Spośród ponad 40 zgłoszeń wskazana została stawka 15 piosenek, a w tym miesiącu wprowadzono też specjalne restrykcje dla wykonawców najczęściej pojawiających się w grze, gdyż celem „Holfestivalen” jest też promocja tych mniej znanych, a równie wartościowych polskich wykonawców. Piosenki znajdziecie na TEJ stronie, gdzie dostępny jest też już formularz do głosowania internautów. Dodatkowo głosować będzie można także na Instagramie i Facebooku Dziennika Eurowizyjnego. W niedzielę o 20:00 odbędzie się Preview Show 12. edycji Holfestivalen, podczas którego wspólnie obejrzymy teledyski do 15 piosenek oraz skrót wszystkich propozycji! Serdecznie zapraszam do oglądania transmisji TUTAJ.
Źródło: Khabar.kz, Onet.pl, Eurovoix, Aftonbladet, PinkNews, Wikipedia, Rolling Stones Magazine, Dziennik Eurowizyjny, fot.: @darinofficial