Patryk Skoczyński: „Czuję się na siłach aby reprezentować Polskę na Eurowizji”. To on otworzy stawkę preselekcyjnej „Szansy na Sukces”! Kto wystąpi w białoruskim castingu? Elvana Gjata z Albanii do San Marino, a Denis Midone z Juniora na dorosły konkurs?

Polscy fani z niecierpliwością czekają na start nowej edycji „Szansy na Sukces” 🇵🇱, której pierwsze cztery odcinki będą połączone z preselekcjami do Eurowizji 2020. 21 uczestników walczy o względy jury i trzy miejsca w wielkim finale! Pierwszy półfinał już 2 lutego, a udział w nim weźmie m.in. Patryk Skoczyński (fot.), znany z występu w szóstej edycji programu „The Voice of Poland”. W rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym wokalista przyznał, że bardzo lubi nowe wyzwania i doświadczenia. „Nigdy nie byłem w tym programie i byłem bardzo ciekawy jak on wygląda od środka, poza tym czuję się na siłach aby reprezentować Polskę na Eurowizji, dlatego też postanowiłem spróbować swoich sił” – mówi, dodając, że do „Szansy” zgłosił się z autorskim utworem, który pisał specjalnie z myślą o międzynarodowym konkursie. „Eurowizja to dla mnie piękne wydarzenie, poza świetną oprawą muzyczną i wizualną  super jest oglądać jak cała Europa się ze sobą integruje i razem bawi” – twierdzi. Czy uda mu się pojechać do Rotterdamu? Przekonamy się już niebawem! Przed Patrykiem już teraz trudne zadanie – to jemu przypadł zaszczyt rozpoczęcia stawki konkursowej w pierwszym odcinku „Szansy” dzięki czemu jako pierwszy stanie na słynnej „pastylce”. Trzymamy kciuki!

Odwiedź specjalną podstronę dotyczącą „Szansy na Sukces”, poznaj kolejność startową i głosuj na swoich faworytów! Może wśród nich jest i Patryk Skoczyński?

Specjalna komisja przesłuchała 95 zgłoszeń do preselekcji białoruskich 🇧🇾 i wytypowała 49 wykonawców, których zaproszono do udziału w castingu. Przesłuchania odbędą się 27 stycznia w Mińsku i będą transmitowane w Internecie. Na podstawie występów komisja wyłoni max. 12 finalistów preselekcji. Wśród kandydatów nie zabrakło „weteranów” konkursu. O ponowny udział w finale starają się m.in. Vitaliy Voronko (w 2015 roku zajął ostatnie miejsce w preselekcjach), Alen Hit (9. miejsce w 2018), zespół Aura (8. miejsce w 2019), Angelika Pushnova (9. miejsce w 2017), tzw. jednoosobowy zespół Napoli (7. miejsce w 2019, w 2016 startowali w polskich selekcjach), Janet (14. miejsce w 2015), July (7. miejsce w 2017), KeySi (4. miejsce w 2019), duet PROvokatsiya (8. miejsce w 2019), Anastasiya Malashkevich (6. miejsce w 2018) czy Alexey Gross (5. miejsce w 2016). Czy ich preselekcyjne doświadczenie da przewagę nad debiutantami czy wykonawcami, którzy wcześniej nie startowali w konkursie? Czas pokaże. Pełna lista zakwalifikowanych dostępna TUTAJ, a część utworów na pewno znajdziecie już w sieci.

Wszystkie zgłoszone do preselekcji mołdawskich 🇲🇩 piosenki zostały opublikowane przez stację TRM, a fani z Polski już mają swoich faworytów, często są to zresztą najbardziej nietuzinkowi wykonawcy jak np. Tudor Bumbac czy Dianna Rotaru. Wśród kandydatów znajdują się zarówno byli reprezentanci na dorosłej Eurowizji (np. Pasha Parfeny) jak i Denis Midone, który swój kraj prezentował na scenie Eurowizji Junior w 2012 roku. Reprezentantem kraju (też zresztą w Holandii, tyle, że w Amsterdamie) został mając 10 lat. Urodził się w Izraelu, w mieście Petah Tikva, a aktualnie żyje w Kiszyniowie. Już przed JESC miał na koncie sporo sukcesów, w tym 3. miejsce podczas „Sanremo Junior” czy udział w Słowiańskim Bazarze. Był trzecim w historii reprezentantem Mołdawii na Eurowizji Junior – zaśpiewał utwó „Toate Vor Fi” i zajął 10. miejsce, które było wtedy najniższym w historii startów tego kraju. Najwięcej, bo aż 10 punktów dostał od Azerbejdżąnu. W Eurowizji Junior 2012 startowało rekordowo mało państw – tylko 12. Denis ma teraz 18 lat i tworzy muzykę z pogranicza hip-hopu i rapu, chociaż na Eurowizję 2020 wysłał utwór „Like a Champion„, który jest typową popową propozycją słynnych szwedzkich sióstr Ylvy i Lindy Persson, które co roku starają się o udział w jakichkolwiek preselekcjach.

Elvana Gjata 🇦🇱 była bohaterką otwarcia sezonu preselekcyjnego przed Eurowizją 2020. Jej hitowe „Me tana” stało się faworytem większości fanów, jednak z powodu ustawionego głosowania jury „Festivali i Kenges” wokalistka przegrała i nie otrzymała prawa do reprezentowania Albanii w Rotterdamie, co wywołało burzę negatywnych komentarzy. Teraz media albańskie obiegła wieść, że Elvana wystąpi jednak na Eurowizji ale w barwach San Marino 🇸🇲. Fani wokalistki twierdzą, że dostała ona zaproszenie do udziału w konkursie jako reprezentantka stacji SMRTV, jednak ani Elvana ani nadawca San Marino na razie tego nie potwierdzają. Oczywiście media lokalne trzymają kciuki za Elvanę. Czy taka plotka ma szansę być prawdą? Telewizja San Marino najpewniej dokonała już wyboru reprezentanta jednak na ten moment nie ma żadnych przecieków co do nazwiska czy narodowości wykonawcy. Fani wielokrotnie sugerowali, by San Marino „podbierało” najlepsze kąski z sezonu preselekcyjnego, zwłaszcza, że ten mały kraj raczej nie ma zbyt dużej bazy rodzimych wokalistów. Na 10 startów sześciokrotnie San Marino wystawiało wykonawców mających obywatelstwo tego mikro-państwa, z czego aż 4 razy była to Valentina Monetta. Poza tym dla „najstarszej republiki” śpiewali już wykonawcy z Włoch, USA, Turcji, Niemiec i Malty.

Wiemy, kto poprowadzi preselekcje chorwackie 2020 🇭🇷. Będzie to Doris Pinčić Rogoznica, najnowsza „zdobycz” telewizji HRT, która popularną prezenterkę i aktorkę przejęła od stacji RTL. Tymczasem oficjalny profil HRT na Facebooku podaje, że aż 10 finalistów tegorocznej Dory to wykonawcy wracający do rywalizacji. Weteranem jest Alen Vitasović, który startował aż siedem razy (ostatni raz w 2009 roku). Po 22 latach do preselekcji wracają formacja Colonia oraz Indira – kiedyś uczestniczyli w niej razem, teraz będą między sobą rywalizować. Po 18 latach przerwy o Eurowizję znów walczy Zdenka Kovačicek. Czterech wykonawców z Dora 2019 pojawia się w stawce ponownie – są to Jure Brkljača, Lorena Bućan, Bojan Jambrošić i Elis Lovrić. Finał preselekcji pod koniec lutego w Opatiji. Na razie nie wiemy kiedy i czy w ogóle telewizja chorwacka opublikuje chociażby fragmenty konkursowych piosenek.

Źródło: Instagram, TVP, ESCkaz, BTRC, TRM, YouTube, Wikipedia, JuniorEurovision.tv, Gazeta Blic, Eurosong HRT, inf. własne, fot.: @patryk.skoczynski

%d blogerów lubi to: