Festivali i Kenges w czwartek od 20:30! Gdzie oglądać, kto wystąpi, kto jest faworytem? JESC 2019 sukcesem telewizyjnym EBU! Kiedy kolejne bilety na Eurowizję 2020 i ogłoszenie finalistów w Słowenii i Chorwacji?

W czwartek 19 grudnia o 20:30 rozpoczyna się wielkie święto albańskiej piosenki – Festivali i Kenges 🇦🇱. To już 58. edycja festiwalu z bogatą historią i sporą dawką dobrej muzyki, świetnych wokali oraz wielu emocji. W tym roku festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno fanów Eurowizji jak i lokalnych mediów w Albanii, a sam nadawca RTSH intensywnie promuje wydarzenie poprzez specjalny program „Aperi Fest” i liczne relacje z prób. Same utwory zostały już niedawno opublikowane w sieci, co pozwoliło na zapoznanie się z nimi i układanie osobistych rankingów. W czwartek po raz pierwszy usłyszymy połowę piosenek w specjalnych aranżacjach orkiestrowych. W Pałacu Kongresu zaśpiewają Genc Tukici z córką Nadią, Sara Bajraktari, Devis Xherahu, Kanita Suma, Kamela Islamaj, Bojken Lako, Elvana Gjata, Aldo Bardhi, Renis Gjoka i Albërie Hadërgjonaj. Na ten moment nie wiadomo ilu wokalistów otrzyma awans do niedzielnego finału – mówi się zarówno o tym, że jury międzynarodowe wyeliminuje co najmniej połowę kandydatów, ale też są głosy świadczące o braku jakichkolwiek głosowań, tak by wszyscy mieli okazję wystąpić 22 grudnia ponownie. Gwiazdą wieczoru będzie reprezentant Włoch z Eurowizji 2019 – Mahmood, a konkurs poprowadzi Alketa Vejsiu.

Największą faworytką jest 32-letnia Elvana Gjata z Tirany. Karierę rozpoczęła w 2001 roku za sprawą programu „Ethet” podobnego do „Idola”. Pięć lat później wydała hitowy singiel „Mamës”, a w 2007 debiutancki album. Do tej pory nagrała cztery albumy, a za sprawą wielu przebojów oraz udziałów w popularnych programach i festiwalach stała się jedną z największych gwiazd muzyki albańskiej i ulubienicą diaspory. Eurowizyjna propozycja „Me tana” także jest już hitem – zebrała ponad 2,6 mln odtworzeń na YouTube (z jednego tylko źródła), stając się najpopularniejszym video z internetowego kanału RTSH. Wygrywa też praktycznie we wszystkich przedfestiwalowych ankietach. Warto zwrócić też uwagę na młode wokalistki – Kanitę i Sarę, nieco funkowego Aldo, zwyciężczynię FiK sprzed eurowizyjnej ery – Alberie z Kosowa czy Devisa, który zaśpiewa utwór w hołdzie serenadzie i tradycji związanej z tym rodzajem piosenki. Uczestnicy internetowej gry Dziennika Eurowizyjnego „Bet & Win 3” mieli za zadanie wytypować, czy dany kandydat awansuje do finału. Oto jakie szanse na awans dają czwartkowym uczestnikom:

  1. Elvana 100%
  2. Kanita 92,2%
  3. Kamela 69,8%
  4. Aldo 67,2%
  5. Alberie 62,9%
  6. Sara 56,3%
  7. Renis 44,4%
  8. Bojken 39,7%
  9. Tukici 33,3%
  10. Devis 25,8%

Festivali i Kenges w czwartek 19 grudnia od 20:30 do 23:00. Od 23:20 oglądać można także program „Post festival” czyli talk-show z uczestnikami. Poprowadzi go Eni Shehu. Transmisja dostępna na RTSH1 HD oraz w Internecie na stronie RTSH.al i poprzez aplikację mobilną RTSH Tani. Konkurs do obejrzenia także na kosowskim RTK i w Internecie TUTAJ. Oglądaj show i komentuj razem z nami na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku!

https://www.youtube.com/watch?v=QaDUBT3qRx4

Eurowizja Junior 2019 z drugą w historii najwyższą widownią! Europejska Unia Nadawców przekazała, że finał z Gliwic 🇵🇱 śledziło 11,6 mln widzów na całym świecie, czyli o … 240% więcej niż JESC 2018 w Mińsku. Oczywiście najchętniej konkurs oglądali Polacy (ponad 5 mln widzów), ale do tak dobrego wyniku dołożyły się też m.in. Rosja (2,2 mln) i Hiszpania (1,4 mln). Dodatkowo w trakcie eurowizyjnego tygodnia o 78% wzrosła liczba obserwujących oficjalny profil konkursu na Instagramie, a InstaStory obejrzało ponad 10 mln użytkowników. Wzrost zanotowano także na Twitterze i Facebooku. W ciągu najbliższych kilku miesięcy dowiemy się, w którym kraju odbędzie się Eurowizja Junior 2020. Na ten moment jedynym „publicznym” kandydatem jest Polska, jednak istnieją obawy, że EBU nie przyzna TVP prawa do organizacji zanim nie dojdzie do zmian zasad w głosowaniu online podczas finału. Ze względu na ogromne zainteresowanie wywołane w Polsce organizacją Eurowizji Junior wzrosło nie tylko grono widzów konkursu, ale też poparcia dla Viki Gabor, która triumfowała w głosowaniu internautów, nie dając szans innym uczestnikom. Panuje przekonanie, że kolejna organizacja imprezy nad Wisłą wywoła kolejne „pospolite ruszenie” i Polska mogłaby trzeci raz wygrać JESC.

Zgodnie z przypuszczeniami druga pula biletów na Eurowizję 2020 🇳🇱 pojawi się w sprzedaży po losowaniu półfinałów czyli 30 stycznia. Podobnie jak ostatnio bilety dostępne będą na wszystkie wydarzenia (półfinały, finał i próby jurorskie oraz tzw. „Family Show”), a sprzedaż ruszy o 12:00 poprzez tickets.songfestival.nl. Należy się znów spodziewać gigantycznego zainteresowania i tego, że bilety wyprzedadzą się bardzo szybko. Aktualne informacje wskazują na to, że znów nie będzie można kupić biletów stojących na półfinały i finał (zarówno Live Show jak i próba jurorska) – te miejsca przeznaczone są dla członków OGAE kupujących bilety w specjalnych pakietach. Najtańsze bilety na półfinały na żywo kosztować będą 68,50 euro, a najdroższe 158,50 euro. W finale najtańsze wejściówki znajdziemy za 88,5 euro, a najdroższe za 248,50 euro. Wczoraj ruszył też proces akredytacyjny dla dziennikarzy oraz fanów, którzy chcieliby mieć dostęp za kulisy konkursu, w tym do Centrum Prasowego. Zbieranie aplikacji potrwa do marca i wszystkie zgłoszenia będą później weryfikowane przez EBU lub nadawców uczestniczących w show. Dziennik Eurowizyjny planuje relacjonować Eurowizję 2020 na żywo z Rotterdamu od początku maja. Niebawem Telewizja Polska ogłosi format wyboru reprezentanta Polski do Holandii.

23 grudnia poznamy stawkę preselekcji EMA 2020 🇸🇮, a telewizja RTV SLO ogłosi nazwiska wykonawców, którzy dostali się do lutego finału. Będą to kandydaci z doświadczeniem, którzy nie rywalizowali w ramach EMA Fresh. Na razie nie wiadomo ilu uczestników znajdzie się w finale preselekcji, ale pewne jest, że dwa miejsca w stawce zarezerwowane są dla zwycięzców finału przedbiegów „EMA Fresh”. Tymczasem chorwacki dziennik „Jutarnji List” 🇭🇷 podaje, że możliwy jest udział dwóch znanych wokalistów w preselekcjach Dora 2020. Mowa o Neno Belanie oraz Indirze Levak. Ten pierwszy nie będzie jednak śpiewał, a jedynie skomponuje utwór dla innego wokalisty. Z kolei Indira, wokalistka legendarnej formacji Colonia, miałaby zaśpiewać piosenkę Branimira Mihaljevicia. Według doniesień swój utwór zgłosił też Macedończyk Grigor Koprov, który wcześniej współpracował m.in. z Tose Proeskim. Piosenkę Koprova wykonać ma podczas Dory Tedi Grubić z Istrii. Zgłoszenia do preselekcji przyjmowane były do 15 grudnia, a teraz siedmioosobowa komisja przesłuchuje wszystkie utwory by wybrać 16 finalistów oraz 4 piosenki rezerwowe. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, skład finału poznać powinniśmy jeszcze przed Świętami.

Źródło: RTSH.al, YouTube, JuniorEurovision.tv, Eurovision.tv, RTV SLO, Jutarnji List, inf. własne, fot.: @devisxherahu, @sarabajraktari_, @aldobardhi, @alberije_hadergjonaj, @kanitasofficial, @elvanagjataaaa, wallpapercave.com

%d blogerów lubi to: