Severina wymarzoną reprezentantką Chorwacji? Jak wyglądać będą pocztówki Eurowizji 2020? Ile kosztują bilety na Festivali i Kenges i czy Elvana Gjata jest faworyzowana przez produkcję?

Od paru lat pocztówki podczas Eurowizji to krótkie filmiki, w których występują poszczególni reprezentanci. W 2014 roku układali z różnych przedmiotów swoje flagi narodowe, w 2017 roku robili selfie, a w 2019 tańczyli. Na 2020 rok telewizja holenderska również przygotowała podobny motyw, ale tym razem uczestnicy ESC będą poznawać mieszkańców Holandii 🇳🇱, spotykać się z nimi i bawić oraz czerpać z ich wielkiej gościnności. Nadawca czeka już na zgłoszenia wszystkich, którzy chcieliby w takich pocztówkach uczestniczyć – mile widziane są różnego rodzaju grupy społeczne, stowarzyszenia czy kluby. Nagrywanie filmików planowane jest na marzec i kwiecień, gdy będzie już znana stawka uczestników. Poszczególni reprezentanci będą wyjeżdżać po kolei do Holandii na zaproszenie telewizji. Efekty prac pokazane będą w półfinałach Eurowizji 2020, które zaplanowano na 12 i 14 maja 2020 roku.

Telewizja szwajcarska 🇨🇭 ogłosi nazwisko reprezentanta oraz piosenkę na Eurowizję 2020 w marcu – podał szef delegacji Reto Peritz. Przedstawiciela tego kraju wybierze specjalna komisja spośród ponad 500 zgłoszeń. Tymczasem na Malcie 🇲🇹 wyłoniono już sześciu solistów, którzy przeszli dalej w drugiej edycji „X Factor”. Są to Giovanni, Jurgen Volkov, Dav Jr., Kyle Cutajar, Karl Schembri oraz kontrowersyjny Matt Blxck, który brał już udział w pierwszej edycji talent-show, a także w preselekcjach Malty 2018. Do kompletu uczestników brakuje jeszcze sześciu kandydatów z kategorii „Overs” czyli powyżej 26 lat. Telewizja rumuńska 🇷🇴 zastanawia się jeszcze nad formatem wyboru reprezentanta kraju na ESC 2020. Ostateczna decyzja nie została podjęta, a anulowanie preselekcji na rzecz wyboru wewnętrznego jest ponoć jedną z opcji. Powody do zmian są – Rumunia drugi rok z rzędu nie awansowała do finału. Wczoraj w Serbii 🇷🇸 zakończył się etap przyjmowania zgłoszeń do Beoviziji. Do konkursu zgłosił się Danijel Đurić z piosenką „Bomba”, którą stworzył Nikola Burovac. Utwór ma być kombinacją muzyki latino i romskiej.

Podobnie jak w tym roku w Opatiji 🇭🇷 zorganizowane będą „Dni HRT”, jednak tym razem w nieco skromniejszym wydaniu. Podczas specjalnej konferencji prowadzonej przez  Uršulę Tolj poinformowano, że 28 lutego odbędzie się koncert jazzowej orkiestry HRT, a dzień później finał preselekcji Dora 2020. Organizatorzy mają nadzieję, że ponownie zbiorą wysokiej jakości stawkę konkursową. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 grudnia. Na portalu eurosong.hr trwa głosowanie na wymarzonego reprezentanta kraju podczas Eurowizji 2020, a do finału plebiscytu dostało się pięciu wykonawców, którzy zdobyli najwięcej głosów od internautów. Są to Dino Jelusić (JESC 2003), Franka Batelić (ESC 2018), Severina Kojić (ESC 2006, fot.), a także Maja Šuput i Petar Grašo. Na faworyta głosować można do 15 grudnia do 12:00 za pośrednictwem TEJ strony. Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonować kulisy preselekcji Dora 2020 na żywo z Opatiji – już teraz serdecznie zapraszam do śledzenia!

Faworytka FiK58 Elvana Gjata 🇦🇱 nie ma specjalnego parcia by wygrać, bo jak uważa „nie ma takiej nagrody, takiego zwycięstwa, takiego festiwalu, który dałby mi tyle ile wy dajecie mi od dekady” – powiedziała, kierując te słowa do wszystkich swoich fanów, którzy bardzo pozytywnie zareagowali na premierę jej piosenki „Me tana”. Utwór trafił już zresztą na Spotify. Niestety nadal wokół FiK-u pojawia się mnóstwo kontrowersji związanych z doborem piosenek do festiwalu i wyników. Według portalu Dosja.al aż 12 piosenek dostało się do finału za sprawą „wsparcia” duetu producentów Grabocka-Vejsiu, przy czym Vera Grabocka jest też w tym roku producentem Festivali i Kenges. O tym, że to ona miała ogromny wpływ na skład selekcji powiedział (przez przypadek) Robert Berisha. W jednym z wywiadów zdradził, że został zaproszony do udziału w FiK, co oznacza, że nie wysłał wcześniej zgłoszenia do RTSH i nie był przesłuchiwany przez trzyosobowe jury. Wątpliwości wobec sprawiedliwego wyboru piosenek ma też paru innych wykonawców, w tym m.in. Rovena Dilo, Luiz Ejlli (ESC 2006) czy Erik Lloshi. W ankiecie przygotowanej przez Dosje.al aż 53% internautów twierdzi, że słyszało o tym, że wyniki FiK są już ustawione pod zwycięstwo Elvany. Często mówi się też, że Vera Grabocka może faworyzować podczas FiK Arilenę Arę. Na szczęście, obie wokalistki są lubiane przez internautów. W ankiecie na Anabel Magazine, gdzie zagłosowało ponad 3,7 tys. osób Elvana Gjata zgarnęła aż 65% poparcia. Drugie miejsce ma Arilena z 9%, tyle samo co Era Rusi. 5% osób oddało swój głos na Kanitę.

Bilety na Festivali i Kenges 🇦🇱 są już dostępne w sprzedaży internetowej za pośrednictwem myticket.al. Na ten moment nabyć można wejściówki na półfinały, a według organizatorów, widzów ma być znacznie więcej niż w latach ubiegłych. Bilety kupić można w cenie od 18 zł do 35 zł, w zależności od sektora. Z informacji opublikowanych na MyTicket wynika, że show rozpocznie się 19 i 20 grudnia o godzinie 20:30. Festiwal odbędzie się w Pałacu Kongresu, który pomieścić może nieco ponad 2 tys. widzów. Zbudowany został w 1986 roku i stoi obok nowego stadionu piłkarskiego Air Albania Stadium. Niestety na terenie kraju nadal nie ma hali, która spełniałaby wymogi EBU w kwestii organizacji Eurowizji w Albanii. Odrzucając wszelkiego rodzaju niezadaszone stadiony, Albańczykom pozostaje tylko stołeczny Pałac Sportu im. Asllana Rusi, który mieści raptem 4 tys. widzów.

Źródło: SongFestival.nl, Eurovoix, Telegraf.rs, Eurosong.hr, Dosje.net, Anabel Magazine, RTSH, MyTicket.al, Wikipedia, fot.: @severina

%d blogerów lubi to: