Festivali i Këngës: Premiera piosenek! Kto napisał konkursowe utwory, kto jest faworytem? Kazachstan wykluczony z walki o organizację Eurowizji Junior 2020

Telewizja RTSH 🇦🇱 opublikowała dziś 20 utworów, które wystartują w Festivali i Këngës 58 w dniach 19-22 grudnia w stołecznym Pałacu Kongresu. Stawka jest niezwykle różnorodna, znajdują się tam zarówno ballady jak i piosenki popowe czy rockowe, nie zabrakło też folku. Oczywiście wszystkie utwory zaśpiewane będą po albańsku, a jedynie w „Melodi” wokalisty Aldo Bardhi’ego znajdują się pojedyncze angielskie słowa. Tylko 8 piosenek ma zbliżony do eurowizyjnego czas trwania (ok. 3 minut). Najkrótsza jest ballada „Ankth” Kanity (2:48), a najdłuższa „Bisedoj me serenaten” Devisa Xherahu (4:14) – wokalista z Korczy przygotował utwór dedykowany serenadom. Wszystkie utwory (poza „Asaj” Kastro Zizo) pojawiły się w sieci mniej więcej w tym samym czasie. Aktualnie największą faworytką (patrząc pod kątem liczby wyświetleń) jest Elvana Gjata (fot.) z „Me tana” (aż 21 tys. odtworzeń), a za nią są „Shaj” Arileny Ary (11 tys. odtworzeń) i „Bohem” Eli Fary i rapera Stresi (10 tys.). Wstępnym faworytem (według czytelników Dziennika Eurowizyjnego zrzeszonych na grupie Facebook) jest Elvana Gjata, ale sporo głosów dostały też Era Rusi za „Eja merre” oraz Arilena Ara za „Shaj”.

Zanim jeszcze opublikowano piosenki, w sieci pojawiła się lista kompozytorów i autorów tekstów. Adrian Hila, który ma na koncie takie eurowizyjne utwory jak „Tomorrow I go” czy „Zemren e lame peng” skomponował w tym roku piosenke dla Albërie Hadërgjonaj, kosowskiej wokalistki 🇽🇰, która wygrała FiK w 1998 roku z balladą o tematyce anty-wojennej. Była to zresztą pierwsza reprezentantka Kosowa, która zdobyła w Tiranie Grand Prix. Hila stoi też za „Ajer” Sary Bajraktari, laureatki 2. miejsca w preselekcjach do Eurowizji Junior 2017. Florent Boshnjaku, 49-letni kompozytor, który dał Eurowizji „Suus” w 2012 roku, a Juniorowi maltańską piosenkę „Parachute” z 2016 roku przygotował „Shkrime ne mur” dla Olty Boki, zwyciężczyni FiK przed Eurowizją 2008. Reprezentant Albanii z 2018 roku, Eugent Bushpepa, napisał muzykę do rockowego „Kutia e Pandores” Valona Shehu. Aldo Bardhi, Bojken Lako, Devis Xherahu, Eli Fara, Elvana Gjata, Gena, Genc Tukici, Kamela Islamaj, Renis Gjoka i Wendi Mancaku są (współ)twórcami swoich własnych piosenek. Albański poeta Jorgo Papingji, który napisał tekst piosenki Hersi Matmuji z 2014 roku, współpracował tym razem z Devisem Xherahu, z kolei Pandi Laço (pisał słowa do albańskich piosenek z ESC 2005, 2007-2008 i JESC 2015) jest autorem tekstu do „Me gotën bosh” Tiri’ego Gjoci, chórzysty Jonidy Maliqi z Eurowizji 2019. Genc Salihu, który omal nie pojechał na Eurowizję do Kijowa (zajął w FiK niespodziewane 2. miejsce) stoi za tekstem piosenki Olty Boki.

Po raz pierwszy w historii do Festivali i Këngës 58 przyjęto piosenki napisane przez obcokrajowców, chociaż z regionu. 46-letni Macedończyk 🇲🇰 Darko Dimitrov ma na koncie współpracę z ponad 150 artystami z kraju i regionu oraz spore doświadczenie eurowizyjne. Wyprodukował i skomponował utwory „Ninanajna” oraz „Proud” – dwa najlepsze starty Macedonii w ESC. Stał też za „Pred da se razdeni” z 2013 roku, „To the sky” z 2014 oraz albańskim „I’m alive” z 2015 (piosenka nie wygrała FiK, ale została wybrana wewnętrznie po festiwalu). Współpracował też przy takich hitach jak „Lost & Found”, „Nova deca” czy „Kruna”. Teraz ma szansę wygrać Festivali i Kenges, gdyż skomponował „Shaj” Arileny Ary oraz „Eja merre” Ery Rusi – piosenki, które uznane są przez fanów za faworytów. Drugim macedońskim akcentem w stawce jest Boban Apostolov, jeden z autorów „Autumn Leaves” Daniela Kajmakovskiego z 2015 roku czy „La-haut” Chimene Badi z preselekcji francuskich 2019. W FiKu kibicować będzie Kanicie i balladzie „Me ngjyros”, którą skomponował.

Na razie nie wiadomo dokładnie jak wyglądać będzie format tegorocznego festiwalu, ale zapewne znów dojdzie do eliminacji, a po dwóch pierwszych dniach (19-20 grudnia) jurorzy wyłonią finałową stawkę. Komisja ma decydować także w finale – na ten moment mówi się o trzyosobowym składzie jurorów zagranicznych, gdzie jednym z członków ma być Grek 🇬🇷 Dimitris Kontopoulos. Nie wiadomo na ile te doniesienia są prawdziwe. Festiwal poprowadzi Alketa Vejsiu i będzie on transmitowany za pośrednictwem RTSH oraz w Internecie TUTAJ.


Eurowizja Junior 2020

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami podawanymi przez Dziennik Eurowizyjny, telewizja Khabar z Kazachstanu 🇰🇿 nie może organizować Eurowizji Junior 2020, gdyż nie jest aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Bez względu na to jak mocno Kazachowie będą tego chcieli i jak często informować będą o swoich planach w lokalnych mediach, Eurowizja Junior w 2020 na pewno do Azji Środkowej nie trafi, a na ten moment nie ma planów nadania Kazachstanowi statusu aktywnego członka EBU, gdyż taki status umożliwiłby temu państwu debiut na dorosłej Eurowizji. Aktualnie żaden kraj poza Polską 🇵🇱 nie wyraził zainteresowania organizacją JESC w 2020 roku, więc wszystko wskazuje na to, że konkurs znów trafi do nas, chociaż nie wiadomo kiedy nastąpi oficjalne potwierdzenie.

Źródło: RTSH, Wikipedia, Eurovoix, fot. @elvanagjataaaa

%d blogerów lubi to: