Eurowizja 2020 będzie krótsza? Finał EMA Fresh w RTV SLO. Shefita namieszała w „Rising Star”. Zagraniczna komisja gwarantem sprawiedliwych wyników w FiK

Finał Eurowizji 2020 będzie skrócony? Tego chce Sietse Bakker 🇳🇱, event supervisor konkursu, który wyraził nadzieję, że organizatorzy konkursu w Rotterdamie wezmą sobie do serca krytyczne uwagi fanów i dziennikarzy w Tel Awiwie. Tegoroczny finał w Izraelu był rekordowo długi, a wszystko przez nagromadzenie występów specjalnych, w tym przydługiego i nieudanego występu Madonny wraz z wywiadami. W wywiadzie dla Songfestival.be Bakker przyznał, że długość półfinałów nie stanowi problemu, natomiast finał powinien być skrócony i nie może trwać dłużej niż 4 godziny. Standardowo finał składa się z Opening Act, stawki konkursowej, Interval Act oraz podawania wyników, a dodatkowo są też rozmowy z wykonawcami w Green Roomie i przynajmniej dwa skróty wszystkich występów. W Tel Awiwie ta część między stawką konkursową a wynikami trwała ponad godzinę. Czy Holendrom uda się skrócić finał do trzech i pół godziny? Przekonamy się niebawem!

Finał preeliminacji słoweńskich EMA Fresh 🇸🇮 dopiero w styczniu i wtedy jurorzy oraz widzowie wybiorą dwóch zwycięzców, którzy trafią do głównych preselekcji EMA 2020 planowanych na luty. Telewizja RTV SLO przeprowadzi finał EMA Fresh w ramach programu na żywo, tym samym uruchomiony będzie televoting, a nie głosowanie internetowe. Nadawca na razie nie podaje dokładnych danych odnośnie wyników poszczególnych rund, nie wiemy też ilu tych doświadczonych wykonawców zgłosiło się do głównych preselekcji. Wiemy natomiast, że w całej sieci internetowych bitew oddano ponad 30 000 głosów, a krótkie filmy produkowane przez RTV SLO w celu promocji EMA Fresh obejrzało 135 tys. widzów w Internecie. Fani Eurowizji w Słowenii zauważają jednak, że te dane mogą być zawyżone przez użytkowników profili społecznościowych, gdyż na samym YouTube filmy odtworzono jedynie 47 tys. razy. Brak też zadowolenia z poziomu EMA Fresh i piosenek wybranych do finału. „Żaden utwór nas nie zachwycił, nie można ich nazwać świeżymi” – twierdzą autorzy artykułu na portalu Evrovizija.si, jednak mają nadzieję, że pełne wersje, które zaprezentowane będą w styczniu na żywo (teraz znamy tylko fragmenty wersji demo) wypadną znacznie lepiej. Redaktor naczelny portalu, Alesh Maatko, podkreśla, że RTV SLO zbyt często zmienia zasady preselekcji narodowych i formułę głosowania, przez co lokalni wykonawcy mogą zniechęcić się do konkursu bo nigdy nie wiedzą, co ich tak naprawdę czeka.

Ursula Tolj 🇭🇷 będzie nową szefową delegacji chorwackiej – podał nadawca HRT. Prezenterka i producentka będzie w 2020 odpowiedzialna za przygotowanie finału Dory, a później kierować będzie delegacją w Rotterdamie. Swoją karierę rozpoczęła w 1993 roku jako prezenterka Radia Rijeka, a od 1996 zatrudniona jest w HRT. Poza pracą w telewizji pisze też książki dla dzieci. Tymczasem w Izraelu 🇮🇱 kolejne odcinki show „Rising Star”, w ramach którego wybierany jest reprezentant na Eurowizję. Do dalszego etapu programu przeszli ostatnio m.in. Eden Zohar Sivan, grupa 80 VeMashehu, 22-letni argentyńsko-izraelski wokalista Allen Botsoier czy ortodoksyjny Żyd Eldad Cohen. Pojawił się też barwny akcent w postaci 21-letniej Laili Suleyman, która wystąpiła przez jurorami w burce co zdziwiło komisję. W trakcie śpiewania piosenki „Beautiful” Christiny Aguilery wokalistka zdjęła burkę i okazało się, że przed jurorami stoi…Shefita, finalistka tegorocznej edycji show i głośna postać w izraelskim show-biznesie. Jej zaskakujący występ zakończył się sukcesem i kwalifikacją, jednak performerka poinformowała, że nie będzie dalej brała udziału w programie z powodu napiętego grafiku.

Odliczanie do Festivali i Kenges 🇦🇱 trwa! Pierwszy półfinał już 19 grudnia ok. 20:30. Fani zaznajomili się już z piosenkami i mają swoich faworytów. Podobnie jak ostatnio na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego, także na Wiwibloggs zdecydowaną ulubienicą jest Elvana Gjata, która w ankiecie portalu ma 45,31% głosów. Drugie miejsce zajęła Arilena Ara (12,79%), a trzecie Era Rusi (9,96%), której fragment próby z orkiestrą zobaczycie poniżej. W top5 są też Kanita i Wendi. Tymczasem oficjalny portal telewizji RTSH opublikował artykuł pt. „Sześć niespodzianek FiK58” faworyzując tym samym sześć utworów ze stawki, co jest dość dziwnym działaniem, zważywszy na to, że telewizja RTSH jest organizatorem show i powinna zachować obiektywizm. Wyróżniono piosenki wokalisty Geny, Wendi Mancaku, Sary Bajraktari, Kastro Zizo, Tiri’ego Gjoci oraz Eli Fary i Stresi. Produkcja FiK58 zapewnia, że w celu zapobiegania jakimkolwiek manipulacjom w wynikach festiwalu zdecydowano się na powierzenie decyzji o zwycięzcy trzem jurorom zagranicznym. Taki format wyboru zastosowano po raz pierwszy – wcześniej o wynikach decydowali głównie jurorzy albańscy, sporadycznie też inne grupy jak np. internauci czy przedstawiciele diaspory.

Źródło: Eurovoix, Songfestival.be, Evrovizija.si, Wiwibloggs, RTSH, EuroShqip, inf. własne, fot.: AHOY Arena (SkyLineCity.Info)

%d blogerów lubi to: