Tornike Kipiani reprezentantem Gruzji? Znamy podział półfinałowy Festivali i Kenges i gatunki muzyczne w preselekcjach czeskich

Znamy już podział półfinalistów Festivali i Kenges 🇦🇱. Pierwszego wieczoru (19 grudnia) wystąpią rodzina Tukici, Sara Bajraktari, Devis Xherahu, Kanita, Kamela Islamaj, Bojken Lako, Elvana Gjata, Aldo Bardhi, Renis Gjoka i Alberie Hadergjonaj, a drugiego (20 grudnia) Arilena Ara, Eli Fara & Stresi, Era Rusi, Gena, Olta Boka, Robert Berisha, Tiri Gjoci, Valon Shehu, Wendi Mancaku i Kastro Zizo. Podział jednak nie oznacza, że półfinaliści walczyć będą o awans w grupach. Może zdarzyć się np. tak, że jurorzy wybiorą do finału więcej wykonawców z jednej grupy niż z drugiej. Wyniki ich głosowania zostaną podane najpewniej 20 grudnia po zakończeniu koncertu. Gościem specjalnym 19 grudnia będzie Mahmood (ESC 2019), a drugiego Giusy Ferreri. W finale wystąpi Eleni Foureira, laureatka 2. miejsca na Eurowizji 2018. Wokalistka urodziła się w Albanii. W Pałacu Kongresu trwają próby na zbudowanej niedawno scenie (zdjęcie poniżej), tymczasem pojawiły się nowe plotki o zmienionym formacie samego konkursu. Pomijając fakt, że o wynikach decydować będą jurorzy zagraniczni, to może dojść do sytuacji, w której nagrodzone będą dwie osoby. Z informacji, jakie podano dziś w programie „Aperi Fest” wynika, że wyłoniony zostanie zwycięzca Festivali i Kenges oraz taki, który pojedzie na Eurowizję i może to nie być ta sama osoba. Wcześniej laureat 1. miejsca automatycznie zostawał reprezentantem Albanii na ESC.

Wiemy, jakie gatunki muzyczne pojawią się w przyszłorocznej stawce ESCZ 🇨🇿 czyli czeskich preselekcji internetowych. Będą to organic pop, dream pop, indie pop, emo pop, afro pop, reggaeton oraz punk pop. Prezentacja wykonawców startujących w preselekcjach odbędzie się 13 stycznia, a głosowanie internetowe ruszy tydzień później. Na Łotwie trwa selekcja utworów do finału „Supernova” 🇱🇻. Wiemy, że spośród wszystkich zgłoszeń wyłoniono na razie 28 propozycji, które poddane będą dalszym eliminacjom. O stawce finałowej decydować będzie komisja, w skład której weszli m.in. przedstawiciele wytwórni Universal Music, Warner Music, dziennikarze radiowi i muzyczni, a także producent preselekcji. Łącznie LTV otrzymała 126 zgłoszeń do konkursu. Finał ma się odbyć 8 lutego i najpewniej w 2020 roku nie będzie żadnych dodatkowych półfinałów telewizyjnych.

Chyba powoli należy oswajać się z faktem, że Gruzję 🇬🇪 w Rotterdamie reprezentować będzie Tornike Kipiani (fot.). Wokalista wygrał czwarty odcinek „Idola” z rzędu. W ostatnim dostał 29,09% głosów. Drugie miejsce miała Barbara Samkharadze (17,75%), a trzecie Mariam Gogiberidze (13,68%). Drugi raz z rzędu słabiej idzie Tamar Kakalashvili, która znów nie zajęła miejsca w top3. Odpadła Mariam Shengelia z poparciem 12,83% głosów. W stawce zostało już tylko pięciu wykonawców. Najpewniej w przyszłym tygodniu z programem pożegna się Davit Rusadze. Do finału wpuszczonych zostanie czworo najlepszych uczestników. Tornike to zwycięzca „X Factor” z 2014 roku oraz finalista preselekcji gruzińskich 2017, gdzie za „You are my sunshine” zajął 23. miejsce – trzecie od końca. W przeciwieństwie do ostatniej edycji „Georgian Idol” tym razem widzowie i jurorzy wybiorą tylko zwycięzcę show, który zostanie reprezentantem Gruzji. Piosenkę na Eurowizję poznamy później, będzie ona wybrana wewnętrznie.

Reaktywowana „Szansa na Sukces” 🇵🇱 trwa, a niebawem poznamy zwycięzcę drugiej edycji. Po zakończeniu części poświęconej Eurowizji Junior (wygrała ją Viki Gabor, która później zwyciężyła też w Gliwicach) rozpoczęła się emisja odcinków dla dorosłych, w których kandydaci walczą o możliwość zaśpiewania na Festiwalu w Opolu. Zorganizowano 11 rund, z udziałem jurorów-gwiazd, w tym Andrzeja Piasecznego (ESC 2001), Ich Troje (ESC 2003 i 2006) czy Rafała Brzozowskiego (KE 2017). Wybrano jedenastu finalistów, którzy w niedzielę wystąpią w wielkim finale. O tytuł laureata finału finałów walczą m.in. uczestnik „Śpiewajmy Razem. All Together Now” Sebastian Piórecki, uczestniczka „The Voice III” oraz „Must Be The Music 11” Patrycja Mizerska, Jagoda Chowaniec, Erwin Kornacki, Izabela Zalewska, Dominika Siwek, Paweł Bauer, Maja Jaszcz, Daria Opałka, Magda Michalak oraz Bogdan Sierpień. Wśród pokonanych uczestników „Szansy na Sukces” znaleźli się wykonawcy, którzy próbowali swoich sił w preselekcjach eurowizyjnych jednak nie zostali do nich zakwalifikowani –  Daria Barszczyk, Piotr Małkiewicz i Agnieszka Wiechnik. Finał finałów „Szansy na Sukces” już w najbliższą niedzielę. Zapewne kolejna edycja będzie w planach, bo już wcześniej prezes TVP Jacek Kurski informował, że chciałby znów połączyć ten program z preselekcjami do Eurowizji Junior w 2020 roku.

Źródło: EuroShqip, RTSH, Ceska televize, Eurovoix, Georgian Idol, Wikipedia, Szansa na Sukces, TVP, fot.: @tornikekipiani_official

%d blogerów lubi to: