Destiny wygra „X Factor” na Malcie? Wiemy, kto wystąpi w finale preselekcji w Australii! Zobacz próbę Elvany Gjaty przed FiK58 i sprawdź, jakie piosenki zaśpiewają zaproszeni goście!

Znamy już pełny skład finału „Australia Decides” 🇦🇺. W finale wystartuje 10 wykonawców, a do sześciu nazwisk wcześniej opublikowanych dołączono dziś Dianę Rouvas (zwyciężczynię „The Voice”), Jacka Vidgena (zwycięzcę „Mam Talent”), Jordana-Ravi oraz Jaguar Jonze. Opublikowano też pierwszy konkursowy utwór – jest to osobista ballada Jacka Vidgena pt. „I Am King I Am Queen”, którą sam napisał. Pozostałe piosenki zapewne opublikowane zostaną niebawem. Finał australijski odbędzie się 8 lutego, a zwycięzcę wyłonią jurorzy oraz widzowie. Będzie to już szósty reprezentant kraju na Eurowizji, a drugi wyłoniony drogą publicznych preselekcji. Poza tytułem piosenki Jacka znamy też nazwy propozycji muzycznych paru innych kandydatów. Casey Donovan zaśpiewa „Proud”, Diana Rouvas „Can we make heaven”, Jaguar „Rabbit Hole, a Jordan Ravi „Pushing Stars”, którego autorami są finaliści tegorocznych preselekcji – George Sheppard (3. miejsce za „On my way”) i Tania Doko (8. miejsce za „Piece of me”).

Ostatnia kategoria „X Factor 2” na Malcie 🇲🇹 doczekała się sześciu zakwalifikowanych. Z grupy „Overs” awansowali Edward Abdilla, Chantal Catania, Celine Agius, Kersten Graham, Paul Cuschieri oraz Jozi. Łącznie o tytuł reprezentanta Malty walczy już tylko 24 kandydatów. Przed nimi teraz runda Judges Houses, która wyeliminuje połowę uczestnikó. Do Live Shows awansuje ich tylko 12, po trzech z każdej kategorii. Następnie przez trzy tygodnie odbywać się będą koncerty na żywo. Po pierwszym i drugim tygodniu odpadną po dwie osoby. W trzecim z gry wyrzucone będą kolejne cztery osoby. W finale wystartuje czterech najlepszych, chociaż do ostatecznej rundy dostanie się tylko dwóch. Faworytką nadal jest Destiny Chukunyere, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015. Wokalistka z miasta Birkirkara ma aktualnie 17 lat, a po JESC miała już swój epizod w brytyjskim „Mam Talent” (zajęła 6. miejsce w półfinale) oraz na samej Eurowizji. W 2019 roku wspierała wokalnie Michelę Pace za sceną.

Już w czwartek rusza Festivali i Kenges 🇦🇱, trzy dni festiwalowych emocji oraz występów gwiazd specjalnych. Wiemy, że w czwartek 19 grudnia gościem będzie Mahmood, laureat 2. miejsca w finale Eurowizji 2019 🇮🇹. Według informacji zdobytych przez Kohajone.com wokalista wykona w Tiranie eurowizyjne „Soldi” oraz piosenkę „Barrio”, czyli ten sam zestaw, który zaprezentował ostatnio w finale „The Voice Poland”. Warto wspomnieć, że jurorzy albańscy dali w tym roku 5 punktów Włochom, czyli Mahmoodowi. Widzowie przyznali mu 8 punktów. Włoska gwiazda Giusy Ferreri zaśpiewa 20 grudnia, a wykonać ma trzy piosenki – „Novembre”, „Non ti scordar mai di me” oraz „Bangkok”. W 2017 roku piosenkarka uczestniczyła w Sanremo, jednak jej utwór „Fa talmente male” zajął 20. miejsce podczas czwartej nocy i nie zakwalifikował się do finału. 22 grudnia, w finale FiK zaśpiewa Eleni Foureira 🇨🇾, urodzona w Albanii grecka reprezentantka Cypru 2018. Ulubienica fanów Eurowizji zaprezentuje się w towarzystwie tancerzy, a zapowiedziane są też bogate efekty pirotechniczne i inne niespodzianki. W trakcie 15-minutowego recitalu na pewno nie zabraknie hitu „Fuego”, który dał Cyprowi 12 punktów od jury i widzów w Albanii podczas półfinału ESC oraz po 10 punktów od komisji i publiki Albanii w finale. Nadal nie ma pewności czy dojdzie do eliminacji po półfinałach FiK. Media albańskie podają dziś, że w finale wystartuje cała dwudziestka kandydatów, ale jak wiemy z poprzednich edycji, może się to jeszcze zmienić. Nadawca RTSH bardzo intensywnie promuje Festivali i Kenges poprzez m.in. specjalny program „Aperi Fest” nadawany niemal codziennie i zdradzający kulisty przygotowań. O festiwalu często mówi się też podczas programu informacyjnego „Lajme”.

Ponad 11,5 tys. widzów oglądało na żywo wielki eurowizyjny koncert w Amsterdamie 🇳🇱. Wystąpili na nim zwycięzcy Eurowizji, m.in. Charlotte Perrelli, Katrina Leskanich, Olsen Brothers, Lenny Kuhr, Netta, Gali Atari, Ruslana czy Loreen, ale było też wielu innych uczestników, którzy zostali mocno zapamiętani przez fanów – np. Eleni Foureira, Sergey Lazarev, KEiiNO, Serhat czy Ruth Jacott. Łącznie na scenie wystąpiło ponad 30 wykonawców, a całe widowisko okazało się wielkim sukcesem. Obszerna relacja z „Het Grote Songfestivalfeest” ma być wyemitowana na początku roku w jednym z kanałów telewizji holenderskiej. Na razie w sieci znaleźć można wielek nagrań amatorskich, wprost z Ziggo Dome.

Źródło: Eurovoix, SBS, Wikipedia, Kohajone.com, RTSH, EuroShqip, Oikotimes, fot.: @destinyofficial_x

%d blogerów lubi to: